Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (78)


Recommended Posts

 

[flo][flo][flo] LA MULTI ANI, SA FITI SANATOASE, FERICITE SI IUBITE id="purple"> [flo][flo][flo]

 

si sa ne rugam sa le avem pe mamele si bunicile noastre cat mai mult timp alaturi de noi si sa avem cat mai multe mamici fericite la acest topic special [ruga]

 

Joi. „Sa nu dai somn ochilor tai, nici genelor tale dor-mitare, ca sa te mantuiesti ca o caprioara din cursa si ca o pasare din lat" (Pilde 6, 4-5).

Dupa aceasta regula trebuie sa se calauzeasca oricine a hotarat in inima sa, inaintea fetei Domnului, sa traiasca de-acum incolo dupa poruncile Lui. El nu trebuie sa dea somn ochilor sai, nu celor din afara, ci ochilor launtrici ai mintii, ca ei sa priveasca in inima cu staruinta si sa bage de seama bine tot ce se petrece acolo si astfel sa dea celui ravnitor putinta de a cunoaste cursele vrajmasului si de acolo primejdiile pe care le aduc acestea. Inima a

devenit acum arena luptei cu vrajmasul. Aici seamana el necontenit

samanta sa, ce se rasfrange in ganduri, care nu sunt intotdeauna rele in chip vadit, ci se prefac, de cele mai multe ori, ca sunt bune si drepte, inlantuirea tuturor gandurilor nu e decat un lat impletit cu viclenie! Cel ce s-a aruncat in urma lor fara sa ia aminte nu va scapa de ratacire si, prin urmare, de primejdia caderii. Iata de ce, frate, e nevoie sa-ti ascuti privirea

mintii, luand aminte bine la tot ce se intampla inlaun-trul si imprejurul tau. Ia seama la ce te imbie sa faci nelipsitul tau sfatuitor din partea stanga; cerceteaza pentru ce te imbie cu acel lucru, unde duce acesta si niciodata nu vei cadea in cursa lui. Un lucru sa nu uiti: singura luarea-aminte n-are putere, ci numai cand e infratita cu trezvia, duhul priveghetor si cu neincetata rugaciune catre Domnul, imbina toate acestea si vrajmasului ii va fi peste putinta sa te prinda in cursa.

 

Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul

 

Sinaxarul de azi

http://www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/sinaxar.php?date=1331182800

 

 

 

Mara, mami de fluturas Irina

 

Cu Dumnezeu in gand

 

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."

Sfantul Dimitrie al Rostovului

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Doamne ajuta!

 

Multumim pentru tot sprijinul si rugaciunile trimise. Matei implineste luni o luna de zile si manaca lapte de la san excusiv. Doamne iti multumesc! Alaptand la inceput cu durerile pe care cine a trecut prin asta le stie cu siguranta, ma gandeam la rostul acestor 2 podoabe feminine si la cat de gresit le apreciem noi si le punem in valoare inainte de a da unui copil sa suga prima data. Acum stiu la ce sunt buni sanii si ce valoare au ei de fapt. Inghiti o lacrima, strangi din dinti si te bucuri ca-l vezi mancand si ca e sanatos...

E un prunc bunuc si de bun simt cum spune prietena mea... are programul lui cu maraieli, dar a fost bland inca din burta si acum asculta cu placere acelesi 2 melodii care le asculta in pantece: melodia pentru dormit de la ursuletul Mihaita si Acatistul de multumire Slava lui Dumnezeu.

MaraAnisia, Ioanact, Livsy, vvvv, georgia, cami antonia, sandaa si deeva (de care ni dor la toate cu siguranta. Te imbratisam oriunde ai fi)[flo][flo][flo]. Multumesc pentru gandurile bune, pentru incurajari si empatie. O imbratisare calda alaturi de mine si de la baietii mei Matei si Mihai.

Sanatate vvvv si cami pruncutilor vostri. Sa ne tineti la curent. MaraAnisia desi am citit doar o fraza cu inscrierea in clasa pregatitoare a Irinei vad ca te framanata acelasi lucru ca si pe mine. .. Ma rog la Dumnzeu sa se schimbe ceva pana am copii de dat la scoala ca nu am deloc sentimente bune fata de ce se intampla. Sa dea Domnu sa gresesc...

In 25 martie de Buna Vestire facem botezul la manastirea noastra de suflet M.Parva. Acolo vom manca si o masa simpla pregatita de parintii calugari ca e si dezlegare la peste. Dupa care suntem buni de iesit afara, la primavara.

Eu pe Matei l-am conceput si nascut cu endometrioza si o trompa infundata. Dar pentru asta au trecut multi nori deasupra noastra si ni s-a cerut rabdare. Am lasat totul la voia lui Dumnzeu facand putinul care l-am putut si noi. Am tinut toate posturile si zilele randuite de biserica si totul asa cum ni s-a dat dupa puteri. Picam si ne ridicam. Si asta pentru 5 ani. De cand l-am conceput si pana termin alaptatul relatii trupesti nu avem. Sa ma ierati si stiu ca nu ma intelegiti gresit. Si pe mine m-au intarit altii si eu incerc putin sa-i intaresc pe cei care au nevoie. Cu Dumnezeu orice se poate si de aceea am zis si inainte de nastere sa nu ne pierdem niciodata speranta.

Sa va dea Maicuta Domunului gand si suflet bun, sa va ajute in toate durerile si framanatrile!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Doamne ajuta!

 

Monimo, multumesc ca ti-ai rapit din timpul pretios alaturi de minunea ta, ca sa ne povestesti despre voi atat de frumos, superba marturisire de credinta a familiei[asia]. Maica Domnului sa va fie alaturi ca si pana acum si sa aveti parte numai de clipe fericite in frumoasa familie.[flo]

 

referitor la scoala, asa este, ma framanta aceasta grija, a mamei pt viitorul copilului iubit, dar simt ca o sa fie bine fiindca de f multe ori aproape "am vazut mana Maicii Domnului pe umarul Irinei", adica si-a facut simtita prezenta adesea, cand eu eram ingrijorata lucrurile s-au rezolvat atat de frumos si lin incat pare incredibil dar eu stiu ca totul este posibil la Dumnezeu. asa ca voi incerca sa -mi fac mai putine griji stiind ca acest copil are clar o ceata de ingerasi ce o vegheaza si pe care ea ii "mangaie" cu vorbe f frumoase in fiecare seara.

 

despre ziua de ieri pot sa spun ca a fost cea mai frumoasa si emotionanta zi de 8 martie - la gradinita, copiii au pregatit o mica serbare, adica ne-au cantat La multi ani, ne-au spus o poezioara, si au pregatit o surpriza - un album facut de ei, cu felicitari si desene pt mame. cand mi le-a dat Irina am strans-o tare in brate si m-a bufnit plansul, am iesit din sala fiindca efectiv nu ma puteam opri, m-au coplesit emotiile si m-au napadit gandurile si amintirile anilor de suferinta si de asteptare si m-am simtit binecuvantata pentru minunea de copil pe care mi l-a incredintat Dumnezeu.

 

 

cat de frumoasa este pilda de azi:

 

Vineri. „Nu va ramane Duhul Meu pururea in oamenii acestia, pentru ca sunt numai trup" (Fac. 6, 3).

In om exista doua tendinte contrarii, insa constiinta este una singura. Caracterul oricarei personalitati umane este definit prin partea spre care ea inclina. Daca inclina spre partea duhului, omul va fi duhovnicesc; daca inclina spre partea trupului, omul va fi trupesc. Duhul nu piere nici in cel trupesc, insa e inrobit si nu are nici un cuvant de spus. El e subjugat si inrobit trupului ca un rob stapanului sau, nascocind pentru el toate desfatarile cu putinta. Nici in omul duhovnicesc trupul nu piere, dar se supune duhului si lucreaza pentru el, pierzandu-si dreptul la hrana - prin postire, la somn - prin priveghere, la odihna – prin necontenita truda si istovire, la desfatarea simturilor - prin insingurare si tacere. Dumnezeu nu ramane acolo unde imparateste trupul, fiindca organul comuniunii Sale cu omul este duhul, care nu este intr-o astfel de situatie la locul ce i se cuvine. Prima oara, se simte apropierea lui Dumnezeu atunci cand duhul incepe sa-si ceara drepturile prin miscarile fricii de Dumnezeu si ale constiintei; iar atunci cand si constiinta impreuna cu libertatea inclina in aceasta parte, Dumnezeu intra in comuniune cu omul si incepe sa locuiasca in el. Din acel minut vor incepe sa se induhovniceasca si sufletul si trupul, si omul launtric si cel vazut, pana ce Dumnezeu va deveni totul in toate in acel om, si el, induhovnicindu-se, se va indumnezei. Ce minunata imbunatatire si cat de putin si-o amintesc, o pretuiesc si o cauta oamenii!

 

Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul

 

si sinaxarul de azi

http://www.noutati-ortodoxe.ro/calendar-ortodox/sinaxar.php?date=1331269200

 

Mara, mami de fluturas Irina

 

Cu Dumnezeu in gand

 

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."

Sfantul Dimitrie al Rostovului

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo] MaraAnisia,pe cat de frumoasa este 'pilda' de azi..., pe atat de emotionant este si mesajul pe care l-ai scris!! foarte frumos...

 

de cate ori intru pe forum, citesc si talcuirile postate de tine!!

 

Multumim [asia]

 

 

_________________________

 

mami si minunea Mihnea [avion]

 

 

_________________________

 

"Nu merge in spatele meu,s-ar putea sa nu conduc.Nu merge in fata mea,s-ar putea sa nu te urmez.Mergi langa mine si fii prietenul meu" ( Albert Camus)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ajuta!

 

MaraAnisiaid="red"> multumim pt talcuiri. Foarte frumoasa!

Aceleasi sentimente le-am trait si eu ieri la serbarea Ioanei. Chiar m-a emotionat! [olala]

Cum se mai simte bunica ta? O pomenesc mereu la rugaciune.

 

Cami_antoniaid="red"> sanatate multa!

histaminaid="red"> cum te mai simti?

 

O zi placuta va doresc! [flo]

 

ALINA [mamica] de [hippi] IOANAid="red"> (11 Ianuarie 2008) + [zana] JUSTINA id="red">(14 Aprilie 2010)

Blogul fetelor! id="maroon">

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]

id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Dragutelor,

 

chiar ma bucur sa aud ca va sunt folositoare cele postate, fiindca incepusem sa deznadajduiesc crezand ca poate doar eu le gasesc interesante.[asia]

 

ioanact, iti multumesc ca o pomenesti pe bunica mea in rugaciunile tale - ea se simte asa si asa, reuseste totusi de 2 saptamani sa stea la ea acasa, f aproape de noi, incercand sa revina cat de cat la normal.

 

catod, [flo], nu ne spui cate ceva despre minunea ta, Mihnea? numai bine

 

Va las pildele pt sambata si duminica:

 

Sambata [Evr. 3, 12-16; Mc. 1, 35-44]. „A iesit Iisus si S-a dus intr-un loc pustiu si se ruga acolo" (Mc. l, 35). Domnul se roaga aici ca om sau, mai bine zis, ca Cel ce S-a inomenit cu fire omeneasca. Rugaciunea Lui mijloceste pentru noi si este, totodata, pilduitoare pentru omenitatea Lui, care se cuvenea sa intre pe o anumita cale in stapanirea Dumnezeiescului, in acest din urma inteles, ea este pentru noi o pilda. Apostolul Pavel ne invata ca Duhul se roaga in cei ce L-au primit si, fireste, nu Se roaga singur, ci dand imbold nazuintei duhului omenesc de a se ruga lui

Dumnezeu: si iata ca avem aici rugaciunea miscata de Duhul Sfant. Aceasta insa este treapta de sus a rugaciunii. Calea catre aceasta treapta este, pentru cei ce cauta curatirea si sfintirea, nevointa intru rugaciune, insingurarea; noaptea sunt cele mai prielnice imprejurari pentru aceasta nevointa; iar nevointa in sine sta in multe ingenun-chieri insotite de suspinari ale inimii. Osteneste-te iar si iar, izgonind orisice lenevie. Domnul se va milostivi de tine si iti va da duhul rugaciunii, care va incepe sa lucreze in tine ca rasuflarea in trup. Pune inceput! Iata acum vremea bineprimita.

 

Duminica a doua a Postului (a Sfantului Grigorie Palama)

[Evr. 1, 10-14; 2, 1-3; Mc. 2, 1-12].

„Eu sunt usa: acela care va intra prin Mine se va mantui" (In. 10, 9). Acelasi lucru il spune Domnul si in alta parte: „Nimeni nu vine la Tatal Meu decat prin Mine" (In. 14, 6). Si mai limpede a spus-o atunci cand a grait: „Fara Mine nu puteti face nimic" (In. 15,5). Asadar, crestin e cel ce e cu totul in Hristos si orice ar avea in sine pretios are de la Hristos. Dreptatea lui este dreptatea lui Hristos, si trupul lui tot al lui Hristos este. Cel ce se mantuieste se mantuieste tocmai pentru ca e imbracat in Hristos. Numai astfel se poate apropia de Tatal. Noi am cazut de la Dumnezeu si, ca atare, suntem fii ai maniei. Numai atunci cand ne apropiem de Tatal in Hristos si in numele lui Hristos dreptatea dumnezeiasca se da in laturi si El isi tinde mila catre noi, primindu-ne. Pecetea lui Hristos se intipareste in intreaga fire a crestinului, iar cel care o poarta va merge prin mijlocul umbrei mortii si nu se va teme de rau. Ca sa fim astfel, avem Tainele: Botezul si impartasania, careia ii premerge Spovedania la cei ce au pacatuit dupa Botez. Acestea ni le-a pus la indemana Domnul; dar noi, pentru a le primi, trebuie sa avem urmatoarele stari ale duhului: credinta, care marturiseste: eu am pierit si ma mantuiesc numai prin Domnul Iisus Hristos; dragostea, care ravneste sa jertfeasca totul Domnului Mantuitorului, fara a cruta nimic; nadejdea, care nu asteapta nimic de la sine insasi, incredintata ca Domnul nu o va parasi, ci va avea de la El tot ajutorul, atat launtric, cat si din afara, intreaga viata, pana ce va fi luata acolo unde e El insusi.

 

Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul

 

 

Mara, mami de fluturas Irina

 

Cu Dumnezeu in gand

 

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."

Sfantul Dimitrie al Rostovului

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu]

 

va mai amintit de mine?[:I][pup][flo]

 

Am intrat si eu in concediu prenatal si vreau sa mai salut fetele minunate de la acest topic, sprijinul meu dintotdeauna[pup]

 

MaraAnisia, am o stare foarte foarte urata, asa ca ceea ce postezi tu parca e pe sufletul meu[pup]

 

Maya este bolnavioara, eu racita,insa Bunul Dzeu ne va intari si ne va izbavi; cu ce ma lupt eu: cu niste ganduri negre si urate.....ati patit vreodata sa va vina niste imagini in minte de care v-ar fi frica doar sa va ganditi o secunda la ele?

 

Maya are pneumonie, a luat o viroza de undeva si a recidivat in pneumonie- [bang] si cand o vad moale, trista,adormmita, ma gandesc involuntar la nebunii si ma apuca plansul[q]

 

Ei, da nu am intrat sa va incarc negativ.

 

Sper ca pe aici s-au intamplat numai lucruri bune, Dumnezeu si Maicuta sa ne calauzeasca numai spre fapte bune[pup]

 

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) [mamica]printesa noastra, minune mica si [gravired]36+ [baietel] Octavian

povestea nasterii

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat pe prima pagina si sa inteleg ca au bebe si alte fete, iar caciantoni are doi baietei? FELICITAARRRRIIII. Banuiam eu ceva de cand ne tinea in suspans. maria08, felicitari si tie si georgiei[pup][pup][pup]

 

mari sunt minunile Lui Dzeu!!!!![pup]

 

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) [mamica]printesa noastra, minune mica si [gravired]36+ [baietel] Octavian

povestea nasterii

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...