Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste (747)


Recommended Posts

Gina, stii gresit! Scuze, dar nu m-am putut abtine[:D]

Deci inainte de ov iti scade temp si apoi creste brusc 2 zile sau 3 zile, scarita mai putin brusc, dar crestere 3 la rand si apoi se mentine ridicata. Dar asta nu inseamna ca daca esti de exemplu in 10dpo si ai toate temp din ultimele 10 zile ridicate, nu inseamna ca esti gravida. Nu inseamna nimic!!!!

Abia cand ai 18 zile de la ovulatie si cu o temp care nu a coborat sub 36.80 (zic si eu o valoare indicativa [:-@]) de la ovulatie, atunci e o posibilitate mare sa fii insarcinata. Dar nici atunci nu e sigur, ca nu ai o dereglare normala.

Acum cel mai bun exemplu sunt eu luna asta: 12dpo temp de 37 si test negativ, a inceput spotingul si inainte sa ma dau jos din pat mi-am dat seama, pt ca temp era de 36.40.

Moni, revenind la intrebarea ta: eu am avut teste pozitive si temp ridicata si ov kaka, verificata ecografic. Deci ideea de baza este ca da, ai ovulat, dar stii tu...pana la proba contrarie...

Oricum mie dr mi-a zis ca stimularea are inertie si asa a fost, ovulez si prima luna de pauza intre stim. A doua nimic...

Deci e posibil sa fi ovulat [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui gabyv
Gina, stii gresit! Scuze, dar nu m-am putut abtine[:D] Deci inainte de ov iti scade temp si apoi creste brusc 2 zile sau 3 zile, scarita mai putin brusc, dar crestere 3 la rand si apoi se mentine ridicata. Dar asta nu inseamna ca daca esti de exemplu in 10dpo si ai toate temp din ultimele 10 zile ridicate, nu inseamna ca esti gravida. Nu inseamna nimic!!!!Abia cand ai 18 zile de la ovulatie si cu o temp care nu a coborat sub 36.80 (zic si eu o valoare indicativa [:-@]) de la ovulatie, atunci e o posibilitate mare sa fii insarcinata. Dar nici atunci nu e sigur, ca nu ai o dereglare normala.Acum cel mai bun exemplu sunt eu luna asta: 12dpo temp de 37 si test negativ, a inceput spotingul si inainte sa ma dau jos din pat mi-am dat seama, pt ca temp era de 36.40.Moni, revenind la intrebarea ta: eu am avut teste pozitive si temp ridicata si ov kaka, verificata ecografic. Deci ideea de baza este ca da, ai ovulat, dar stii tu...pana la proba contrarie... Oricum mie dr mi-a zis ca stimularea are inertie si asa a fost, ovulez si prima luna de pauza intre stim. A doua nimic...Deci e posibil sa fi ovulat [:D]
align="right" id="quote2">aha ahamerci mult de infodeci nu-i o regulasper sa am ovulatie luna asta.. ma rog..nush' de ce sper dar..spersi apoi ma operez [:D]Tratament pregatitor sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deny, deci ideea e ca beta hcg incepe sa se secrete dupa ce embrionul s-a implantat.

odata impantat el intra in contatct cu tine si incepe se secreta beta

 

intelegi idee? daca tu ai avut beta 17 si ceva in vara asta inseamana ca el a avut cateva zile contact cu tine iar in momentul in care el s-a desprins de acolo au patruns in circulatia ta si elementnte din sangele lui

 

tu acum poti sta linistita, iti poti face o dozare a anticorpilor anti D, asa se cheama analiza iar acolo o sa-ti dea un titru, adica cam cat de multi anticorpi sunt produsi

 

nu are rost sa faci vaccinul acum pt ca in primul rand pe tine nu te afecteaza absolut deloc si nu iti poti face vaccinul fara analiza sa vezi cat e titrul

singurul afectat fiind viitorul bebe dar si el este afectat de la un anume titru, adica o concentratie mare dar la analiza o sa-ti zica ori ca sunt absenti caz in care chiar sunt absenti sau sunt intr-o concentratie mult prea mica ca sa poata dauna si o sa-ti dea lab tot ca fiind absenti

deci vaccinul se poate face si in timpul sarcinii, de aceea toate femeile cu rh - si sot + fac analiza imediat ce au ramas si daca sunt ceva anticorpi fac vaccinul daca nu sunt prezenti se repeta analiza cam odata pe luna

 

deci acei anticorpi sunt produsi de sistemul tau imunitar care ataca bebelasul dar nu intotdeauna (sunt si aici anumite reguli dar nu are rost sa intru in detalii)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deny, si eu cand am pierdut prima sarcina am vazut cam ce explici tu, dar era mai mare, cam cat un bob de struguras

 

acum iarta-ma dar la 4 saptamani sa aiba mugurasi de ochi...deja e prea de tot sincer

nu are cum, la 4 saptamani de amenoree abia e o aglomerare de celule, nici placenta nu e diferentiata si nici nu are vreo anume forma e pur si simplu o aglomerare de celule

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!!!!

 

Lorena te pup.Subscriu la tot ce ai zis tu[flo]

Gaby ai dreptate cu ovulatia si Tb-ul,cel mai sigur doar ecograful iti poate spune daca ovulezi sau nu.[pup]

Draguta,Katy,Moni si tuturor [pup]

 

La mine nu a fost cu succes stimularea,azi test de sarcina negativ[q]

 

Va doresc un An nou cat mai bun,plin de surprize si realizari.Multa multa sanatate si fericire!!!

 

[pup][pup][pup]

 

Cosmi,aspiranta optimista viitoare [gravi]id="purple">

 

 

Doamne,pustii sunt casele fara copii si triste sunt inimile sotilor care n-au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta nemasurata, nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copiii, iar pe noi ne intareste ca sa-I crestem cu dragoste si intelepciune, spre slava numelui tau.Amin[ruga]

id="size1">id="blue">

"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"

Amos Bronson Alcott

id="red">id="size1">
id="right">id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, girls ![pup]

Am intampinat ceva probleme cu internetul. Testez abia la anul, cred ca pe 2 bag primul test, ca doar am 4 [:D]

Sunt z23 abia (cam 7 dpo), am o senzatie caraghioasa de CM, sper ca nu vine ca luna trecuta in z25... alte simptome nu am, decat sunt emotiva rau (ceea ce e semn bun [:I])

Sper sa sparg gheata la anul cu ||id="red">, dar sigur nu ma supar daca mi-o ia altcineva inainte! [pk]

Va multumesc pentru ganduri [pup][pup][pup]

 

 

Wishing for rainbow baby dust !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni iti spun cum e la mine, din martie pana acum graficele imi indica toate ovulatie, cu toate ca doua luni din astea am facut monitorizare si doctorul mi-a zis ca nu am ovul suficient dezvoltat care sa se poata sparge , luna asta nu mi-a indicat ovulatie nici testele nici graficul desi sunt ziua 21 la un CM de 24,25 de zile

 

Mai e si varianta sa fie ovul si sa nu aibe embrion.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...