Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fericirea se invata


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui danielatt
Si cum se invata fericirea? Cum fac sa "curat ceapa'? cum fac sa definesc si sa scap de partile negative ale fiintei mele? Le stiu,le-am decoperit tarziu ..la 40, dar nu reusesc sa ma impac cu mine, nu reusesc sa ma iert,nu reusesc sa ajung la mine. As vrea tare mult ca macar sa reusesc cate un pic in fiecare zi insa parca am ce am cu mine. Imi doresc sa fiu fericita eu cu mine, si asta cred ca este un inceput bun insa nu si deajuns.
am dat send fara sa scriu nimic[:D] da-ti timp. toate astea, pe care tu nu reusesti sa le faci necesita timp si vointa. e ciudat dar da, trebuie multa vointa. trebuie sa te accepti asa cum esti, sa-ti accepti si iubesti unicitatea, pt ca esti unica....si cel mai important este sa te iubesti pe tine. mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de [buburuza] nazdravana Darius Mihail
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Happy, mie imi pare ca ti-ai raspuns deja la multe intrebari din cele pe care le pui in deschiderea subiectului. Ba chiar poti da si sfaturi[:)] In ceea ce ma priveste, cred ca conteaza mai putin de unde vine fericirea si mai mult cum fac sa nu-i dau drumul. Unii se intalnesc cu fericirea des, altii doar o data-n viata...castigat e ala care e fericit tot timpul. Eu unul imi traiesc fericirea zi de zi, cu grija si multa atentie, asta inseamna ca invat zilnic sa o fac mai frumoasa, sa o pastrez...de fapt ce inseamna sa-ti pastrezi fericirea? Cu siguranta, inseamna sa faci fericit, la randul tau, pe cei din jur. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Retrospectiva 2008[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a"]Retrospectiva 2009[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all"]Retrospectiva 2010[/url] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui danielatt
Si cum se invata fericirea? Cum fac sa "curat ceapa'? cum fac sa definesc si sa scap de partile negative ale fiintei mele? Le stiu,le-am decoperit tarziu ..la 40, dar nu reusesc sa ma impac cu mine, nu reusesc sa ma iert,nu reusesc sa ajung la mine. As vrea tare mult ca macar sa reusesc cate un pic in fiecare zi insa parca am ce am cu mine. Imi doresc sa fiu fericita eu cu mine, si asta cred ca este un inceput bun insa nu si deajuns.
Danielat, eu cred ca nu exista o formula magica, o matrita care merge la toata lumea. Nici macar la mine nu merge de multe ori acelasi lucru, acceasi fromula sau aceeasi abordare a problemelor zilnice din afara sau cu mine. De aceea este important sa ajungi sa te cunosti pe tine, incet-incet, in fiecare zi. Ca apoi sa stii cum sa ai grija de tine sufleteste, sa stii sa iti descifrezi starile, sa decodifici ceea ce se intimpla in jurul tau si de ce, sa te intelegi si in acelasi timp sa intelegi lumea din jur. Numara-ti binecuvintarile. Gindindu-te la ceea ce ai si nu plingind dupa ce nu ai, vei vedea cit de bogata esti. In viata vei intilni oameni mai buni, mai frumosi, mai bogati, mai cu motz decit tine :) Comparindu-te cu ei vei simti invidie, parere de rau, dezamagire ca nu poti fii asa, nu vei putea aprecia cu adevarat cea ce ai tu in comparatie cu ceea ce au ei. Toate sentimentele astea (invidie, dezamagire) sint sentimente negative care vor avea roade negative in viata ta. Iti vor aduce tie ceva bun? Nu! Va aduce ceva bun pentru altcineva? Nu! Atunci coteste-ti gindurile si nu te mai duce pe strada aia! Gindeste-te la oameni care nu au ceea ce ai tu. Nu-i asa ca te simti binecuvintata? Du mai departe gindul pozitiv si intinde o mina. Incepe prin a da un zimbet sau o vorba buna. Iti va insenina ziua instantaneu. Multumeste! Ai constientizat abundenta si binecuvintarile din viata ta? Deja esti focusata pe pozitiv. Multumeste. Vietii, lui Dumnezeu, Pozitivului, sau chiar multumeste-ti tie pentru toate aceste daruri. Vei declansa mai mult pozitivism in viata ta. Ceva se deschide in noi cind multumim, cind ne rugam, cind apreciem. Devenim mai deschisi, mai buni cumva, mai umani. Se creeaza aceea legatura "umana" intre oameni, ca un circuit, constientizezi ca esti o parte dintr-un "tot", ca nu esti singur. Esti mai comunicativ, mai usor, mai deschis, mai in balanta cu tine. Simplifica-ti viata. Fa curat in ea. Debaraseaza-te de sentimentele negative care te tin in loc si nu te lasa sa "cresti". Debarasindu-te de sentimentele negative, faci loc celor pozitive, te concentrezi mai mult la ceea ce este important in viata ta si nu mai dai atentie detaliior nesemnificative. Fa curat in casa, in jurul tau, ordinea din exterior se va transfera in interior. Daca nu poti ierta, macar incearca sa intelegi de ce nu poti ierta, ca apoi sa lucrezi cu tine si sa abordezi problema altfel. Nu te forta sa simti ceva ce nu vine natural. Da-ti timp, fii rabdatoare cu tine si ai incredere ca toate vor fi ok, ca viata te va duce exact unde trebuie sa fii. Curatenia iti va aduce un sentiment de ordine. Iar ordinea iti va aduce neaparat armonia. Armonia iti va aduce pacea interioara care iti va ingadui sa vezi minunea fiecarei zile, care iti va aduce fericirea. live and let live [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viata noastra si toate celelalte resurse ale noastre sint finite. Avem un numar anume de bani, ore pe zi, ani de trait, rabdare, vointa, putere, energie, etc. De ce atunci sa le folosim intr-un fel negativ pentru noi sau pentru cei din jur? De ce sa nu incercam sa traim pozitiv, frumos, armonios, liber? live and let live [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu abia acum, spre final de an am reusit sa nu mai urasc. de fapt am reusit sa-i cer lui DD putere sa-mi tin gura si sa nu mai doresc rau. Mare realizare, ambele :-) ca in rest simt ca sunt mereu pe teren minat, in vesnicul razboi si simt o deosebita fericire prosteasca atunci cand se incheie cate o zi mai zbuciumata si ma intind in pat. De multe ori ma apuca si plansul cand ma gandesc ce norocoasa sunt. Pt ca chiar ma simt al naibii de norocoasa si mereu mi se intampla lucruri bune, chiar in cele mai intunecate perioade. (cum era Alice, huhu-huuu :-))) [tren] Acum cu finalul de an sunt foarte fericita ca l incheiem [:D] ca am reusit [:D] e si asta o victorie si nu marunta, pt mine [:)] Pt 2012 nu-mi doresc nimik. Sa ne mentinem cumva pe linia de plutire si atat. Niciun plan nu am. Vreau multa liniste si pace si atat. Si sa fim sanatoase. _______________________________________________ Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela [pegeam][aho][pegeam]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine de vreo 3 ani (deci pe la 24 - 25 de ani) m-a apucat fericirea asta.. prosteasca [:D] Adica fara motiv. La mine reteta e sa traiesc momentul si sa ma bucur de el. Exemplu: trebuie sa fac un drum de 2 ore cu masina impreuna cu tatal meu. Inainte as fi manevrat telefonul continuu, m-as fi uitat absent pe geam, m-as fi gandit la ce am de facut cand ajung acasa, as fi fost imbufnata ca nu sunt in alta parte, as fi dat din picior sa ajungem mai repede. Acum pur si simplu ma bucur de drum, de prezenta tatalui meu, de peisaj, de temperatura... de orice. Ma bucur de prezent. Vobesc, ascult, observ.. sunt prezenta. Prezentul e intotdeauna perfect pentru ca e singurul posibil [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rall
Pe mine de vreo 3 ani (deci pe la 24 - 25 de ani) m-a apucat fericirea asta.. prosteasca [:D] Adica fara motiv. Prezentul e intotdeauna perfect pentru ca e singurul posibil [:)]
Ce bine de tine ca te-a apucat asa tinara! [:)] Si eu m-am suspectat daca intr-adevar sint fericita sau daca am innebunit de ma simt asa fericita fara motiv aparent. Am ajuns la concluzia ca nu am innebunit, ci doar mi-am ridicat nivelul fericirii personale, baza aceea constanta la care revenim dupa niste evenimente importante din viata noastra. live and let live [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la ce spune Alice as mai avea de adaugat ceva. sa incercam sa nu amanam lucrurile bune pe care le putem face pentru noi, oricare ar fi acelea. o plimbare, o baie parfumata, o calatorie, o rochie frumoasa, o conversatie placuta, o iesire cu o prietena. toatea asta e bine sa le facem atunci cand ni le dorim si sa ne bucuram din plin de ele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamagiuliei, [pup] Eu cred ca anul acesta ai realizat de fapt ca binele care il faci se intoarce la tine sub diferite alte forme. Si te-ai mai relaxat cu asteptarile tale din alta parte de unde se pare ca cel putin momentan nu e nimeni acasa sa iti raspunda. [:)] Asta e... ceea ce este al nostru vine la noi prin diferite cai. Poti fii stapina pe ceea ce simti tu, dar nu poti forta pe cineva sa simta la fel ca tine, chiar daca tu crezi ca asa ar trebui sa fie. Eu m-am gindit mereu ca eu sint stapina pe masina vietii mele. Eu sint la volan si sint responsabila unde ma duc. In legatura cu ceea ce fac altii, nu pot decit sa manevrez masina mea in asa fel incit sa ii evit, sa ma dau la o parte din calea lor si sa imi vad linistita de drumul meu. Daca ma iau la intrecut cu ei, la claxonat si incercat sa ii fac sa mearga dupa mine in directia mea, nu fac decit sa imi consum energie importanta pentr mine si oamenii importanti din viata mea. "Pt 2012 nu-mi doresc nimik. Sa ne mentinem cumva pe linia de plutire si atat. Niciun plan nu am. Vreau multa liniste si pace si atat. Si sa fim sanatoase." Incearca sa elimini cuvintele negative, limitatoare si sarace. Lasa binecuvintarile sa curga in viata ta, nu le mai opri. Cere. Pentru tine si pentru altii. Ti se va da cu siguranta. Viata este darnica, abundenta si buna. [pup] live and let live [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buli, asa este! Avem nevoie sa ne rasfatam pe noi, nu neaparat sa asteptam sa ne alinte altcineva. Bunica-mea zicea ca la poarta raiului vei fi intrebata printre altele "ai avut ocazia sa iti acorzi placere si ai evitat-o, refuzindu-ti-o?" Serios. E o crima impotriva firii! [:D] live and let live [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...