Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Arcadia - Iasi (27)


Recommended Posts

Neata fetelor, noi am dormit si a doua noapte cu fata in pat.Desi am facut si eu o improvizatie ca tine Dada, (am pus o patura groasa si o plapuma indoita in 4, de i s-a ridicat nivelul la niv patului nostru), cand am adormit gaza si sa o pun la ea in patut a inceput sa planga tare, de m-am speriat.Conluzia: cum am pus-o la mine in pat s-a calmat imediat si a adormit, parca au senzori copii astia.Eu sunt amortita de-a binelea, ca am stat numai intr-o pozitie toata noaptea... E bine ca Anto papa asa bine, eu de 2 zile nu i-am mai dat nimic Estelei, ca se juca cu cerealele de orez, ii palcea sa se faca ca un porusor pe fata si nu mai voia sa pape, si am intrerupt.Vad ca nici san nu prea papa in ultima perioada, o fi de la dinti? Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 245
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata fetelor!Mada e posibil sa ii fie pofta de mancare diminuata din cauza dintisorilor.La mine face figuri la mancarea mai consistenta de la pranz si mananca tare greu sau mai deloc.Isi face gurita plina si mesteca in reluare, plictisita desi inainte de dintisori deschidea gurita mare.Daca ii dau la felul 2 ceva cu gust dulce, (sa contina un fruct), mananca.Ma gandesc ca nu ii place carnea de face asa figuri.Laptele nu mi l-a refuzat in timpul cresterii dintisorilor insa mancarea da.De mozolit se mozoleste si Anto.E o pasiune a lor.De cade din lingurita ceva pe masuta ei in timp ce mananca e mare bucurie ca incepe cercetarea cu mainile si "mozoleala" .Eu o las sa se joace pentru ca si curiozitatea si satisfactia e mare.La noi sunt dati cand cu tot cu bavetica ne facem ca un porcusor la masa desi am grija sa ii intre mancarea in gura, nu pe alaturi si o sterg repede cu lingurita. Nu ai cum sa ii persecuti cu prosopelul dupa fiecare inghititura.De exemplu Anto in timp ce papa mai duce si manutele in gura, le scoate murdare, se tine cu mainile unse de marginea scaunului si se mozoleste toata.Nu ai ce sa le faci.Dupa masa facem curatenie,ne spalam si ne schimbam.Daca imi prinde castronul sau mana cu lingurita sa o dirijeze ea, e jale.[:D] Incearca sa ii oferi niste piure din mar mada si ai sa vezi ca papa.Dupa ce da de gustul bunut ii poti pune piureul si in cereale si il mananca cu mai multa pofta plus ca ii aduci si un aport de vitamine.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gravidacori
fetelor, gaza mea papa maxim 3 lingurite rase de papa,orice ar fi, cereale,iaurt, piure mar/morcov..etc. si avem 2 mesede genul asta p zi.e mult,putin? prefera lapticul de la mami,si eu ma bucur, dar nu vreau sa aibe lipsa d fier sau altele. MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011
E foarte bine!!! Pana pe la 9 luni nici nu valorifica prea mulkt din alimetele solide primite... abia dezvolta enzimele necesare. Daca atat vrea ea atat ii e necesar. Nu o forta, nu te stresa
Mami fericita de [copil][url="http://lb3f.lilypie.com/oxmap2.png"]Mihnea[/url] si de [baietel] [url="http://lb1f.lilypie.com/UEqap2.png"]Tudor[/url]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria
Citat:
citat din mesajul lui gravidacori
fetelor, gaza mea papa maxim 3 lingurite rase de papa,orice ar fi, cereale,iaurt, piure mar/morcov..etc. si avem 2 mesede genul asta p zi.e mult,putin? prefera lapticul de la mami,si eu ma bucur, dar nu vreau sa aibe lipsa d fier sau altele. MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011
E foarte bine!!! Pana pe la 9 luni nici nu valorifica prea mulkt din alimetele solide primite... abia dezvolta enzimele necesare. Daca atat vrea ea atat ii e necesar. Nu o forta, nu te stresa
Mami fericita de [copil][url="http://lb3f.lilypie.com/oxmap2.png"]Mihnea[/url] si de [baietel] [url="http://lb1f.lilypie.com/UEqap2.png"]Tudor[/url]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Ionela, Estela nu papa nici cat fata lui corina, defapt daca ma gandesc bine nu mai papa nimic:)), a avut doar 2 zile cand au interesat-o cerealele, si apoi caput, azi i-am copt un morcov si l-am pasat bine si i -am dat cu lingurita, desigur ca sta cu mancarea in gura, o scuipa, de inghitit nu inghite nimic..deci la noi nu se poate vb inca de diversificare..motiv de ingrijorare? Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CLAUDIA ,cand ai timp poti sa-mi trimiti pe P M ceva detalii desptre dieta asta dar in lb. romana ,mai pe intelesulmeu FETELOR voi cat timp ati purtat burtiera ,eu am purtat 2 luni apoi am lasat-o ca m-a speriat o prietena de-a mea ,mi-a zis ca muschii aceea trebuie sa-si revian singuri ,cu burtiera ii tin numai adunati acolo si nu lucreaza deloc....voi ce ziceti?eu is tentata sa mai imi cumpar o burtiera ,o marime mai mica....oare ce sa fac ?ca nu am rabdare deloc multumim pentru felicitarile cu dintisorii..ieri a crapat gingia si la cel de-al doilea dintisor de sus....de acum mai stam putin linistiti pana ies altii..[:D] cat despre burtiera eu am purtat-o pana aproape la 4 luni ca facusem un fel de depresie ca nu ma mai suportam,iar atunci am dat-o jos pt ca ajunsesem la kg dinainte.in schimb eu nu cred in prostia asta cu burtiera sustine muscchii si ei nu mai lucreaza..ia pune-ti burtiera si apleaca-te sau urca scarile si ai sa vezi ca simti cum lucreaza muschii...burtiera iti sustine partea aceea pufoasa de care n-am scapat nici eu cand ma asez pe scaun sau pe o parte[bang]. mie mi-a zis ginecologul la controlul de la 6 luni ca pot incepe cu abdomene usoare numai pe jumate ca sa zic asa iar apoi cu cele normale...dar el a zis si eu am facut de doua ori..ca nu mai am timp[:)], in schimb de atunci am mai slabit 10 kg fara sa vreau si arat acum ca un bat, dar seara chiar nu-mi mai arde de nimic deci inca nu m-am apucat de exercitii..poate mai incolo.acum avem treaba toata ziua ca edy ma plimba pe mine pe post de mergator, trebuie sa ne jucam asa ca dupa sarbatori[:-@]. nu te stresa inca mai lasa putin timpul sa treaca.pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MADA, SI LA NOI SUNT ZILE CAND NU PAPA NIMIC ALTCEVA DECA SAN. si 3 lingurite mi-a papat de 2 ori ,dar cred ca nici alea intregi pt ca ea mai scoatea din gurita.... Intre timp, am intrebat-o si pe sora mea si nepotelul la fel manca la 6 luni 2lingrite maxim. m-am relaxat, si nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi . MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cori, incerc sa fiu ferma pe pozitie, sa nu ma arat ingrijoarta, poate asa e la primul copil, dar am tot felul de ganduri..mai ales ca de 2 zile, cand a coincis cu schimbare anivelului la patut, Estela e f agitata, si ziua si noaptea, se mornaie, plange fara motiv, e mofturoasa..febra nu are, la urechiuse am controlat-o, sper din suflet s afie de la dinti, dar vad ca gignia nu e umflata sau rosie..daca maine e la fel de nervoasa merg cu ea la dr, sa scap de stres..e greu sa fii mamica[q] Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...