Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulguleti de nov-dec 2006 (7) Sarbatori fericite!


Recommended Posts

 

La multi ani Andra ! [s]

 

La multi ani Aka ! [s]

 

La multi ani Donia ! [s]

 

cu intarziere ca noi ne miscam in reluare de ceva timp... suntem prinsi intr-un program continuu si nu stiu cum, dar nu mai fac fata la toate.

suntem in general bine, asteptam sa ni se mai relaxeze un pic sarcinile pe la birou sa respiram altfel serile...

va doresc numai bine!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[hopsieu] din cand mai bag si eu cate un ochi.

Pup pe toata lumea.

Acs eu as vrea sa stiu in ce consta ca sincer am emotii.

Si despre noi cate ceva :in principiu suntem bine, acum fulguleata din dotare are varicela de vre-o saptamana, capul ne sta mai mult la joaca/ jucarii, dar ferme si animale, in nici un caz printese, alergat admirat toti caii de peste tot.

[pup]

 

Anca cu [zana]Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)id="blue">poze,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acs, bravo lui victor pentru evaluare; cum a fost? cat dureaza? ce l-a pus pe victor sa faca? noi avem joi evaluarea, luca deja glumeste ca va rade cu cei de la comisie [:D], aveam emotii dar acum nu mai am; e in al treilea an de gradinita, dar mai copilandru asa si clar ca eu nu l-am stresat cu teme acasa; vorbeam cu alte mamici de la gradinita si fac multe acasa: scris, citit... in fine, eu nu am facut asa iar acum chiar nu pot ingrasa porcul; plus ca nu cred ca ii pune sa faca ecuatii :P

Abia acum Luca pare cat de cat interesat de litere, mai mult citit decat scris si voi profita pana nu-i trece [:I].

Pup

 

 

Yagmur si Luca

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, Manu, si Victor era putin emotionat, insa nu voia sa arate :). Ne-au prins niste fete de la o televiziune inainte de a intra in scoala si l-au intrebat daca are emotii; le-a raspuns ca nu, dar cu juma' de gura.

 

Evaluarea a fost ca un joc, cu mai multe intrebari / sarcini:

- cum ii cheama pe prietenii tai?

- care sunt zilele saptamanii? (l-a asta Victor n-a raspuns corect; ii dadea intr-una cu sambata si duminica)

- sa numere creioane si sa le spuna culorile

- sa arate cel mai mare / scurt / gros creion

- sa arate mana dreapta / piciorul stang

- sa atinga cu mana dreapta urechea stanga si cu mana stanga piciorul drept

- sa numere niste morcovi de hartie (intai erau 5, apoi 2 i-a mancat iepurasul si sa vada cati au ramas, apoi a mai adus cineva unul; dar nu sa socoteasca, ci doar sa numere cati ramaneau in fata lui)

- sa spuna care planse aratau care anotimpuri (si de ce intr-o plansa era iarna)

- joc "eu spun una, tu mai multe"

- joc "eu spun ceva, tu opusul"

- sa arate care-s fiintele de pe o plansa

- joc cu mingea (aruncat de la psiholog la copil si invers)

- care-s asemanarile dintre caine si pisica

- ce diferente sunt intre caine si pisica (la asta Victor a raspuns ca pisica sta in casa si cainele nu - ca asa e la noi :) )

 

Totul a fost prezentat ca un joc, doctorita psiholog foarte draguta. Raspunsul l-am primit cam intr-un sfert de ora dupa iesirea din sala.

Victor al meu e cam timid si toate raspunsurile le-a dat cam in soapta, insa vad ca n-a fost asta un impediment.

 

Succes la evaluare!

 

Manuela, Stefan si cele 3 minuniid="size1">

 

Edit: Uitasem ca

- la final l-a pus sa-si scrie numele (cu litere de tipar). Insa nu cred ca asta sa conteze. Pentru ca nu se face la gradinita in grupa mare. Din intamplare Victor stia, insa altceva nu stie sa scrie.

- l-a intrebat ce joc ii place sa joace cu prietenii

 

Si Manu, nici eu nu fac nimic acasa cu el, decat daca imi cere. Drept urmare, nu stie sa citeasca, dar stie cateva socoteli simple, pe degete. In schimb stie o multime de tipuri de dinozauri, pesti, animale...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saryta, ce frumoase sunteti!

Cum a fost petrecerea Andrei? Fetele au ramas peste noapte la voi? Mariei cred ca i-ar placea, insa nu stiu cum am sta cu organizarea.

 

Am fost sambata la patinoarul din Herastrau si vrem sa ajungem si sambata ce vine. Tenteaza pe cineva? Noi vom merge in intervalul orar 16-18.

 

 

 

Manuela, Stefan si cele 3 minuniid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Saryta, tu oricum arati mai degraba ca o colega mai mare de-a Andreiid="red">! Si mi-o placut cand te-o imbratisat barbatu' cu cutitu [:)]

 

 

Acs, multumim pt raport [flo]. Felicitari lui Victorid="blue">!

Cu patinoarul.. cred ca o sa fim plecati. Baietii au fost in w-e la cel din F si au fost incantati.. cica au inceput sa faca scheme, zic ei.. [:-@]

Iar cu dormitul peste noapte al prietenilor.. cand au fost mai multi am rezolvat cu saltele gonflabile (nu de plaja, ci de acelea mai serioase de camping - le poti pune si cearceaf cu elastic si se doarme ok).id="size1"> Era podeaua numai saltele, dar s-au distrat super bine.

 

 

Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saryta, chiar ca pari sora mai mare a fetelor. 13 ani, maine poimaine suntem si noi acolo cu R. Cum e la adolescenta? Ca eu am emotii.

 

Ma uitam pe lista lui acs si mi-am amintit ca si eu am fost la evaluare cand am trecut de la gradi la clasa 1 si tin minte perfect faptul ca am aruncat mingea si am prins-o. Tot ce mai tin minte e ca erau chestii cu culori si cam atat. A mai avut cineva evaluare pentru clasa 1? Sau numai generatia mea...?

 

Si alta intrebare, fulguletii stiu care e stanga si care e dreapta? Al meu uneori stie, alteori nu, e clar ca nu e bine fixata informatia asta.

 

Tot citindu-va cu clasa 0 mi-am dat seama ca C e in al doilea an de clasa 0 :) Adica la noi gradinita e in cadrul scolii, si sunt doi ani de gradi in care ei invata dupa programa scolara, citit, scris etc.

Ca exemplu de asteptari in SK, al doilea an de gradinita, copiii trebuie sa stie sa scrie dupa dictare cuvinte de 3-4 litere. Sau daca nu stiu cuvantul intreg, macar sa incerce 2-3 litere din cuvant, si sunt bune si alea. Bine, daca ar sti o propozitie scurta cica ar fi si mai bine.

 

mamaana, asa e si la voi?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acs felicitari lui Victor si multumesc din suflet.

Nici eu nu lucrez cu Erica acasa si de exemplu literele nu le stie, doar isi scrie numele mic. Eu am considerat ca are tot timpul[alcool]

Donia se facea evaluare si pe vremea mea, da ai mei la 6 ani mi-au dus direct scutire si am mers la sc la 7 ani.

[pup] pe toata lumea.

 

Anca cu [zana]Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)id="blue">poze,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...