Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

clover, nu vorbeam de responsabilitate ca vina ,ci ca faptul ca esti singurul tras la raspundere de ce esti sau ce ai ajuns....societatea,viatza nu-tzi acorda circumstantze atenuante fiindca parintzi ti-au subminat increderea in tine, esti singurul in masura sa faci ceva ,sa produci o schimbare,nu potzi cere parintzilor sau mediului sa fie propice, este imposibil fiindca nu potzi schimba trecutul.insa tu potzi sa nu-tzi mai pese de el ,sa cresti shi sa fortifici ce au debilitat parintzi sau mediul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
diana, sunt multe lucruri ushoare pe care le potzi face ca sa capatzi self esteem.intr-o postare anterioara ti-am zis de exercitiul cu privitul in oglinda. gindestete ca psihicul tau este ca o bucata de pamint proaspat arata ,daca treci tot timpul prin acelashi loc lashi o urma ,o carare,acelashi lucru se intimpla shi daca tu incepi sa-tzi spui tzie cit de puternica ,frumoasa,iubitoare,vesela etc,chiar daca la inceput o sa ti se para ridicol ,shi nu crezi ce spui ,in citva timp ai sa fii convinsa ca este adevarat,aceste cuvinte or sa lase urme care nu stii cit de benefice sunt ptru fericirea ta . nu te mai chinuii cu cuvinte de reprosh la adresa ta ,ce a fost a fost ,acum ce potzi sa faci este important ,nu ce nu ai facut.propunetzi ,astazi nu ma supar ,astazi nu ma sa ma critic ,am sa rid cu gura pina la urechi,am sa ma alint ptru ca merit sa fiu alintata shi iubita. potzi sa-i comunici shi sotzului tau dorintza ta de a nu te enerva de a nu-tzi reprosha tzie nimic,de a trai o zi fericita...nu lasa nici un gind negru sa-tzi perturbe ziua. bafta monica mami de printz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
Am urat intotdeauna sa ajung femeie divotzata si lovita si fara capatai si spre asta ma indrept diana
nu-ti spune ce nu vrei sa fii, ci ce vrei sa fii! vrei sa fii o femeie independenta, demna, o mama iubitoare, cu rabdare, sigura pe tine, sa faci alegeri bune, samd. ... si actioneaza in consecinta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, cata vreme privesti femeile divortate ca avand un picior lipsa sau ca fiind vai de mama lor, probabil ca ai dreptate ca solutia pentru tine este sa stai sa incasezi pumni. Stii? Lumea evolueaza. Si conceptiile din evul mediu cateodata nu mai sunt potrivite. Da' in fine. fiecare cu ale lui. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana uite poate gasesti sa citesti cartea aceasta.... iti scriu doar din prefata: Când a iubi înseamna; a suferi, înseamna ca iubim prea mult. Când aproape toate conversatiile noastre cu prietenii se învârt în jurul LUI -problemele lui, gândurile lui, sentimentele lui - si aproape toate propozitiile noastre încep cu "el...", înseamna ca îl iubim prea mult. Când îi gsim scuze pentru indispozitiile, iritarile, indiferenta sau tacerile prelungite, punându-le pe seama unei copilarii nefericite si încercam sa actionam ca terapeuti, înseamna ca îl iubim prea mult. Când citim o carte de auto-ajutorare, dar subliniem toate pasajele care l-ar putea ajuta pe el, înseamna ca îl iubim prea mult. Când nu ne plac valorile lui, comportamentul si caracterul Iui, dar le suportam, gândindu-ne ca, daca suntem îndeajuns de atragatoare si tandre, va dori sa se schimbe de dragul nostru, înseamna ca îl iubim prea mult. Când relatia cu el ne pericliteaza fiinta emotionala, si poate chiar sanatatea si integritatea corporala, e deja clar ca îl iubim prea mult. în pofida durerii si insatisfactiei la care da nastere, o iubire exagerata este atât de obisnuita pentru foarte multe femei, încât ajungem sa credem ca asa trebuie sa decurga o relatie intima. Majoritatea femeilor au iubit în felul acesta cel putin o data în viata, iar pentru multe altele o asemenea relatie a fost ca un leit-motiv. Pentru unele din noi, partenerul de viata si relatia cu el devin atât de obsedante, încât nici nu ne mai comportam normal...... în aceasta carte vom insista asupra motivelor pentru care atâtea femei aflate în cautarea unui barbat care sa le iubeasca par sa gaseasca, inevitabil, parteneri labili, lipsiti de sentimente. Vom analiza de asemenea si motivul pentru care, chiar si atunci când întelegem ca relatia pe care o avem nu este ceea ce ne doream, ne vine totusi atât de greu ss îi punem capat. Vom vedea cum o iubire normala devine exagerata atunci când, desi partenerul este nepotrivit, indiferent sau indisponibil, nu putem renunta la el - ba chiar îl dorim si avem nevoie de el mai mult ca înainte. Vom ajunge sa întelegem cum nevoia de dragoste, dorinta arzatoare de a iubi, dragostea însasi se transforma în dependenta cred ca aceasta carte e buna si pt Paraluta [:D] cand nu mai amestec in magiun o sa-i scriu si ei [papica] Edit: am corectat .... si cartea se numeste femeile care iubesc prea mult,scrisa de Robin Norwood Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adina Iulia
Diana, cata vreme privesti femeile divortate ca avand un picior lipsa sau ca fiind vai de mama lor, probabil ca ai dreptate ca solutia pentru tine este sa stai sa incasezi pumni. Stii? Lumea evolueaza. Si conceptiile din evul mediu cateodata nu mai sunt potrivite. Da' in fine. fiecare cu ale lui. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Adina[flo] Diana, si eu tot asta voiam sa iti spun, cand ti-am citit mesajul. Statutul de femeie divortata nu e chiar asa de groaznic. Dimpotriva, mi se pare mult mai traumatizanta situatia ta actuala. Mai bine abuzata, tu si copila, decat divortata?! Eu zic sa iti reconsideri sistemul de valori. http://bd.lilypie.com/AVkRp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

J.G...daca a primit-o se pare ca nu a citit-o...da' mai are timp [:D] ca acum invata [:D] Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, mai e lume divortata care o duce bine. Realizezi ca exista viata si in afara relatiei tale? Lumea nu se termina cu sotul tau si o eventuala partenera a lui nu ar avea cum sa ridice pretentii asupra copilului ca presupun ca asta e problema. Ca nu poti pleca acum, eu pricep, da ca te convingi singura ca veti fi fericiti pana la adanci batraneti mi se pare cam mult. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...