Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Citim impreuna-Pamantul de sub talpile ei- Rushdie


Laura25

Recommended Posts

Mie mi-a placut Vina cu tot cu parul ei rosu si pungile de sub ochi si amorurile multiple:) Cartea mi s-a parut cam inegala. Dupa tot tam-tam-ul din prima parte, ma asteptam sa simt horror sacrum cand Vina si Ormus incep - in sfarsit - sa cante. Dar reprezentatiile lor sunt monumente de kitsch. Pentru mine n-a fost atat de clar ca Vina si Ormus sunt Orfeu si Euridice, mai precis care dintre ei e Orfeul si care Euridicea. Clar e ca Ormus e intruchiparea lui Ormuzd, adica Ahura Mazda, stapanul luminii si al adevarului zoroastrian. Habar n-am cine e Vina, de fapt. Cred ca e doar o fetita abuzata. Asadar, desi am citit-o cu placere - Rushdie e tesator bun - nu cred ca mi-a placut pe deplin. Au fost bucati intregi care m-au dat pe spate - aia cu faliile din realitate e un exemplu, dar si bucati intregi de diaree verbala la care as fi renuntat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Vina e o femeie din bucati, care arde pasional in tot ce face. Traieste intens, incearca sa-si pastreze echilibrul, fuge de propriul trecut care-i tremura sub picioare. Foc si pamant. Nu vad nimic ordinar in ea. Desi sunt de acord ca Rushdie pare sa aiba o problema personala cu femeile, in general vorbind. Mi-a placut mult cartea. Il consider pe Rushdie un povestitor formidabil iar mie imi plac povestile. Ma delectez cu frazele lui de juma' de pagina si nenumaratele planuri pe care-si urmareste naratiunea. Aduna tot soiul de informatii, le amesteca, le ameteste, le deformeaza si tese o poveste. Nimic nu-i nou (personalitati, mituri, muzica, politica, istorie, fizica cuantica, psihologie, alte carti) si totusi straluceste. Il vad ca un soi de maginian cu palarie [:)] Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...