Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilaria ca o rana deschisa


Recommended Posts

Am citit articolul si m-au nepadit amintirile centrului de copii din orasul meu, unde mai mergeam uneori, copiii care se bat cu capul de barele patutului...m-au bintuit si pe mine imaginile respective; apoi mi-am amintit de legea adoptiei, eu as fi adoptat un copil din Romania daca niste capete seci n-ar fi decis ca noi romanii emigrati am devenit brusc si peste noapte presupusi pedofili; culmea e c-am emigrat pe baza de punctaj, declaratii, diplome, cazier, unii cu burse si doctoranzi, tarile care ne-au primit ne-au adoptat, pentru ei prezentam incredere; nu prezentam insa credibilitate pentru statul roman ce prefera sa tina copiii in conditiile astea decit sa ni-i dea; bleah Selon ce que je pense de moi, je suis limitée ou illimitée, libre ou esclave http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, e teribil ce se intampla cu adoptiile, in conditiile in care in Romania sunt zeci de mii de copii institutionalizati, copii pe strada, copii exploatati in tara si in afara ei... Acum se incearca schimbarea legii adoptiei, dar nu stiu daca vor avea acces si cetatenii straini. Si eu vreau sa adopt un copil sau doi, cand "ma fac mare", si sper sa si reusesc. Si sunt de acord cu voi, nu vreau sa fie cat mai micut, fara probleme, si eventual si cu ochi albastri... Dar pentru binele lor ar fi foarte important sa fie adoptati cat mai repede, ca sa nu ramana mutilati sufleteste in urma neglijarii. Cand ma gandesc la sintagma folosita peste tot, cu "interesul superior al copilului", ma apuca revolta. De parca ii intereseaza pe ei "binele superior" al cuiva, in afara celui personal! Noroc cu aceste organizatii, ca altfel, in nadejdea statului roman... P.S.: Ana, incerc sa-mi imaginez cum trebuie sa te fi bantuit pe tine imaginile respective, dupa ce le-ai vazut cu ochii tai, daca pe mine m-au bantuit doar citind un articol!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut sansa sa am un patron cu suflet mare in Romania, si m-a ajutat financiar sa le fac cite o mica bucurie copiilor respectivi cind am putut (m-am impartit intre ei si bunicii de la caminul de batrini, alte suflete oropsite), in preajma sarbatorilor; in plus acolo lucra o doamna fosta invatatoare prietena cu ai mei, pensionara, foarte sufletista, mereu ma impresiona cu povestile ei despre copiii de la orfelinatul respectiv; Selon ce que je pense de moi, je suis limitée ou illimitée, libre ou esclave http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...si in acest context, parinti care vor sa adopte isi exprima ingrijorarea ca o sa-i faca rau unui copil de etnie rroma daca il iau la ei acasa, ca va tinta ironiilor vecinilor, ca e de etnie...[bang][bang][bang] ______________________________ http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/ http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-ati vazut probabil campania Pro TV "Vreau si eu parintii mei" ? In urma acestei campanii, legislatia s-a schimbat (e drept, de data foarte recenta) : [url]http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10780167-noua-lege-adoptiilor-romanii-din-strainatate-pot-adopta-copii-din-romania.htm?cfsyn[/url] Noua lege va intra in vigoare in februarie 2012 : [url]http://www.evz.ro/detalii/stiri/se-schimba-legea-adoptiilor-copiii-vor-fi-infiati-mai-repede-946402.html[/url] Dana & [bb] Amelia (21.06.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cate ceva din articolele din presa si comentariile la ele. Sa inteleg ca putem adopta din Romania daca traim in alta parte dar avem si cetatenie romana? Unde trebuie sa incep? Cine imi da atestatul? Cum am zis, eu nu am nici o problema sa adopt un tiganus mai marisor [:D]. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit astazi Dilema singurul ziar pe care il mai cumpar de ceva vreme . Am 3 exemple de copii adoptati in imediata mea apropiere-ca familie, ca slujba , ca vecinatate -1 copil adoptat la varsta de 2 luni , de o familie de arhitecti, ea sefa de promotie, el foarte bun ,,santierist". Coliul este integrat perfect are deja 3 ani dar...inca nu au terminat acetle! -daca va puteti inchipui.Nu pot iesi cu el din tara, inca merg in instanta cautand aducand, explicand.Mititelul habar n-ar de astea, e fericit si liber poate prea rasfatata de bunici , parinti, .In casa exista luna de pe cer si copilul lor ,nimic mai presus . -1 copil adoptat de familie de arhitect si psiholog de la varsta de 3 ani -la inceput a avut mari probleme de adaptare deoarece parintii nu reuseau sa faca tranzitia de la viataanterioara fara griji si libertati totale la implicarea si atentia pe care trebuie sa ti-o impui-daca nu o simti cand ai un copil mic. Au luat bone ,etc,abia dupa 2 ani s-au sudat ca familie si acum cel mic este integrat, au renuntat la timpul pe care il alocau hobby-urilor, lucrului peste program si incet incet cel mic s-a lipit de ei si vorbeste , se joaca interactioneaza cu mediul de familie.Mai e de lucru dar sunt pe drumul cel bun. -1 copil adoptat de un cuplu care mai avea un copil si isi mai doreau unul-parintii oameni de bussines seriosi, el expat .Copilul avea 3 ani cand a fost adoptata integrarea s-a facut in mod exceptional, regulile pe care familia le-a stabilit ,la masa la joaca au explicate ferm dar cu blandetedin prima zi , a urmat de la inceput scoala in limba straina ca si fratele lui, in casa vorbea o alta cu unul dintre parinti si romana uzual.Dupa un an era alt copil, inscris la 2 discipline sportive , vorbitor de 2 limbi straine practic 3 ca nici in romana nu vorbea mare lucru.Acum e ..departe de tara asta undeva unde poate ne-am dori toti sa emigram familia a plecat in folosul exlusiv al copiilor pentru a le asigura o educatie departe de sbloanele noastre de mentalitate.Nu-ti vine sa crezi ce noroc a avut acel micut caruia la nastere nimeni probabil nu i-a dat multe sanse macar sa supravietuiasca . Toti cei 3 copii-cand au venit in familiile adoptive corespundeau cu portretul din ziar , daca nu chiar mai rau . Ce vreau sa exemplific-familia este un reper , acesti copii nu sunt nici mai buni nici mai rai decat copiii nostrii , ei sunt la fel de empatici si de destepti , de frumosi si de inocenti ca si cei pe care ii tinem in brate. Daca ne tresare sufletul cand al nostru are febra nopatea si plange , oare cel care nu-si constientizeaza decat durerea , dar niumeni nu i-o alina , ce tare capata? ce bani se cheltuie inutil ca sa alungi niste monstrii care ii bantuie din copilaria fara copilarie?Nu vreau sa fiu patetica , ii cunosc pe cei de mai sus, ne vizitam , i-am vazut cum au crescut in loc sa luptam pentru pace globala mai bine am lupta fiecare si toti impreuna sa gasim un camin acestor copii. Macar 1 adoptie pe luna daca s-ar rezolva ca urmare a eforturilor noastre colective si ar fi un castig. Macar sa mergem-daca este permis sa facem voluntariat la crese , camine de copii o ora -doua pe saptamana sa citim aceleasi povesti dar sa mangaiem alte capsoare . Un grup se sprijin pentru acesti copii pentru care nu sunt bani, atentie si nici parinti care sa lupte pentru ei. Concret , nu doar vorbe . ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spunea cineva aici de voluntariat in maternitati....nu stiu cum este acum in ro cu voluntariatul dar prin anii 94-95 am incercat sa ma duc voluntara la o casa de copii virsta 0-3 ani si....am fost refuzata! la modul..."poftim? ce vrei, voluntariat? vezi-ti de treaba ta..." probabil ca acum lucrurile s-au mai schimbat...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...