Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi (27)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui sanda_baby
buna fetelor...ma bucur ca sunteti bine si voi si bebelusii vostri.nu am mai intrat de mult pentru ca bebe are acum 9 luni si cum suntem mai mereu singuri acasa ori avem activitati impreuna ori el doarme si eu mai fac mancare sau altele prin casa. Edy mananca acum cam toate legumele facute pireuri si combinate cu branza de capra, galbenus de ou sau piept de pui.Ii place..ieri i-am dat spanac pentru a doua oara ca prima oara a refuzat dar incet incet ma perfectionez si eu in bucataria lui bebe.[:D] Ionela am vrut sa citesc si eu povestea nasterii tale dar nu pot din cauza ca nu am intrat de mult..poti sa.mi dai link-ul?
Sanda, ai baiat mare..ce mai, inr cu diversificarea esti in plina forma:), uite linkul cu nasterea lui Tudor! http://mihneapuimic.blogspot.com/2011/11/povestea-nasterii-lui-tudor-asa-cum-mi.html Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 245
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pupicei fetelor!Ionela nu ma refeream la mamicile care dau ocazional mancare la borcanel.Sunt mamici care numai asta dau copiilor crezand ca fiind scumpe sunt si bune.[pup] Mada daca gazuta ta papa cereale e bun.Antonia le refuza.Cel putin alea cu fructe (piersica, banana etc) mie imi lasa un gust amarui de asta am zis ca e chimic.Are gust nasol ca de lapte praf ca doar si ala e tot facut din chimicale si fel de fel de extrasuri.Orice praf fie cat o fi el de bio tot chimical e.Numai faptul ca sta in punga aia cu aspect de "aluminiu" si demonstreaza cat de "bio" e produsul. Era mai bine sa inveti gazuta cu fructe si legume ca vitaminele de acolo le ia.[:)][pup] gravidacori cum sa le fierbi inainte?Le fierbi daca vrei sa ii dai copilului compot din fructe ca prin fierbere asta iese.Le poti coace in cuptor pentru un alt gust in diversificare (la mere ma refer aici) sau le dai ca atare spalate bine si curatate in prima faza de coaja.E mai safe asa sa nu se inece desi cele mai multe vitamine sunt la unele fructe in coaja. Noi inca mai folosim colacul insa Antonica daca e spumuita pe cap apuca colacul de manerele de dedesubt si isi scoate colacul pe cap.De 2 ori mi-a facut faza asta. Acum prefera baile cu mine sa se balaceasca,sta cu spatele pe burta mea si da din piciorute, apoi merge prin cada cu ajutorul meu si se agata de gatul meu.La dus ii place nevoie mare.[:)]Sper sa ramana indragostita la fel ca mine de apa sa ii placa balaceala.In vara cred ca stam 1 luna la mare. Noi deja avem 4 dintisori, stam in picioare fara ajutor cam un minutel ca apoi cadem in fundulet de oboseala.Mergem cu manutele tinandu-ne de pereti, de marginea patului si de obiecte (calculeaza distanta din ochi si intinde mana sa vada daca poate ajunge la un obiect de sprijin )Am observat ca nu se risca sa faca pasul daca ii da calculul eronat :)) De mancat mancam orice permis.Pireuri din legume: spanac,morcov,cartof dulce, albituri cu carnita:pui,vita,peste.Pestele ii place cel mai mult.Maine am sa incerc sa vad daca ii plac ficateii de pui.Am sa ii fierb in lapte si am sa ii dau sa pape cu piure. Gaza mea papa cam asa: Dimineata la 8 (pe somn) un biberon de laptic, in jur de 200 ml La ora 10-11 ia o gustarica alcatuita din iaurt simplu amestecat cu un fruct ras pe razatoarea de sticla fara coaja si 2 lingurite de biscuit ras.Incerc sa ii alternez fructele sa nu primeasca in fiecare zi la fel.Si ii mai strecor si galbenus de ou din 2 in 2 zile. Papa ca si cantitate un vas de stocat mancarea de la Avent.Ala are 180 de ml.Mancarea solida pusa in el aproape plin nu stiu cat cantareste. Pe la 11:30 papa iar lapte de la mami in jur de 150 ml. La ora 14-15 papam supica putina zeama cu lingurita si felul 2 carnita (pui,vita sau peste) cu piure de legume.Aici imi papa doar jumatate din recipientul Avent insa completez cu un fruct sau 1/2 fruct.Daca are gust dulceag din fructoza ii place orice.Pireurile le alternez si ii aduc si noutati.Papa bine piureul de spanac, morcov, albituri, cartof dulce.Cel mai mult pana acum ii place pestele: file de somon si salau i-am dat. Dupa jumate de ora - 1 ora iar papa lapte(incerc sa ii dau si mai repede in caz de ii este sete).Si aici papa in jur de 150 ml lapte. Seara pe la 6-7 papa laptic cu biscuiti, sau iar fruct sau iaurt simplu sau branzica de vaci, etc.Pana la culcare papa lapte ajungand cam la 900 ml- 1 l./zi Desi am inceput diversificarea tot papa lapte ca si inainte. Pana acum nu i-am dat apa si ceai. Copilul stie cat trebuie sa manance.Eu nu am fortat gaza la masa.Papa cat are nevoie si daca mai vrea deschide gurita singurica.Daca e suficient isi cauta alta ocupatie si/sau intoarce capusorul in alta directie.[pup]Nu e greu.Toate vor veni de la sine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moama cat am scris!!!![:D]Am uitat sa felicit mamicile si bebelusii ce poarta numele sfantului de azi!Mos Nicolae la gazuta a venit azi doar cu un trening.Jucariile si alte hainute sunt pe drum!Nu au sosit la timp.Macar de Craciun o sa aiba cadouasele sub bradut la timp. Voi cand faceti bradutul?[pup] Aaaa am uitat sa zic ca adormim pe la 23 jumate, noaptea nu ne trezim dupa papa.Am avut 2 nopti albe zilele trecute cand i-au iesit dintii de sus (amandoi odata).Inca sunt mititei nu stiu daca au spart complet gingia insa simt cand dau cu degetul.Saraca nici bine nu adormea ca iar se trezea tipand si gemand.Imi era o mila de ea....Degeaba o luam in brate sa o pup si sa o mangai ca tot o durea. Eu sunt curioasa cum se descurca mamicile cu alaptatul si cu dintisorii micutului/micutei?! Pe mine m-a muscat Antonia de mana cu o putere de mi-a ramas semn.[:D]Cred ca daca imi facea asa in timpul suptului ramaneam fara sfarcuri.La voi cum e?[:I][:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Ma puteti ajuta si pe mine cu o parere...sunt putin ingrijorata , de vreo doua zile bebele meu se misca foarte mult in burtica, iar pe mine ma doare burtica in partea de jos (nu e o durere puternica, am mai luat cate un NO-SPA) si uneori ma inteapa . Oare sa fie din cauza ca bebele creste ? De abia astept a vina vineri sa merg la eco sa-mi spuna ca e totul ok ... Asteptand minunea mea ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Nico cel mai probabil e ca burtica impreua cu bebe e tot mai grea si voluminoasa si apasa pe muschi, cand te mai simti asa stai la orizontala.Intepaturi am mai avut si eu si cred ca orice burtica a experimentat asta.Vineri la eco o sa te linisteasca dna dr.Important e sa simti zilnic si regulat copilasul, sa nu ai contractii dureroase, sa nu pierzi lichid sau sange, in caz ca se intampla una din aceste lucruri suni dr. Contractii tip BH e normal sa ai pe sarcina, eu aveam si cate 10-15 pe zi.No-spa am luat pana la 39 sapt si 4 zile, max 3 pe zi de 20 mg.[pup] Dada, azi la 11 incercam cerealele, sunt simple, fara fructe, poate cele cu fructe au miros si gust suspect, nu stiu, daca o sa le tolereze bine, mas refer la astea simple din orez integral ii amestec eu un fruct copt(para sau mar).Scriu mai tarziu sa vedem cum a fost prima papica..am asa emotii.. Cat despre Anto, ce sa zic, ai fata mare, cu atatia dintuci si care papa asa bine, esti fericita!Legumele ii plac?Voi cu ce ati inceput div? Eu abia astept vara sa mergem si noi la mare, cand avea fata 2 luni i-am luat costum de baie pt la anu..sunt tare nerabdatoare[:D] Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, Ce meniu fain aveti voi Dada :) Pestele de unde il cumperi, stii sa apreciezi cat e de proaspat? Nico, de obicei aveam probleme k nu misca bebe, daca misca e bine, inseamna ca e activ. Nu ai observat sa isi fi schimbat pozitia? Daca si-a schimbat pozitia poate e mai liber si poate misca mai usor. Durerea daca nu trece cu No-spa suna ginecologul. __ Lena - [mamica] fericita a Maiei [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunard20111008_-6_My+child+is.png"] Bebe Maia - 8 oct 2011 [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si noi ne chinuim cu dintuci care se incapataneaza sa iasa. Il vom ruga pe Mos Craciun sa-i aduca o data! ieri nu prea ne-a priit mosu Nico, am fost maraicioase. au primit copilasii ce v-ati dorit de la el? La noi a venit incarcat cu jucarii pentru Claudia.il numim Mos Bico(Nico + Bica)[:D] http://www.facebook.com/#!/media/set/?set=a.194872657247130.49384.100001731918897&type=1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor! Nico si eu mai aveam senzatii asa in timpul sarcinii.Misca mai putin decat in mod normal insa era si ea maricica si nu prea mai avea locusor in burta.La mine era mai activa noaptea.Ziua se misca foarte putin.E important ca se misca chiar si putin.Cum spuneau si fetele: stai relaxata si ai sa vezi la eco ca o sa fie totul ok.Intepaturi mici si eu mai aveam insa ma intindeam in pat pe o parte si ma linisteam.E normal ca se mareste uterul. mada noi am inceput diverisificarea cu marul.Am continuat cu morcovul si tot asa.Tinem pumnii pentru azi la 11 sa pape Estelina si sa nu se strambe prea mult din nasuc.Antonica se cutremura din toate incheieturile cand ii introduceam un aliment nou.De strambaturi si scuipat mancare nu mai zic.[:)]Sunt curioasa daca iti accepta cerealele.Am incercat sa ii amestec si eu cu fruct proaspat insa nu merge. Daca refuza sa repeti operatiunea in alta zi.Sa nu o fortezi.[pup] Gaza mea inca doarme de sparge.A topait azi noapte pana pe la 2.Se agita in joaca asa tare si da sa chiuie si bolboroseste acolo in legea ei (ne cearta, vorbeste cu noi) si o apuca rasul in hohote pana nu mai are aer.[:D]Aseara m-am speriat pentru ca in timp ce sare ea prin pat si se agita trage aer pe gurita de parca nu i-ar mai ajunge aerul.Parca ofteaza cu gura deschisa.Face aproape ca un catel cu limba scoasa dupa ce se joaca [:)][:)]Nu stiu cum sa explic.[:I]Asta o face razand.Nu vad nici un fel de suferinta pe chipul ei si plamanii si inimioara stiu ca sunt ok pentru ca a consultat-o de fiecare data cand am mers la medic si la vizitele acasa.Pare ca se prosteste si ii spun sa nu mai faca asa si incepe iar sa rada. Am citit ca e normal pentru bebelusi ca isi formeaza plamanii.Voi ati observat asa ceva la micutii vostri? Despre "gurile de aer" luate de Antonia am citit aici ca sunt ok: http://www.parenting.com/article/a-babys-sigh mada credeam ca numai eu iau hainute la gaza inainte de termen (adica mai mari)Cand vad ceva frumos ii cumpar.De exemplu colanteii aia negri de la H&M cu piele in genunchi cand i-am vazut pe net m-am imbolnavit.Desi cea mai mica marime e pentru 1-2 ani i-am luat deja.[:D] Lena iau pestele din orice market cu peste proaspat.Apreciezi prospetimea dupa miros si dupa culoare. oiyoy multumim pentru felicitari! Incet, incet ne ajungeti si voi din urma .E gata calendarul pentru buni?Cand e gata vrem si noi sa il vedem.Poate reusesti sa pui paginutele cu lunile in mailul comun.Nu am apucat sa vad decat o paginuta din el care era super! Va pup si o zi frumoasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor WAU DADA , cate face ANTONICA ...merge, sare, papa bine, are si 4 dintisori..si cate si mai cate..felicitari! a mea abia sta bine in fundulet,dar se mai duce pe burta sau in parti...pana la mers in picioare...ehee cale lunga. nici papa nu prea o intereseaza...titi titi titi si gata! o sa incerc cateva idei si de la tine oricum[:)] FETELOR, eu trebuie sa-i skimb patutul,pt dupa 6 luni, aveti vreo sugestie?de lemn, pliabil,ceva avantajos? MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...