Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

O minune ...neasteptata


Recommended Posts

Buna tuturor mamicilor si celor care isi doresc un copilas. Sunt noua pe acest forum, dar am intrat pentru a va "povesti povestea" mea, poate unele din voi se regasesc in ea si poate va ajuta. Prima menstra a venit la 12 ani. Urmatoarele menstre au aparut la interval de 6 luni. La 14 ani, mama m-a dus la doctorita, care mi-a prescris anticonceptionale. Am luat 2 ani de zile, apoi am oprit. O data cu oprirea, menstra a aparut la 6 luni. Aceeasi doctorita mi-a prescris niste pastile pe baza de progesteron (care acum sunt interzise pe piata, pentru ca sunt f periculoase). Cand in sfarsit am venit in Bucuresti, la facultate, la 19 ani, am fost la Parhon. La o ecografie abdominala s-au vazut uter retrovers si infantil, ovare subdezvoltate micropolichistice, un chist de 4 cm pe unul din ovare. La dozare hormonala, lipsa totala de progesteron in a 21 zi a CM. De la 19 ani am alternat anticonceptionalele cu diverse tratamente naturiste. Frica cea mai mare era ca, asa cum ziceau diversi alti zeci de medici pe care i-am vizitat, daca opresc tratamentele, se va opri si menstra si binenteles se elimina sansele de a avea un bebe. Eu imi doream un copil, dar intr-un viitor cat mai indepartat, pe primul loc fiind o cariera, calatoriile etc... Satula de tratamente, am oprit tot acum 3 ani. Mergeam o data la 6 luni la ecografie pt a vedea daca e un chist mai mare sau nu. Ultimul ginecolog (acum o luna) mi-a zis ca voi avea probleme mari in a ramane insarcinata, cu ciclu intre 35 si 50 zile, ovare polichistice, uter retrovers, si progesteronul care mi-a iesit la 3 analize cu lipsa... Mentionez ca nu am incercat niciodata sa raman insarcinata, protejandu-ma in toate felurile posibile. Ce e drept, in ultima perioada cu metoda calendarului. Acum 2 zile ...am facut un test de sarcina (oricum faceam cu zecile, mereu aveam senzatia ca am ramas, din cauza intarzierii CM) Si...pozitiv. Asa, din senin, fara tratamente, fara sa doresc macar in acest moment al vietii. Astept vineri sa merg la ecografie, desi de atunci am mai facut vreo 5 teste. Am scris mai mult pentru viitoarele mamici care au tot felul de probleme medicale si carora medicii, in litera cartii, le zic ca nu se poate...Va zice un exemplu viu: se poate! Multa sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...