Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Te poti imbolnavi de dor ?


Recommended Posts

Crinutz colonul iritabil este strans legat de psihic. In perioade de stres, neliniste, depresie, agitatie se manifeste si simptomele colonului iritabil. Care de altfel este greu de prins la analize. Tote starile descrise de tine sunt date de acest simptom. Eu as zice ca, pana rezolvi problema cu persoan aia la care te tot gandesti, sa faci tratament pt. colon iritabil (medicatie+regim alimentar) In general medicii prescriu la tratamentul medicamentos si anxiolitice, tocmai pt.ca starile sufletesti influenteaza mult spasmele colonului. Poti sa citesti mai multe pe net. In ceea ce priveste dorul, aicea-i mai greu si nu stiu daca te putem ajuta. Daca nu e o relatie dificila, du-te la el, daca e ceva incurcat acolo, scrie-i...scrie-i regulat, o sa ai senzatia ca iti este mai aproape[flo] "Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, chinezii spun ca da. uite aici un interviu dat de doctorul Teodor Coldea: "Intre sentimente si boli este o legatura foarte puternica" - Intre sentimente si boli este o legatura foarte puternica. In medicina chineza, intre factorii de boala, pe langa microbi, alimentatie sau factorii atmosferici, intra si sentimentele - acestea sunt cele mai periculoase, pentru ca vin din interior, nu din exterior. Din exterior vezi cand te ataca ceva, te pregatesti si te aperi. In interior, insa, sentimentele se construiesc treptat, se amplifica si ajung sa te copleseasca. Vin la mine foarte multi oameni epuizati, care au glandele suprarenale date peste cap, care au stat multa vreme in stres si oboseala. Cand ajungi intr-un stadiu de oboseala foarte puternica, nu-ti mai poti controla starea emotionala. De exemplu, daca vreau ca un om sa nu mai aiba stari de manie, eu trebuie sa-i echilibrez ficatul si vezica biliara. Daca vreau sa nu mai aiba stari de teama si anxietate, trebuie sa-i echilibrez energia rinichiului. Dupa ce echilibrezi aceste energii, omul respectiv se transforma vizibil, la nivel psihic si emotional. Daca ii spun la inceput sa se relaxeze, el nu poate face asta prin forte proprii. Dar in momentul in care-i restabilesti echilibrul energetic, pacientul este mai puternic si reuseste sa-si controleze mult mai bine emotiile si sentimentele. Sigur ca omul respectiv trebuie sa aiba si el un nivel minim de cunoastere si disponibilitate, sa lucreze cu medicul, sa doreasca cu adevarat sa se schimbe. - Fenomenul este si invers? Prin aceasta reechilibrare energetica, se vindeca si sentimentele, se transforma din negre in albe? - Aici este marele castig al acupuncturii: faptul ca nu actioneaza numai la nivel fizic, ci si la nivel emotional, spiritual si sentimental. Iar acest mecanism de actiune holistic este foarte important, pentru ca nu poti trata cu adevarat un pacient, daca nu-l echilibrezi in toate aceste planuri. - Ati afirmat ca succesul acupuncturii depinde in mare masura de comunicarea la nivelul subconstientului dintre medic si pacient. Dupa atata timp de practica, puteti sa "cititi" in sufletul pacientului? - In general, inainte sa intre un pacient in cabinet, il vad in sala de asteptare, si cand trec pe langa el, imi arunca o scurta privire... Numai din aceasta imi dau seama de jumatate din starea lui... Vad daca este suparat, vesel, ingrijorat, grabit. Graba este o mica problema in acupunctura, pentru ca daca te duci intr-un loc si zici ca vrei sa te vindeci, sa-ti modifici si modul de gandire si starile emotionale, dar totusi te cam grabesti, ceva nu se leaga. Pe de alta parte, datorita faptului ca, in medicina chineza diagnosticul se poate pune si folosind trasaturile fetei, timbrul vocii, ori combinarea acestor caracteristici cu unele tehnici din psihologia moderna, experienta ma ajuta sa "citesc" omul din fata mea destul de repede. Totusi, sa nu credeti ca intru cu bocancii in viata unui pacient... Daca el nu-mi cere ajutorul, ma voi abtine sa i-l acord voluntar, pentru ca stiu ca binele cu sila nu se poate face. Dar reusesc sa-mi dau seama foarte multe despre modul in care gandesc oamenii si, uneori, ma abtin sa le spun multe din aceste lucruri, pentru ca li se poate parea ciudat. Sunt insa si oameni foarte deschisi, cu care comunic foarte usor, carora le explic interpretarea caracteristicilor pe care le observ, deoarece trebuie sa stie ca au multe lucruri ascunse in ei: traume, emotii, sentimente negative pe care, daca nu le constientizeaza, atunci nu vor putea niciodata sa scape de ele. Sunt nevoit chiar sa le spun aceste lucruri, pentru ca in acupunctura se poate intampla ca, echilibrand un punct de acupunctura sau un organ, trauma emotionala care a stat adanc ingropata, zeci de ani, in sufletul pacientului sa iasa la suprafata. Totusi, indiferent cat de multa acupunctura, medicina, psihologie si alte lucruri ai sti, exista o parte de secret al sufletului pe care nu putem sa o aflam niciodata, pentru ca aceea este taina lui Dumnezeu... http://www.formula-as.ro/2011/968/terapii-alternative-58/dr-teodor-coldea-o-punte-intre-microcosm-si-macrocosm-13704-print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crinutz, nu stiu daca ai urmarit serialul "the spa of embarassing illnesses" difuzat pe canalul tlc. pe scurt, este vorba despre un sanatoriu, unde pacientii cu diverse probleme de sanatate, carora medicina traditionala nu le-a gasit leac, sunt supusi unui regim de detoxifiere a organismului, in paralel cu folosirea unor terapii holistice, masaj, acupunctura, sedinte de yoga, la care se adauga sedinte de psihoterapie. ei bine, pacientii care aveau SCI (sindromul colonului iritabil) aveau cu totii niste probleme/traume emotionale adanc ascunse in subconstient, peste care credeau ca reusisera sa treaca. odata scoase la iveala, discutate, intelese, etc. s-a constatat imbunatatirea semnificativa a starii de sanatate, pana la disparitia finala a problemelor. desigur, si schimbarea modului de alimentatie, detoxifierea organismului, eliminarea stresului cotidian au contribuit la vindecarea acestor persoane. ah, si inca ceva foarte interesant : mai toti pacientii cu SCI aveau in organism paraziti intestinali. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor ! Multumesc pt sfaturi si ganduri. Ce sa zic? mai bine nu sunt pt ca am mai descoperit la o reluare a analizelor ca am E-coli (in stomac) si giardia, de aici si stari nasoale. Fac tratament, iau pastile cu pumnu' si sper sa treaca dar nu prea pot manca orice ca inainte, nu am pofta, sunt foarte obosita... Si pe langa toate astea ramane pb pt care v-am scris aici: DORUL. Incerc sa il atenuez cat pot dar stiu ca si asta imi da cele mai multe stari. Plus alte pb pe care le am de rezolvat si care nu-s usoare deloc...daca ati stii probabil ca ti zice ca sunt nebuna ca m-am apucat de unele lucruri la varsta mea. Va pup si va doresc un anou cu f multa sanatate [flo] "Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo] [url="http://travel.webshots.com/album/573223612vBpPcE"]Bodrum Aegean Dream resort 2009[/url] [url="http://travel.webshots.com/album/573221650angsLU"]Canakkale[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Crinutz"]Grecia 2006/2007[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/574759133yeetzI"]Thassos 2009[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...