Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Din pacate, astfel de barbati sunt nascuti si educati tot de femei care se supun si considera normal un astfel de comportament.El nu s-a nascut asa...dar a crescut intr-un anumit mediu, urmeaza exemplul tatalui, si s-a pricopsit si cu o nevasta care-i intretine comportamentul...si pentru el e ok.Daca, incepand cu mama, apoi cu prietenele/iubitele etc, fiecare i-ar fi dat de inteles ce e ok si ce nu, nu s-ar fi purtat asa... Cum spunea cineva mai inainte, am cunoscut barbati care cu o femeie erau buni, tandri, etc, iar cu alta" macho" si mitocani.Erau cum li se permitea...Daca ar vedea ca una, doua, X femei ii intorc spatele si fug mancand pamantul la prima mitocanie, in timp si-ar da seama cum trebuie sa se poarte ca sa stea cineva cu el.Dar cand i se permit astea...si mai iese in parc in cercul lui "ales" si afla ca si altii fac la fel, pentru el e o stare de normalitate. Din pacate, copilul lui va avea mari sanse ca in viitor sa se marite cu../sa nasca/educe tot un astfel de om...caci ce a vazut in casa i se va parea normal. Si nu stiu de ce, dar tare cred ca Dianei nu i-ar place un "soarece de biblioteca"... V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Victoria, asa e: se "intinde" cat de mult i se permite. Fostul meu pe la inceputurile noastre m-a facut, cica in gluma... parca "ordinara" sau nu mai stiu exact... in fine; l-am prins de guler si i-am spus clar si raspicat ca ii trec cu vederea vocabularul, ptr. ca e la prima "abatere". Daca se va mai intampla chiar si o singura data, chiar si din greseala, sau in gluma, sau la nervi, sa uite ca m-a cunoscut vreodata; ca limbajul violent si violenta fizica (printre altele) nu i le-as ierta niciodata. Si jur ca de-atunci nici in timpul celor mai crunte certuri nu si-a permis sa ma jigneasca vreodata sau sa ma atinga. _____________________________________________ Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Clover
Desiree, ce a calmat bestia de nu s-a atins cu tine? E totusi un comportament atipic de persoana abuziva. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Clover, personal tind sa cred ca m-a iubit. Pur si simplu... Si da, e comportament de persoana agresiva si sa stii ca nu se calmase deloc, cu restul lumii: prieteni, familie, etc. Era calm si bland si dulce si saritor DOAR ptr. mine. Doar ca, dupa aproape 6 ani a facut o greseala si a platit! Ma suna plangand in disperare, sa il iert, ca a fost o greseala, nimic mai mult, dar nu mai aveam incredere in el si nu pot sa-mi petrec viata cu cineva in care nu am incredere; i-am spus de la inceput ca eu nu stau Politai dupa el, si ca e responsabilitatea lui sa ma respecte si sa nu sara calul, asa cu e a mea sa il respect si sa nu calc pe alaturi... Probabil ca daca il iertam nu s-ar mai fi intamplat... dar stii vorba aia: "daca ma inseli o data, sa-ti fie rusine; daca ma inseli si a 2-a oara sa-mi fie rusine!" Asta e. Oricum, nu regret, ca am o viata super buna si linistita cu sotul meu actual, ne iubim si respectam si, mai ales, visam impreuna... uneori poate nu aceleasi vise, dar important e ca visam impreuna; ex.: eu visez sa petrecem concediul in Paris, sa vizitez Louvre, el viseaza doar la plaje insorite, cu nisip fin si oceanul la 2 pasi. :) _____________________________________________ Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Clover
Desiree, astea sunt diferente minore. Ca puteti merge un an colo si urmatorul dincolo. Alte vise conteaza mai mult. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Perfect de acord. Si, sincer, nu mi-am facut nici un fel de probleme, mai ales ca si eu ADOR oceanul... si chiar daca nu... cum spuneai si tu, astea sunt minore. (D-eaia am si pus :), ca nu ma deranjeaza diferentele astea.) _____________________________________________ Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

desire...ciudata faza asta cu ex iubitul tau. eu sunt mai pesimista. nu prea cred in schimbari majore. adika in cazul ex iubitului meu, nu cred ca va oferi mai mult alteia. pt el femeia are un rol prestabilit si oricati bani ar avea, femeia tot o menajera va fi. i-am propus sa luam femeie la gatit si curatenie...n-a vrut. ne permiteam amandoi. dar prefera sa-si schimbe masina cu una mai buna sau sa faca altceva cu banii..ca deh...proasta trebuie sa se descurce. gresit! nu e asta babyblue! eu sincer, prefer sa-mi iau un job in plus decat sa ma ingrop in vase. pur si simplu NU-mi place...mai alez mizeria de dupa. el va fi fericit cu o femeie care va avea hobi gatitul si curatenia in casa. langa genul ala de femeie se va implini. nu stiu cum va fi femeia aia si diva...sau carierista..ma rog, carieristele nu-i plac. mdeah....nici nu ma mai gandesc... _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am rupt de el, pt ca m-am scarbit efectiv. si de el si de mine, de ce ajunsesem langa el, de ce stari experimentam langa el. n-a mers si pace. conceptii diferite. punct. aleg sa fiu optimista, fericita si relaxata. diana si tu poti alege. iar banii NU sunt o piedica. te imprumuti, te duci la parinti, stai la o amica o luna...dc vrei sa iesi din cercul asta, poti. dar eu cred ca te simti slaba si incapabila. de aia si am subliniat intr-o alta postare, sa te apuci serios de munca si sa te concentrezi pe asta. eu in locul tau as face asa: 1. mai stau 3 luni cu el, timp in care imi dau examenul, ma angajez, strang un ban (chit ca-mi vand hainele la magazine sh, cartile la anticariat, bijuteriile la amanet si tot ce am in casa). crede-ma NU-TI TREBUIE NIMIC CU ADEVARAT dc vrei o viata noua. 2. ma indarjesc in citit pt examen. 3. imi creez o lume interioara in care nu ma gandesc DECAT la mine, banii mei, jobul meu, examenul meu. 4. tot ce fac in casa, fac ca un robot fara sa-mi pese. 5. in prezenta lui tac si ma gandesc la altceva. pur si simplu NU mai exista pt mine.iar cand el ma injura, repet in cap temele pt examen. cu o indarjire din aia plina de ura. el injura, tu repeti pt examen. 6. in fiecare seara cand ma asez in pat NU ma gandesc decat la pasii plecarii mele: cum stang banii, unde ii tin, cand si cum invat, unde ma duc, cu cine ma aliez sa ma ajute. etc 7. tot timpul notez lucid, fiecare secventa nefireasca, fiecare vorba nelalocul ei.totul. cu raceala mintii unui robot. si peste 3 luni, am plecat!:) suna dur scenariul? _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

baby blue nu poate face asta.. pt ca in adancul sufletului ea il vrea pe el... spera ca el o sa se schimbe si ii va declara ca e femeia vietii lui... patetic si trist... dar si ea isi da seama de asta... va trebui sa se intample altceve(gen o alta femeie, sau el pleaca sa lucreze in afara etc), ceva ce nu va depinde de ea, ca ea sa se rupa de el...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

porumbita.....mie mi se face frica de asa ceva. sunt niste stari sufletesti bolnave.:(( le poate experimenta oricine. pe mine dc ma va salva ceva vreodata ...va fi munca. faptul ca-s obsedata de meseria mea. multumescu-ti tie doamne. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...