Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste (747)


Recommended Posts

fetelor am intrat sa va spun 'La multi ani!'

sa fim sanatoase si cu dorinte implinite in 2012!!!!

 

eu am avut dureri de ovulate in ziua 9

de ieri ma dor sanii, s-au umflat

cam devrfeme...

azi ma doare b urta si mijlocul ca la ciclu....

nu prea inteleg de ce...

ma rog...oricum nu conteaza ca ...oricum lun a asta e pierduta

dar vestea buna e ca am reusit sa fac rost de bani si, dupa ciclul urmator ma b ag la o laparoscopie [:D]

sper sa fie cu succes

 

ce-ati facut de Revelion?

noi ne-am intors acasa la 5.30 AM

acum vegetam, fiecare intr-o camera [:D]

 

Tratament pregatitor sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Monique77
fetelor am intrat sa va spun 'La multi ani!'sa fim sanatoase si cu dorinte implinite in 2012!!!!eu am avut dureri de ovulate in ziua 9de ieri ma dor sanii, s-au umflatcam devrfeme...azi ma doare b urta si mijlocul ca la ciclu....nu prea inteleg de ce...ma rog...oricum nu conteaza ca ...oricum lun a asta e pierdutadar vestea buna e ca am reusit sa fac rost de bani si, dupa ciclul urmator ma b ag la o laparoscopie [:D]sper sa fie cu succesce-ati facut de Revelion?noi ne-am intors acasa la 5.30 AMacum vegetam, fiecare intr-o camera [:D]Tratament pregatitor sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi
align="right" id="quote2">Moni [pup] he he, numai eu am stat de revelion lipita de PC[:I] am tot citit postari despre Rh- si sot Rh+ si de anticorpii antiD, disperata de mine[bang][bang] sa aflu cauza pierderii cele 2 sarcini, si dadeam vina pe Rh- asta al meu. Si din cate am inteles de la fetele trecute prin asta deja si au si nascut bb sanatosi(postari vechi la subiectul Rh-) nu faci anticorpi daca sarcina e pierduta la varsta mica, cu atat mai mult la 4+ (cea mai mica dintre toate[:I]). So, nu mai era nevoie sa fac nici vaccinul ala in timp de 72 ore de la avort. Ca anticorpii apar dupa 16 saptamani. Si uite ca m-am mai linistit eu d.p.d.v al Rh- ului. Cu toate ca am si dubla incompatibilitate[alcool], si dupa Rh si dupa grupa[bang]...Dar lasa ca o sa fie bine la mine[;)] ca rezolv eu cumva cu "boala" asta mea de nu mi-l lasa pe samburel sa se implanteze de uter meu, si curand-curand imi voi tine si puiutzul meu in brate[:)] Acuma astept sa treaca sarbatorile si sa ma duc la Uscatescu sa fac analizele de trombofilie, sau de sindrom antifosf. sau ce mai e nevoie. Desi cred ca "trombofilia" e scrisa pe fruntea mea[:I].Sau... sa mai astept sa treaca ceva timp, o luna ca sa-mi mai revin din pierdere ca sa nu dea IAR erori gresite la analize din cauza ca am abia 5 zile de la pierderea sarcinii.(ufff am si niste pete negre, doar pe absorb, de vreo 2 zile[alcool], ca nu stiu de ce e asa[:(], in vara nu a fost asa[alcool]).Tu Moni, in a cata zi a CM esti azi?Ca sanii mariti si dureri de burtica poate sa fie de la ovulatie, ca s-ar fi produs ovulatia.Sper ca ai prestat[:)]Sau de aia zici ca e pierduta luna, ca ai ratat ovulatia? Restul fetelor pe unde sunteti?[:I]Inca mai sarbatoriti?[:D]
2 sarcini pierdute la 4+ [ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deny, repet, nu poti lua explicatiile de pe net ca fiind sigure 100%, trebuie sa decida un medic ce e de facut. Nu lua decizii pripite si nu uita ce ziceam de spermograma. Pana la urma e singura analiza pe care o fac barbatii si este prima care se face cand iti propui sa faci un copil. E adevarat ca la noi se face mai mult cand cuplul nu reuseste, dar eu consider ca la cat de sanatosi suntem, e mai bine sa stii dinainte ce si cum. La fel si cu infectiile la femei...multi medici spun ca oricum facei analizele in sarcina...dar nu e chiar asa, e mult mai bine sa tratezi inainte decat sa te trezesti cu cine stie ce infectie...nu orice infectie se trateaza in sarcina, sunt unele care dau probleme mari. Ia-ti toate precautiile, dar vorbeste cu un medic, nu decide singura pe baza informatiilor de pe net.

id="Verdana">

 

[gravi] 8 saptamani si 2 zile

_________________________________________________________________________________________________________________________

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot

2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Folowise 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1 la 2 zile, Vitamina E 1/zi, Omega3

[ruga] pentru [copil] sanatos!

 

id="Verdana">id="size1">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sper ca ati avut un revelion reusit! Noi nu am mai plecat nicaieri in noaptea de revelion din cauza racelii mele. Ne-am petrecut seara impreuna si am facut ce ne-ati recomandat.[:)] Aseara am fost pe la niste prieteni dar am stat putin...nu ma simt bine sa merg in vizita la oameni asa plina de virusi.Eu nu m-as simti confortabil sa primesc pe cineva in vizita asa virusat![:D]

 

Mai face cineva liste? Ma inscriu si eu pentru testare pe 14 ianuarie, ar fi 14 zile de la ovulatie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Bettercy, treb facut o noua listuta [:I]

 

Hai sa o afisez eu[:)], cu toate ca fac pauza de la bebe, dar tot aici raman alaturi de voi[pup]

 

Listuta pt testare:

 

Bettercyid="blue"> - 14 ian

Bobid="blue"> - id="red">

 

(cine se mai testeaza? [pofta]) [:D]

Sa fie cu noroc listuta ca inceput de an nou![pk][pk][pk]

Si hai la cat mai multe IIid="red">id="size3"> !!! [:)]

 


2 sarcini pierdute la 4+

 

[ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deny tot citind postarile tale cu RH - ma macina gandul ca poate il am si eu asa. Asa ca saptamana asta ma duc sa fac testul ca oricum e bine de stiut.

In rest inca nu am reusit sa fac analize de trombofilie dar am vb doctorul la telefon si luna asta ma duc sa discutam ce mai este de facut si de ce nu vrea sa se lipeasca bebicul de mine.

azi sunt in z13, Am tot avut dureri de ovare din z10 , cam devreme am zis. Monique si tu ziceai de dureri de ovare prea devreme. Sanii nu ma dor dar in schimb am dureri de spate in anumite pozitii si pe aceeasi parte cu ovarul dureros.

[pup][pup][pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

 

Am revenit,nu vedeam ora sa ajung acasa si sa intri la pc.Nu stiu daca va aduceti aminte dar eu mi-am facut testul de sarcina vineri si era negativ asa ca am stat linistita sa ast cm care inca nu a venit,doar cateva pete maronii asa ca imediat cum vine va zic ca sa ma treceti pe lista si pe mine.

Luna asta m am pregatit,mi am luat teste de ovulatie,e prima oara cand le iau asa ca mai lipseste doar sa vina cm si apoi sa ne punem pe treaba[pup][pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha23, in primul rand cer scuze pt postarile mele despre Rh- ca eram debusolata din cauza pierderii, disperata sa dau vina pe ceva ca a cauzat pierderea sarcinii (pt a 2a oara[q]), si imediat am si sarit pe Rh- al meu.

Dupa ce am mai rasfoit forumul la tema Rh- am inteles cum sta treaba cu Rh-, cu toate ca e treaba foarte serioasa, nu asta e cauza ca nu s-a implantat samburelul de uter mai ales ca eu nu am avut nici o nastere, nici o sarcina peste 6 saptamani.

Dar daca e sa apara anticorpii, ei apar dupa 12-16saptamani de sarcina.

 

 

Asa ca eu zic sa nu mai faci testul anticorpi antiD ca nu are rost acuma daca nu esti insarcinata.

 

Daca ar iesi prezenti, oricum nu poti face nimic ca nu se face vaccinul ca nu isi are rostul, pt ca nu esti insarcinata.

 

Vaccinul se face doar daca sunt absenti si bebe e RH+ pt a preveni aparitia anticorpilor ca sa nu afecteze pe bebe si apoi sa nu fie probleme si la viitoarea sarcina.

 

Dozarile de titru(testele anticorpi antiD) se fac doar atunci cand esti insarcinata, prima dozare se face in saptamana 12 sau 16, apoi in saptamana 28, sau imediat dupa nastere pana la 72 de ore (daca bb e Rh+), ca sa nu faci anticorpi. Dupa 72 de ore nu-si mai are rostul vaccinul, cu atat mai mult dupa 6 zile de la avort(cazul meu).

 

Daca nu sunt prezenti anticorpii, inseamna ca bb e(a fost- in cazul unui avort) Rh- si nu va trebui vaccinul nici dupa nastere(avort), si asa nu va fi probleme la viitoarea sarcina.

Vaccinul daca il faci e pt bebe ca sa nu faca icter si alte boli hemolitice.

Dar pe tine anticorpii nu te afecteaza.

 

 

Eu m-am razgandit si nu mai fac dozarile pt ca nu are rost.

Sunt multe gravidutze cu Rh- cu sarcina varsta mai mare de 8 saptamni(deci bb s-a implantat fara probleme mama fiind cu Rh- si bb Rh+) si abia atunci afla ele ca au Rh- si sot Rh+ si trec la dozari. Au si nascut bb Rh+ sanatosi. Deci nu Rh-ul e problema de implantare, ci altceva.

 

 

Eu acuma ma pregatesc sa fac profilul trombofilie, la Synevo.

Fac de capul meu profilul2 trombofilie, apoi cu rezultate ma duc la Fundeni la Uscatescu.

Voi face din nou si Torchul ala, ca nu este exclus si o posibilitate infectie.

Dupa ce am rezultatele la toate astea(trombofilie si infectii) si daca sunt bune, adica negative, abia atunci pot sa ma gandesc la Rh-.

 

Offf[bang] sa aflu si eu odata cauza, sau ce boala am.[:-@]

 


2 sarcini pierdute la 4+

 

[ruga] in curand [gravired] pana la termen cu un [copil] sanatos si vioi [:)]

id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...