Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea in tara vs nasterea in strainatate


Recommended Posts

Daca mie mi te-ai adresat cu polemizatul[:D],n-am de ce,era doar o intrebare si sper sa primesc raspunsul de la Hapinnes! N-am de ce sa polemizez,eu am nascut acum vreo 300 de ani[:D]in Romania,prin cezariana,am fost super monitorizata,totul a fost bine spre perfect(am avut dureri cumplite d ecap dar nu aduc vreo vina cuiva),in conditziile de atunci! Nu am termen personal de comparatzie,deci...din auzite nu pot spune unde si de ce e mai bine! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citat:
citat din mesajul lui Happiness_4_us Altfel, la Euroclinic, conditii ca in Is, diferenta e ca aici am platit acolo nu, insa am preferat asta si sa am un copil sanatos!
hapiness,nu vreau sa "scurm"ceva dureros,insa nu am intzeles ce ai vrut sa spui in fraza asta? Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Am vrut sa spun ca Euroclinic e spital privat in Romania, acum e Regina Maria, si am platit nasterea, in Islanda nasterea a fost gratuita ca am nascut la spital de stat, d fapt unicul , la ei nu exista spital privat, si am preferat sa nasc la Euroclinic asistata de medic si spitalizata 3 zile dupa nastere, copilul fiind monitorizat in tot acest timp, si fiind sanatos, in Is am plecat acasa dupa 16 ore, copilul a facut la 36 de ore o hipoglicemi severa, avea glicemia 0,06 si daca mai intarziam 1 min si n ajungeam cu el la urgente, ar fi murit. Nu a murit, multumesc lui Dumnezeu, insa ne chinuim toata viata din cauza hipoglicemiei care ar fi putut controlata daca eram in spital si copilul monitorizat. Asta am vrut sa spun.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Citat:
citat din mesajul lui ch_dana
La Euroclinic a platit, in Islanda nu. In schimb, copilul nascut in RO este sanatos. ...am inteles gresit ? [flo] Dana & [bb] Amelia (21.06.2011)
Ok,asta am intzeles si eu,dar legatura unde este? Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Legatura este la mine [:D]. Ideea era ca, as fi platit si in Is, sa pot sta in spital 3 zile si sa fim monitorizati amandoi, mai ales ca eram la prima nastere, insa asta nu era posibil, cum nici cezariene la cerere nu exista. Ca sa evit sa mai apara problema cu hipoglicemia, nu am mai nascut acolo si am venit in Ro. Acum am fost explicita?[:D] Mentionez ca sarcina a fost ok si copilul a primit 10 la nastere .insa ce a urma pe urma...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, daca vrei sa stii de ce eu, in saptamana a 38-a de sarcina, m-am hotarat brusc sa merg sa nasc la Bucuresti, o sa te rog sa citesti la Odiseea bulgarasilor de ian-feb 2012, capitolul 46, pag. 12. Nu vreau sa dau copy/paste la mesajul de acolo...[flo] [mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006) si [gravi] 37+ cu [fetita] Ioana Teodora [url="http://lbyf.lilypie.com/Z1Nqp2.png"]Din ce in ce mai mare[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134192"]Perlute de domnisoara[/url] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Lexi&year=2012&month=1&day=16&babycount=1"]Bobuletul[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hapiness,am intzeles[flo],multa sanatate va doresc!Nu am vrut sa "doara",efectiv voiam sa intzeleg! E o decizie personala care trebuie respectata in definitiv,ca si in cazul lui Anangel(am citit si eu postarea ta),cu mai multa sau mai putzina legatura cu sistemul! Xio,eu tzi-am citit dorintza pe 2012[:D]si-tzi doresc din suflet sa se implineasca![pup] Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut in Olanda. Nu am multe de spus in legatura cu atmosfera si anturajul in care am nascut. As avea mai multe de spus despre ceea ce s-a intamplat acolo, dar as fi offtopic. Am avut camera mea, am fost singura, era noaptea. Am fost primita chiar daca contractiile erau inca la inceput. Eu am reusit sa 'bat' sistemul refuzand pur si simplu nasterea cu moasa (mai departe as fi offtopic). Am fost monitorizata in permanenta, am putut sa ma bag in vana, am putut sa ma plimb daca am vrut. In principiu am fost libera sa ma simt bine asa cum am vrut eu. Personalul a fost amabil, intelegator (pana in momentul cand eu nu am mai fost de acord cu procedura). Si sar peste amanuntele care s-au parcurs pe timpul noptii, ca sa ajung dimineata cand a ainceput schimbul de dimineata in sala de operatii, unde mi s-a facut cezariana. Acolo, din punctul meu de vedere, a fost totul ok. Chirurgii glumeau, unul povestea despre fica-sa, de ale pubertatii[:)] si se distrau pe tema asta. Eu am spus la un moment dat ca simt durere in ciuda anesteziei si mi-au spus ca 'da, cateodata doare'...[bang] Na, ca atmosfera e foarte ok sa nasti in Olanda. In rest, nu, din punctul meu de vedere. As fi preferat Germania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amonar,da,din cite am mai vorbit si citit,este mare dar mare diferenta intre sistemele din Germania si Olanda,eu in Germania gasesc ca este mult mai bine:). Eu am nascut de 2 ori in Germania,cu cezariana si nu am nimanui ce sa reprosez,a fost super,am amintiri foarte frumoase,copilasii au fost monitorizati si ingrijiti f bine.La a doua cezariana puteam pleca de vineri acasa,eu nascind marti dar nu m-au lasat totusi in lipsa oricarei probleme iar la prima nastere,am stat aproape 14 zile in spital datorita febrei mele,nu s-au lasat pina nu i-au dat de cap. Anangel,am citit si eu din curiozitate mai mult de ce vrei sa mergi sa nasti in Ro,sincer mi se pare o aventura si mult curaj...iti doresc succes si nastere usoara! Ma mir de ce povestesti tu acolo.Maternitatile au anumite zile fixe cind invita viitoarele mamici sa primeasca informatii despre nastere,nu e permis sa mergi oricind sau sa vorbesti cu orice moasa ci in zilele stabilite de ei.Eu am fost doar la prima sarcina si desi aveam doar 6 luni,eram buritca cea mai mare,pina atunci cam majoritatea stiu ce spital vor...am stat peste 3 ore,ne-au explicat si purtat peste tot. Totusi sotul meu a mai vizitat inca vreo 2 spitale si pt ca ne hotarisem pt prima,a mai facut o vizita suplimentara cu termin extra decit ce aveau ei si nu a fost nici o problema.Ma rog,ai fi putut si reclama situatia asta si alege alt spital,poate intr-un oras apropiat... Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut natural in Germania in dec. 2002. Medicul care mi-a supravegheat sarcina nu lucra in acea maternitate, deci stiam dinainte ca nu voi cunoaste pe nimeni acolo. Cand a venit timpul, pe la 1 am. m-am infiintat pur si simplu la maternitate, fara sa fiu inregistrata, am primit o camera si pana dimineata am nascut. Intai am fost consultata de o doctorita si monitorizata, apoi moasa (o tipa de nota 10+ ) a ramas cu mine pana in momentul nasterii cand a sunat doctorita si au stat amandoua cu mine (plus sotul) pana am nascut[flo]. Asta a fost tot, am ramas cu impresii f.f. bune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...