Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Diana, incearca sa faci un pas concret si mai lasa scenariile, daca si cu parca, altfel multa "cerneala" o sa mai curga pe aici degeaba. Din afara, se vede clar ca tu il iubesti si te agati cu disperare de tot felul nimicuri numai ca sa nu pleci de langa el si crede-ma, tot tie iti faci RAU. Hai, rupe-te odata si o sa vezi cat de bine poate sa iti fie, nu o sa iti vina nici tie sa crezi. Si cu cat o sa-l cauti mai putin pe cel potrivit tie si fetitei tale, o sa vezi cum apare el de nicaieri!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by dianaintruder
plus o alta ea care sa fie posibil stabila in viatza lui diana
asta era buba???????? ca el nu o sa se calugareasca daca va despartiti??? V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
nu ma refer la statut neaparat, deshi ma gandeam si la asta, ci la intregul ansamblu de schimbari, in dinamica sa, in cazul in care ash fi o femeie divotzata. E simplu sa zici ... "e , ce mare lucru, divotzata...". Dar divortzata insemna in alta casa, singura, fara sprijin, doar cu poveri, insemna intrebari care cad greu din partea unui copil care nu poate pricepe de ce (cam cum fac eu acum... de ce e asha cand trebuia altfel, sau cand stiu sigur ca se putea si altfel), posibile invinovatziri, lipsa marcanta a unui barbat si tata din casa, plus ca daca e sa o iau de la capat cu altcineva, tot felul de probleme, nici nu pot sa ma gandesc...mi se pare complicat, mi se pare greu ... rau, plus o alta ea care sa fie posibil stabila in viatza lui si care sa vina cu tot felul de idei si pretentzii sua acre sa-i bage tot felul de idei lui in cap, sau care sa vrea fata sa o creasca ea si sa-mi faca shicane, sau chestia aia ca voi fi despartzita de el ,d ar el automat va fi prezent permanent in viatza copilei mele si automat si a mea, e greu sa construieshti o relatzie cu un ex in carca, cu un ex posesiv si agresiv. Stii, eu fac aici polemica si discut despre, dar cred ca habar nu am ce ma ashteapta dincolo de ziua de maine, niciodata nu am stiut si asta e cel mai greu pentru ca nu ma ashpetam la ce am traiat efectiv in ultimii 3 ani. Ai cartea respectiva in format electronic? diana
Dupa tot ce-i scris mai sus, stiind ca Diana a citit multe din topicurile de pe aici si ar fi putut sa-si faca o parere despre femeile divortate daca ar fi vrut, nu pot sa zic decat ca le inteleg perfect pe fetele ce au renuntat sa mai posteze la subiectele ei. Au dreptate. Pierdere de timp... Oricum, succese mari in continuare! E ca si cum ai vrea sa inveti o maimuta sa citeasca - nu ai cui sa-i explici, ea mai mult se joaca si iti face si in sictir. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite ca singurul sprijin pe care-l aveam aproape, Cornelia, fata au-pair care imi statea cu copiii, si pe care o tratam ca pe fiica mea, ca pe un membru de familie pleaca, s-a hotarit sa se casatoreasca, si trebuie sa-i dau libertatea de a decite, cu toate ca stiu, vad, ca va fi nefericita, ca nu e viitorul ei cu acest barbat. Dar, asa cum ar trebui sa faca o mama, i-am expus punctele mele de vedere, si ii dau drumul, sa mearga pe drumul ei. Deci sunt in totalitate singura de saptamana viitoare. Am sa-ti spun cam cum m-am simtit saptamana trecuta cind mi-a spus ca nu mai revine dupa concediul de vara din septembrie, si ce am facut concret. Am vazut-o pe Cornelia ca nu mai e cum era cam de 5-6 saptamani. Saptamana trecuta marti mi-a marturisit, dupa lungi discutii, ca de fapt nu mai vrea sa revina din septembrie, cu toate ca m-a lasat sa-i fac contract de munca, sa ma lupt cu autoritatile pt ea. Ca vrea sa se marite. Este impreuna cu prietenul ei de 8 ani, culmea, ca de atitia ani nu s-a omorat sa o ia de nevasta, acuma dintr-o data, cind a strans si ea un banut al ei, il va da probabil pe nunta, si cu asta va ramane, cu amintirea. Dar, fiecare trebuie sa acumuleze experientele proprii, nu ne putem baga in viata nimanui. Deci martea trecuta am tunat si am fulgerat, dar dupa o noapte nedormita am facut planul de bataie. Deci din ziua in care ea pleaca, voi avea nevoie de cineva sa stea dupa-masa cu copiii, si am gasit-o, e vorba de o bunica, care m-a ajutat si anul trecut, imediat dupa ce m-am separat de ex. Problema se pune ca de saptamana viitoare Andreas are vacanta, si deci va mai sta pana saptamana viitoare, pt. ca nu vad nici un motiv sa o mai tin 10 zile din august, pt. care sa ii mai platesc si luna august integral, as fi facut-o, ii plateam si luna de concediu, daca mai venea, dar asa ... si o trimit cu autobusul. Ceea ce ma face sa cred, ca de fapt aici e vorba numai de bani, este faptul ca m-a rugat sa-i transfer banii pe care ii datorez pe 11 luni pe contul prietenului ei, ceea ce am refuzat, i-am spus ca ii dau ei banii, si daca ea considera ca vrea sa-i puna pe contul lui, n-are decit. Nu stiu daca povestile mele isi au locul aici, dar mi-a facut bine sa scriu. Vreau numai sa iti scriu, cam cum o sa arate o zi de-a mea, cind voi fi singura: dimineata la 6 scularea, duc cainele in curte, apoi mancare apoi iar in curte, pana la 7 ma pregatesc pe mine, pregatesc pt 2 copii pachetul pt. gradi, trezesc copiii la 7, scurt mic dejun in 3, ii imbrac, la 7:45 iesim pe usa, cainele ramane singur pana la ora 12:00 cind revin eu, pregatesc pranzul, la 13:30 iau copiii de la gradi, vine Irena, sta cu copiii pana la 20:00, vin eu acasa la 20:00, la pana la 20:30 cinam impreuna, apoi ne pregatim pt somn, dus sau baie, spalat pe dinti, la 21:00 suntem in pat copiii, eu citesc poveste, la 22.00 am timp pt. mine, sa-mi fac o baie, o masca in timp ce curat bucataria, cam pe la 23:00 ma asez pe sofa la TV, adorm in aproximativ 15 minute, si ma trezesc buimaca pe la 1-2 ca aud in babyfon unul dintre copii, ca vrea apa, etc. Sting toate in sufragerie, si ma mut in dormitor, camera care-mi displace cel mai mult, stiti voi de ce, in jur de 3 noapte vine un copil, si ramane la mine, sau amandoi, pe rand, sau deodata .... La 6 suna ceasul. E greu??? Da! E cumplit! Merita copiii mei sacrificiul asta??? DA!!!!!!!!!! A, am uitat, rufele de calcat si spalat le fac miercurea sau la weekend, la curatenie ma ajuta cineva. De gatit gatesc duminica si miercurea, pt mai multe zile, si numai incalzim. Daca am timp sa merg la distractie si chefuri?? Da, am, dar trebuie sa organizez foarte bine lucrurile, ca sa pot merge, cu Cornelia era mai simplu, ca era acasa in permanenta, dar va merge si asa, sunt optimista, si iau greul ca pe o provocare, si nu ca pe o povara! >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yasmine, daca ti-a cerut sa ii faci contract probabil chestia cu nunta e noua. Daca esti convinsa ca nu e barbatul ala pentru ea poti sa insisti ca vrei sa isi respecte contractul si sa o mai tii. Poate se mai gandeste. Sunt de acord ca trebuie sa lasi oamenii sa greseasca singuri da uneori nu strica un tras de maneca pe marginea prapastiei. Si daca persoana tot vrea sa incerce n-are decat sa plonjeze. Suna frumos o zi de-a ta. Am si eu o intrebare: unde doarme cainele? [:]) Si daca dormitorul te indispune asa rau, dormi pe canapea ca nu te pune nimeni la ziar ca nu iti folosesti mobila din dormitor. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Clover
Yasmine, daca ti-a cerut sa ii faci contract probabil chestia cu nunta e noua. Daca esti convinsa ca nu e barbatul ala pentru ea poti sa insisti ca vrei sa isi respecte contractul si sa o mai tii. Poate se mai gandeste. Sunt de acord ca trebuie sa lasi oamenii sa greseasca singuri da uneori nu strica un tras de maneca pe marginea prapastiei. Si daca persoana tot vrea sa incerce n-are decat sa plonjeze. Suna frumos o zi de-a ta. Am si eu o intrebare: unde doarme cainele? [:]) Si daca dormitorul te indispune asa rau, dormi pe canapea ca nu te pune nimeni la ziar ca nu iti folosesti mobila din dormitor. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
Din pacate nu o pot opri, pt. ca nu imi fac nici un bine, nu pot sa o constrang sa se ocupe 100% de copiii mei, mi-e frica ca daca o fac, nu se va ocupa de copii cum trebuie. Trebuie sa o las sa plece, nu am cum sa o tin. I-am spus punctul meu de vedere, ca unei fiice, i-am explicat cum vad eu situatia, dar nu am nici o sansa. Este omul cu care vrea sa traiasca, asta e. Daca ar fi fiica-mea as incerca sa o leg de calorifer, dar nu e :). A propos de caine, el doarme in hol, acolo are cosul lui, juma de canapea, ca e un pui de Dobermann. Nu ma odihnesc ca lumea pe canapea, sunt in faza de a schimba camera cu cea a copiiilor, sa vedem. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana,boala lunga,moarte sigura! Eu nu inteleg ce solutii mai astepti de la el!Iar am obosit,am obosit citind subiectul lui babyblue,acum pe al tau. Sincer,mie mi se pare un calvar prin ce treci!! Diana,cind o sa intelegi ca nu iti faci nici un bine stind in aceasta relatie si ca nu ai nici o sansa cu un om care nu numai ca nu te iubeste,ca este clar ca nu te iubeste,ci caruia nici macar nu-i pasa de tine.Te considera ultima amarita si batuta in cap!Nu are pic de respect pt. tine si se enerveaza numai cit deschizi gura! Astea nu sunt semnale de alarma pt. tine?Cel mai probabil e ca te uraste! Cum il mai suporti? Si nu vreau sa fiu indiscreta ,nu-i necesar un raspuns,dar ma intreb,cum sunteti intim?Suporti sa te atinga??Sa doarma linga tine cind stii cum iti vorbeste ziua,cum se isterizeaza,cind stii ce crede despre tine??? Ooof Doamne,mi se pare atit de greu!Mult ,mult mai greu decit divortata cu un copil!Divortata vei fi obosita fizic(munca,casa,copil) dar vei si implinita sufleteste, sunt sigura. In timp te vei reface! Dar cu el esti terminata si fizic si psihic,pt. ca chiar daca nu te loveste,cind psihicul e obosit si fizicul e la pamint! Nu mai astepta sa decida el in locul tau Diana,decide tu pt. viata ta! Trezeste-te!!!Mult succes!Si nu uita,va veni o zi cind vei privi in urma si te vei minuna cit de "batuta in cap cu leuca" ai fost ca ai stat si ai suportat atita mizerie. Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte o faza,gindindu-ma la fetita ta! Acum doua seri sotul meu nu putea sa doarma de oboseala si a luat niste somnifere.Ne-am dus la culcare toti 5[:D] si le dragalea pe fete in pat pina m-a prins pe mine.Si m-a luat la gidilat,dar atit de rau incit simteam ca mor de ris!nu mai puteam sa respir efectiv! Si am fugit in living si el dupa mine si am inceput sa ne fugarim in jurul mesei.Eram terminata,stii senzatia aia nasoala cind stii ca cineva urmeaza sa te gidile pina simti ca lesini?!!Numai gindul la ce urmeaza sa se intimple te face sa rizi. Si fetele au venit dupa noi,dar crede-ma s-au speriat!!Nu l-au vazut pe taica-su asa "ciudat" niciodata!I-am zis sa se opreasca ca fetele sunt speriate,au inceput sa tipe sa ma lase in pace si au sarit pe el.Pina si cea mica de 10 luni,avea o expresie ingrozita,gata sa izbucneasca in plins,pusese buza si okii in lacrimi pt. ca eu insistam "lasa-maaaaa ca nu mai pot,lesiiin,termiiinaaaa...." M-a marcat acest lucru foarte mult! Si ma intreb daca cumva ma fugarea sa ma bata ,oare ce as fi vazut pe chipurile copiilor mei!??? Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder i-am spus ca vreaus a gaseasca el o solutzie si sa discutam
Cum ai ajuns tu la concluzia ca 'mnealui o sa stea sa-si bata capul cu solutia aia care iti ofera tie fericirea din al 9-lea cer? [alcool]
quote:
Originally posted by dianaintruder ...ca el pe mine ma baga in mormant.
Apai cre' ca fix asta vrea! Si bag seama ca si tu cam tot asta vrei din moment ce n-ai de gand sa pleci odata din casa aia [:D]
Flaviana si [url="http://community.webshots.com/user/flaviana17"]Tiana Maria[/url] (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare...asa ca sa mai schimbam subiectul, caci vad ca viata ta se cam invarte in jurul lui. Ai un examen de dat...pe 30 august daca nu ma insel! Tu cand inveti? Caci daca nu esti la servici sa scrii pe dc esti acasa si te certi cu el. Asa din simpla curiozitate... de ce te-ai inscris? Nu vorbesc in necunostinta de cauza. Stiu despre ce examen este vorba si stiu in ce consta si mai stiu si cat de dificil este si cam cata materie trebuie stiuta. Bref...de cat sa te bati cu morile de vant, mai bine axeazate pe viitorul tau si al copilului! Si Inca o intrebare si gata....daca tot te epuizeaza psihic si fizic cand esti cu el in masina, de ce te mai urci? Eu cred ca-ti place! si cobori din masina, asa ...in speranta ca el va veni dupa tine si te va ruga sa te urci![:D] [url="http://community.webshots.com/user/sebilus?vhost=community"] pozici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...