Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Arcadia - Iasi (27)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 245
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mai jos sunt generalitatile,apoi ar trebui sa pun o descriere ptr fiecare faza, e cam mul de scris,fac un document cand am timp si il pun pe mail,alte info: http://mydukandiary.com/dukan_diet_free_recipes.html daca va intereseaza dezbatem sub, dar aku nu pot scrie ca e bb in bratele mele spor la citit si Dada cred ca sotul are dreptate,eu zic sa incerci niste tratam corporale dupa ce termini cu alaptatul[pup] Dieta Dukan este o dieta low-carb si cuprinde 2 etape de pierdere in greutate si 2 etape de consolidare/mentinere a greutatii obtinute. Prima etapa - faza de atac Aceasta etapa se caracterizeaza printr-o pierdere rapida in greutate. In aceasta faza se consuma alimente cu continut mare de proteine. A doua etapa – faza alternativa In aceasta etapa veti putea obtine greutatea dorita. Pe parcursul acestei faze se alterneaza zilele de proteina pura si cele de proteina-legume. A treia etapa - faza de consolidare In aceasta etapa se face trecerea la o alimentatie echilibrata. Durata acestei faze depinde de cate kilograme ai pierdut in primele doua faze, pentru fiecare kilogram pierdut corespund 10 zilei de faza III. Aceasta metoda ajuta la consolidarea greutatii. In aceasta etapa se reintroduc treptat alimente care pana acum au fost restrictionate. A patra etapa – faza de stabilizare defintiva Aceasta etapa este atat simpla cat si cea mai importanta, acum trebuie stabilizata defintiv greutatea. Claudia [mamica] DAVID ANDREI 12 septembrie 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela209, ce faci, acusi vine bebe, pe 19..sunteti bine? Eu sunt cam suparata, ca aseara am dat nivelul la patut mai jos, adica la ultima treapta, ca are doar 2 trepte, si parca sta fata intr-o groapa, asa am senzatia, plus ca a plans azi noapte, pana acuma nu plangea deloc noaptea, si ma gandesc ca poate nu ii palce in pat asa jos, sau i-o fi fost frig..nu stiu ce sa zic, mi-e mila de ea[q] Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DADA, wwwAAAAu TALIE DE VIESPE??? CUUUUUUUM?VREAU SI EU !!!! [bang] KG -ele s-au dus f usor in 6 luni, fara sa fac nimic, probabil alaptatul,eu asa cred, am 54kg acum, din care zic si eu ca alta mamica ,2 sunt la burta [bang]si ajung la 52 cum eram inainte. nu stiu de ce burta se incapataneaza sa ramana cu mine, mi-e cam greu ,pt ca niicodata nu am avut plus,.imi cam dicteaza toata tinuta mai mereu .am mai spus, daca mananc bine ,s-ar putea spune ca sunt graviduta[q] MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MADA, eu fiind in 'tema' acum cu patutul, am vazut si eu cum e si mi s-a parut ciudat si mie ca mai toate patuturile, lemn sau pliabil au acest nivel atat de jos. nici eu nu-mi inkipui gaza mea sa doarma cumva sub patul meu ca nivel [alcool] DADA , SI eu dorm nas in nas cu micuta mea, patul ei e la fel ca la voi, lipit de al nstru, de mine, ne vedem si ne mangaiem. tu ai trecut cu salteluta la nivelul mai jos? MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci
Mai jos sunt generalitatile,apoi ar trebui sa pun o descriere ptr fiecare faza, e cam mul de scris,fac un document cand am timp si il pun pe mail,alte info: http://mydukandiary.com/dukan_diet_free_recipes.html daca va intereseaza dezbatem sub, dar aku nu pot scrie ca e bb in bratele mele spor la citit si Dada cred ca sotul are dreptate,eu zic sa incerci niste tratam corporale dupa ce termini cu alaptatul[pup] Dieta Dukan este o dieta low-carb si cuprinde 2 etape de pierdere in greutate si 2 etape de consolidare/mentinere a greutatii obtinute. Prima etapa - faza de atac Aceasta etapa se caracterizeaza printr-o pierdere rapida in greutate. In aceasta faza se consuma alimente cu continut mare de proteine. A doua etapa – faza alternativa In aceasta etapa veti putea obtine greutatea dorita. Pe parcursul acestei faze se alterneaza zilele de proteina pura si cele de proteina-legume. A treia etapa - faza de consolidare In aceasta etapa se face trecerea la o alimentatie echilibrata. Durata acestei faze depinde de cate kilograme ai pierdut in primele doua faze, pentru fiecare kilogram pierdut corespund 10 zilei de faza III. Aceasta metoda ajuta la consolidarea greutatii. In aceasta etapa se reintroduc treptat alimente care pana acum au fost restrictionate. A patra etapa – faza de stabilizare defintiva Aceasta etapa este atat simpla cat si cea mai importanta, acum trebuie stabilizata defintiv greutatea. Claudia [mamica] DAVID ANDREI 12 septembrie 2011
CLAUDIA ,cand ai timp poti sa-mi trimiti pe P M ceva detalii desptre dieta asta dar in lb. romana ,mai pe intelesul[bang]meu FETELOR voi cat timp ati purtat burtiera ,eu am purtat 2 luni apoi am lasat-o ca m-a speriat o prietena de-a mea ,mi-a zis ca muschii aceea trebuie sa-si revian singuri ,cu burtiera ii tin numai adunati acolo si nu lucreaza deloc....voi ce ziceti?eu is tentata sa mai imi cumpar o burtiera ,o marime mai mica....oare ce sa fac ?ca nu am rabdare deloc [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupicei!clau multam pentru informatiile despre dieta.Mi-am format o parere si stiu despre ce e vorba.[pup] I-am luat azi gazutei cereale care se fac cu lapte si ii plac mult.Nu scrie ca se fac cu lapte matern ci cu lapte de vaca fiert in prealabil indoit cu apa.Eu insa am improvizat putin si a iesit bunut.Se simte alt gust mai natural nu ca cel cu LP.I-am luat gazutei de la Topfer si din orez simplu si cu mar si banana si a mancat un castron Avent (marimea mica din set) plin ca am zis si eu WOW [bis].Astea imi plac si mie.Eu am incalzit la incalzitor un bidonas cu lapte de al meu.Am lasat cateva minute sa nu fie fierbinte tare.Se stie ca laptele matern nu se poate fierbe nici incalzi pe aragaz ca isi pierde toate proprietatile.Am pasat jumate de banana, am pus cateva linguri de cereale(vreo 5 insa nu cu varf ci rase) am omogenizat usor si a iesit papa bun, bun.Inainte de cereale papase o pasta din orez cu spanac cu morcov si piept de pui insa nu imi mancase decat vreo 5-6 lingurite mici, ceea ce era cam putintel.Dupa cereale a baut vreo 10 ml apa si dupa o ora a luat somnic. gravidacori, mada noi am mutat nivelul la patut de multa vreme de cand a cazut Antonia din pat ca s-a ridicat singurica in picioare.Pe la 4 luni jumate-5.Parca a trecut asa mult timp de nici eu nu mai stiu exact cand.Trebuie sa ma uit pe forum ca am scris undeva...[:D]Si mie mi se parea ca e ca in groapa!!!! Faza e ca nici eu nu am 3 nivele la patut ci doar 2 cel de sus si cel de la fundul patutului insa am improvizat si am pus 2 placi din polistiren,le-a taiat sotul meu exact de dimensiunea patutului 60x120 groase de 10 cm sau de 12 ambele.Ori de 5 grosime e placa ori de 6.pPeste ele am pus salteaua de 12 cm si acum vine gaza cu piciorutele putin mai jos de mijlocul patutului.Si numai bine nu mai poate cadea din el si nu e nici jos tare.La nivelul de jos era chiar mai jos decat patul nostru si nu ne mai puteam tine noaptea de mana.[:D]Cearsafurile care le am pentru patut oricum sunt mai lungute si acopera margine cu polistirenul de jur in prejur si nici nu se vede macar.Era mai usor de dat niste gauri in patut de facut nivel suplimentar insa e mai bine asa ca ii tine si mai mult caldut dedesubt ca nu mai vine curent.Intre timp am schimbat si noi patul din camera pentru ca aveam cu cadru din lemn gros de jur in prejur ca o bordura (foarte periculos in cazul in care cadea gaza)si cu picioare(il facusem la comanda fara sa ne gandim la pericol).Pe atunci eu ma gandeam la design in loc sa ma gandesc la bebe din burtica).[:D]Acum l-am capitonat de jur in prejur cu piele, am renuntat la picioarele lui sa nu se mai loveasca gazuta de margini sau de picioarele patului si e si mai jos acum. E mult mai fain asa.[olala] Talia mi-a ramas dinainte de sarcina.Si cand eram gravida tot eram sculptata pe parti ca o clepsidra. Burtoiul imi era tuguiat in fata.De la spate nu se cunostea ca eram gravida.[:D] Eu burtiera nu am purtat decat vreo 2 saptamani.Eram contra ei de la inceput pentru ca stiam ca nu lucreaza singuri muschii insa am purtat-o mai mult din cauza durerii de la operatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...