Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste (747)


Recommended Posts

fetelor, imi pare rau sa vad ca sunteti triste...Va inteleg prin ce treceti. si eu am astfel de momente destul de des in ultima perioada: sa plang, sa ma intreb de ce a fost sa fie asa, de ce viata mea s-a schimbat radical (pierderea sarcinii, divort de sot)...La inceputul lunii ianuarie ar fi trebuit sa nasc, insa tot ce aveam s-a pierdut intr-o clipa. Cu toate astea, e ceva ce ma tine pe linia de plutire, un licar de speranta care ma impinge sa merg inainte.

 

Se incheie un an cu dezamagiri si esecuri dar trebuie sa speram ca anul ce vine va fi unul cu mult mai bun si cu multe impliniri. Va urez sanatate, impliniri, fericire si incredere in Dumnezeu ca toate vor fi bine! TREBUIE! La multi ani, prietene dragi si sa ne auzim cu bine!

 

Cu speranta si rabdare toate se pot rezolva!

 

ingeras plecat la 7 wks

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va multumesc pentru primire .

Ma scuzati ca va intreb dar nu este prea stresant pentru voi sa tineti asa o socoteala tipica a fiecarei zile ??? Stiti ca si stresul este una din cauzele pentru care nu putem ramane insarcinate !!!

DenyAnd imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat . Eu nu am facut acel vaccin dupa ce am nascut iar copilul a avut RH pozitiv ( dozarile de anticorpi din timpul sarcinii au aratat ca nu sunt anticorpi anti RH )- oare acum la a doua sarcina organismul meu va respinge sarcina ???

Si eu am multe colege care isi doresc un copil de mult timp -2, 3 ani -si nu reusesc sa ramana insarcinate si am si vecine care au nascut cate 3-4 copii care sunt vai de ei - nespalati , nemancati , dezbracati ... nu prea este corect ... [bang][bang][bang]

Va urez un an nou plin de realizari si tot ce va doriti sa se implineasca ![flo][flo][flo]

 

www.gradinacris.blogspot.com

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monique, Gina, are dreptate Gaby! Dupa 18 zile de temperatura ridicata se poate crede ca e sarcina, asta inseamna oricum o intarziere de 4 zile la o faza luteala de 14 zile. Ecografia este singura metoda sigura de determinare a ovulatiei. Se poate ca testul de ovulatie sa fie pozitiv pentru ca a crescut hormonul care declanseaza ovulatia, dar acesta sa nu atinga nivelul necesar pentru a o declansa.id="Verdana">

 

[gravi] 8 saptamani

_________________________________________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Folowise 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1 la 2 zile, Vitamina E 1/zi, Omega3

[ruga] pentru [copil] sanatos!

 

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crismac [pup]

 

Tocmai citeam pe un alt site despre Rh- in sarcina si dozarile anticorpilor in timpul sarcinii, si injectia asta RhIg.

Ce am inteles eu, daca anticorpii nu sunt prezenti, nu va fi probleme la viitoarea sarcina, pt ca prezenta lor face rau la bebe viitor(icter, boala hemolitica).

Tu ai nascut bb cu Rh+, oricum trebuia sa faci vaccinul.

(sunt unele laboratoare care pot da rezultate gresite la dozarile de titru si duce gravida in eroare, sunt cazuri reale pe acel site).

Se evita sa faci vaccinul numai in cazul ca bb e Rh- ca si mama.

Acuma tu stii daca ai prezenti anticorpii in org. tau?

 

Acuma ce poti face tu? (ca si eu la fel voi face asta).

Trebuie sa facem testul ala de sange, dozare anticorpi antiD (cum explica Lorena bine). Si sa vedem daca avem anticorpii prezenti.

Si totusi, daca sunt prezenti, putem face vaccinul din primul trimestru la viitoarea sarcina?

Dar si intrebarea, cand precis se administreaza vaccinul (in caz ca sunt prezenti deja anticorpii si asta ar cauza avortul menstrual, si sa evitam avortul prin administrarea de vaccin la timp)? Imediat dupa ovulatie se administreaza?

La intrebarea asta nu stiu ce sa raspund, ca inca mai caut prin google search.

(eu stiu de informatia ca vaccinul se administreaza la saptamana 28 de sarcina, si apoi la 72 ore dupa nastere, in caz ca sunt prezenti anticorpii in sarcina. Dar daca anticorpii sunt deja prezenti inainte de sarcina si asta ar cauza iarasi avort spontan la viitoare sarcina cu bb Rh+, la 4 saptamni, ce e de facut?)-- inca caut raspunsul.

Daca nu gresesc, posibil ca raspunsul sa fie asa: imediat dupa avort se face vaccinul antiD si apoi la urmatoarea sarcina nu va mai fi probleme. In sens ca s-ar implanta fara probleme. Dar apoi va trebui iarasi facut dozarea anticorpilor in caz ca bb e Rh+.

 

 

p.s. nush daca postez bine la acest topic despre RH-. ar trebui sa scriu si la alte topicuri unde se discuta numai despre RH-[:I]

 

edit: revin cu intrebarea cand treb administrat vaccinul RhIg?

daca eu am avut 2 avorturi, prima acum 5 luni, a doua acum 4zile, desi in ambele cazuri a trecut deja cele 72 ore.

Mai pot face vaccinul si dupa 72 de ore? (asta in caz ca aflu ca am anticorpii antiD prezenti)

Sau treb sa astept un alt avort ca sa-mi fac vaccinul ala, ca sa respect cele 72 de ore dupa avort? Ca apoi viitoare sarcina sa nu mai fie cu probleme(la implantare).

Stiu ca nu e batut in cuie, si treb sa fac si alte investigatii amanuntite.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crismac, din pacate uneori e nevoie sa iti studiezi putin corpul, sa notezi simptome, temperaturi, sa faci teste de ovulatie...daca ai probleme, nu ramai gravida de ceva timp sau pierzi sarcini...incepi sa studiezi problema. Aceste lucruri te ajuta sa te cunosti si sa fii mai aproape de rezolvarea problemei. Nu stiu ce sa spun legat de stres...eu am ramas in luna in care mi s-a spus ca nu ovulez...am prestat fara sa ne gandim ca voi ramane...dar nici f relaxata nu eram...incercam sa imi pun toata speranta in stimularea care urma sa o fac, dar stiu atatea fete care reusesc greu chiar si asa...pe de alta parte simteam ca o iau razna ca se mai adauga o problema, cea a lipsei ovulatiei, la lista pe care o aveam deja...

Later edit: nu ma pricep la problema Rh-ului decat prin prisma cumnatei mele care are Rh negativ. Ea a pierdut o sarcina maricica si nu i s-a facut vaccin. La a 2-a sarcina pe care a dus-o pana la termen, a facut dozarea anticorpilor lunar si nu a fost nevoie de vaccin. La nastere i-au verificat grupa de sange a fetitei si era RH negativ, de asta probabil nu aparusera anticorpi.

id="Verdana">

 

[gravi] 8 saptamani

_________________________________________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Folowise 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1 la 2 zile, Vitamina E 1/zi, Omega3

[ruga] pentru [copil] sanatos!

 

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele...eu sunt o fosta aspiranta...anul trecut pe vremea aceasta eram in aceeasi situatie ca si voi...iar acum imi tin in brate ingerasul meu de 3 luni..o scumpete de fetita...si mie mi a luat destul de multtt tjavascript:insertsmilie('[pup]')imp k sa raman insarcinata

am intrat k sa va urez un nou an fericitt..multa sanatate si cat mai multe liniute la testele de sarcina[pup][pup][pup]

si ce este mai important..nu va pierdeti speranta..aveti incredere in Dumnezeu...are pt fiecare din voi pregatit cate un bebe...dar toate la timpul lor...va spun din propria experienta...va pup dulce pe toate[pup][pup][pup][pup][pup]

 

mamica de Antonia Maria 06.10.2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Later edit: nu ma pricep la problema Rh-ului decat prin prisma cumnatei mele care are Rh negativ. Ea a pierdut o sarcina maricica si nu i s-a facut vaccin. La a 2-a sarcina pe care a dus-o pana la termen, a facut dozarea anticorpilor lunar si nu a fost nevoie de vaccin. La nastere i-au verificat grupa de sange a fetitei si era RH negativ, de asta probabil nu aparusera anticorpi.

align="right" id="quote2">

Da, MeAlex, de asta si nu a fost nevoie de vaccin pt ca fetita ei e cu Rh- ca si mama, si nu a facut anticorpi. La sarcina pierduta(prima) daca nu i sa facut vaccin, la fel bb era Rh-. Este logic, pt ca la a doua sarcina a ramas usor. Pt ca nu avea anticorpi ca sa atace a 2a sarcina inca de la implantare.

Dar ce e de facut daca a nascut bb cu Rh+ si nu a facut vaccin?

Eu rascolesc netu' de ma rup pana gasesc un raspuns la intrebarile mele. Incet-incet incep sa inteleg tot mai mult care e treaba cu Rh- si si eventualele probleme la urmatoarea sarcina.
Dupa ce o rezolv cu anticorpii astia la mine(in functie daca sunt prezenti sau nu, dupa revelion fac dozarea sa vad in ce barca ma aflu), apoi ma apuc de celelalte investigatii[:I]

Cu ajutorul lui DUMNEZEU [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DenyAnd, foarte ciudat ce ti se intampla.Numai un doctor poate sa rezolve dilema ta.

 

Crismac, bine ai venit si sedere scurta!

 

Moni, eu as zice ca daca temperaturile cresc dupa un anumit punct, ovulezi. Eu tot citesc o carte despre ovulatie si acolo spun ca un ciclu fara ovulatie are temperaturi eratice. Un ciclu cu ovulatie are temperaturile mai ridicate in a doua parte. Acum e posibil sa ovulezi si sa nu fie trompele libere sau sa nu se prinda sarcina in uter. Pot sa fie mai multe cauze...

 

 

Sunt super racita si ovulez in acelasi timp. Beau paracetamoale si prestez. Nu stiu ce-o sa iasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...