Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste (746) Felicitari Simo_82 !!!


Recommended Posts

Bob imi place ca esti optimista , asa ca spor la prestat, cred ca sotul tau presimte ceva [olala] ca o sa fie in curand un [bibe] la mami in burtica. In curand [gravired] Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici! anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 214
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Miky, eu am vb cu dr sapt asta despre nr de inseminari si el zicea ca poti face 6 stim pe an, 4 ia consecutive, apoi pauza 2 luni si inca 2 ia. Chiar mi -a zis ca e bine ca incepem la inceputul anului. Insa eu am cerut acord de finantare pt 4 ia, dr a zis ca e suficient si daca nu merge trebuie sa trecem la o etapa superioara. Aparent nu vrea sa se eternizeze pe etape. Acordul ca imi iasa si gata am unda verde.[pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gabyv
Miky, eu am vb cu dr sapt asta despre nr de inseminari si el zicea ca poti face 6 stim pe an, 4 ia consecutive, apoi pauza 2 luni si inca 2 ia. Chiar mi -a zis ca e bine ca incepem la inceputul anului. Insa eu am cerut acord de finantare pt 4 ia, dr a zis ca e suficient si daca nu merge trebuie sa trecem la o etapa superioara. Aparent nu vrea sa se eternizeze pe etape. Acordul ca imi iasa si gata am unda verde.[pk]
Aha am inteles.... bafta multa. In curand [gravired] Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici! anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nouasnrs
Buna fetelor Declar ziua a 9a dupa inseminare, simptome deloc si altceva nimic.... ______________________________________________________________________________ Mutatia MTHFR 1298A>C - homozigota, Mutatia 675 4G si 844G in gena PAI - heterozigote Uter retrovers
Noua daca nu mai ai rabdare poti sa iti faci maine o beta hcg [flo], sper sa fie cu ochisori. In curand [gravired] Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici! anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa-mi fac test ptr ca eu simt ca nu am ramas si m-ai bine nu imi stric sarbatorile. Daca imi vine bine daca nu atunci o sa mai vedem ______________________________________________________________________________ Mutatia MTHFR 1298A>C - homozigota, Mutatia 675 4G si 844G in gena PAI - heterozigote Uter retrovers
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetele! Vad ca ati fost iarasi harnice si ati schimbat capitolele :) Eu mai rarut, ca e perioada agitata, dar imi notez mereu unde raman si citesc cu sfintenie si din urma. MeAlex, legat de ce spuneai tu vineri, 9 decembrie – fumat+trombofilie – eu am inceput procesul cu testele :). A fost chiar amuzant: m-am dus la doctor si i-am spus “noi vrem sa facem un copil, dar nu stim de unde sa incepem” – s-a distrat ceva tipul, dar dupa aceea mi-a dat un listoi impresionant de analize. La capitolul trombofilie stau bine, surprinzator as putea spune, avand in vedere ca fumez de mai bine de zece ani si ca in neamul meu au fost 4 cardiaci. Cu CMV-ul m-as lua nitel de gat ca ma tine in sah inca aproape 2 luni de-acum inainte. DenyAnd: saru’mana de inscriptionare :D; hai cu liniutele alea Kimmy, Ca_Mila – sa va faceti album foto cu pozele de la eco :D; sa le aratati “fasolicilor” ce frumosi (frumoase) erau ei/ele cand erau de-a dreptul mici (valabil pt toate gravidutele de altfel) MeAlex – pentru fetitele de doi ani: la imaginarium au niste chestii foarte dragute pentru baile copiilor, ca de exemplu: [url]http://www.imaginarium.ro/53707/ecommerce_12/53707/388[/url] . Nu-s nici foarte scumpe, si-n mod sigur majoritatea picilor adora balaceala (magazin fizic gasesti in SunPlaza, metrou Piata Sudului – or mai fi si altele, da’ eu p-asta-l stiu). Baga un ochi pe site, mai au si alte balariute (eu am facut o obsesie pentru magazinul asta; abia astept sa se serbeze vreun pici al cunoscutilor sa am motiv sa dau iama pe acolo) Monique77 si anne_marie79 : fruntea sus, relaxare de sarbatori, gandurile la Mosulica (cadouri materialiste, da?). Si ne auzim in ianuarie. Bem si petrecem, ca vin sfinti multi :D Simo_82: Este, mai! Avem fasolica! Felicitari! Ia-ne de mana, ia-ne de mana si pe noi! Ce se intampla cu Kmy? :( Ma gandesc sa va urez de-acum Mos darnic, mancare cat cuprinde (atentie la colesterol totusi, da?), brad sclipicios, lume vesela, sanatate, fertilitate si sarcini usoare (va alegeti care ce vreti [:D]) [pegeam] I.P.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant: Toata lumea a auzit de menstruatia peste sarcina. Daca esti insarcinata probabil ca ai auzit si tu de femei care au avut menstruatie in timpul sarcinii. Aceasta poveste se perpetueaza din generatie in generatie si a devenit aproape o legenda urbana. Toata lumea cunoaste pe cineva care cunoaste pe cineva care a avut menstruatie in timpul sarcinii. Multe femei pot experimenta episoade de sangerari vaginale in timpul sarcinii. Sangerarile vaginale sunt mai comune in timpul primului trimestru de sarcina (30% dintre femei au sangerari in aceasta perioada). Desi considerabil mai putine femei au sangerari in trimestrul al doilea si al treilea, acest lucru nu este chiar atat de neobisnuit. Desi aceste sangerari pot semana cu menstruatia, ele sunt de fapt cu totul altceva. De ce nu poti avea menstruatie in sarcina Menstruatia este cauzata de ciclul menstrual. In timpul ciclului menstrual corpul tau produce hormoni ce transmit semnale organelor tale reproducatoare sa faca anumite actiuni. O crestere a hormonilor face ca ovarele tale sa elibereze un ou care “calatoreste” de la ovare prin trompele uterine. Intre timp, o pelicula protectiva de sange si tesut se ingroasa de-a lungul peretilor uterului. Acesti factori cauzeaza menstruatia. In timpul sarcinii, corpul tau lucreaza in exclusivitate aproape pentru a-l ingriji pe bebelus. Creierul tau transmite semnale ovarelor pentru a stopa ciclul mentrual, pentru a putea oferi bebelusului un mediu propice de dezvoltare. Ca urmare, in loc sa scada, nivelul hormonilor tai va creste constant in urmatoarele noua luni. Acest lucru ajuta uterul sa se pregateasca pentru cresterea si hranirea bebelusului tau. Daca organismul tau ar continua sa aiba menstruatie in continuare, cat timp esti insarcinata, procesul ar duce la eliminarea peliculei protective de-a lungul peretilor uterului care il ajuta pe bebelus sa se hraneasca in fiecare luna. Biologic vorbind, nu ar fi foarte logic ca acest lucru sa se intample. Prin urmare, nu poti avea menstruatie peste sarcina iar sangerarile din timpul sarcinii pe care multe dintre femei le experimenteaza nu au legatura cu menstruatia. Sangerare deciduala Una dintre cele mai comune sangerari asemanatoare cu cea menstruala este sangerarea deciduala. Cateodata, in timpul sarcinii, hormonii produsi de corpul tau o pot “lua razna” si pot cauza desprinderea unor parti din pelicula protectiva de-a lungul peretilor uterului . Aceasta afectiune este foarte comuna in primul trimestru de sarcina, inainte ca pelicula sa se fi lipit complet de placenta. Desi poate fi o senzatie destul de neplacuta, sangerarea deciduala nu prezinta riscuri de sanatate pentru tine sau pentru bebelus. Exista mai multe motive din cauza carora poti avea sangerari in timpul sarcinii. Majoritatea nu prezinta riscuri pentru tine si pentru fat. Daca esti insarcinata insa, este bine sa monitorizezi aceste sangerari. Daca ai sangerari anormale in orice moment al sarcinii, contacteaza-ti medicul imediat. Tratament pregatitor sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina asa e ai dreptate nu e neaparat sa ai simptome dar majoritatea fetelor de aici au avut altele de prin ziua a 10a deja stiau ca sunt insarcinate. Asta e fiecare cu norocul ei ______________________________________________________________________________ Mutatia MTHFR 1298A>C - homozigota, Mutatia 675 4G si 844G in gena PAI - heterozigote Uter retrovers
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...