Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (78)


Recommended Posts

Doamne ajuta!

 

 

dragutelor va imbratisez cu drag pe toate....imi lipsiti tare mult., dar am f. putin timp liber....insa nu ma plang.....am intrat sa va postez o marturie despre ajutorul primit de o mamica de la parintele Ilie Lacatusu....cand mai am un dram de timp intru sa va postez mai multe despre parintele.....

 

"Numele meu este Daniela si am 31 de ani. Sunt casatorita de 11 ani si ca orice cuplu spun eu, ne-am dorit dupa casatorie un copil. Dar nu a fost sa fie cum ne asteptam noi, Dumnezeu avea alte planuri cu noi. Din aceasta dorinta am inceput in 2004 sa mergem la doctor ca sa vedem care este cauza, si care dintre noi are probleme de infertilitate. Dupa analize s-a dovedit ca sotul avea pe atunci astenospermie.De atunci am tot fost pe la diferiti medici si N cabinete si spitale, de unde plecam din ce in ce mai deznadajduita, toata lumea imi spunea ca asa nu voi avea copii niciodata.Starea sotului se degrada o data cu trecerea timpului, a facut mai apoi, oligoastenospermie, dupa aceea oligoastenoteratospermie si uite asa incet dar sigur ne indreptam spre nicaieri. In anul 2009, o colega de serviciu mi-a spus ca reusita mea sta in mainile unui preot si ca acesta sta cu mantia desfacuta asuprea mea de parca ma protejeaza. Nu stiam pe atunci de Parintele Ilie Lacatusu.Tot ea mi-a povestit de el dupa doua saptamani si mi-a spus sa ma duc sa ma rog la el ca ma ajuta cu siguranta. Nu stiam ce sa cred asa ca am hotarat sa ma duc sa vad, de curiozitate despre ce e vorba, asa am ajuns la Giulesti la racla Sfantului, am intrat cu teama, teama de necunoscut cred iar uimirea mea a fost fara margini, Sfantul Parinte Ilie Lacatusu parea un bunic care doarme, avea o mana calda si un chip linistitor, ceva cand m-am aflat in prezenta lui mi-a umplut sufletul de bucurie si de liniste. O mare minune ca se afla printre noi. Am plecat de la Sfantul rugandu-l sa ma ajute, eram bucuroasa, ma simteam de parca imi luase de pe suflet toata povara pe care o dusesem pana atunci,am plecat si parca abia asteptam sa ma reintorc.

Odata cu mersul la racla Sfantului am reluat mersul la medic asa ca in urma cu doua luni facuse sotul analize hormonale,spermograma si ecografie, analize care au iesit cum altfel decat prost. Acum am repetat analizele ca sa ne ducem cu ele actualizate si nu cu cele vechi de 2 luni. Vineri am facut analizele, duminica am fost la Sfantul si m-am rugat sa-mi vindece sotul de neputinta de a avea copii, iar luni cand am luat rezultatele sotul meu nu mai avea nici o problema(analiza hormonala era perfecta, spermograma de la 1mil/mil crescuse peste noapte la 8mil/mil iar despre ecografia care spunea inainte ca ar avea varicocel si prostata....erau povesti, nu mai avea nimic)toate acestea disparusera ca prin minune.Luni am fost cu ele la doctor sa le interpreteze si ne-a trimis acasa, fiind uimit si fara sa-si poata explica ce s-a intamplat.Dar eu stiam ca era minunea Sfantului Ilie si ca-mi ascultase rugaciunea. Ce nu stiam eu e ca imi ascultase rugaciunea pana la capat si ca eram deja insarcinata iar eu nici nu banuiam.La cateva zile am facut un test de sarcina fara ca sa am simptome sau sa-mi fi intarziat menstruatia, asa parca-mi spunea mie ceva in sufletul meu sa fac si bineinteles ca mi s-a confirmat minunea Sfantului Ilie Lacatusu,imi daduse acest minunat dar.

Dar minunile pe care Sfantul le-a facut pentru noi cat si ajutorul pe care ni la dat nu s-a oprit aici.

In timpul sarcinii la o ecografie medicul ne-a spus ca fatul are o problema la cap se numea hidocel, ceva ca o punguta cu lichid ne spunea el, care daca nu dispare, dupa nasterea copilului va trebui operata daca se mareste. Am cautat iar ajutorul Sfantului care nu a intarziat sa apara si luna urmatoare la ecografie medicul nici nu si-a mai dat seama ca ar fi avut ceva vreodata, nici nu isi mai aducea aminte.

Asa am nascut in septembrie o minunatie de baietel perfect sanatos, doar ca Dumnezeu avea sa ne puna din nou la incercare. In a doua zi dupa ce am nascut, ma aflam inca in maternitate si in timp ce mangaiam bebelusul am sezizat ca la cap pe partea stanga avea ceva ce simteam la mana, cava tare, ceva ce nu-mi puteam explica dar stiam ca ceva nu este in regula. Am chemat asistenta care la randul ei a chemat neonatologul care dupa ce a examinat copilul mi-a spus ca are la cap o bucatica de os si ca asa s-a nascut el si ca nu are ca sa-i faca, ca nu va afecta in nici un fel copilul dar ca asa va ramane. Nu era vizibil dar pt ca noi stiam era zic eu psihic deranjant. I-am multumit lui Dumnezeu ca nu are copilul probleme din cauza aceasta si am incercat sa nu ma mai gandesc. Dar nu am putut, asa ca la cateva luni am luat copilul si m-am dus cu el la Giulesti la Sfantul Parinte Ilie Lacatusu si l-am rugat sa aiba grija de el ca si pana acum pentru ca el mi l-a dat. Nu dupa mult timp, am sesizat intr-o zi la baita ca baiatul nu mai avea nimic la cap, nici urma de osisor, capul era perfect neted si rotund, nici urma de ceva care sa te faca sa crezi ca ar fi existat vreodata vreo problema. Asa a facut Sfantul imposibilul dupa parerea medicilor.

Luna trecuta in octombrie am fost la parintele cu baiatul si il tineam de manute pentru o plimbare, deoarece nu incepuse sa mearga singur si deodata a iesit din rand o femeie care mi-a spus sa ma duc cu baiatul la doctor pentru ca are o problema la picioare, ca nu calca corect si ca daca doctorul imi va spune sa fac operatie sa nu-i fac, sa-l duc la kinetoterapie ca se va face bine. Am ramas uimita pt ca baiatul nu stia sa mearga inca daramite sa mearga corect. Nu stiam ce sa fac, sa o cred sau nu, cert este ca ceva nu-mi dadea pace, ma tot gandeam la ce mi-a spus femeia si am hotarat ca nu strica un control, iar spre surprinderea mea medicul ortoped mi-a confirmat ca are intradevar o problema de mers la piciorul drept si ca daca nu-si va corecta mersul va avea probleme pe viitor. Si mai mult decat atat exact kinetoterapie ne-a recomandat. Am citit pe internet despre problema baiatului si am aflat ca astfel de probleme se descopera de regula in jurul varstei de 2-3 ani cand de regula este foarte tarziu. Acum am inteles cum Sfantul Ilie Lacatusu a grait prin acea doamna si ne-a avertizat la timp, ca baiatul sa se faca bine.

Acum mergem la Sfantul din nou si suntem convinsi ca pana in ianuarie cand ne vom duce la control, medicul nu va mai sti ca baiatul a avut vreodata vreo problema.

Multumim Sfinte Parinte Ilie Lacatusu ca ne esti aproape si ne ajuti de fiecare data cand venim la tine.

Multumim doctor fara bani si nadejdea celor care nu vad alta scapare.

Multumin ca doar gandindu-ne la tine ne sari in ajutor.

Pentru toate cate ai facut si faci petru noi Sfinte Parinte iti multumim.

 

Daniela B. "

 

 

rugati-va si pentru noi ca mai avem unele incercari....inxa nu am finalizat cu actele si merge ffff greu.....multumim din suflet....Bunul Dumnezeu sa va rasplateasca.......[pup]

 

"Doamne intoarce-i la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei." (Parintele Gherontie Puiu - Manastirea Caraiman)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

Doamne Ajuta!

 

Multumim caciantoniid="red"> in primul rand ca ti-ai facut timp si ne-ai scris, si in al doilea rand pt povestea mamicii si minunile Sfantului Ilie Lacatusu (am mai citit-o undeva)! [pup]

Sa va ajute Dumnezeu si de ce nu si Sfantul Ilie Lacatusu sa finalizati cu actele si sa fie bine! [ruga]

 

ALINA [mamica] de [hippi] IOANAid="red"> (11 Ianuarie 2008) + [zana] JUSTINA id="red">(14 Aprilie 2010)

Blogul fetelor! id="maroon">

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]

id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

 

am intrat si eu sa va salut si sa va doresc Post binecuvantat in continuare! Bunul Dumnezeu sa ne intareasca!

 

Ma bucur din suflet ca ati scris mai mult si ca au "aparut" si fete mai vechi, de care ne era foarte, foarte dor!

 

Salut pe toata lumea si va rog mult sa ma iertati ca nu scriu fiecareia, nu stiu cum de nu mai apuc, dar cred ca nu pierdeti nimic daca vorbesc eu mai putin :)...

Monimo, pentru mine marturia ta este una dintre cele mai frumoase pilde despre viata si as vrea sa o tin in inima mea si sa mi-o amintesc in fiacre clipa. Te rog mult sa ne mai scrii cand vei putea, sa ne spui ce mai faceti si sa ne mai intaresti si pe noi, cele care inca speram....! Dumnezeu sa va ajute in toate!

 

Laurra, eu sunt sigura ca va fi bine totul, ma rog pentru tine si familia ta si ma bucur din suflet ca ai trecut sa ne spui despre voi! Maicuta Domnului sa va pazeasca!

Rugaciunea nu mai are o ora fixa, din pacate. Fetele cred ca se roaga la 11 sau la 9. Daca vreti, ar fi minunat sa stabilim din nou, macar 15 minute de rugaciune in care sa ne rugam zilnic impreuna. S-a mai incercat, dar nu am mai reusit. Multe fete au devenit mamici si nu mai dispun de acelasi timp ca inainte. Totusi, cred ca am putea sa incercam, ce ziceti? Mai sunt inca atatea si atatea femei care asteapta sa fie binecuvantate de Dumnezeu...!

 

Caciantoni, ce bine ca ne-ai scris! Ma rog Bunului Dumnezeu sa va ajute si sunt sigura ca in ciuda problemelor si greutatilor veti razbi! Maicuta Domnului sa va fie alaturi!

 

Iata ca am vorbit totusi foarte mult! Imi e foarte dor de voi toate si probabil de aceea!

 

Mara, nu deznadajdui, ca ceeace ne trimiti este de mare folos si foarte foarte frumos! Trebuie sa crezi ca macar un suflet si tot se foloseste de nevointa ta!

 

Pogonici si Ioanact, va imbratisez cu mult drag si astept sa ne scrieti mai mult :) - daca se poate...

 

[pup][flo] tuturor

 

Doamne ajuta!

 

Sa nu osandesti chiar de-ai vedea cu ochii tai, caci nu arareori acestia te inseala.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Doamne Ajuta!

 

Livsyid="red"> [pup] nu prea am ce sa scriu. De citit, va [cit] zilnic.

 

Va trimit eu, Sinaxarul de azi![flo]

 

Post usorid="black">, in continuare!

 

ALINA [mamica] de [hippi] IOANAid="red"> (11 Ianuarie 2008) + [zana] JUSTINA id="red">(14 Aprilie 2010)

Blogul fetelor! id="maroon">

MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!![ruga]

id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa va povestesc o minune traita de noi in aceste zile.....id="red">duiminica dimineata, eu ii pregateam papa drei si stateam de vb cu sotul, spunandui, uraa vine caldura abia astept sa mai merg pe la manastiri cu mama mea cu masina (el nu ne duce-nui place...etcc)si el gata a inceput sa comenteze ca ce tot atata manastiri, biserica, ca ce il las singur acasa..etc...ca sa saturat sa auda mereu slujba la trinitas..etc...si a tot comentat el, eu mam suparat ca se ia de biserica..in fine lam lasat sa vb,dar ii spun dim sa nu mai vb de biserica ca e ff mare pacat..ca DD te bate daca il superi, apoi noi neam imbracat si mam dus la biserica cu dra....cand noi ieseam din casa vine un fost vecin de scara sii ii lasa un laptop (ptr ai pune windows sotul)....venim de la biserica, sotul suparat negru....simi spune ca i sa stricat laptopul vecinului in mana lui...scandal....etc cu tipul respectiv.....acum sotul era bun de plata, ori unul nou ori sa il repare (cost in jur 10 mil)

mia stricat ziua de duminica, seara se duce la un client de-al sau sai arate ceva ..., si supriza ii da cadou sotului meu un laptop cu un mic defect dar la facut bun si merge super acum, bucuros el....ca are acum 3 laptopuri...(noi avem fiec a lui PC)...atunci iam spus nu intamplator a fost toata aceasta pov ..la batut DD ptr a vb in plus de biserica...

ieri dim ia laptopul stricat al vecinului si il duce la un electronist...supriza , a inviat laptopul...dar nimeni nu stie cum...pur si simplu sa deschis, am spus atunci, e o minune...nimic nui intamplator

 

si dupa toata aceasta intamplare, sotul meu nu vb nimic de biserica, de slujba, manastiri..etc...ca acum stie ca DD ii da iar o varguta...

si a inceput sa faca si el cruce mai des..cand mananca, la culcare..si nu mai rade de mine ca eu postesc..(singura din casa), el doar mierc si vinerea.

 

deci trebuie sa credem in minuni...

 

cea mai fericita mami de printesa

http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png

http://lpmf.lilypie.com/glMep2.png

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,dragelor,

 

ma bucur si eu ca se scrie mai mult si asa frumos la subiectul nostru [flo]

 

ieri nu am putut sa intru fiindca s-a imbolnavit puiul nostru, a facut o viroza cam urata si am stat acasa cu ea.acum este mai bine, Slava Domnului.

 

Marti, „intelepciunea", Dumnezeu - Cuvantul, „si-a zidit siesi casa", Sfanta Biserica, si in ea „a gatit masa" -cuvantul lui Dumnezeu si Sfintele Taine, mai ales Taina Trupului si Sangelui; si „a trimis slugile sale", pe Sfintii Apostoli si pe urmasii lor, ca sa-i cheme pe toti la cina Sa (Pilde 9,1-8). Multi s-au adunat deja, dar altii sunt chemati neincetat, ca sa se umple casa toata - iar cina continua fara incetare. Slava Domnului, Care este atat de milostiv fata de noi! Sa mergem, dar, toti! Sa intram inauntru, nimeni sa nu ramana la usa. in aceste zile de post este deosebit de puternica chemarea, si deosebit de bogata cina: dar este cu atat mai de neiertat sa te lipsesti de cina. Fiecare sa-si sape in amintire urmatoarele cuvinte ale intelepciunii: „cei ce pacatuiesc impotriva Mea vatama sufletele lor" (Pilde 8, 36), si sa se milostiveasca de sine.

 

Miercuri. Este vrednic de luare-aminte faptul ca intelepciunea ii cheama la Sine pe cei neintelepti: „cel ce este neintelept sa se abata la Mine" (Pilde 9, 4). inseamna ca „desteptii" nu au intrare in casa intelepciunii, adica in Sfanta Biserica. Orice intelepciune lumeasca trebuie lepadata inca de la intrarea in aceasta casa. Pe de alta parte, daca toata intelepciunea si cunostinta sunt numai in casa intelepciunii, inseamna ca in afara acestei case, in afara Sfintei Biserici nu este decat nebunie, nestiinta si orbire. Minunata randuiala a lui Dumnezeu! Intrand in Biserica, leapada mintea ta si vei deveni intelept cu adevarat; leapada lucrarea voii tale si vei incepe sa lucrezi cu adevarat; leapada-te si de tine insuti si vei deveni cu adevarat propriul stapan. Ah, de-ar pricepe lumea intelepciunea asta! Insa ii este ascunsa. Neintelegand intelepciunea lui Dumnezeu, lumea striga impotriva ei, si pe „mintosii" cei lipsiti de minte continua sa-I tina in orbirea lor.

 

Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul

 

Mara, mami de fluturas Irina

 

Cu Dumnezeu in gand

 

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."

Sfantul Dimitrie al Rostovului

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...