Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dianaaaaaaa, ce face fetita ta? E fericita? Pe ea, saracuta, cine sta sa o analizeze? ------------------------- Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! ! ------------------------- Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, nu am citit mesajul tau pana acum, am citit si partea 1, cateva pagina si doar ce scriai tu... nu pot spune decat .... incredibil. Nu am crezut vreodata ca exista astfel de persoane, dupa ce ca te face de rusine, vezi faza de la strand, in loc sa pui capat circului tu il strigi din toate puterile. Mai era apoi mesajul cu parchetul, pus /nepus nici nu conteza din banii cui si mesajul cu "nana" in care eram intrebate daca stim cat costa o "nana" in Bucuresti. Pari foarte tanara si foarte dispusa sa iti bati joc si singura de viata ta. Ai scris ca esti in ring cu fetita ta intr-un meci contra sotului? Este normal??? ce cauta copilul in toata afacerea asta? daca voi nu sunteti in stare sa gestinati conflictele pe ea de ce o bagati in ring. Si apoi in partea 1 ai scris ca lasa copilul nemancat... etc ... poate se trezeste careva sa sune la protectia copilului si va treziti fara ea. Scuze... am vorbit la telefon. Nu ma iau de tine, nu iti car cativa pumni cand esti jos, nu dau sfaturi ca oamenii sa divorteze, dar citind ce ai scris m-a cuprins indignarea ... de ce itit bati joc de tine?? de ce accepti mizeriile astea? In speranta ca vei face ceva, iti doresc noroc. [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 6 ani si ... [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

diana,eu nu stiu daca ma pricep sa dau sfaturi..... de multe ori evit sa spun fa asta sau cealalata tocmai pt ca de multe ori nici pe mine nu ma pot ghida asa cum ar trebui.... fiecare invata din greselile lui,fiecare tb sa treaca prin niste situatii ca sa ajunga sa se maturizeze si mai tarziu sa nu repete greselile.... un singur lucru vreau sa accentuez si anume acela ca mai intai de toate conteaza dezvoltarea psihica a copilului tau.... pe langa cea fizica e f.importanta dezvolatrea lui psihica.... sufletul copilului nu se va vindeca in veci daca nu iei masuri.... iar faptul ca aici nu primesti numai laude nu tb sa te supere.....pt ca eu una(am mai spus,repet)prefer un dus rece decat sa fiu luata prin "invaluire" si sa primesc aplauze "nesfarsite"... ia din cele ce ti se spun ce crezi ca-i bine si nu-i mai privi pe toti ca pe dusmanii tai.... bafta la invatat si la examen.... si sper ca totul sa ajunga in cele din urma pe drumul cel corect....acela care crezi tu ca-i corect [pup] Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, este incredibil ce povestesti tu si e incredibila dorinta asta a ta de a lua apararea si de a pastra in planurile tale de viitor, un asemenea personaj de cosmar. Nu pot sa-mi imaginez cum poti tu sa te descurci in conditiile date si cat esti de 'indreptatita' sa judeci asa. Ce pot sa spun cu siguranta este un lucru: te doare in cot, da' fix in cot de fetita ta!!! Nici daca ai vedea-o internata pe la psihiatrie, nu ti-ar pasa de altceva decat de relatia ta bolnava si obsesiva cu taica-so [xx(]. Gata, eu am cedat! Nu mai deschid cate zile oi avea un topic de-al tau. Dumnezeu sa va aiba in grija! ------------------------- Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! ! ------------------------- Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, nu stiu daca ai mai reusit, in valtoarea propriilor tale postari, sa parcurgi si postarea mea: Diana, nu vei face nici un fel de progrese atata timp cat te vei concentra pe simptome (casnicia ta) si nu vei merge la cauza reala a tuturor problemelor tale (copilaria). Tu ai fost invatata de foarte multa vreme sa te neglijezi pe tine insati, sa pui nevoile si sentimentele tale pe ultimul plan, tu ai fost demult manipulata sa te lasi mereu folosita fara sa cracnesti, tu ai fost demult programata sa suporti autoritatea celui care foloseste pumnul, tu ai fost demult programata sa te poti apara doar prin cuvinte, dar sa nu poti lua masuri ca sa iesi din cercul vicios al abuzului, tu ai fost demult dresata sa nu observi ce ti se face, tu ai fost demult abuzata si astfel ti s-au "nivelat" antenele pentru descoperirea abuzului. Ceea ce faci cu sotul nu este altceva decat reinscenarea vechiului conflict din copilarie: "sa suport orice pentru promisiunea iubirii care nu vine niciodata" Si eu am avut primul impuls de a te acuza, de a te ataca, apoi mi-am dat seama ca de fapt as ataca in tine doar propria mea slabiciune pe care in acel caz as proiecta-o asupra ta (e mai usor sa acuz pe altii si sa nu vad ca orice slabiciune e omeneasca). Asa ca incerc sa fiu empatica. Ce-i drept, eu personal nu am suportat atat abuz evident, dar am suportat 36 de ani un abuz subtil si la fel de ucigator din partea parintilor mei, deci stiu cum este sa nu poti iesi din bratele caracatitei otravite care se cheama "educatie". Tu nu ai avut niciodata posibilitatea (si nici dreptul) sa-ti dezvolti propria autonomie, propriile tale criterii de a judeca si cantari o situatie nociva, ai fost programata la orbire emotionala ("sa nu vezi, sa nu simti"), ai fost programata sa raspunzi mecanic la stimularea prin manipulare si prin exploatare, iar zbaterile tale sunt si vor ramane sterile atata vreme cat lucrezi la simptome si nu la cauza. Ma intreb de asemenea sincer cate rezerve mai are corpul tau ca sa suporte atata durere si nefericire pana cand se va prabusi definitiv. Eu incerc sa te inteleg fiindca stiu pe cineva care abia dupa 21 de ani (cand copilul avea 17 ani!!) s-a despartit de un sot abuziv[bang]. Esti prinsa in constelatia asta toxica la fel cum in copilarie ai fost prinsa in aceeasi constelatie abuziva cu unul din parinti (inclin sa cred ca mama). La fel cum in copilarie nu puteai sa crezi ca mama ta abuzeaza de tine si te maltrateaza sufleteste, la fel acum nu poti crede ca sotul tau este la fel ca mama ta si continua procesul de abuz si de exploatare, de aceea lupti, ii gasesti scuze peste scuze si nu poti sa te desprinzi pentru ca nu poti sa vezi realitatea. Orbirea emotionala din copilarie iti stapaneste in continuare viata. Dar, daca esti constienta ca acum nu poti sa te desparti (din indiferent ce motive, constiente sau inconstiente), te rog fa ceva ca sa poti candva s-o faci!! Lasa motivele superficiale, materiale etc., cand tu stii prea bine ca neputinta de a actiona se afla in tine, criteriile exterioare sunt doar praf in ochi si tot pe tine te ustura ochii de la praful asta, nu pe noi care stam in fata monitorului, citim tot mai perplexe despre turbarea ta si apoi ne ducem acasa la o viata frumoasa si echilibrata... Eu din toate mesajele tale (pe care sincer nu mai am puterea sa le citesc cap-coada), retin numai franturi de genul: "Eu i-am zis .... el a zis ..... eu m-am rugat de el .... el a urlat ..... eu l-am rugat .... el a zis .... eu am zis .... el a zis ...." Numai schimb de vorbe. Goale. Care nu duc la nici un rezultat. Ma alatur lui denizel si spun, cu parere de rau, ca nu mai am puterea si resursele sa mai particip la vreun topic de acest gen. Ramai cu bine!
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la acest subiect am citit cele mai lungi postari pe care le-am intalnit pe vreun forum![hot] da chiar sunt curioasa cum mercvelalalte aspecte ale unei vieti de cuplu! citesc ma minunez.......ca mie o dat a indraznit s aridice vocea la mine si a doua zi mi-am facut bagajele mi-am luat copilul si am plecat! dar spre norocul nostru i-a fost invatatura de minte!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
quote:
Originally posted by CristinaT Pari foarte tanara si foarte dispusa sa iti bati joc si singura de viata ta. Ai scris ca esti in ring cu fetita ta intr-un meci contra sotului? Este normal??? ce cauta copilul in toata afacerea asta? daca voi nu sunteti in stare sa gestinati conflictele pe ea de ce o bagati in ring. Si apoi in partea 1 ai scris ca lasa copilul nemancat... etc ... poate se trezeste careva sa sune la protectia copilului si va treziti fara ea.
Am descris ca sunt in ring cu fata mea in sensul ca in cnflictul dintre mine si sotz, ea va avea de suferit, ea e cu mine in ring in sensul ca soarta ei este in mainile mele. Era o comparatzie, un joc de imaginatzie. diana
Diana, e un joc de imaginatie pentru voi, eu cred ca de fapt copilul stie tot ce se petrece in casa. Imi pare rau eu nu am putere sa citesc mai departe, faza cu masina... e de necrezut... sper sa nu am intalnesc cu voi in trafic. [help][help] Iti doresc numai bine. [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 6 ani si ... [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...