Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Salut Diana, eu am mai intrebat o data, ce iti da relatia asta? Nu sugerez ca nu iti da nimic. E clar ca initiezi o relatie romantica pt. ca ai anumite asteptari (o sa enumar cateva aleator pt exemplificare): libertate/independenta/ruperea de familie, sentimente sau alte interese impartasite de o natura sau alta, independenta financiara, integrarea in anumite tipare sociale, siguranta, senzatii tari, fior estetic etc. Alegi pe cineva care are calitati compatibile cu expectantele personale. Da, alegerea poate fi gresita. Nu ca e cineva de vina ci ca evaluarea nu a fost corecta. Se intampla tot timpul. Care au fost sperantele tale? Carora dintre ele corespunde el(pt. ca sigur exista ceva) si carora le e incompatibil? nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Diana, nu vreau sa te judec ...dar tare mi-as dori ca tot ce scrii tu aici sa fie o mostra de SF, de roman erotico-masochist, ca asa as mai intelege; dar daca ce citesc eu aici chiar se intampla, imi pare rau pentru copilasul care chiar nu are nicio vina si care va avea cel mai mult de suferit din teribilismele tale si ale sotului tau. Numai bine si sper, sper, sper sa te trezesti la realitate.
The moment scatters. Motionless, I stay and go: I am a pause
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, as prefera sa mananc doar o felie de paine pe zi decat sa suport asa ceva. Nu am avut rabdare sa citesc tot,dar si eu am deschis un subiect asemanator cu ceva timp inainte si stiu ca ma plangeam de lucruri mult mai putin grave decat cele de care te plangi tu. Miss Parker are dreptate, ar fi bine sa-ti rezolvi problemele din copilarie. Eu fac acest lucru si mi s-a schimbat viata. Si Miss Parker e un exemplu in acest sens (dupa cate stiu eu). E important ca mai intai sa te respecti tu pe tine. Succes la examen [flo].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
am citit tot ce atzi scris. m-am inscris la examen, pe 30 am examenul. sper sa fiu in stare sa fac ceva cu acest examen, deshi daca intratzi pe INM.lex.ro si vedetzi ce grozavie de test de rationament logic este afishat pentru 2006 va facetzi cruce. hai ca trec de grila, ca e materie in forma cea mai pura...dar daca am iQ intarziat sau sub medie, nu cred ca am shanse sa trec probele. Speranzta moare ultima, macar stiu evaluativ ce shanse am. diana
Diana, testul de rationament reprezinta 15% din nota ta, asa ca daca treci de testul grila (care reprezinta acum 75% din punctaj) cu nota mare, nu trebuie sa te temi de testul de rationament. Sper ca stii ca mai exista si etapa finala: interviul, care valoreaza 10% din nota finala. O sansa ai anul acesta, pentru ca sunt celel mai multe locuri scoase la concurs vreodata: 240 fata de 100-200 in ultimii ani. Dar te avertizez ca trebuie sa inveti la greu, testul grila nu e o joaca, chiar daca e materie pura. Bafta! ra_mata http://photos.yahoo.com/ra_mata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by irinabobe
incep sa cred ca doar pe guestus il vor tine nervii pana la sfarsitul povestii. incepe sa semene cu filmul Tanar si nelinistit. am ajuns la episodul 11.000 si ne aflam in acelasi stadiu ca la inceput.
[:-)))] deci mi-ai inveselit ziua fiindca si-asa ploua in continuu si mai baga si fulgere. back on topic: incredibil ca scriu si la miraje-reloaded dar tot nu ma pot abtine...ma intreb si eu asa ca femeie? cata lipsa de respect fata de mine insumi sa am sa ma las asa calcata in picioare...diana tu stii ceea ce inseamna cuvantul: demnitate?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

back on topic: incredibil ca scriu si la miraje-reloaded dar tot nu ma pot abtine...ma intreb si eu asa ca femeie? cata lipsa de respect fata de mine insumi sa am sa ma las asa calcata in picioare...diana tu stii ceea ce inseamna cuvantul: demnitate? --------------------------------------------------------------------- uite ca nici eu nu m-am putut abtzine shi vin shi te intreb? sti ce simte o persoana abuzata,sau stii ce este un abuz?? sti ce este sentiment de culpa ?? sti ce este un psihic labil?? stii ce este lipsa de self esteem ?? cind ai sa citeshti despre toate astea ,ai sa intzelegi shi poate ai sa-tzi raspunzi singura. poate inca nu ai auzit ca persoanelor abuzate in copilarie ce li s-a distrus sau sadite dupa caz , toate acestea enumerate de mine mai sus,li s-a distrus dragostea pentru propria persoana, acea demnitatea de care intrebi tu. este ushor sa criticam sa jignim cind suntem sanatoshi bine merci,dar o persoana aflata la podea nu mai are nevoie de nuiele ,biciuri ,pitre ,ocari fiindca i-a oferit copilaria suficiente ptru tot restul vietzii.are nevoie de incurajari de stimulari sa se ridice ,nu mai are nevoie sa se simta culpabila ptru tot ce se intimpla rau in jurul ei. nu pot sa nu contrazic persoanele care sustzin sus shi tare ca acesta critica este constructiva .la nici un copil critica este constructiva ,ce este constructiv intr-adevar este incurajarea.diana are nevoie sa iubeasca shi sa vindece acel copil din ea care a suferit shi sufera in continuare,acel copil care acum s-a transformat in "sotzie problematica ,mama inconstienta"NICI UN TERAPEUT NU CRITICA..DOAR INCURAJEAZA. sau probabil voi mergetzi la meciuri shi cind vedetzi ca echipa preferata pierde datzi cu pietre shi strigatzi rushine?oare de ce echipele sportive nu detzin in loc de majorete menite sa le faca galerie shi sa-i incurajeze,o echipa de hulitori,de critici??? daca tot este atit de constructiva critica??? este blamata ca nu se gindeshre la copil ,pina nu ajunge sa se gindesaca la ea sa se ajute intii pe ea ,nu-shi poate ajuta nici propriul copil ,copilul are nevoie de o mama stabila emotzional ,nu blocata ,o mama care stie sa se iubeasca pe ea ca sa poata iubi shi pe cei din jur.daca nu stie sa se iubeasca pe ea ,iubire ei ptru ceilalti poate face rani. de ce se leaga atit de sotzul ei?? findca este la fel ca shi ea o persoana abuzata in copilarie shi care acum ishi exercita frustrarile ca shi diana de altfel. de ce diana ,a deschis acest subiect?? ca sa fie pedepsita ,pedeapsa face parte din rutina ei din vitza ei ,de aceea in multe postari ale ei scrie"vina este numai a mea",cind o sa renuntze sa se autopedepseasca shi sa accepte sa fie pedepsita o sa gaseasca multe ushi deschise ,insa pina atunci se invirte in aceleashi probleme. shi eu am obosit,fiindca nu am capacitazi sa o ajut ,shi chiar nu pot lupta cu atitea persoane care din pacate eu cred ca ii fac mai mult rau decit bine. diana daca ai nevoie de cartzi in care gaseshti ateliere de autoterapie te pot ajuta. DIANA, BAFTA LA EXAMEN! AI GRIJA DE TINE ! pacat ca yasmine care a fost abuzata la rindul ei nu scrie la acest topic.sigur nu ar critica shi poate ar avea multe de spus, nu din cartzi cum fac eu ci din experientza ei despre ce simte o persoana abuzata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

principe lasa-o balta... pe bune.. ti-ai ales prost persoana pe care sa o aperi... dc citesti postarile dianei din ultimul an (alea pe care nu le-a sters) te lecuiesti sa ii mai iei partea... sincer nu imi e mila de ea... capul face capul trage... e pacat insa de copila aia a ei ca va trai cu asa specimene alaturi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

diana, spre binele tau te sfatuiesc sa inchizi acest topic ,tu nu ai nevoie de ajutorul nostru. rezolvarea problemei o ai tu ,resursele sunt inauntrul tau.dedica-tzi mai bine timpul acesta in care citesti shi scrii unui exercitiu simplu ptru cresterea autostimei. uita-te in oglinda shi admira-te ,vezi cit de minunata shi perfecta esti, spune-ti cu voce tare ca te iubeshti shi esti demna de iubire. ca esti o persoana puternica shi potzi sa realizezi tot ce-tzi planuiesti,ca esti frumoasa shi-tzi place cum aratzi.alinta-te ,vorbeshte-ti cu cuvinte dulci shi calde,nu te certa ,nu te invinui.esti un om fara gresheli. exercitiul acesta ti-l repetzi zilnic de cite ori potzi ,in oglinda in mashina ....cu voce tare. subconstientul tau inregistreaza mesajele pe care i le transmitzi. bafta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, citesc de cand ai deschis subiectul SI NU MA MINUNEZ. Am vazut cateva cazuri similare. In nici unul dintre ele nu s-a produs nici o schimbare, pentru ca sotia, chiar si dupa ce a hotarat ca nu se mai poate, a revenit totusi asupra deciziei si a ramas alaturi de sotul violent. Primul caz, ea - cu studii medii, sotul alcoolic si agresiv. O batea inca dinainte de casatorie, s-a maritat totusi, se vaita enorm, povestea tuturor despre viata ei grea, dar a ramas si a facut 4 copii. Toti resimt efectele agresivitatii tatalui, intr-un fel sau altul. Al doilea caz, ea - studii superioare, serviciu bun, IQ peste medie, el nu chiar asa istet, dar agresiv...A inceput sa o bata dupa nasterea copilului, care acum are 6 ani; copilul a crescut numai la bunici, nu vrea sa mearga la parinti, se duce uneori in vacante, dar este o corvoada pentru ea, prefera sa stea cu bunicii. Al treilea caz, si el si ea cu studii superioare, persoane cu un statul social bun, vecini de bloc ai parintilor mei. Frecventa batailor: cateva pe saptamana. La mutarea in bloc mama s-a alarmat si l-a trimis pe tata sa vada ce se intampla, pentru ca ea urla din gura de sarpe. Au iesit la brat, zambind, ea spunand senina ca nu de la ei se aude. Dupa cateva minute au reinceput... Ce am inteles eu de aici? Ca nu conteaza statutul social, IQ-ul, nivelul studiilor. Ca unele persoane nu se trezesc niciodata, nu inteleg niciodata ca trebuie sa se opreasca. Si ca efectele asupra copiilor sunt devastatoare. Sunt sigura ca stiai asta deja. Sper doar sa te trezesti la timp, inainte ca fiica ta sa aiba de suportat consecintele! Spiridusha:))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...