Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copil ''problema''-cum sa-l educ?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
sa scrie si sa recunoasca literele mari de tipar sunt in programa de grupa pregatitoare, la fel ca si recunoasterea numerelor pana la 20, adunari si scaderi pana la 10. Nu e exagerare, e normalitate. Dar astea ar trebui sa se intample la gradinita, ca si acasa, sub forma de joaca.
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Am gresit eu cu grupa 0, nu stiam ca e nascut in decembrie, am citit in graba si am transformat saptamanile in luni. Insa imi mentin parerea, ca daca nu se face la gradinita e o problema acolo, insa daca incearca parintii sa recupereze cu el acasa daca copilul nu vrea se ajunge la situatii frustrante de ambele parti. Prin joaca, e o idee foarte buna si pentru mine greu de pus in practica, dar eu ma scot cu sotul meu la capitolul asta. Dar strict sa faca lectii, la modul sa scrie randurile cu model la inceput, daca copilul nu vrea si prefera sa se joace cred ca e gresit. [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu cred ca sunteti cam exagerati voi, adultii. baiatul vostru imi pare un copil absolut normal si ... copil. baiatului meu, de 8 ani, tot la fel trebuia sa-i spun de tz ori sa faca ceva, iar cand l-am intrebat de ce trebuie sa repet mereu mi-a raspuns "mami, te rog sa ma crezi ca eu vreau sa fac ce spui tu, numai ca uit, asa ca aminteste-mi tu de cate ori e nevoie, te roooog" multi adulti uita ca picii au cu totul alte interese si obiective decat ei si e normal sa fie asa. ei vor sa se joace, sa topaie, sa zburde si tot ce noua ni se pare haotic, in mintea lor are un sens. probabil ca si ceea ce noua ne pare plin de sens lor li se pare aiurea [:)] uitati-va la el ca la o persoana cu drepturi egale si incercati sa priviti lucrurile din punctul lui de vedere. s-ar putea ca, uneori, chiar sa aiba dreptate. si, da, sunt de acord, nu e cazul sa faceti voi lectii cu el. daca la gradi nu fac, inseamna ca nu sunt in programa. vor face atunci cand va fi cazul. in plus, invatatorii au anumite tehnici prin care ii invata pe copii, cei mai multi dintre ei isi doresc in primul rand sa ii atraga pe copii spre scoala, sa ii faca sa vina cu placere. invatatura propriu-zisa vine mai tarziu. as spune sa lasati alfabetul si socotelile pe seama lor, va avea timp de asta berechet, insa pt piramidele maya acum e momentul[:)] aaa, si cand se sterge cu maneca sper ca nu-i spuneti lui "nu te sterge ca tractoristul", ci ii spuneti simplu "ia un servetel"[;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica70.....a mea e de odata cu Tudor al tau.....nascuti in aceeasi zi vad...si a mea face exact ca fiica-ta...bine in maniera nu mai redusa dar conform varstei...la noi a aparut dupa ce,in urma a stii tu ce am simtit nevoia nebuna sa o feresc de durere(perfect parintesc si uman).Tot la 11 noaptea adoarme,vrea non stop atentie....ma conformez si in acelasi timp cand o apuca datul din picioare ii spun doar"daca te linistesti discutam,altfel ...nu mergem9facemetc..)paradoxal dar se calmeaza si nu se mai stropseste ca un pechinez mic....si apoi treaba merg. La fel cu mai multe pareri,eu cred ca se comporta perfect normal pentru un baiat de sase ani. Insa copilul trebuie lasat sa fie copil....are timp de tot.. Madalina si Eva-Maria https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098 TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am trecut prin perioade mai dificile cu Luca dar noi am schimbat multe in viata noastra: orasul, gradinitele, casa.... Insa cu rabdare si consecventa suntem pe drumul cel bun. El este un copil temperamental, negociaza mult, nu intelege sau nu vrea sa inteleaga din prima ca nu se poate, insa am reusit sa-mi educ rabdarea si sa-l fac sa inteleaga. Se frusteaza extrem de usor, dar incearca sa se linisteasca singur, dar crede-ma Muso ca am albit in anii acestia... eu fiind si mama si tata, invatand sa le imbin pe amandoua cat mai bine. Si el mai vorbeste urat si il distreaza sa zica caca pipi; la masa se mozoleste tot, fuge cu mainile murdare prin casa pana se decide ca merge sa se spele, imbracutl/dezbracatul se intampla in timp ce ne jucam de-a fatea ascunselea..... pana e gata sunt transpirata toata [:D]. Dar vad evolutia lui; nu mai este agresiv, vine singur si imi spune scuze daca a gresit, imi spune cand e suparat si de ce. Multa rabdare, intelegere si o sa vezi ca se schimba lucrurile. Yagmur si Luca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem si noi crize la dublu (cele de 3 ani si cele de 5). Obraznicii in echipa, revolta individuala sau in duo, apelative esti o mama rea! (zice unul dintre ei), iar celalalt: ba e mama buna! Si noi suntem in perioada:caca, pisat, mimimo, polonic...bine tanti Polonic (asta cand le cer sa faca ceva [:D])si rad sa moara. (le spun ca ii aude Mosul...mare noroc cu Mosul perioada asta, ii intreb daca ne-au auzit pe noi vorbind asa..., dar ii si ignor si dupa vreo 3-5 minute de ras se linistesc. Faza e sa te tina nervii si sa rezisti combinatiilor de caca, pisu, ha!ha! si de la capat) La noi se declanseaza furtuna cand intram in casa. Ei la gradi, sunt fff cuminti, in vizite la fel, la cumparaturi la fel....ei undeva trebuie sa rabufnesca si ei si atunci acasa sau la bunici isi dau drumul. Cel putin o ora cand intram in casa, parca i-am adus de la balamuc....practic e ora de refulare. Orice le-as cere refuza, trantesc, rad isteric, se certa, apoi se impaca, cel mare plange,maraie, se vaicareste....vesnic ii trebuie ceva de la cel mic.... Dupa care ne intram in ritm, ma joc cel putin o jumatate de ora cu ei (e momentul cand incep sa se linistesca) si apoi devin mai cooperanti! Si noi ne-am intrebat daca cel mare nu are probleme, dar sunt de fapt etape prin care trec. Acum depinde si de copil.Unii mai discret, altii mai vizibil! Noi mai avem dimineata cate o tura de nebunie.....iesim toti 4 o data din casa....nu ati vrea sa stiti cum arata o dimineata in viata noastra...am sa revin! Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008) [url="http://admin-sanziana27blogsite.blogspot.com/"] Despre cei doi nazdravani [/url] [url="http://magisavon.blogspot.com/"] Sapunuri 100% naturale [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e o solutie universala, dar la noi a functionat foarte bine. Cind cea mica avea vreo 2 ani si baiatul a intrat la gradinita si auzea tot felul de...vorbe, le-am luat la fiecare o pusculita. Si de fiecare data cind scapau cite un "gros mot", cuvint grosier, ne dadeau cite un banut. Poate ca n-ar fi tinut, daca n-am fi aplicat reciprocitatea, adica si ei ne taxau daca scapam noi cite unul. Si pot sa va spun ca erau, si mai sint, teribil de vigilenti [:D] Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...