Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat dureaza un divort


Recommended Posts

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 10 months later...

ha haaa,sa va spun eu cat dureaza acum un divort,am depus cererea in februarie 2012 si mi-au dat termen in noiembrie 2012 [batcap] am simtit ca innebunesc...apoi s-a mai dat alt termen pt ca mi-au mutat dosarul la judecatoria sectorului de care apartin eu cu domiciliul(eu depusesem dosarul la sectorul lui)...apoi mi-au mai dat un alt termen pt ca el nu s-a prezentat si a trebuit sa il citez la mica publicitate apoi pana mi-a venit hotararea acasa a durat doua luni,apoi hotararea era scrisa gresit si a trebuit corectata,acum o astept pe cea corectata si abia apoi in termen de o luna de zile o pot face definitiva si irevocabila deci termin cu divortul undeva prin iunie-iulie 2013,repet am depus dosarul in februarie 2012.Si am avut avocat...ca de nu aveam,asteptam si mai mult... [pk] I love Romania!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu aveam cum sa ma mai razgandesc pentru ca la momentul depunerii dosarului noi eram deja despartiti de un an ...fara sa ne vedem deloc! chestie care era specificata in cererea de divort.Timp in care am crescut singura copiii...iar in germania mai mult ca sigur nu e bataia de joc de la noi unde e clar ca si pensia alimentara e o gluma proasta, ca si salariul minim pe economie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai vb in necunostinta de cauza....procedurile de divort intarziate, in alte tari, sunt standard....indiferent daca in fapt voi sunteti despartiti de ani. Oricat s-ar crede, birocratia nu s-a nascut in Romania. 

Eu ma indrept vertiginos spre 2 ani de divort [:D] , de ce? Pt ca tocmai ca in alte tari se intarzie mult dandu-se posibilitati de impacare, reconciliere, chestie deloc rea. Asa ca sa nu ne mai suparam ca vacarul pe sat....pt ca numai in Romania e posibil ca in 2 ani sa te casatoresti si sa divortezi de 2 ori de aceeasi persoana, ceea ce nu e normal deloc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca putem sa ne dam cu parerea si fara sa folosim tonul asta artagos,nu,emanouela? [:)] daca lucrurile stau asa si in alte tari asta nu inseamna ca este normal,ca de-aia vrei sa divortezi,nu sa stai atarnat de o persoana care iti incurca pe mai departe planurile de viata...sunt  cazuri si cazuri de divort...unii pastreaza legatura si intre timp si se ocupa de copii in mod egal,pe altii ii doare undeva si lasa tot greul pe celalalt...iar nesimtirea trebuie sa se plateasca,nu e corect sa procreezi si dupa aia sa iti abandonezi asa usor copiii,femeile ar trebui sa inteleaga asta mai bine ca barbatii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca inteleg mai bine decat iti imaginezi, diferenta intre noi e la nr de copii nu la situatia de dupa divort, si crede-ma ca nu folosesc nici un ton artagos, n-am de ce...nu avem nimic de impartit. Ideea era alta...desigur fiecare judeca din prisma situatiei in care este, si e absolut normal. Judedatecand insa la rece, divorturile acordate pe banda rulanta n-au adus nimic bun, de aceea acum sistemul incepe sa se schimbe si in Romania, tocmai pt ca nici bine nu venea decizia de divort pt cei 2 soti ca se depuneau actele la starea civila de catre aceiasi 2 soti pt a forma iar un cuplu sau multe procese incepute si retrase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...