Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi (27)


Recommended Posts

claumarcoci ,m-am uitat la principiile dietei in lb.romana si tot nu m-am lamurit ,am gasit si niste retete pe acolo dar erau multe retete de dulciuri in faza de atac ,ori in dieta zice ca nu ai voie de dulciuri in aceasta faza [bang],iar eu fara paine cred ca sunt moarta ,chiar daca mananc paine integrala trbuie sa mananc paine altfel fac sevraj [:D]glumesc ,nici chiar asa ,da serios nu prea am inteles partea cu femeile care alpteaza ,nu stiu cum ai tinut dieta asta,mie mie frica sa nu pierd laptele ,chiar si sotul m-a certat mai devreme ,cand m-a vazut bagata la P C si m-a intrebat ce citesc acolo ,mi-a zis sa las prostiile astea cu dieta ,sa pun mana sa mananc ,sa am lapte la baiat[:D] mai astept indrumari daca esti buna ....[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 245
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

MADA, cred ca orice schimbare in rutina copilului ,in cazul nostru rutina de 6 luni totusi, nu e acceptata intru totul de bebe, parca e derutat, si a mea a trecut si trece prin asa ceva..se uita si parca ma interaba: ce e asta, ce vrei de la mine?vreau la titi si lasa-ma in pace[:D],la tine au fost 2 schimbari..papa nou , lingurita si nivelul patului. ai testat ,sa vezi daca e prb cu patutul?pune-o la nivelul de pana acum sa vezi cum reactioneaza. daca e la fel maraita, insesamna ca e altceva. MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, abia ai inceput si deja te stresezi?! Unde e mamica zen??? Al meu manca atat cat spui tu la 9 luni[:D]( adica fix nimic si prin exceptie lingea ceva) si analizele i-au iesit ok cand imi iesise mie parul prin caciula de stres si i le-am facut. iti amintesc faptul ca unii copii nu mananca decat lapte in perioadele in care erup dintii indiferent de varsta ( un exemplar este al meu) si nu ma refer la 2 zile cat ii ia sa sparga gingia ci macar vreo 2 saptamani inainte[bang]. Calma ca nu pateste nimic. Vrea sa pape, bine, nu vrea, tot atat de bine... Mihnea a inceput sa manance pe undeva la 9-10 luni si nu genial de bine ci 50/70 ml la o masa , 2 mese pe zi... mai tarziu am ajuns la stadiul sa manace si la a treia mai mult de un varf de lingurita. Nu stiu de ce atunci a inceput. Poate pentru ca ma relaxasem eu sau poate atunci a avut el nevoie. Privind in urma regret enorm ca m-am stresat pe tema asta atat. Nici mie nu imi era bine nici lui. Am urat diversificareaaaaa[bang][alcool]... uff! Despre patut?! pai fix cand am coborat treapta patutului patul conjugal a devenit patul comun pentru intreaga familie. Abia dupa ce mi-au trecut nervii ca nu mai e cum planuisem eu( fiecare in patul lui) si dupa ce mi-am scormonit bine mintea dupa solutii am inceput sa vad partea plina a paharului. Moaaamaaaa ce fain e sa simti prichindelul cu mainile in jurul gatului tau, sa-i simti respiratia pe obrazul tau... sa-l simti cu degetelele in parut tau... sa vezi cum descopera ca te poate si el pupa... ca te poate trezi sau sa incerce sa ajunga singur la sursa de hrana cand tu dormi dusa si pari ca nu-l auzi!!! Pe Tudor il pun in patut numai ziua cat fac eu patul... strang ceva sau mai stiu eu si el e linistit. in patut nici macar nu e in siguranta acum cu un fosnitor mare prin casa[:D] si da... uneori dormim toti 4 si e demential de fain!!! Abia astept sa mai creasca putin Tudor sa nu mai dorm eu intre ei ci sa-i vad cum se dragalesc intre noi[:D][:I][pk]
Mami fericita de [copil][url="http://lb3f.lilypie.com/oxmap2.png"]Mihnea[/url] si de [baietel] [url="http://lb1f.lilypie.com/UEqap2.png"]Tudor[/url]
[url="http://mihneapuimic.blogspot.com/"]blogul meu cu amintiri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor, Ionela, Cori, multumesc din tot sufletul de sustinere, conteza f mult[pup].M-am mai linsitit, incep sa redevin Zen[:D].Fata a dormit mai bine azi noapte, desigur in patul meu,dar macar sunt multumita ca e bine.aseara intrasem un pic in panica, nu stiam de ce e asa mofturoasa.am sunat si la Arcadia, cu gand sa merg acolo, dar mi-a zis ca,,,,, consultatiile in regim de garda, adica dupa ora 20 costa 160 si atunci parca mi-am mai venit in fire[asia].Am zis ca fata nu are febra, nnu o dor urechiusele, nu tipa de mama focului, nu are rost sa ma duc.Imi facusem planuri de Revelion sa mergem la Vatra Dornei, dar am renuntat, daca e asa mofturoasa de pe o zi pe alta nu cred ca ii face bine schimbarea decorului, cu toate ca acolo e aer curat...asa ca vom sta acasa.cat despre diversificare o sa ne jucam de-acuma, daca ea asa vrea[alcool], sper sa ma tian nervii. Iulia, dieta Dukan, este o dieta f drastica, cel putin daca o respecti intocmai, gasesti situl oficial pe google, e o dieta hipocalorica, bazata pe un consum de max 600 cal pe zi.eu zic sa astepti cat alaptezi, nu are sens nici un fel de dieta de acest gen, poti insa sa maninci mai sanatos si echilibrat, fara dlciuri in exces, fara multa paine, fara bauturi dulci si carbogazoase, sa consumi multa apa, fructe si legume proapsete.Kilogramele le vei da jos cu siguranta cu un pic de ambitie, acum e important bebelusul.eu am 10 kg de dat, dar astept sa aiba fata macar 9-10 luni, sa pape bine alta mancare in afara de san, ca sa ma apuc de diete.Poti astepta prin martie-aprilie, cand o sa apara si salata, urizicile , primavara e mai usor de tinut diete.[pup] Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua mamici din Iasi! Am si eu o fetita nascuta acum 16 luni la CV si acum ca planuim bb2 m-ar interesa nasterea la Arcadia. Stiti cam care sunt conditiile si preturile acum? Mai sunt diferente intre dr angajati si colaboratori la nastere? Fetele care ati facut cezariana cu dr. angajati (Cacicovschi, Samoila, Vieru), cum a ramas cicatricea?[:I] Va multumesc anticipat pentru raspunsuri[flo][flo][flo] O zi frumoasa! ************************* Mami [mamica] de [url="http://www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png"]Bianca Maria[/url] (04.08.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi si de la noi [flo] Ieri am fost la doctor pentru evaluarea lunara si treaba suna cam asa: - bb David la 3 luni are 7100 gr, 65 cm, si da gingie inflamata jos pe interior Abia am scapat de colici si incepem alta maraiala. Dna dr mi-a recomandat sa-i dau sa roada radacina de patrunjel curatata si eventuala pusa la rece, cica ar fi cea mai buna solutie pentru moment. Iulia eu cand zic ca am adaptat dietata la alaptat ma refer la faptul ca nu am inceput cu faza de atac, aia o s-o tin cand termin cu alaptatul [:D], ci partea cu PP+PV, si ingredientul principal ovazul, eu il folosesc sub forma de tarate. Cum nici acum nu mananc ca fructe decat mere si pere si astea in compot, iar ca legume doar radacinoase si mai nou cateva la punga cu brocoli, morcov, porumb, ca salata doar de sfecla, astea le combin cu carne la gratar, mai nou la dry cooker[:D], lactate oricum mancam, dar slabe, paine nu mananc [:D],si cand am timp imi mai fac retetele de pe site , acuma fara condimenta, deci adaptate. De dulce bag cate un fibrobar pe la 2 cand ies la plimbare, sau imi fac din tarate niste mufins[:I]. Si in fiecare joi incerc sa mananc doar PP, adica fara fructe si legume. Recunosc ca mai calc si stramb [:D], mai ales pe 12 ale lunii cand da bb tortulet [alcool] A si oricum nu reusesc sa am decat max 2 mese pe zi , una asa pe la ora asta cu iaurt si tarate , pe la 2 rod ceva la plimbare, iar seara cand vine sotul merg si pregatesc ceva, deci mananc dupa ora 19 [bang][bang][bang]. [pup][pup][pup] si o zi frumoasa la toata lumea. Claudia [mamica] DAVID ANDREI 12 septembrie 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci
Buna dimi si de la noi [flo] Ieri am fost la doctor pentru evaluarea lunara si treaba suna cam asa: - bb David la 3 luni are 7100 gr, 65 cm, si da gingie inflamata jos pe interior Abia am scapat de colici si incepem alta maraiala. Dna dr mi-a recomandat sa-i dau sa roada radacina de patrunjel curatata si eventuala pusa la rece, cica ar fi cea mai buna solutie pentru moment. Iulia eu cand zic ca am adaptat dietata la alaptat ma refer la faptul ca nu am inceput cu faza de atac, aia o s-o tin cand termin cu alaptatul [:D], ci partea cu PP+PV, si ingredientul principal ovazul, eu il folosesc sub forma de tarate. Cum nici acum nu mananc ca fructe decat mere si pere si astea in compot, iar ca legume doar radacinoase si mai nou cateva la punga cu brocoli, morcov, porumb, ca salata doar de sfecla, astea le combin cu carne la gratar, mai nou la dry cooker[:D], lactate oricum mancam, dar slabe, paine nu mananc [:D],si cand am timp imi mai fac retetele de pe site , acuma fara condimenta, deci adaptate. De dulce bag cate un fibrobar pe la 2 cand ies la plimbare, sau imi fac din tarate niste mufins[:I]. Si in fiecare joi incerc sa mananc doar PP, adica fara fructe si legume. Recunosc ca mai calc si stramb [:D], mai ales pe 12 ale lunii cand da bb tortulet [alcool] A si oricum nu reusesc sa am decat max 2 mese pe zi , una asa pe la ora asta cu iaurt si tarate , pe la 2 rod ceva la plimbare, iar seara cand vine sotul merg si pregatesc ceva, deci mananc dupa ora 19 [bang][bang][bang]. [pup][pup][pup] si o zi frumoasa la toata lumea. Claudia [mamica] DAVID ANDREI 12 septembrie 2011
Clau, felicitari pt grasunel, 7100 e ceva..Estela avea atat la 6 luni si o sapt! Deci incep sa ii iasa dintisorii..ce mai, e baiat mare.Vad ca ai un meniu f sanatos si putin caloric, deci ai toate sansele sa slabesti, eu sincer nu pot sa tin dieta pe alaptat, ma apuca cate o foame de imi vine sa rup frigiderul in 2, as manca orice, si acuma cu sarbatorile, abia astept sa ma rasfat cu tiramisu si negresa si bomboane de pom, mereu am avut slabiciune pt bomb de pom:)) Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981
Buna ziua mamici din Iasi! Am si eu o fetita nascuta acum 16 luni la CV si acum ca planuim bb2 m-ar interesa nasterea la Arcadia. Stiti cam care sunt conditiile si preturile acum? Mai sunt diferente intre dr angajati si colaboratori la nastere? Fetele care ati facut cezariana cu dr. angajati (Cacicovschi, Samoila, Vieru), cum a ramas cicatricea?[:I] Va multumesc anticipat pentru raspunsuri[flo][flo][flo] O zi frumoasa! ************************* Mami [mamica] de [url="http://www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png"]Bianca Maria[/url] (04.08.2010)
Bine ai venit printre noi Michelle, e mai bine sa iti alegi un medic angajat Arcadia, Vieriu sau Cacicovschi( samoila a pelcat in anglia).Pretul la medic angajat e la fel ca pe site, desi acolo zice ca si la colaborator e acelasi pret, sunt multi medici care mai cer un tarif suplimentar, care poate varia in functie de medic.Spor la bb 2[pup] Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Nu am mai trecut de multisor pe aici, dar ne-am gandit deseori la voi.[pup] Claudia, bebe David e un voinicel! Astazi, la 4 luni si jum. , Maria are 6100gr si 68 cm. Mereu a luat putin in greutate, mai putin in primele 2 luni, insa eu o vad normala din punctul asta de vedere. Nu imi pare slabuta, ba din contra are picioarele dolofane, si manutele la fel. A facut si falcutele mari. Vineri merg la ortoped din nou pt eco sold de control. In ultima luna nu am purtat deloc orteza si sper sa nu fie probleme si sa fie acesta ultimul control. Nico, felicitari pt rezultatele bune de la ecografie! Si celorlalte gravidute le urez sarcia usoara. E o perioada minunata din viata unei femei, asa ca profitati din plin de ea. Ionela, tu personal cum te mai simti? Baieteii am vazut ca sunt bine. Asta cu dormitul in patul meu a devenit de o vreme un stil de viata la noi. Maria nu a mai stat in patucul ei de f multa vreme, si ii e strain de fiecare data cand o pun pentru cateva minute. Ma bucur ca nu am mai dat bani si pe carusel pt patuc, care nu era nici acesta deloc ieftin. Ziua o tin in living. Am desfacut canapeaua mare si am amenajat un spatiu bun de joaca. Leaganele le tin tot in living, asa ca aici doarme, mananca, se joaca, numai pampersul nu il schimb aici. Despre kilogramele dupa sarcina... Eu le-am dat pe toate jos inca de acum o luna, insa am ramas cu burtica. O sa fac abdomene dupa ce fac 5 luni de la nastere, desi la cum ma stiu de lenesa... Nu am tinut nicio dieta, insa au fost zile intregi in care nu am mancat mai nimic, asta in vreme ce alaptam. Stiu ca e gresit. Acum mi-am revenit, mananc binisor, insa tot slabesc. Cred ca mi-am modificat metabolismul, pt ca oricat de mult as manca, tot continui sa slabesc. Stiu ca a scris cineva la un moment dat ca merge la piscina la Recuperare. Cum este? As putea lua si fetita cu mine? Sau stiti undeva o piscina unde primesc copii asa mici? Eu abia astept diversificarea. O sa incep pe 10 ianuarie, cand Maria va avea 5 luni si jum. Incep cu suc de morcov cate o lingurita de aia mica de silicon. Voi introduce fainosul abia pe la 7 luni. Deci foarte lent o sa introduc alimentele. Ce mult am scris! Ma iertati, dar daca nu am intrat de atata vreme... Mamica Mariei Antonia - nascuta la 22.07.2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...