Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil ''problema''-cum sa-l educ?


Recommended Posts

Iaca mi-a venit si mie randul sa scriu despre unele prb ale baietelului meu, care peste doua saptamani implineste 6 ani. O sa fiu scurt: Avem prb cu el in ceea ce priveste comportamentul, pur si simplu nu-l intereseaza ce-i spunem, ne vorbeste urat daca nu-i indeplinim doleanta(prostule, dupa care isi cere scuze), noi vorbim una, el o tine cu ce-l arde pe el, eu ii spun sa faca lectii, el nu, ne contrazice in orice situatie, insista sa obtina ce vrea pana in panzele albe, desi ii explicam ca nu se poate acum, etc. Cel ma grav e faptul ca plange cu lacrimi cand nu i se indeplineste dorinta; Acasa ii merge gura neincetat despre orice, si discutam destul de mult, ii explic de pe discovery emisiunile care-l pasioneaza(cele cu galaxia, si de aici a ajuns sa-i fie frica de extraterestri iar seara stam cu luminile aprinse in toata casa, deci alta prb), iar la gradi nu mai e deloc comunicativ, sau e dar nu asa cum era acum un an, s-a mai inchis in el, asta o stim de la doamna ca nu mai raspunde la lectii ca in trecut; intrebat fiind de ce, mi-a zis ca nu e atent la lectie si nu stie, (nici acasa nu mai e atent cand are de invatat o poezie sau cantecel, il memorez eu si el tot nu-l stie bine, ceea ce in urma cu un an nu se intampla). In mare cam astea ar fi, acasa nu a primit pedepse decat f rar(oprit tv-ul ptr juma de ceas sau fara jocuri la pc in seara cu boacana, l-am mai pus la colt dar am renuntat repede), a avut in limita posibilitatilor noastre jucarii aproape mereu cand si-a dorit, (si aici cred ca am facut o mare greseala). Simt ca incepem sa-l pierdem, asa ca vrem sa intervenim cat mai e timp dar nu stim de unde si cum. Ceva sfaturi din experinta voastra ne-ar ajuta; oare avem nevoie de un pspiholog(desi nu prea ne permitem), cum putem rezolva totusi problemele sa nu se agraveze. Multumesc si-mi cer scuze ptr lungimea mesajului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[:D] Ce lectii ii spui tu sa faca daca e la gradi???
Citat:
a avut in limita posibilitatilor noastre jucarii aproape mereu cand si-a dorit, (si aici cred ca am facut o mare greseala).
Singur te-ai prins. Acum incearca sa-l faci sa inteleaga ca nu totul iese daca bate din picior, daca mai poti. De puptut poti, dar pentru asta trebuie sa fiti consecventi. Eu nu cred ca e atat de grava situatia incat sa incepeti sa-l pierdeti. Dar cred ca repetati niste greseli. Am inceput cu lectiile: ce lectii face el acasa la varsta asta? Al meu e cu un an aproape mai mare, e la grupa pregatitoare dar lectii n-a avut in viata lui. [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lectii simple, de pregatitoare, ca la noi la gradi nu se face nimic de genul asta si la toamna merge copilul la scoala, asa ca am inceput cu alfabetul, scris literele A, B, C etc, cam astea sunt lectiile si cifrele sa le invete ca sa stie ceasul ptr inceput, apoi trecem la socoteli simple. [:)] Poate m-am exprimat gresit in privinta jucariilor, sa nu credeti ca avea in fiecare zi cate o jucarie, dar cam la luna ii cumparam cate ceva, uneori poate mai rar, deci nu stiu daca de aici e prb totusi. Prb reale sunt celelalte, gen vb urat, neatentia la gradi si acasa si plansul cand nu obtine ceva sau cand e pedepsit ptr o boacana de genul vb urat. Astfel de manifestari le are si cu copiii afara cand il deranjeaza ceva, sau pur si simplu aiurea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca nu aveti ce cauta sa faceti lectii oricat de simple ti s-ar parea tie, cu atat mai mult impotriva vointei lui. Asta din punctul meu de vedere este o enorma greseala. O data ca poti sa-l plictisesti in asa hal cu cicaleala pentru lectii incat sa nu ii mai arda de scoala nici cand o fi vremea ei. Apoi daca acum faceti literele, cifrele si socoteli simple in grupa 0, ca veit intra la grupa 0 dupa legea noua, ce crezi ca va mai face? Lucru care va rezulta iar in plictiseala si lipsa de placere pentru scoala. Apoi in ce priveste vorbitul urat, noi am renuntat sa mai pedepsim copiii pentru asta. Nu ne faceau prosti, placerea lor, mai ales a baiatului care e mai mare dar fata se lua dupa el, era sa zica asa prosteste fara sa faca vreo propozitie anume, le zicea asa random: pipi, caca, putzi. Si-o tinea asa langa, incepea si ea, faceau un concert pe cinste amandoi pana se sufocau de ras amandoi. Cand am vazut noi ca pedepsele gen stat pe scaunel pe hol nu functionoeaza am renuntat. I-am explicat in repetate randuri ca pe noi nu ne aude vorbind urat, ca pipi si caca si putzi sunt niste lucruri pe care le vad zilnic toti oamenii (sau aproape toti [:D]) si nu e nimic amuzant, dar nu vorbim toata ziua buna ziua si mai ales asa fara noima. Atentia la gradi, nu stiu ce inseamna asta pentru voi si educatoare, daca te linisteste in vreun fel fi-mea de 4 ani jumate, deci mai mica decat el cu 2 ani invata poezii si cantecele aproape instantaneu, pe cand la el dureaza ceva. Este printre copiii care primesc 4 versuri de spus la serbare fata de cate o pagina intreaga altii, tocmai pentru ca nu le are cu invatatul pe de rost. Dar a facut puzzle de la un an jumate iar acum face niste constructii cu cuburile de lemn de ne sta noua mintea in loc. [:)] Ca nu invata pe de rost poezii nu mi se pare un capat de tara. Da, stiu, probabil la scoala fata va veni cu lectia invatata din clasa pe cand el probabil nici nu va fi atent in clasa. Dar e doar putin mai mult efort pentru noi cand vom face lectii. Iar pentru plans si crize daca nu va executati rapid cu implinitul doleantelor este o singura solutie: sa fiti consecventi. In primul rand trebuie sa intelegeti si sa acceptati ca nu sunteti in razboi, nu e care pe care. Adica trebuie sa fiti si rezonabili, nu sa va incapatanati doar pentru ca trebuie sa fiti consecventi. Trebuie sa gasiti un echilibru pe undeva. Si baiatul meu a facut crize, inca mai face dar mai rar. Acum se linisteste ca prin farmec cand il intreb: "cand vreodata in viata ta ai obtinut ceva de la mine pentru ca ai plans si ai urlat? Hai sa stam de vorba." Gata ma duc sa-i culc [nani] [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu cel putin la inceput, parca ai descris-o pe fiica-mea [bang] Si ea implineste 6 ani peste vreo 4 saptamani si e cat se poate de neascultatoare - par example poti sa ii spui de 20 de ori sa se dezbrace de hainele cu care vine de la gradi,sau sa isi ia pijamaua,ca tot nu se dezlipeste de desenat sau de ce treaba mai are - eventual mai arunca un "imediaaat" nervos . E si ea obraznica uneori - asta cand i se refuza ceva sau cand avem pareri diferite,ne contrazice intr-o veselie , e ingrozitor de capoasa si ne certam de multe ori cand e sa isi aleaga hainele de exemplu.Plus ca si ea de multe ori plange cu lacrimi de crocodil instant si total aiurea [bang] (ca voia de fapt iaurt cu aroma de zmeura ,nu de piersici - e un mic exemplu [alcool]) Deasemenea e mare turuitoare,ne inebuneste de-a dreptul.Nu poate efectiv sa taca neam.Daca nu vorbeste,canta,daca nu canta maraie,daca nu maraie chitzaie,daca nu chitzaie bodoganeste [cusca] Dar in general ne pisalogeste incontinuu - daca deseneaza trebuie sa ne arate desenul dupa fiecare miscare,daca scrie - iar la ora asta si scrie - vine incontinuu sa ma intrebe daca a facut bine si sa ma mai intrebe nu stiu ce.(de exemplu acum a desenat doua printese si a scris sub ele "ALBACAZAPADA" si "MICASIRENA" - scris legat ca le-a inghesuit [:D] Si eu n-am pus-o sa faca nimic,le-a invatat singura,ca nici la gradi n-au invatat literele inca.Fac deocamdata doar caligrafie cu bastonase si alte hieroglife ,asta desi e la pregatitoare.Deci nu stiu daca neaparat are legatura comportamentul asta cu lectiile facute.Acum ce-i drept,eu nu am obligat-o sa faca ceva ce nu avea chef.Poezii nu am pus-o niciodata sa memoreze,pe cele de la serbari le invata direct la gradinita."Matematica distractiva" avem o carte dar am facut din ea cand a avut chef ,dar n-am mai pus-o de-asta primavara [:I].Si nu pentru ca nu s-ar fi descurcat ci din contra,fiindca nu aveam eu rabdare: mi se urca tensiunea cand o auzeam ca se tot miorlaie ca nu stieee,dar nici nu voia sa lase deoparte exercitiile si sa se apuce de joaca sau desenat.Chiar si cand deseneaza o mai apuca sa planga ca nu ii iese nu stiu ce cum vrea ea [alcool] Si noi i-am cam facut in general pe plac,are de toate - multe carti,jucarii,hainute - asta chiar daca le primeste in general doar de la mosi ,iepuras sau de ziua ei - cel putin jucariile si cartile. Deosebirea e ca la gradinita e f. cuminte,ascultatoare si activa.Compenseaza insa acasa din plin uneori [bang] Eu am fost odata la o psiholoaga de copii si majoritatea chestilor ce mi le-a spus le stiam.Cea mai importanta e consecventa parintilor si recunosc ca aici e cheia la noi.Maica-mea si taica-meu stau aproape,a stat si mai sta mult si cu ei,eu bag o regula si ei sau sotul le incalca ... De exemplu le zic sa nu le dea dulciuri sau altceva inainte de mancare si vine sotul sus cu ei ... satui.Ba ca a mirosit ceva prea tare si au vrut produse de patiserie si le-a luat,ba ca la bloc la mami le-a oferit nu stiu cine bombboane,ba ca la maica-mea la magazin au zbierat dupa nu stiu ce si au primit (si mami cum sa ii refuze ca doar "ce zic clientii?" [:-@]).Eu ii luam pe sus si basta,dar restul din familie n-o fac,oricat le-am zis-o.La mami acasa la fel,decat sa ii lase sa zbiere,le face pe plac,tot ca "ce zic vecinii?" ? Deci? Normal ca s-au invatat ca daca zbiara obtin ce vor ... asta pe langa ca oricum,cam asa le e felul.Ca niciunul din familie nu suntem genul docil [:I] La fel e si cu pedepsele - si nici nu stiu ce pedeapsa sa ii dau la o adica - supravietueste f. bine si fara TV,sau PC,sau orice - ca doar are canapele si fotolii pe care sa se catere,sau haine cu care sa se impopotoneze,nu se plictiseste defel nici daca n-are jucarii.Cand am mai zis ca ii sunt interzise desenele animate,oricum m-am trezit ca i-a aprins taica-su TV-ul ,dar il inteleg si pe el ca si maica-mea face la fel zice ca numai asa "e cuminte" adica tace cat de cat si nu se catara peste tot.Acum e si mai show ca il invata si pe cel mic toate alea si el abia apuca,nu vreti sa stiti ce-i p-aci seara cand sunt amandoi acasa. Legat de faptul ca a devenit necomunicativ la gradinita,nu stiu ce sa zic.A mea a avut o perioada din asta pe la 3 ani jumate dupa ce s-a nascut frate-su.Era f.f. vorbareata si la gradinita si atunci mi-a atras atentia una dintre educatoare ca a devenit mai inchisa in ea,nu mai se oferea nici voluntar sa raspunda cum facea inainte.Iar acasa facea niste crize groaznice de plns si urlete din orice,aproape zilnic.Dupa 2-3 luni s-au rarit,dar la gradinita nu a mai redevenit foarte comunicativa.E atenta,se descurca bine la activitati ( e chiar f. constiincioasa),e ascultatoare,dar nu mai e deloc la fel de vorbareata.Poate si din cauza ca a mai crescut? ( a inceput grupa mica la doar 2 ani si 9 luni) Deci schimbarea asta brusca la el o fi totusi de la ceva. A intervenit ceva schimbare in familie? Legat de lectii,educatoarele de la gradinita (grupa pregatitoare cum v-am zis) ne-au transmis sa ii invatam noi literele mari de tipar acasa - ca astea le au ca obiectiv pana la sfarsitul anului. Deci probabil e ok ca il inveti,daca la pregatitoare sunt in programa,inseamna ca in clasa intai va trebuie sa le stie macar pe astea.Merge in clasa intai la anul ,asa am inteles,nu? Si a mea - cel putin asa vreau.Deasemenea e necesar sa stie cifrele daca nu le stie inca - doar are deja 6 ani nu 3 ,altfel la anul va fi jale,la matematica.Deci daca nu a fost atras singur si nici la gradi nu fac,macar acasa tot mi se pare normal sa faca parintii cu ei chestiile elementare.Ca ziceai de ceas,a mea nu il stie inca citi bine (stie doar orele si "fix" si "jumate"),dar n-am insistat.Cand o va interesa,sigur va invata singura si rapid. La noi nu e cazul de invatat acasa literele mari cum a pretins educatoarea,pentru ca fetita le-a invatat singura mai de demult,iar acum deja le stie si pe cele mici de tipar. A inceput acum vreo luna sa planga ca nu poate citi daca nu le stie,ca ea vrea a le invete,asa ca am ajutat-o cu un abecedar de unde imi citeste seara cate o pagina.Asta cand e frate-su plasat la buni,ca altfel nu ne lasa.Deocamdata mai avem doar ghe ,ghi,ce ,ci etc. de invatat.Deja am vazut ca scrie pe desene si litere "de mana",desi i-am interzis sa o faca - dar n-am cu cine ,ca numai ce vrea ea face,asa a fost de mica [bang]. MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) [url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla" [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=18"] VOTATI POZELE DIN ALBUMUL "VARA 2011 AMINTIRI DE VACANTA" [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monica70
Aoleu cel putin la inceput, parca ai descris-o pe fiica-mea [bang] Si ea implineste 6 ani peste vreo 4 saptamani si e cat se poate de neascultatoare - par example poti sa ii spui de 20 de ori sa se dezbrace de hainele cu care vine de la gradi,sau sa isi ia pijamaua,ca tot nu se dezlipeste de desenat sau de ce treaba mai are - eventual mai arunca un "imediaaat" nervos .
Catalogarea asta ca e neascultatoare in aceasta situatie nu e meritata. Copila e ocupata, e normal sa nu se execute cand ii spui sa se dezbrace. Pune-te tu in locul ei, ai face?
Citat:
E si ea obraznica uneori - asta cand i se refuza ceva sau cand avem pareri diferite,ne contrazice intr-o veselie , e ingrozitor de capoasa si ne certam de multe ori cand e sa isi aleaga hainele de exemplu.
Dar de ce parerea ei contrarie e considerata obraznicie? Nu e normal ca un copil sa gandeasca altfel decat parintii? Trebuie doar sa se supuna si sa fie de acord cu ce spui? Ma opresc aici, sunt elementele care mi-au sarit in ochi si care nu mi se par altfel decat normale, fara suparare. [flo] MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) [url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla" [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=18"] VOTATI POZELE DIN ALBUMUL "VARA 2011 AMINTIRI DE VACANTA" [/URL] [url="http://vorbele.wordpress.com/"] pur si simplu...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url] [url="http://salmi-ladrum.blogspot.com/"] calator de profesie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIHAELA nu e nicio suparare,dar nu parerea contrarie o consider "obraznicatura",ci modul cum ne raspunde sau tonul pe care raspunde.Iar la faza ca e ocupata,ce sa zic - mereu e "ocupata" cu altceva ca e desenat,scris,tavalit pe jos,sarit in pat,uitat la TV,sau butonat la PC ce mai conteaza.Totusi exista si niste reguli - cand intri in casa te descalti,te dezbraci de hainele cu care vi de-afara ,te speli pe maini nu te arunci direct pe desenat sau la mai stiu eu ce jucarii.Nu mai zic seara pana apuca sa se pregateasca de culcare cat o lalaie ,ca nu se dezlipeste de jucat cu frate-su sau de desenat.Iar dupa ce am ajuns in pat ,nu se satura de povesti,sa ii mai citesc inca una si inca una si mai una ... asta pe la ora 23.Sau alt exemplu de neascultare e cand e chemata in bucatarie la masa - pana vine dureazaaa si cand vine apare cu pletele in vant,degeaba i-am zis de mii de ori sa vina cu parul prins ,nu sa il bage in mancare.In schimb dimineata e dezastru pana isi face tot felul de freze, cozi si codite,pus agrafe si alte aiureli ca nici nu lasa pe nimeni sa o ajute,numai ea singura stie [alcool] Sau cand vorbim cu cineva live sau la telefon nu tace,ba mai ne si tot intrerupe ,vorbeste peste noi - degeaba ii tot explicam ce e politicos si ce nu [bang].Are totusi 6 ani ... Deci nu pot zice ca-i neascultatoare in sensul ca face nu stiu ce grozavii,ci mai mult in sensul de "prost crescuta" [bang][:I] MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) [url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla" [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=vara%202011%20amintiri%20de%20vacanta&page=18"] VOTATI POZELE DIN ALBUMUL "VARA 2011 AMINTIRI DE VACANTA" [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Muso, tu ai deschis un subiect, mai demult, in care cereai sfaturi in privinta modului in care poti sa-l convingi pe copil sa accepte sa doarma singur, in camera lui, nu cu mami. Ati reusit sa puneti in practica aceasta dorinta a voastra ? Daca da, nu cumva aparitia acestui comportament coincide cu momentul in care l-ati convins sa doarma singur in camera lui ? O alta cauza a problemelor ar putea fi gradinita : educatoarea de acum e tot cea de anul trecut ? s-a schimbat ceva la gradi fata de anul trecut, baietelul a trecut in alta grupa/la alta gradi, are colegi noi ? In familia voastra s-a intamplat ceva deosebit in ultimul an ? Ma refer de exemplu la mutare in casa noua, aparitia unui nou frate/sora, imbolnavirea sau moartea unui bunic, certuri in familie, etc. - evenimente de genul acesta, care ar putea declansa anumite reactii din partea copilului. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, ma bucur ca nu te-ai suparat. [flo] N-o sa intru in polemici ca nu prea am timp si in fond fiecare isi educa ccc copiii cum crede de cuviinta. Vreau doar sa iti spun ca depinde cum provesti lucrurile: eu as spune ca "are doar 6 ani" si ca ai pretentii prea mari de la ea. Sigur ca e foarte bine si indicat sa aiba reguli. Dar tu vrei sa le indeplineasca la punct pe toate, sa isi aduca aminte sa isi schimbe hainele cand ajunge acasa si sa isi prinda parul cand se aseaza la masa. In plus, ii atragi mereu atentia ca nu a facut lucrurile astea, cand ea e in mijlocul altor activitati. Iar apoi cicaleala pe care i-o aplici, se intoarce de la ea catre tine/voi. Si reiese ca e obraznica. [:)] Daca te consoleaza cu ceva, sa stii ca a mea cea mica la cei 8 ani pe care ii are, la fel face: proteste peste proteste daca o intrerup din ceva ce face, seara la culcare proteste, isi spune punctul de vedere oricand in fata noastra. Iar cea de 15 ani facea la fel cand avea varsta celei mici. Ei acum cea mare se culca singura, fara sa ii spun eu. Cu hainele mai greu, dar pot sa spun ca mai mereu le schimba. Uneori se ia si ea cu alta treaba si uita. Nu m-am gandit niciodata ca ar fi prost crescute. [:I] Cum e la noi: regula de aur care a mers la amandoua: o anunt inainte cu 10-15 minute ca urmeaza sa mearga la culcare. Atunci protestele devin: sa termin desenul. Si o las, avem o intelegere, stie ca intelegerile se respecta. Mergem la culcare, dar e un ritual. Ne spalam impreuna, ne ducem la culcare impreuna, usile raman deschise intre camere si citim. Acum ca citeste singura, citesc si eu in pautl meu. La 6 ani ii citeam eu. Uneori daca vad ca abia a inceput desenul, o anunt cu 20 de minute inainte de ex. Sa aiba timp sa termine pana la ora la care vreau eu. Uneori nu vrea, protesteaza si dupa ce a terminat. Atunci ii spun ca eu sunt obosita, ma duc sa ma culc si ea se va culca singura. Cu un ton normal, fara amenintari sau ton dur. Se executa imediat, nu vrea sa se culce singura. [:)] Cu schimbatul hainelor facem un fel de concurs cand ajungem acasa. Cine se schimba mai repede, cine isi aduce aminte sa se schimbe, etc. Dupa cateva dati te va provoca ea la concurs. Copiilor nu le plac regulile, dar le plac jocurile. Hainele am ajuns sa le alegem de seara, caci era dezastru dimineata pana se hotara. Ea de la 2 ani isi alege singura hainele, nu intervin cu nimic. Cateodata isi alegea fusta si tricou in toiul iernii dar o lasam. Ii dadeam blugi si o bluza mai groasa peste si era OK. Cu freza e la fel si la noi, iar cand am vazut ca are nevoie de 10 minute pentru asta, iar noi eram in criza de timp, am schimbat programul de trezire. In asa fel incat sa nu ma enervez eu ca ea sta si isi invarte parul cu agrafe, codite si alte chestii. Incearca daca doresti asa, incearca sa transformi tot ce vrei sa obti in joaca, vei avea succes garantat! [flo] Si programul adaptat dupa copil. Are nevoie mai mult timp dimineata, o trezesti mai devreme... [pup] si [flo] [url="http://vorbele.wordpress.com/"] pur si simplu...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url] [url="http://salmi-ladrum.blogspot.com/"] calator de profesie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...