Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Arcadia - Iasi ( 28)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 231
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui LenaC
Clau, sa va fie de bine achizitia. De care ai luat?id="red">Cori, noi avem foarte des scaun verde, cu precadere dupa amiaza... ma gandesc sa fie de la mere, pere... k altceva verde nu pap si ea e super ok :)__Lena - [mamica] fericita a Maiei Bebe Maia - 8 oct 2011
align="right" id="quote2"> Multumesc [pup], am luat de la porta-ma mami vest, cum ti-am aratat, imi place la nebunie culoarea[:I] si bebe ii inebunit ca si mami [:D].Deja am tras o mini plimbare si aku e la spalat sa-l facem mai soft [:)] Legat de kkuta cand e verde scaune consecutive e motiv de ingrijorare, asa am auzit eu [:I], si noi mai avem uneori mai verzuliu si cu mucisori. [pup][pup][pup][pup]Claudiaid="red"> [mamica] DAVID ANDREI id="blue"> 12 septembrie 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci
http://www.evz.ro/detalii/stiri/povestea-irinei-slujnica-privata-a-gravidelor-panicate-960214.html Ceva de lecturat [pup]Claudiaid="red"> [mamica] DAVID ANDREI id="blue"> 12 septembrie 2011
align="right" id="quote2">Mi-a placut mult ca vine cu tine si te sprijina in travaliu in spital si dupa nastere, poate ar trebui Arcadia sa angajeze personal de genu!Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o amica are bebe de aproape 7 luni si l-a pus la olita deja. a zis ca o pune in fiecare dimineata si seara cateodata si sta si face. sta langa ea cu jucarii cate 30-40min. azi am cumparat si noi olita,maine o probam. noroc ca la casa cand sa platesc mi-am dat seama de ceva si poate va ajuta informatia- erau 3 modele de unde am luat eu,o luasem pe cea mai scumpa desi era10 lei,dar nu era buna pt ca era prea mare pt funduletul ei ,asa ca m-am intors si m-am uitat si la celelalte modele si una avea diametrul mai mic si adanc,cu putin spatar.mi s-a parut cea mai buna pt un bebe.celelate erau pt copilasi mai marisori.

am dat pe ea 5 lei, are o forma de joben,palarie ceva de genul ,si atat. amica mea m-a sfatuti sa iau mai simpla ,ca sa nu o confunde cu jucarii,daca e prea full-options.

 

MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claumarcoci

http://www.evz.ro/detalii/stiri/povestea-irinei-slujnica-privata-a-gravidelor-panicate-960214.html

Ceva de lecturat

Claudia DAVID ANDREI 12 septembrie 2011
align="right" id="quote2">

Super...ce bine ar fi sa existe mai multi oameni cu mintea deschisa...

Asteptand minunea mea ...[gravi] +36
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, dincolo de faptul ca imi doresc enorm acreditarea pentru consultant pentru alaptare visul meu in suflet e doula. Ideea e ca la Arcadia nu pot angaja asa ceva... sau, ma rog... s-ar deturna rolul ei. ideea e ca trebuie sa te identifici cu doula pe care o alegi. Sa crezi in ea, sa fie angajata ta si nu a spiutalului.

odata ce e angajata spitalului e acolo sa te convinga sa faci dupa regulile spitalului. Cand e angajata ta e acolo sa lupte alaturi de tine ca lucrurile sa fie asa cum ai planuit tu.

 

Cori, la 7 luni bebeii nu fac la olita ci fac ecuatii exponentiale. la olita fac la nastere. Glumeasc amar, sincer.

Ideea e ca acel bebe nu "face la olita"ci e pe olita cand face. Nu asa se invata copilul la olita. Nu sta 1000 de ani acolo

Va reamintesc din psihologie: de la 0 la 2 ani e "etapa orala" dupa clasificarea lui nene Freud. In aceasta perioada bebeii studiaza cu gurita tot.

de la 2 ani incepe "etapa anala". in aceasta perioada copii descopera ca pot controla sfincterele si ca tine de vointa lor. incep sa devina curiosi si observa si ceva diferente de sex daca au ocazia. Devin interesati de curatenia zonelor intime... etc

Ideea e ca , da, unii bebei reusesc sa ceara la olita putin mai devreme de 2 ani, dar nu cu mult si aia sunt exceptii. Cu precadere fetitele reusesc ceva mai devreme

Eu personal am incercat prima oara olita pe la 1 an. Esec total.Nimeream eu pe "programul lui" dar nui nici ca-i pasa. Am realizat ca nu e pregatit si am amanat.

La 1 ani si jumatate, in vara, am incercat iar. Acelasi esec. Eu nimeream cand facea el, el nu era deloc interesat.

Aproape de 2 ani a inceput singur sa ceara la wc pt KK. S-a prins el ca adultii fac ceva interesant acolo. Am mers pe mana lui.

Cand a venit Tudor a refuzat sa mai faca kk la olita/wc. ( el a facut mai intai pe reductor si abia apoi pe olita)

Acum, de aproape 1 luna nu mai poarat scutec in casa deloc. A mai avut cateva accidente, dar se vede ca e pregatit, comunica singur ca are nevoie. Asta e baza

Afara ii mai pun scutec, pentru ca e frig si e complicat cu schimbatul. Ajunge acasa cu scutecul uscat, dar, pentru a evita un accident neplacut inca il folosim. Probabil la vara ( 2,5 ani) nu va mai purta deloc scutec...

 


Mami fericita de [copil]Mihnea si de [baietel] Tudor
id="right">id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...