Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

principe, in primul rand imi pare rau pentru pierdera bebeilor[flo] dar asta cu toate delicatetea cred ca e alt subiect...si trebuie sa intelegi ca eu am spus-o foarte serios, cu testul psihologic, e ca atunci cand iti iei carnet, daca cineva labil se suie in masina si face o criza s-ar putea sa-i puna in pericol pe ceilalti pasageri la trafic...in cazul magistratilor e vorba de dat sentinte, sper ca realizezi ca importanta majora au unele sentinte date in cazuri de crima, viol, si asa mai departe...eu chiar vad rostul acestui lucru, atata timp cat judecatorii sau procurori ancheteaza aceste fapte penale...e ca sa fac un tablou mai complet, ca in filmele americane unde sistemul e cu jurati, acolo nimeni nu va alege un jurat care are ceva in comun cu cazul in spetza, e conflict de interese...sper ca m-ai inteles acuma. numai bine in rest.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
limita de toleranta a dianei nu a fost atinsa. cand va fi, va iesi singura din relatia asta. dc nu este atinsa, inseamna ca nu avem de ce sa-i plangem de mila. suporta pt ca inca poate.evindent, nu-i e usor. pt jasmine limita a fost una si clara. prob pt diana va fi alta: o mana rupta, un scaun cu rotile, fetita mutilata si scapata de la etaj, un accident de masina..etc. macabru? no way...mai real decat se poate imagina. eu cred ca diana isi iubeste copilul. doar ca este atat de orbita si concentrata pe relatia ei, ca numai despre asta vorbeste. pt ca asta ii merge prost. relatia cu fetita merge f bine si este un echilibru pentru ea. nu are motive sa se lamenteze. cand a avut (fetita se lovea) s-a plans si de asta. eu ma mir ca mai gaseste resurse sa se ocupe de copil. in viziunea mea, diana este o femeie chiar ok, harnica, povesteste cum gateste, spala, calca, duce multe in spinare. adica poate mult mai mult decat multe dintre noi. eu personal n-as face atatea cate face ea. bonus sandvishuri pt sot zilnic, etc. e si asta un consum de energie. plus fata, plus examenele ei, plus agitatia cu casa, cu soacra....si evindent cu sotul. are multe energie pe acre dc si-ar folosi-o in alt mod, poate ca ar fi super tare. vad doua variante: forta din ea o va ajuta sa se rupa. adica intr=o buna zis i se va lua pur si simplu si se va desprinde cu inima usoara. sau...se va resemna si va gasi o modalitate de supravietuire care sa o multumeasca. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

yasmine [size=1]--------------------------------------------------------------------- Am fost abuzata moral si psihic mult timp inainte de a fi abuzata fizic, am fost injurata si umilita, cu toate ca era mana mea care-l hranea. Nu am inteles asta, decit dupa ce am pus capat acestui abuz. --------------------------------------------------------------------- [red]oare de ce crezi ca ai intzeles asta doar dupa ce ai pus capat abuzului???erai cumva intr-un cerc vicios din care nu ai putut sa ieshi pina cind nu ai ajuns la limita?? de ce nu ai ieshit inainte??? pentru ca psihicul tau era blocat emotional. ------------------------------------------------------------------ Problema Dianei este ca ea nu vrea sa puna capat acestui abuz, si cauta n-spe motive pt. care nu poate pune capat. Ii e 100% indiferent de ce se intampla cu fetita ei, pt. ca daca nu i-ar fi indiferent ar pleca mancind pamantul. ------------------------------------------------------------------- este vina pe care ti-o aduci tie insatzi ca nu ai pus punct abuzului cu mult inainte ca(,) copii tai sa perceapa abuzul? cele n-spe motive cred ca sunt comune multor persoane abuzate .este suficient dupa o criza un buchet de flori ca sa crezi ca miine totul o sa fie mai bine?? --------------------------------------------------------------------- Eu am avut marea sansa sa nu depind de nimeni, cu toate ca iti spun cu mana pe inima, ca plecam si daca nu aveam decit haina de pe mine, pt. ca am doua maini cu care sunt in stare sa muncesc pt. mine si copiii mei. ------------------------------------------------------------ este f adevarat ca oricind o putem lua de la zero ,cu conditzia sa avem incredere in puterile noastre,insa shi tu yasmine ca shi alte fete sau mai bine zis ca majoritatea persoanelor( care au fost abuzate )ajung la aceasta concluzie abia dupa ce au fost abuzate shi a trebuit sa simta o emotzie sau o teama mare ca sa le scoata din amortzeala,ca sa le deblocheze.din pacate asha functioneaza psihicul uman[/red yasmine,ce spui aici este ce simti acum dupa ce ai ieshit din abuz,eu ma refeream la ce ai fi avut tu de spus la felul cum te simteai cind erai in relatzie... de ce ai suportat atit?? ----------------------------------------------------------------------- Dar ca sa nu mai lungim vorba, va invit sa cititi cu luare aminte subiectele Alyssei, si abia atunci veti intelege cum gandeste o femeie abuzata. Si chiar Alyssa a gasit resursele necesare sa iasa dintr-o relatie bolnava, copiii ei. Ma abtin sa scriu la acest subiect cu frenezia cu care o fac alte persoane aici, sa nu mai vorbim de autoare, pt. ca NU vad nici o posibilitate sa o convingem pe Diana ca nu e bine ca nu reactionaza, pt. ca NU VREA sa schimbe nimic. Eu pt. mine am invatat un lucru, si anume, ca NU voi mai fi injurata, umilita NICIODATA, ca NICIODATA copiii mei nu vor mai vedea in casa violenta, ca nu voi mai permite nimanui NICIODATA sa nu ma trateze cu respectul pe care il merit, nu pt. ca sunt eu cine stie ce Superwoman, ci pt. ca sunt in primul rand OM.[/size=1]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by principe
scuze am marit scrisul se pare
Da, l-ai marit doar, dar nimic concret! O iau pe rand:
quote:
...oare de ce crezi ca ai intzeles asta doar dupa ce ai pus capat abuzului???erai cumva intr-un cerc vicios din care nu ai putut sa ieshi pina cind nu ai ajuns la limita?? de ce nu ai ieshit inainte??? pentru ca psihicul tau era blocat emotional...
Nu, pt. ca munceam 9 ore pe zi pt a-mi intretine familia, timp in care ex-sotul meu se chatuia cu gagici pe messenger si suna de sute de euro pe luna, persoane necunoscute mie, si dupa 9 ore de munca reveneam acasa, faceam treburile casei, si dupa ce culcam copiii, picam ca musca, nu aveam TIMP sa inteleg ce mi se intampla.
quote:
...este vina pe care ti-o aduci tie insatzi ca nu ai pus punct abuzului cu mult inainte ca(,) copii tai sa perceapa abuzul? cele n-spe motive cred ca sunt comune multor persoane abuzate este suficient dupa o criza un buchet de flori ca sa crezi ca miine totul o sa fie mai bine?? ...
Copiii mei au fost feriti de a vedea abuzul, pana in noaptea cind totul era sa scape de sub control,ex-ul abuzandu-ma doar intre 4 pereti si intre 4 ochi, de afara eram perechea perfecta; ca orice persoana abuzata, ascundeam foarte bine adevarul.
quote:
...yasmine,ce spui aici este ce simti acum dupa ce ai ieshit din abuz,eu ma refeream la ce ai fi avut tu de spus la felul cum te simteai cind erai in relatzie... de ce ai suportat atit...
Spun ce simteam atunci! Nu am avut TIMP sa ma intreb ce mi se intampla, aveam de intretinut o familie, a mea, si aveam de suportat financiar excesele ex-ului si de intretinut financiar familia lui din tara, am inotat cu torentul, m-am amagit singura ca sunt fericita asa cum ii amageam pe ceilalti. Pe cind Diana, spune ca e nefericita, povesteste ce i se intampla, si cauta scuze pt. a nu iesi din aceasta situatie. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca s-a ajuns la polemica si ce ma doare mai mult e sa vad ca persoane in maaaaare necunostinta de cauza vin sa judece pe altele. Yashmine, las-o maica, ai incercat!Nu trebuie sa-ti justifici in fata nimanui trairile tale! E tare usor sa spui "niciodata" tralala....am doua maini si etc. faptele vorbesc! Si pana acolo mai este. Atat am vrut sa spun...si Dianei...continua si D-zeu cu mila! [url="http://good-times.webshots.com/album/558595987xMEFMU"]de Paste [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doresc sa fac una bucata precizare. Yasmin este exemplul extraordinar al puterii de a renashte, de a se redefini, si cred eu ca ar fi pacat sa o bagatzi la mijloc. Eu una o admir ca a avut puterea necesara sa se rupa, chiar daca a facut-o dupa foarte multe evenimente in care poate ar fi trebuit sa reactzioneze. Nu avem dreptul sa judecam sub nici o forma motivele pentru care ea s-a lasat injurata sau lovita sau ce s-a petrecut cu ea alaturi de cel acre ar i trebuit sa-i fie cel mai mare sprijin. YASMIN, te rog eu mult, nu te justifica, nu incerca sa explici ceva ce eu incer de foarte mult timp. --------------------------------------------------------------------- eu nu ceream justificari de la yasmin,poate intrebarile mele au fost prea directe,scuze yasmin ,insa ce vroiam sa reiasa era ca blocajele psihologice nu permit persoanei sa se rupa ,sa joace in scena vietzi rolul pe care ar vrea cu adevarat sa-l joace,pina cind fie apare o alta emotzie la care organismul raspunde printr-un sistem de autoparare shi anuleaza blocajul,fie prin constientizarea blocajului prin terapii. shi asta nu se intimpla doar cu persoanele abuzate,ci shi cu persoanele care au trecut prin alte experintze de viatza sau shocuri emotionale,ca de ex moartea unei persoane iubite,accidente. ---------------------------------------------------------------------ca ce am fost, ce speram sa fiu si ce am ajuns?" si Sotzul meu m-a intrebat ce am ajuns? Raspunsul meu a fost simplu si apoi am adormit: "o terminata care ingroasha randurile in parcul din cartierul unde tu m-a adus, nu ma ridic cu nimik deasupra celor pe care tu le dispretzuieshti atat... cine se baga in troaca il mananca porcii, asha imi trebuie daca nu am avut mai multa mite" --------------------------------------------------------------------- diana, este timpul sa-tzi schimbi imaginea pe care o ai fatza de tine. cind ai sa-ti schimbi impresiile despre "ce ai fost shi ce ai ajuns" ,ai sa vezi ca shi atitudinea celorlatzi va fi alta. incepe shi vezi-ti calitaztile,sigur ai multe ,dar nu mai vrei sa le constientizezi...ce pacat ptru tine. mediul,educatzia pot schimba o persoana ,dar singurul responsabil de aceste schimabri este doar Ea(persoana)fiindca s-a lasat schimbata. scoate-zti in evidentaz valorile nu defectele...totzi avem defecte ,dar incercam sa le sufocam (cu toate calitazile pe care le avem) ca sa nu ne sufoce ele pe noi. bafta diana!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

principe, exagerezi cu vina persoanei care s-a lasat schimbata. Mediul te schimba, chiar daca tu constient te opui. E ca si cum ai spune ca o picatura rece de apa aruncata intr-o oala pusa la fiert e de vina ca o sa isi atinga punctul de fierbere. Probabil sunt maxim 10 oameni pe lumea asta care nu s-ar lasa schimbati de mediu, indiferent de conditiile prin care ar trece. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...