Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bucurii de sept-oct 2006 (8) Asteptand Mosii!


Recommended Posts

fetelor, cred ca decizia finala o voi lua in septembrie. va depinde foarte mult de ce voi afla intre timp referitor la ce se va intampla la anul si de ce invatatoare vor prelua clasa zero. pentru ca pana in septembrie nu se stie cine va prelua clasa zero. Eu ma interesasem mai demult de o invatatoare la scoala de care apartinem si daca intra la anul in clasa 1 direct o voi da la acea invatatoare.

 

dar pentru ca sa am optiunile deschise o inscriu si la gradi. cel mai tare ma enerveaza ideea ca victor va fi in grupa mare, la fel ca daria, chiar daca la grupe diferite. iar daca nu-mi iese pasenta cu clasa1 vor fi amandoi in aceeasi clasa la scoala... asa ca ideea asta ma enerveaza, caci totusi sunt 1 an si 9 luni diferenta intre ei....

 

dar eu l-am auzit pe ministru ca daca un copil este foarte bun, poate sa dea testul si sa intre de la gradi direct in clasa a 2-a, asa ca nu vad de ce la anul nu va fi la fel... e vorba de testul care sa arate capacitatea copilului. daria deja stie sa scrie multe cuvinte, asa a invatat literele, formand cuvinte, nu separat. nu stiu, ce stiu sigur este ca o inscriu si la gradi, sa nu pierd trenul asta (inscrierile se fac pana la sfarsitul lui martie). multi parinti in situatia noastra isi lasa copiii la gradi si isi spun ca vor da un test anul viitor si va fi ok...

 

la mine problema cea mai mare vis vis de pregatitoarea la scoala este ca nu vor fi cadre specializate. vor fi incepatori care habar n-au de capul lor, niste amatori care ne vor prelua copiii. in plus de asta, sa fim seriosi! daria nu reuseste sa faca la toaleta fara sa atinga colacul sau capacul sau toaleta si sa ma bazez ca dupa aia nu baga mana in gura!!!!! mi-e groaza sa ma gandesc ca o bag intr-un mediu insalubru.

 

Roxana, mamica de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006)

 

 

Un licurici m-a invatat sa traiesc frumosid="black">id="size1">[ruga]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Roxana, eu la capitolul toaleta am deja probleme. Vlad nu se descurca singur si nici nu se ocupa de ei. Si am auzit ca in mai multe gradinite de stat e problema asta. Se ocupa mai mult de cei mici... asa ca ii fac zilnic lui Vlad capu' mare dar tot nu se leaga nimic de el. [bang] Copii vostri se descurca singur la toaleta ? Ma refer strict la Nr.2 [:D] Nu vrea sa se sterga !!! Nu e vorba ca nu poate. CHIAR NU VREA !

 

Lilinaid="red"> & [bat] fulgerul Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)id="blue">

 

BIJUTERII SWAROVSKI & CADOURI

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragi mamici!!!

sa aveti o primavara frumoasa cu mult soare!

Lexi ce face pitica? Cum este cu doua mandre acasa?

Am vazut ca vorbiti de scoala. Initial eu vroiam sa il dau pe Rares la pregatitoare in ideea ca va fi prea mare pentru clasa intai. Am stat si am analizat la insistentele sotului (asta fiind prin vara anul trecut) si am ajuns la concluzia ca Rares nu este pregatit de scoala nici fizic, nici psihic. Este foarte mic si slabut in comparatie cu alti copii si cu cei care misuna pe culoarele scolii (are abia 18 kg), nu s-ar descurca cu statul in banca pentru ca nu are absolut deloc rabdare, nu ii place sa scrie, in plus (cel mai important pentru mine) programul pana la 4-5 este ideal. Nu as avea ce sa fac cu el de la 12, nu imi permit after scool (nu am incredere in ce este la noi in oras, mai ales), nu ar putea dormi la pranz si el daca nu mai doarme cat de cat macar la 2-3 zile la pranz este foarte obosit pentru ca se culca si seara tarziu.

Prin urmare, am stabilit ca va merge inca un an la camin si va intra in 2013 fie la pregatitoare fie la clasa 1, vom vedea.

In rest, despre noi: am fost toti 4 atat de bolnavi cum nu am fost niciodata, o viroza/gripa cu 6 zile de temperatura de credeam ca nu mai iesim la liman.

La scoala am numai copii bolnavi de varicela/rugeola.

Sper sa vina vara sa stam mai mult pe afara ca tare ne-am mai plictisit in casa cu vantul asta urat.

Pupici la pitici si mamici.

 

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) si Miruna (1 febr 2009)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O primavara frumoasa va doresc tuturor!

 

Lexi- Johanna- e o minunatie de fetita. Sa va aduca multe bucurii si sa petreceti multe clipe minunate. Ma bucur ca este o mica mancacioasa si ca s-a acomodat bine in familie. Mariei trebuie sa-i acorzi mult mai multa atentie, o sa vezi ea este cea care va avea in permanenta nevoie de atentia TA. [pup][flo]

 

Ancuta evaluarea este pentru clasa pregatitoare.

 

Mirabelac- [pup] lui David si sarcina usoara in continuare.

 

Lilino la ce concert ai fost de ai venit la 5 dimineata acasa? Una peste alta cred ca a fost tare frumos char daca ai fost obosita, cred ca acum ai si uitat. [pup] Despre bacteria aia nenorocita nu stiu ce sa-ti spun- dar cred ca eu as face tratamentul cu antibiotice decat sa ma trezesc cu cine stie ce complicatii. Decizia o poti lua doar impreuna cu doctorul tau- iti doresc multa sanatate.[pup]

 

Tanima si Pufy- cred ca ati punctat destul de bine fiecare copilas are propria dezvoltare. Sunt convinsa ca destepti sunt toti copilasii- acum au parte de foarte multa informatie, iar noi ca parinti le oferim cat de multe putem pentru ai ajuta sa se dezvolte intelectual. Dar... ei au propriul ritm si aici trebuie sa fim atenti cu ei, iar noi trebuie sa le oferim exact ce au ei nevoie.

 

Rox- cred ca odata cu noul job copilasii tai au parte de multa distractie si aventura. Cred ca lumea aceasta minunata de basm in care aud povesti si char vad zane, printi, printese ii face sa fie mai creativi si cred ca chiar mai buni pentru ca intr-un final scopul acesta este.[pup]

Rox- Victor ma iubeste la nebunie. Ma i-a si am pupa de mii de ori pe zi,imi spune ca ma iubeste din 5 in 5 minute si ma miroase in permanenta si-mi spune ca miros asa frumos. Imi place cand imi spune ca ma iubeste dar mi se pare cateodata ca exagereaza, desi imi dau seama ca o face din tot sufletul. Aici am o "problema" cred ca el a inceput sa ma "acapareze" asa si ca sa-i faca concurenta lui Dragos. Pe Dragos nu-l prea lasa sa se apropie de mine si el nu se apropie de taicas-o decat foarte greu.Eu incerc sa comunic cat mai mult cu Dragos tocmai pentru ca Victor e tare egoist in ceea ce ma priveste.

 

In ceea ce priveste inscrierea la scoala sau sa ramana in continuare la gradinita eu optez asa cum zice si Lilina sa il inscriu acum in clasa pregatitoare. Nu ma bazez pe presupuneri ca poate la anul o sa-l pot da direct in clasa I, acum legea spune clar ca nu se v-a putea.

Si da aveti dreptate ca totul este o mare prostie si ca conditiile sunt groaznice nu doar insalubre. Nu mai povestesc ca la scoala la care vreau sa-l dau au o curte mica,copii sunt foarte multi, ca concurenta e foarte mare, ca salile nu sunt suficiente.... dar inca un an nu v-a schimba nimic, daca nu au fost in stare sa schimbe ceva in 22 de ani[bang]. Generatie de sacrificiu, am fost eu si toate care au urmat de la revolutie pana acum si vor fi in continuare.

 

Pana acum nu l-am inscris pentru ca eu intru in cea de-a 2-a etapa- nu apartin de circumscriptia respectiva. Nu mi-am facut flotant cum se practica pentru ca batalia e mare pentru clasa I, se pare ca pentru clasa pregatitoare nu e asa mare nebunie. Sunt 75 locuri la clasa preg. si 26 inscrisi deocamdata. La clasa I sunt 100 locuri si 90 inscrisi deja.

 

Victor acum este a 3-a saptamana acasa. A facut varicela dupa ce Dragos a facut zona zoster. Pot spune ca a trecut cu bine. Prima saptamana a fost groaznica, cea cu eruptia bubitelor dar acum e bine. Mai are niste cruste pe spate si l-am mai lasat acasa.Pe fata nu a avut foarte multe bubite, a avut in schimb in cap, urechi, gura, fund,etc.

 

Victor: Mama te iubesc asa de mult si as vrea sa ma casatoresc cu tine.

Eu : -Victor nu se poate eu sunt casatorita deja

V: -Stiu mama, ai 2 copii asa frumosi, pacat ca unul dintre ei are varicela.:))

 

 

Va doresc o seara placuta cred ca m-am lungit cam mult cu povestile.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cristina mamica lui Dragos (31.01.2004) si Victor(19.09.2006)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pufy- cu scuzele de rigoare iti doresc din tot sufletul un calduros "La Multi Ani!". Toate dorintele tale sa se implineasca, te asteptam cu drag sa te intorci sanatoasa acasa la familia ta.

 

Sunt convinsa ca emotii au avut si Nicolas si Alesio cu ocazia zilei de 7-8 Martie stiind ca vei fi "alaturi" de ei.

 

Am mai spus si mai spun eu te admir foarte mult pentru sacrificiul pe care-l faci.id="purple">

[flo][flo][flo][flo]

 

Cristina mamica lui Dragos (31.01.2004) si Victor(19.09.2006)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, mamici!

 

Roxanaid="red">, este sigur ca anul viitor o sa fie o evaluare ca sa poata trece direct din grupa mare in clasa I?

 

Ca si pe noi ne intereseaza sa sarim peste grupa pregatitoare.

 

Termenul este destul de scurt: pana pe 30 martie ar trebui sa ne hotaram sa o reinscriem la gradinita, la grupa mare, iar de marti incepe tura noastra de inscriere la pregatitoare.

 

Asa creste Maria Dianaid="red">

 

My weight

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

[s]Pufy, La multi ani, cu multa sanatate, fericire si numai impliniri!id="red">[s] [pup]

 

Mirabelaid="purple">, multe felicitari! Sarcina usoara, la termen si bebe sanatos!

 

Alinaid="blue">, da Sven s-a grabit un pic cam mult. Diagnosticul a fost placenta previa marginala, practic din spatamana 22 de sarcina am incpeut sa sangerez. Am nascut la 28 de spatamani si o zi.

 

Crisid="blue"> super, am ras cu lacrimi!

 

Lilinaid="blue">, la noi e ok, adica se sterge dra nu se sterge bine. Cred ca doar pune hartia si atat, nu sterge efectiv. Asa stiu ca a facut kk la scoala![:D]

 

Fetelor, eu va doresc mult succes cu anul scolar. Am avut si noi evaluare dar nu asa cu stres. Noi parintii am stiut dupa ce s-a intamplat. Practic copii au fost evaluati in clasa, cu pauze. Au primit asa ca o carticica cu diverse activitati, frumos colorata cu numele lor. Totul a decurs ca o zi normala de scoala, fara presiune si stres.

Si aiciid="blue"> va prezint noul membru,

 

[pup] pe toate,

 

Roxana, [mamica] de Ericid="blue"> si Svenid="green">

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!id="red"> [ruga]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisid="red">, ce haios e victor al tau! asa imi face si mie al meu...

 

fetelor, eu o voi inscrie pe dari la gradi la grupa mare. mi-a spus clar educatoarea ca din grupa lor vor ramane vreo 17 copii, asa ca va face programa de pregatitoare. va lua caiete si tot ce inseamna grupa pregatitoare. iar la anul ajung pana la presedintele nostru umilit daca nu ma lasa sa dam test pentru intrarea direct in clasa 1!!!!!

 

vreau sa o las pe daria sa se bucure inca de copilarie. daca nu voi reusi si nu vi reusi la anul sa intre in clasa 1, ce pierd? ca nu iese din facultate la 22 de ani si iese la 23??? si ce daca... sa fim seriosi, oricum va munci o viata... dar eu cred ca o voi putea da la anul in clasa 1, prea multa lume zice asta ca sa nu se intample...

 

puuup

 

Roxana, mamica de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006)

 

 

Un licurici m-a invatat sa traiesc frumosid="black">id="size1">[ruga]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cris, eu sunt mare fan The Mission, trance & dance [pk] cu dj renumiti din toata lumea (gen Tiesto, Armin samd). Abia astept varianta dance weekend la mare (2 nopti de dj-ala[8D]), ar fi al 3-lea an la rand cand merg [:D]

 

Lilinaid="red"> & [bat] fulgerul Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)id="blue">

 

BIJUTERII SWAROVSKI & CADOURI

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...