Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi ( 28)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Simonik21
LA MULTI ANIII!!!!!id="purple">id="size4">Mamici ce fel de pampersi ati luat pt bebeii vostri cand s au nascut (care sunt cei mai buni) si de la ce firma ati cump produse pt ei (pt baita etc)? Mai este un pik si luna aceasta vreau sa imi achizitionez strictul necesar:D Va pup[pup] si un an cat mai bun pt toata lumea[gravi]cu [baietel] 33+
align="right" id="quote2">Eu am folosit doar marca Pampers si nu am avut probleme.Pentru baita am folosit doar gelul de dus (e si sampon si sapun) de la Hipp. La inceput il comandam din Germania (mai multe flacoane) pana am gasit si in Kaufland, unde costa 20 Ron.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

despre grasimi in general eu am cam aceasta parere: http://diversificare.ro/alimente/2011/07/grasimile-bune-pentru-copilul-tau/

Grasimile bune, neprocesate sunt absolut necesare copilului si inainte de 1 an. Laptele matern e gras(4,2 % grasime, in medie)[:D] deci nu vad niciun motiv sa nu primeasca grasimi bebeii inainte de 1 an( nu ma refer , doamne fereste!, la vreo sunca ceva) . Atat timp cat stii ce alegeti ele nu fac nimic rau.

Atentie, vorbesc de copiii sanatosi. In cazul unui copil bolnav ( aici se incadreaza si cei bolnavi dar boala nu e depistata) medicul stabileste dieta si el hotaraste daca poate manca exact ce mananca ceilalti copii.

 

Revenind. Eu stiu ca laptele e bun cel gras, cel mai gras ca si untul cel mai gras.

Grasimile bune ajuta mult sanatatea copilului, aici explicatii mai detaliate http://diversificare.ro/articole/2011/07/dati-copiilor-grasimi-sanatoase/

 

Laptele UHT nu e bun la facut branzica de casa. Laptele pasteurizat, DA si, daca e din susrsa sigura, laptele vaca de la tara fiert bine bine

 


Mami fericita de [copil]Mihnea si de [baietel] Tudor
id="right">id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Produsele lactate contin grasimi saturate, iar in primul link dat de ionela scrie asa:

 

In concluzie, grasimile saturate sunt necesare corpului uman dar este bine sa fie consumate in cantitate moderata putand duce altfel la obezitate si alte dereglari ale metabolismului.

 

Din acest motiv, nemtii recomanda ca produsele lactate sa fie sarace in grasimi (mai ales in primul an de viata)....adica lapte de 1,5% si nu 3,5%, de exemplu.

 

Restul de grasimi bune pot fi luate din alte produse, care contin grasimi nestaurate!

 

Laptele matern, oricat de gras ar fi, este altfel digerat de organism decat laptele de vaca.

 

Linkul dat de mine e in germana, dar se poate folosi google translate daca nu ma credeti [:D]. Opinia din link este avizata, vine din partea unui Institut de cercetare a hranei copiilor (din Dortmund).

 

 

Alina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor multumesc pentru raspunsuri, dar eu intrebam daca e bun laptele de vaca doar in cazul branzicii. Nu ca sa-i dau sa bea.Ionela deci varianta uht nu e buna pt branza si eu citisem pe net o gramada de variante cu lapte uht si de aceea eram in ceata.O sa fac deci din lapte de la tara ca e din sursa sigura de la matusa mea.Sper sa iasa ceva bun...

 

Mami de Sofia Maria, 14.06.2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetelor! a trecut noptea cu bine pt noi,nu a mai aparut febra si nici altceva[pk].a dormit bine si eu putin pe langa ea[:)]. mi-am stors creierii sa aflu de la ce aceasta febra.m-am gandit la 1000 variante posibile care sa-i fi putut cauza asta. am un feeling, poate inselator ca e de la o cutie de cereale cam aproape de termenul de expirare, ca alfel nu-mi explic momentan.deci alaltaseara i-am dat iaurt cu cereale, pe la 11.30-12 chiar , a papat bine si dupa cateva ore a facut febra. pe cutie- a se consuma in 3-4 sapt, are deja 3 sapt si 2 zile cred.am si aruncat-o. altceva nu imi dau seama care sa fi fost motivul, e posibil de la cereale sa fie?

iaurt eu gras ii dau, ca tot ieri abia l-am cumparat.o sa mai cercetez.

 

MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor,

Am fost azi la Arcadia la semnarea contractului, a fost bine, ne-a prezentat rezerva in care vom fi "cazati" [:D],am facut si eco, si in sfarsit i-am vazut si eu fata bebelui meu, ca pana acum nu a vrut sa se arate, era rusinos [olala]. Maine mergem la intalnirea cu medicul anestezist si cu cel neonatolog, si va trebui sa-mi mai faca niste analize (exudat nazal, faringian...). De acum m-a chemat d-na doctor in fiecare saptamana la dansa, mi-a spus ca dupa 15 ianuarie pot sa-l astept pe [bebic] . Am o intrebare: Cand v-ati dus la nastere ati avut bilet de trimitere de la medicul de familie sau de la medicul de la Arcadia ? Ca mie mi-a cerut sa merg maine cu BT pentru analizele de maine , insa daca nasc luna asta medicul de familie nu-mi mai da alt BT , iar cea de la contracte de la Arcadia mi-a spus ca-mi va da D-na Cacicovschi...Voi cum ati procedat, la fel ?id="Georgia">

 

Asteptand minunea mea ...[gravi] +36

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...