Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Mai Diana, te urmaresc sperand ca intr-o buna zi voi gasi in topicul tau decizia reala de a pleca odata din infernul asta! Este inuman ce ti se intampla! Omul tau ori are serioase probleme psihice, ori vrea sa te termine psihic, si zau e mare pacat! Ce te tine langa el? Sustii ca numai faptul ca e tatal fetitei voastre. Eronat Diana! Un parinte adevarat e nu cel ce face copii, ci cel care ii creste intr-un mediu normal si firesc oferindu-le tot ce este necesar pentru o dezvoltare fizica si psihica armonioasa. Pe cand in casa ta, este in momentul asta exact inversul acestui climat. Trezeste-te odata pentru Dumnezeu! Recisteste-ti postarile si vezi ce fel de viata poti sa induri?! Iti e teama sa pleci! Bun , am inteles... Dar, in ipoteza ca pentru inceput vei gasi ceva modest, sa zicem numai o camera, nu ar fi frumos sa te trezesti cu fetita ta normal, cu un pupic dulce de dimineata ,banduti linsitita cafeaua si ea savurand cerealele fara nici cea mai mica teama ca cineva tzipa la prima ora sai mai sare si sa te bata? De ce stai langa un astfel de om, Diana? Nu inteleg cum te poti umili in fata unui om atat de josnic? Esti atat de tanara mai Diana, zau asa e mare pacat! Din pacate, familii ca a ta sunt cu miile, unele dintre femei accepta calvarul unei astfel de "vieti" o viata intreaga, altele zic "Nu! Nu pot continua asa! Exista un Dumnezeu si pentru mine si copilul meu, sunt sigura ca nu ma va lasa la greu! In speranta ca vei trai acele dimineti linistite, iti doresc ca Bunul Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sa pleci odata din calvarul pe care-l traiesti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by dianaintruder
Buna dimineatza!!!! Yasmine, sincer sincer, viatza ta, asha cum e acum seamana mult cu un stil normal de viatza si e pacat ca din toata ecuatzia vietzii tale lipseshte un element destul de important. Un sotz. Stiu ca in adancul sufletului tau resimtzi lipsa UNUI SOTZ, unui sprijin, nu neaparat al fostului sotz. Asha suntem croitzi si sincer am ajuns la concluzia ca de asta ne casatorim, asta e menirea formarii unei familii, sa ducem greul sau chiar bucuria viatzii impreuna, in cuplu. .... diana
NU NU, viata mea, ESTE un stil normal de viata, ceea ce faci tu NU este. Nu se invarte totul in jurul elementului important - SOTUL. Importanta sunt eu, sa fiu sanatoasa, ca sa pot munci pt. copiii mei, si copiii, ei sunt importanti. Si cel mai important element este LINISTEA, de asta au nevoie copiii sa se dezvolte. Fii sigura ca nu resimt lipsa nimanui, nicidecum a unui barbat, nu spun ca niciodata nu voi avea o relatie, sau poate chiar o casnicie, dar la momentul asta, daca citeai atent cam cum arata o zi de a mea, nu prea am timp sa tanjesc dupa un SOT, am lucurui mai importante de facut. Atunci cind voi mai avea o relatie, va fi bazata in primul rand pe RESPECT, pt. ca cine nu te respecta, nu are cum sa te iubesca. Daca ti-am scris cum arata o zi de a mea, este nu pt. ca tu sa-mi despici firul de par in 4 si sa te intrebi daca nu cumva undeva in adancuri sunt nemultumita de lipsa unui mascul in casa, ci sa inveti cum poti fi un INTREG singura cu copii sau in cazul tau cu copil, daca eu pot cu doi, ar trebui si tu sa reusesti cu unu, dar numai daca vrei sa iesi din mizeria sufleteasca in care te balacesti. Si mai am un maaaaaaare defect, daca vad ca cineva nu este interesat de parerea mea, nu i-o mai dau. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

diana. iata si punctul meu de vedere: 1. temerile tale sunt nejustificate. dupa un divort, nu pleci tu pe luna si el pe marte. veti continua sa va vedeti, mai ales ca va leaga un copil. ia exemplu: pe mine cu fostul sot, ma lega..pisica, cel mult. si acum dupa almost 2 ani de la divort, avem in continuare o afacere mica impreuna.am si acum cheile de la casa lui, sunt unic mostenitor al actiunilor sale, plus pensia privata si ce mai are el. si avem sau am avut fiecare si o viata personala dupa divort, despre care nu am discutat NICIODATA. cand pleaca din tara, stau la el in casa sa am grija de pisica si de flori, sau iau pisica la mine. plecam din tara impreuna cu "afacerea" etc. asa ca...nu mai dispera, dupa divort nu moare nimeni, ba poate e mai bine. iar sexul cu alta....hai mah, e chiar asa important pt tine? parca tu nu poti face cu altul...te-ai blocat pe el, sau ce? 2.legat de imposibilitatea ta de a pleca...e pt ca ti-a facut creierul terci si stiu cum e. asa a facut asta de l-am lasat, cu mine. nu la nivelul sotului tau, dar pe acolo cu pretentiile si starile irascibile. stii ce te salveaza? cariera! si ambitia ta in ceea ce priveste cariera ta! mie mi-au sticlit ochii la contractul asta, care sincer...e BETON! imi aduce bani, relatii si posibilitatea de a pleca din tara, a evolua etc..incat nici nu mi-a pasat de el, de relatie, de abuzul asta emotional..sau ce era. axeaza-te pe examenul tau si pe ideea obsesiva sa faci ceva frumos cu meseria ta. obsesiva! adica schimba o obsesie cu alta. doar asa te vindeci de o obsesie.parerea mea. nu stiu cati ani ai, dar pana nu ajungi o fiinta bolnava cu cariera, (care macar e ceva constructiv) nu vei reusi sa iti muti atentia de la sot, pe altceva. nu stiu, dezvolta-ti o lacomie de a face bani, o lacomie de a ajunge mai sus pe scara ierarhica, o lacomie sa-i iei fetei 500 de jucarii pe luna, ca sa ai motiv sa muncesti. stii ..munca e cea mai buna terapie. zau! _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
Buna dimineatza!!!! Yasmine, sincer sincer, viatza ta, asha cum e acum seamana mult cu un stil normal de viatza si e pacat ca din toata ecuatzia vietzii tale lipseshte un element destul de important. Un sotz. Stiu ca in adancul sufletului tau resimtzi lipsa UNUI SOTZ, unui sprijin, nu neaparat al fostului sotz. Asha suntem croitzi si sincer am ajuns la concluzia ca de asta ne casatorim, asta e menirea formarii unei familii, sa ducem greul sau chiar bucuria viatzii impreuna, in cuplu.
[V]dienuca, asta e cam o loviturica sub centurica... ntz, ntz[:0]! pai ce faci, devii ca SOTZUL dupa care tanjesti nu numnai in adancuri? hai canalizeaza-te catre lucruri pozitivive, hai ca potzi. succes la invatat! aaa si... ne-ai spus ca ti-ai vazut fata la tzara, dar nu ne-ai povestit ce mai face, cum v-ati jucat, chestii din astea... b
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu se invarte totul in jurul elementului important - SOTUL. Importanta sunt eu, sa fiu sanatoasa, ca sa pot munci pt. copiii mei, si copiii, ei sunt importanti. Si cel mai important element este LINISTEA, de asta au nevoie copiii sa se dezvolte. Fii sigura ca nu resimt lipsa nimanui, nicidecum a unui barbat, nu spun ca niciodata nu voi avea o relatie, sau poate chiar o casnicie, dar la momentul asta, daca citeai atent cam cum arata o zi de a mea, nu prea am timp sa tanjesc dupa un SOT, am lucurui mai importante de facut. Atunci cind voi mai avea o relatie, va fi bazata in primul rand pe RESPECT, pt. ca cine nu te respecta, nu are cum sa te iubesca. Daca ti-am scris cum arata o zi de a mea, este nu pt. ca tu sa-mi despici firul de par in 4 si sa te intrebi daca nu cumva undeva in adancuri sunt nemultumita de lipsa unui mascul in casa, ci sa inveti cum poti fi un INTREG singura cu copii sau in cazul tau cu copil, daca eu pot cu doi, ar trebui si tu sa reusesti cu unu, dar numai daca vrei sa iesi din mizeria sufleteasca in care te balacesti. Si mai am un maaaaaaare defect, daca vad ca cineva nu este interesat de parerea mea, nu i-o mai dau.[/i][/font=Comic Sans MS][/purple] >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/ [/quote] Yasmine, [flo]! Chiar daca mesajul nu ajunge la destinatara, mai sunt si al te fete care, daca au urechi, sa auda!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
buna dimineatza!!!! Azi dupamasa am sa ma duc sa-mi iau fata pentru weekend. Luni pleaca la mare cu socrii. Aseara am avut asha o mica discutzie cu domnia sa si m-a ignorat total, am vb singura ca televizorul, principal este ca mi-a spus ca daca vrea sa fac ce vreau, din partea lui pot sa divortzez, apoi s-a imbracat si a plecat si s-a intors azinoapte la 3. diana
Si? Ce mai astepti?! http://bd.lilypie.com/AVkRp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asteapta sa gasesca respectivul pe alta ca atunci va fi el cel care o va scoate afara in suturi... mie imi e f clar... din motive care ma depasesc diana e in stare sa inghita absolut orice (ma lasa rece scandalul pe care i-l face ea) dar sa ramana sotia lui... tipul e clar super saturat de ea, i-a ajuns pana peste cap dar nu are curaj/inima sa ceara divortul... si apropos Diana ce i-ai spus lui Yasmin merita zce bile negre... daca tu nu esti in stare sa te apreciezi pe tine si copilul tau si toata viata ta se centreaza pe existenta unui mascul cu rol de sot in ea nu inseamna ca alte femei fac la fel ca tine..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
Il enerveaza remarcile mele, intrebarile mele, ma considera batuta in cap, il deranjeaza modul meu de a gandi sau modul in care ii intzeleg eu afirmatziile si nu are rabdare sa stea sa-mi explice ceva sau pur si simplu sa imi marturiseasca ceva fara sa nu urle, fara sa nu se simta incoltzit sau acuzat, fara sa nu ishi manifeste adevarat dezgust fatza de ce reprezint eu. Am observat ca este o treaba stransa in cei ani de zile si nu ma suporta sa deschid gura, orice spun fiind interpretat ca venind din partea unei persoane mici in gandire si sarace cu duhu. Intreaga lui conceptzie despre mine este negativa, nesuportand sa ma vada deschizand gura, ma dispretzuieshte si ma considera inferioara. Ok, atunci ce imi ramane de facut? diana
Pedepseste-l, tine-l langa tine cu forta, esti pe drumul cel bun[bang] “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
nu stiu si nu intzeleg de ce am primit bilele negre, eu am privit din modul meu de a privi lucrurile, nu cred ca te calugareshti efectiv dupa divortz, suntem femei si avem nevoi fiziologice, iar daca avem copii nu cred ca ne inchidem vietzii sexuale. Eu asha vad lucrurile, chiar daca se considera greshit. Sunt foarte multe femei care divortzeaza si-shi refac viatza, se recasatoresc, nu se inchid in casa, copil munca, nu devin martire totale. Iti spun eu de ce ai primit bilele negre. Considera asta o lamurire nu o dojana: Daca tu, din tot ce a scris Yasmine, ai inteles tot ca "mda, suna bine dar daca lipseste masculul din poveste zic ...pas!", mie mi se pare evident ca tu NU concepi viata fara respectivul mascul, chiar si intr-o situatie ce este ( evident) in defavoarea copiilor ( nu ma refer la cazul tau ci la situatii abuzive in general). Preferi, in locul unei lupte cu viata, pentru si linga copilul tau, o lupta cu sotul. Toate gindurile tale (macar cele postate aici si la subiectele anterioare) sint: "Intimpla-se orice NUMAI sa NU dispara EL". Nu trebuie sa te superi, asa arata treaba vazuta din afara si daca am inteles gresit, ar putea fi doar vina ta, in atitea pagini, orice solutie oferita a fost respinsa pe motiv de "eject" al personajului principal EL, acel EL care face tot posibilul sa te duca "la balamuc" ( ca la faza cu "ma baga in mormint" nici nu vreau sa ma gindesc) sau orice altceva numai sa nu te mai "auda"!. Cit despre ce ai scris mai sus: iar daca avem copii nu cred ca ne inchidem vietzii sexuale. Eu asha vad lucrurile, chiar daca se considera greshit. eu desprind doua idei ce abia acum realizez cit de importante sint: 1. asociezi divortul cu lipsa unei vieti sexuale cu EL si poate ca te inspaiminta asta (nimic de blamat, ok, dar poate ca si asta este o problema ce merita dezbatuta cu un terapeut - nu trebuie sa scrii pe forum, e doar o sugestie caci spui ca vrei sa ajungi la miezul problemei tale de dependenta) 2. tu vezi lucrurile "ASA" chiar daca se considera gresit, asta aduce multa lumina celor ce ti-au dat diverse sfaturi, eu din asta inteleg ca ar putea curge riuri de subiecte, s-ar putea stringe oceane de solutii, ca tu tot "ASA" vezi lucrurile. Viatza nu s einvarte numai in jurul unui barbat [b]dar nevoia unui partener este absolu normala, nu stiu de ce atzi sarit asha si de ce ma blamatzi. probabil ca se considera ca barbatzii ar trebui sa fie extinshi de pe fatza pamantului, si ca noi, women power... nu trebuie sa avem nevoie de un barbat, vai ce imprudentza am facut ca am avut nevoie si am nevoie de un barbat in viatza mea, ce nenorocita...nu-i asha. Iar esti unfair. Cine ti-a spus ca esti nenorocita ca ai avut nevoie si ai de un barbat? Numai ca spune ASA, nu pe ocolite, si spune-o CLAR sa se inteleaga, sa nu-mi mai scotocesc mintea sa gasesc solutii constructive cind tu n-ai nicio problema in a vedea ASA lucrurile, orice ar fi, cu orice risc, cu orice durere, dincolo de toate ai nevoie de un barbat (sau, ma rog, acest barbat in mod special...si te rog nu aminti aici ca doar acesta e tatal fiicei tale fiindca nu asta a fost conotatia, ok?) La tine totul este: "Asa e, aveti dreptate ...DAR!...El a zis asa, a facut asa". Sau poate ca am primit bilele negre pentru ca am atins un punct sesnibil din viatza Yasminei, insa nu din rautate sau din dorintza de a o condamna, ci din curiozitatea efectiva a ceea ce ma ashteapta, a ceea ce voi simtzi. Da, esti atit de precisa in a intui punctele sensibile din viata altora... Yasmine a descris "un moment" din viata ei in speranta ca iti va fi de ajutor, incurajindu-te, pe sistemul "Se poate si asa daca vrei! E greu dar se poate". Tu ai inteles ca: "Oooo, o fi fiind posibil si asa DAR daca ...lipseste EL, n-are niciun haz, ma rog, tu faci cum vrei dar...eu n-as face-o". Dupa care arunci mitza moarta in curtea de alaturi : "sau poate ca am atins un punct sensibil". Am sperat ca Yasmine sa poata spune ce simte vis-a-vis de asta, sa comenteze. Ok, am intzeles. Ea nu are timp de asha ceva, e prea aglomerata cu problemele si greutatzile si ca o fire foarte puternica, asha cum s-a dovedit nu simte lipsa unui barbat. Are nevoie de linishte, de calm, de armonie si probabil asta este tot Cred ca ea chiar este o fire puternica DAR mai ales una care lasa "distractiile" pe mai tirziu, punind in primul plan linistea, calmul, armonia ei si a copiilor , lucruri mai importante, cred eu, decit viata intima cu cineva care disturba cele pomenite aici . diana
http://www.sonia.as.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da' de nevoia aia fiziologica ccc care se cheama instinct de conservare ai auzit? Sau de aia care ar trebui sa te faca sa-ti aperi copilul cu orice pret? Io zic sa deschizi ochii larg si-ai sa vezi ca nebunul ala cu care stai tu in casa nu e singurul mascul din lumea asta. Mai sunt o gramada, ajung pentru toata lumea. Asa ca poti sa lasi deoparte grija asta si sa faci ceva constructiv macar pentru copila ta, ca vad ca pentru tine nu te intereseaza.
Flaviana si [url="http://community.webshots.com/user/flaviana17"]Tiana Maria[/url] (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...