Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

quote:
Originally posted by arcadia Gandeste-te ca pentru orice exista o rezolvare, trebuie numai sa crezi si sa gandesti pozitiv. Orice s-ar intampla, sa nu spui niciodata situatia asta nu are iesire. Si trebuie sa-ti stabilesti prioritatile, sa vezi ce e cu adevarat important si ce nu, multe din lucrurile care ne fac viata amara sunt de fapt marunte si nu merita atata atentie cata le acordam. [mamica] Mami de [copil] Calinut Gabriel (8 mai 2007) [url="http://picasaweb.google.com/danne2"]Poze bebe[/url]
Arcadia[asia], binevenit mesajul tau si plin de bun simt. http://www.sonia.as.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by principe
principe lasa-o balta... pe bune.. ti-ai ales prost persoana pe care sa o aperi... dc citesti postarile dianei din ultimul an (alea pe care nu le-a sters) te lecuiesti sa ii mai iei partea... sincer nu imi e mila de ea... capul face capul trage... e pacat insa de copila aia a ei ca va trai cu asa specimene alaturi... --------------------------------------------------------------------- nu am citit postarile dianei ,dar pot spune ca m-am confruntat pe un alt topic cu ea,te asigur ca nu eram de aceashi parte a baricadei,dar sunt o persoana matura in gindire shi nu am sa stau la pinda sa atac,nu-mi sta in fire,nu sunt nici avocatul ei sa o apar, ci "nobletzea ma obliga" sa fiu de partea celui slab, de partea celui care are nevoie de suport .shi mai cred intr-o regula a jocului care spune sa nu ataci cind "adversarul" este la podea .cred ca simtamintele de mila nu ajuta oricum ,asha ca....nu cred ca pierde mult.
principe nici o "noblete" si alte cuvinte d-astea mari nu au cum sa ascunda realitatea ca diana isi lasa propriul copil sa fie si el abuzat...ca ea vrea sa fie abuzata si se simte bine in asa ceva, si tu si altii o incurajati, ok, e majora, vaccinata, presupun ca exista si oameni de genul asta, care "gusta" viata din acest punct de vedere, dar ca isi lasa fetitza in aceast situatie pentru mine e de neconceput si chiar foarte grav...nu o da exemplu pe Yasmine, nu se compara, femeia aceea care merita tot respectul si-a aparat copiii ca o leoaica, ai citit ce a scris ea? sau pui toate femeile abuzate pe acesi linie cu diana...grav! sper ca INM sa nu insemne Institul National de Magistratura, fiindca daca asta inseamna eu as propune in viitor sa se constituie si un test psihologic pentru candidati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce superb ca exista persoane cu vieti perfecte, respectate perfect de soti, care cand isi beau cafeaua perfecta dimineata citesc topicul si raspund din varful degetelor despre cum ar trebui Diana sa-si traiasca viata perfecta. Nu zic ca nu aveti dreptate, si nici Diana nu v-a contrazis, da' atata dat de ochi peste cap mi se pare rautate gratuita. Nu acuz pe nimeni, dar daca ar lua cineva la puricat viata fiecareia din voi, in multe cazuri s-ar gasi abuzuri. In general femeia in Romania tace si inghite, da cand e vorba sa isi zugraveasca un portret de familie fericita zici ca e Picasso. Nu ma intereseaza cat de vinovata e Diana si de cati ani isi plange ea de mila si nu face nimic, am o problema cu atitudinea voastra. Nu va place, nu mai intrati la subiect, ca de ce e foileton, ca va enervati ca ce face ea nu mai convine. E simplu : abtineti-va de a face click. In perioada cand subiectul referendumului imi facea sangele sa palpite la generale m-am refugiat la tampoane la femina intim. Gasiti-va fratilor alte subiecte si nu mai stati cu valeriana la indemana ca nu are sens. Diana e o victima si ce faceti voi e acelasi lucru cu daca i-ati spune unei victime a violului ca e vina ei. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

... pacat ca yasmine care a fost abuzata la rindul ei nu scrie la acest topic.sigur nu ar critica shi poate ar avea multe de spus, nu din cartzi cum fac eu ci din experientza ei despre ce simte o persoana abuzata. [/quote] Principe te invit sa citesti la "miraje 1, pagina 13". Am scris la topicul asta, si critic!! Am fost abuzata moral si psihic mult timp inainte de a fi abuzata fizic, am fost injurata si umilita, cu toate ca era mana mea care-l hranea. Nu am inteles asta, decit dupa ce am pus capat acestui abuz. Problema Dianei este ca ea nu vrea sa puna capat acestui abuz, si cauta n-spe motive pt. care nu poate pune capat. Ii e 100% indiferent de ce se intampla cu fetita ei, pt. ca daca nu i-ar fi indiferent ar pleca mancind pamantul. Eu am avut marea sansa sa nu depind de nimeni, cu toate ca iti spun cu mana pe inima, ca plecam si daca nu aveam decit haina de pe mine, pt. ca am doua maini cu care sunt in stare sa muncesc pt. mine si copiii mei. Dar ca sa nu mai lungim vorba, va invit sa cititi cu luare aminte subiectele Alyssei, si abia atunci veti intelege cum gandeste o femeie abuzata. Si chiar Alyssa a gasit resursele necesare sa iasa dintr-o relatie bolnava, copiii ei. Ma abtin sa scriu la acest subiect cu frenezia cu care o fac alte persoane aici, sa nu mai vorbim de autoare, pt. ca NU vad nici o posibilitate sa o convingem pe Diana ca nu e bine ca nu reactionaza, pt. ca NU VREA sa schimbe nimic. Eu pt. mine am invatat un lucru, si anume, ca NU voi mai fi injurata, umilita NICIODATA, ca NICIODATA copiii mei nu vor mai vedea in casa violenta, ca nu voi mai permite nimanui NICIODATA sa nu ma trateze cu respectul pe care il merit, nu pt. ca sunt eu cine stie ce Superwoman, ci pt. ca sunt in primul rand OM. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Clover
Diana e o victima si ce faceti voi e acelasi lucru cu daca i-ati spune unei victime a violului ca e vina ei. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Pai scuza-ma exagerezi la greu, nimeni nu zice ca noi suntem perfecte...ce legatura are violul cu acceptarea situatiei in care este ea?...uite ca tocmai a scris o femeie adevarata[asia]Yasmine care spune din proprie experienta si mai bine decat noi toate celelalte: "Problema Dianei este ca ea nu vrea sa puna capat acestui abuz, si cauta n-spe motive pt. care nu poate pune capat. Ii e 100% indiferent de ce se intampla cu fetita ei, pt. ca daca nu i-ar fi indiferent ar pleca mancind pamantul."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ilse, nu vreau sa dezbat cazul yasmine,dar din cite am citit deblocajul emotzional la ea a intervenit cind viatza ei shi a copiilor ei era in pericol ,daca ai fi citit ceva despre psihicul uman ai fi constatat ca yasmine a trecut prin toate etapele unei persoane abuzate ,shi a ieshit din acel blocaj cind i-a fost proportionata o emotzie mult mai mare,teama reala ptru propria-i viatza. yasmine a indurat destui ani ,timp in care a avut doi copii cu persoana,cred ca mai bine de 3 ani......acum este puternica fiindca a ieshit din cercul vicios shi bineinteles cum ne plac numai invingatorii este demna acum de stima noastra,ca posibil daca scria ce i se intimpla ei shi familiei sale zi de zi cum face diana ,am fi asainat-o noi inainte..findca persoanele slabe nu le suportam ,de ce ??? fiindca ele reflecta propriile noastre slabiciuni shi deci este mai ushor sa ne razbunam insatisfactziile personale pe cojocul altuia. da ilse "nobletea" ptru tine este un cuvint prea mare. din cite stiu romania are multzi copii carora le putem plinge de mila...eeee, dar e mai ushor sa stam cu fundul pe scaun in fatza p.c-ului shi sa scarmanam povestea dianei ,shi sa ne jalim de bietul ei copil,ca pe cel care cersheste la coltzul strazii nu-l mai vedem, face parte deja din peisaj shi nu mai este asha de "grav". eu nu o incurajez sa fie abuzata,eu o incurajez sa-shi fortifice taote punctele slabe ca sa poata vedea cu proprii ei ochi care drum ii convine.eu nu pot decide ptru ea ,daca ea nu este pregatita sa faca pashii ,degeaba ii face de gura mea sau a altora,o sa cada in aceashi problema ,totul trebuie sa iasa din interiorul ei nu al nostru. clover,[asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

principe esti psiholog...sau vorbesti si tu asa cu fundul asezat pe scaun din spatele pc-ului? (aici m-am coborat la nivelul tau, caci si diana insasi sta in fund pe scaun la computer, asta daca nu o avea alta metoda de tastat[alcool]) crede-ma ca in primul rand incerc sa-ti ignor felul vulgar in care faci supozitii, ca n-am citit psihologie, fiindca nu stiu de unde ai dedus tu asta, sau te iei de mine, caci sunt asa perseverenta in ai aminti ca are un copil...asta in primul rand...caci restul vad ca o dau inainte cu barbatul ei, situatia ei, dar la fetitza ei cine se gandeste...tu ti-ai dori sa ai o asa mama? vezi ca Yasmine tocmai a raspuns, si chiar nu aduc in discutie acuma, toate subiectele scrise aici despre abuz...ia si citeste, nu toate fetele abuzate sunt facute pe acelasi calapod, unele ies mai tarziu din asta, unele mai devreme, ea insa o tine intruna pe a ei...iti zic doar atat, daca era in Olanda, la ce scandaluri povesteste ca sunt la ei in casa, vecinii sunau politia in secunda doi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am exagerat deloc. Va invit sa lecturati [url="http://www.google.com/search?q=Why+Women+Won%27t+Leave+Their+Abusers&hl=ro&lr=&start=0&sa=N"]aici[/url] si dup-aceea sa o mai acuzati ca e lipsa de vointa. E pur si simplu statistica, se incadreaza in "normalul" unei relatii abuzive. Faptul ca Yasmine a fost o victima a abuzului nu inseamna ca stie ce simte Diana si nu o face judecator in cazul ei. Sa spui ca unei mame ii este indiferenta soarta copilului sau este o acuzatie foarte dureroasa si grava. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Clover
Sa spui ca unei mame ii este indiferenta soarta copilului sau este o acuzatie foarte dureroasa si grava. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Clover eu inteleg ca ea ii vrea binele fetitei ei si ca o iubeste ,asta e normal...urmeaza intrebarea mea: Cum face asta...facand-o parte din peisajul abuzului zilnic?? Sper ca vezi ca e o contradictie aici...in psihologie asta se numeste asa:"ea e in primul rand sotie si pe urma mama".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ilse, bineintezeles ca tzi se pare vulgar ,fiindca tu esti obisnuita doar sa iei in bascalie sa te tavaleshti de ris de suferintza altuia,dar cind vine bascalia peste tine nu-prea te simti comoda. nu draga ilse nu sunt psiholog ,dar uite ca sa-ti satisfac curiozitatea am sa-ti spun ca am facut terapie( ca nucumva sa chemi la companie shi sa ceri sa-mi faca un test psihologic ... ,terapia era fiindca pierduse-m doi bb ),shi am mai facut shi un antrenament de dezvoltare profesinala shi personala..in care am invatat suficient despre cum functioneaza psihicul uman.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...