Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Azoospermie


Recommended Posts

Buna seara, 

Am citit cu interes situatiile fiecareia, eu la randul meu trecand prin acelasi gen de situatii. Scriu aici doar pentru a da vesti bune in ceea ce priveste astenospermia (eu fiind diagnosticat la randul meu cu astenozoospermie apoi cu asteno spermie si in final am reusit normospermia).

Precizez ca ceea ce urmeaza s-a intamplat in cazul meu; mai departe...... fiecare citeste si trage concluzii.

Timp de 2 ani am incercat diverse tratamente hormonale pentru a remedia spermograma, insa fara succes; apoi am ajuns la un urolog bun care a descoperit la mine o prostatita (inflamatia prostatei netratata de mult). Tratamentul este unul banal si simplu, cu prostamol si meloxicam (antiinflamatoare) care trebuie tinut cel putin 6 luni, daca nu mai mult. In acelasi timp am luat si spermotrend, vitamina D, selenzin si iata ca dupa 2 luni de la inceperea tratamentului pentru prostatita, spermograma mea arata  bine: normospermie. 

Nu mi-a venit sa cred cat de simplu si cat de complicat in acelasi timp este sa gasesti cauza si tratamentul......

Repet: a functionat in cazul meu. E bine sa consultati si un urolog bun.

 

Sper ca informatiile de mai sus sa ajute si alti barbati.

Toate cele bune, 

Alex_nou...chiar ma bucur ca am dat peste postarea ta.Ai reusit sa imi redai speranta.Sotul meu a fost diagnosticat cu oligoastenozoospermie...adica are gigei putini,lenesi si cu forme ciudate.Am fost si noi la un urolog si i s-a descoperit o inflamare a prostatei si un hidrocel(adica are scrotul unui testicul plin de lichid).Medicul i-a prescris un tratament cu antibiotice pentru prostatita,care trebuia urmat 10 zile,dupa care trebuia sa ne prezentam din nou la el pentru a discuta despre operatia hidrocelului(operatie care defapt e doar o incizie prin care i se extrage lichidul)...Din cauza unor probleme financiare nu ne-am mai prezentat,fiindca incizia respectiva costa undeva la 2000 de lei.Totusi cred ca vom apela si la un alt urolog,sa cerem si o a doua parere si sa vedem daca avem sau nu sanse sa revenim la normospermie.

Totusi faptul ca pe tine te-a ajutat tratametul pentru prostatita sa revii la normospermie,imi da si mie niste sperante :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 184
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 10 months later...
  • 2 weeks later...

kriss

iti raspund eu indraznesc asta

nu am mai intrat de mult aici dar noi eu si sotul meu am facut fiv_isci cu biopsie testiculara care a fost un succes

am obtinut 14 embrioni blasto am transferat 2 s-au prins amandoi, la 10 sapt unul dintre bebe s-a oprit din evolutie iar sarcina a mers ok pana cand dintr-o data s-a dezlipit placenta brusc si bebe a murit

nu asta vreau sa te descurajeze ci faptul ca se poate

noi mai asteptam cateva luni pt a incerca din nou, mai avem embrionasi congelati

am facut toata procedura la POLISANO SIBIU cu dr Ispasoiu

mult mult succes

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

miha86 multumesc tare mult pt raspuns.ne-am luat inima in dinti si am mers la o clinica in chisinau.sotului i-a dat sa faca o serie de analize:fsh,lh,testosteron,etc.a zis ca e posibil sa fie de natura endocrinologica.la sotul tau care ar fi cauza.a facut si el analizele astea?noi asteptam rezultatul la analize si speram sa putem face fiv.speram sa se produca spermatozoizi.sotul tau a urmat vreun trat. de stimulare?

scuza-ma ca te-am bombardat cu atatea intrebari dar suntem foarte stresati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

kriss

si sotul meu a facut toate acele analize, fsh, lh, testosteron, prolactina parca, spermograma de fff multe ori, spermocultura, analize gemnetic: cariotip, microdeletii ale cromozomului Y si screening-ul CFTR

o cauza sincer nu ne-a zis care ar fi in schimb in timpul interventiei, adica biopsiei testiculare care nu dureaza mai mult de 10-15 min si e minim invaziva, in 5 zile se recupereaza, a zis dr urolog ca ar avea canalele infundate, adica la el s-au gasit in epididim

a facut si eco, control urologic si dr ne-a zis ca se poate regla asta prin operatie dar sotului meu ii este tare frica asa ca....nu-l presez

mult succes va doresc si doamne ajuta sa fie bine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut , 

 

    am mai scris aici si in 2013,  parca,  am fost operat de domnul Dr. Sebastian Voinea la spitalul Fundeni din Bucuresti.Operatia se numeste vasoepididimostomie si trateaza  azoospermia obstructiva.

      In 2013 am fost diagnosticat cu azoostermie obstructiva ( zero spermatozoizi in lichidul spermatic) ,am fost operat de catre dr. Voinea si la 7 luni dupa operatie, sotia mea a ramas gravida pe cai naturale.

     va recomand sa mergeti la doctorul Voinea si sa aveti incredere in omul asta !

 

marius.n.ionescu@gmail.com    este email-ul meu ,  scrieti-mi aici si va ajut cu saturi cu ce mai mare placere !!!

 

multa sanatate si noroc!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

fetelor buna sunt noua pe acest sait. sotul meu la fel a fost diagnosticat cu azoospermie......a fost un soc pentru mine. pina cind inca nu am aflat cauza, asteptam un sir de analize.. dar nu prea cred ca vor face lumina caci la sotul meu totul este bine  cu cucoselul [:)] si la ecografie neau spus asta. multi spun ca numai  biopsia testiculara + aspiratia spermei+inseminarea artificiala este unica cale.. si ca in mod natural nu avem sanse kiar shi dupa eventuale tratamente. cei de facut fetelor? voi cum vati descurcat? rog mult sfatul vostru pentru ca nu stiu cei de facut si simt ca sunt la capatul puterilor [fri]  [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kriss

iti raspund eu indraznesc asta

nu am mai intrat de mult aici dar noi eu si sotul meu am facut fiv_isci cu biopsie testiculara care a fost un succes

am obtinut 14 embrioni blasto am transferat 2 s-au prins amandoi, la 10 sapt unul dintre bebe s-a oprit din evolutie iar sarcina a mers ok pana cand dintr-o data s-a dezlipit placenta brusc si bebe a murit

nu asta vreau sa te descurajeze ci faptul ca se poate

noi mai asteptam cateva luni pt a incerca din nou, mai avem embrionasi congelati

am facut toata procedura la POLISANO SIBIU cu dr Ispasoiu

mult mult succes

miha la noi situatia cam corespunde cu a voastra, numai ca in cazul meu inca biopsia nam facut... dar pot sa va felicit pentru ca ati gasit spermishori.... totusi la ce metoda ati recurs pentru a face bebe? sper ca peste atita timp deja la voi totul e ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...