Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pe noptiera mea: Maestrul si Margareta


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

  • Administrators
Aseara am inceput sa citesc (si imi place!) Maestrul si Margareta, de Mihail Bulgakov. Intamplator, aseara era un documentar la tv olandez despre Rusia si se spunea ca aceasta carte este cartea favorita a 70% din rusi... Trag concluzia ca e buna. Cine mai citeste sau a citit-o? ************** Citesc cu placere:[url="www.supereva.ro"] Supereva.ro [/url]| [url="http://mirelablog.supereva.ro/dblog/"]Blogul meu[/url] |
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citit, cu ani in urma, apoi re-citit adesea. E o capodopera. Da, se pare ca e apreciata de multi rusi educati si foloseste motive culturale care rezoneaza adanc in sensibilitatea ruseasca. Spuse amicul cu care am "discutat" impreuna cu o sticla de vin, chitara lui si versurile lui, in seara dinaintea ultimei mutari recente. Vashi zdarovaia! [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eram cred prin liceu cand am citit Maestrul si Margareta, imi place cum imi place si Veacul de singuratate, povesti magice pentru adulti. Nu stiam ca le place rusilor, am s-o intreb pe rusoaica mea de ea, colega cu care am facut click cred ca din ziua cand ne-am cunoscut, impartasind pasiunea specifica zonei pt hainele stramte si machiajul evident (glumesc). Imi place de ea pt ca intotdeauna se leaga firul de unde s-a intrerupt, firesc si fara dansuri sociale, cum numai cu prietenii vechi se intampla de obicei. If our walks are silly enough, we can deduce ANYTHING from ANYTHING.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am citit-o in facultate....si trebuie sa recunosc...ca muream dupa motanul ala urias si smecher numit Behemot...stiu, stiu, era facatura diavolului, da' nu ma puteam abtine[:I] Mie mi-a placut ironia crunta si totodata fina..iar umorul, pe alocuri numa', mi-a amintit de Ilf si Petrov...dar doar pe alocuri si foarte subtil. "Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...