Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Timpul petrecut cu copilul acasa ...


Recommended Posts

Buna..habar n-am avut ce titlu sa pun acestei nelamuriri ale mele...dar hai sa sa zic ce ma macina pe mine de aproape 1 luna jumate.. Acum o luna si jumatate mi s-a propus de la serviciu sa ma intorc mai repede, adica sa intrerup CIC...la inceput mi-a suras ideea..pt ca eu fiind de fel o fire ff activa acesti 1,7 ani mi s-au parut ff anosti...mi-e drag sa stau cu copilul meu, sa am grija de el, sa ne jucam impreuna..dar pur si simplu imi e/era dor de viata mea sociala de inainte...Asa ca am fost ff entuziasmata cand cei de la servici mi-au facut propunerea asta, mai ales ca , copilul ramane acasa pe maini ff bune (cu soacra mea care il iubeste ff mult)...Ar trebui sa revin la servici la 1 februarie...de cateva zile insa sunt deprimata ff tare..am impresia ca imi voi abandona copilul..deja mi-e dor de el si am momente cand ma apuca plansul... Noi suntem un grup de mame care avem copilasi de o seama si vorbeam cu ele..majoritatea vor sa-si prelungeasca CIC numai k sa mai stea un an acasa cu copilul..sa prelungeasca pe motive medicale, cu toate ca acestea nu exista...Poate si discutiile astea cu ele m-au facut sa cad in depresia asta..ma gandesc cu groaza ca ele se vor plimba cu copilasii prin parc si eu am sa-l vad doar cateva ore seara dupa servici..mi-e teama ca nu ma va iubi la fel de mult cum le va iubi ceilalti copii pe mamele lor care stau cu ei acasa..[q][q]..Sunt ff deprimata si am o mie de ganduri negre legate de aceasta decizie, pe care acum o consider pripita...Ce sa fac oare sa scap de toate temerile astea?? Care e oare decizia corecta in situatia asta?? Cum vi se pare decizia de a scoate copilul bolnav de o boala imaginara doar de dragul de a mai sta 1 an in plus cu el acasa??? Eu personal vad in asta o posibila problema pe vitor si ma gandesc ca vesnic acei copiii vor avea probleme in viata lor , lovinduse de un diagnostic pus aiurea, deci e exclus ca eu sa iau aceasta decizie, dar oare ar fi mai bine sa astept pana ce puiul meu face 2 ani pt a ma reintoarce la munca..asta ar fi pe la sfarsitul lunii mai?? Ce ati face in locul meu?? [asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

si pe mine ma incearca aceleasi sentimente...adica acum fetita mea are 1 an si jumatate si din primavara as dori sa ma intorc la serviciu....doar ca ea este dependenta de mine si nu stiu ce se va intampla.nu mananca decat de la mine si s-a si obisnuit foarte atre in aceasta perioada petrecuta impreuna.as dori si eu sa incep serviciul mai repede dar nu stiu daca voi face fata...sincer,as dori sa incep ca sa mai fac si altceva deoarece pe mine nu a avut cine sa ma ajute cu copilul si de cand s-a nascut nu m-am despartit mai mult de o jumatate de ora de ea(ca nu aveam cu cine sa o las).oare ce sa va intampla cand voi merge la serviciu?si pe mine ma macina gandul asta....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana, accepta oferta. gandeste-te cate alte mamici ar vrea sa fie in locul tau. ma refer la cele care au solicitat reluarea activitatii si s-au trezit "puse pe liber". pana la urma din februarie pana in mai sunt doar 4 luni, asta e timpul pe care il castigi. tot va trebui sa incepi serviciul. presupun ca nu va dau banii afara din casa, astfel incat sa-ti poti permite sa ramai fara job si un venit lunar, nu mai vorbesc despre vechime in munca, stagiu de cotizare, etc. eu am inceput serviciul cand fetita avea 8 luni, pentru ca nu ne mai descurcam doar cu banii de indemnizatie (6 + 2 milioane + sotul somer in acea perioada). da, sunt constienta ca am pierdut multe etape si faze din dezvoltarea ei, insa in putinul timp care imi ramane in fiecare zi, petrecem clipe minunate de pupaturi, dragalasenie, activitati in comun. acum ca fetita are 4,5 ani, petrece destul timp departe de casa/parinti/bunici, e la gradi de la 9 la 17. copilul tau nu te va iubi mai putin. totul e sa pregatesti din timp reintoarcerea la job, sa-i explici pe intelesul lui ca mami se duce dimineata la serviciu, dar ca seara vine inapoi acasa, ca buni o sa aiba grija de el, ca o sa-l suni in fiecare zi. eventual, incerci in fiecare zi sa il lasi singur cu buni, crescand progresiv timpul. probabil ca inainte sa incepi efectiv munca, va trebui sa treci pe la birou 1-2-3 zile, sa vezi ce modificari au aparut, cam ce va trebui sa faci, sa te pui la curent cu toate cele cum s-ar zice. hai, lasa depresia si gandurile negre, vei vedea ca reluarea activitatii iti va face bine, vei socializa si cu alte persoane decat cu cele din anturajul actual, iti vei pune mintea la lucru pentru activitatile de la job, vei avea si alte subiecte de discutie decat cele legate de ingrijirea copilului/activitati casnice. da, va fi greu la inceput, si pentru tine, si pentru Iustin. insa veti trece si peste aceasta etapa. doar n-o sa stai acasa cu el, pana se insoara [:D][:D] Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, cred ca la orice varsta a copilului te vei hotara sa te intorci la serviciu, la fel de greu va fi, si pentru tine si pentru el. veti avea timp mult mai putin de stat impreuna dar tb valorificat acel timp si petrecut in cel mai placut mod posibil. Cred ca e o satisfactie pt tine sa sti ca inca esti importanta in firma si ca te doresc cei de acolo. Eu asa as fi. Treaba cu prelungitul perioadei cu inca 1 an nu mi se pare o idee buna....dar eu una nici nu ma gandesc sa ma intorc mai devreme de 2 ani la serviciu. Cand a implinit Baietelul meu 2 ani stateam acasa in prenatal ( a doua sarcina) si ma gandeam ce greu ar fi fost sa trebuiasca sa ma intorc la serviciu atunci. Pregateste-te sa aiba perioade de furie si plansete atunci cand pleci de acasa. Orice am spune noi decizia iti apartine in totalitate. Ideea este ca inteleg faptul ca vrei sa revi la serviciu, si este bine daca tu asta vrei; dar eu nu m-as intoarce nici daca m-ar chema [flo][flo] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148713"]Cozonacelul meu, Cristian Andrei[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=163729"]Buburuza mea, Catalina Ioana[/url] Mada, mami fericita si implinita de [bonjovi]Cristian Andrei - 29.12.2008 si [zana] Catalina Ioana - 15.02.2011 [url="http://community.webshots.com/user/madutza_bra"]Poze[/url] --------------------------------------------- Ceea ce nu te doboara , te intareste! Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prelungirea CICului neintemeiat (doar din dorinta de a mai sta un an acasa) cred ca am mai regasit-o prin topicurile forumului si fiecare a avut argumente sale. Eu nu am optat pentru varianta asta. La primul copil am stat 2 ani acasa, apoi am nascut pe al 2 lea la o diferenta de 2 saptamani intre cele 2 CICuri. Cu al 2 lea am stat 1,4 luni...M-am intors, nu ca-mi lipsea viata sociala, ci altele au fost motivele. Cel mai ciudat sentiment pe care l-am trait a fost sa constat cat de lunga e o zi si cate fac intr-o zi:mers la serviciu, luat copii de la gradi, mancare, curatenie, jucat cu ei, plimbari.....In comparatie cu perioada in care am stat acasa si eram franta si seara nu se vedea mai nimic din ce-am lucrat! Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008) [url="http://admin-sanziana27blogsite.blogspot.com/"] Despre cei doi nazdravani [/url] [url="http://magisavon.blogspot.com/"] Sapunuri 100% naturale [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Corina, asa e, sunt perfect de acord cu tine, ma regasesc in ce scrii tu, dar cand ma gandesc iar ma apuca gandurile..dupa Pasti socrii mei se intorc la tara la muncile agricole, Iustin va trebui sa mearga cu ei pt ca nu are cine sa stea cu el toata ziua cat eu si tati suntem la job...raman doar cateva ore in weekend cand ne vom vedea..plus concediul...in rest vom fi singuri..nu mai pot concepe sa stau fara el..:(( Cred ca voi inebuni cand voi gasi casa goala in fiecare seara ..[q]Posibilitatea de a angaja o femeie e exclusa..nu ne permitem si in plus nu mi-ar place sa stiu o straina in casa mea...Offf, n-am crezut k imi va fi asa greu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, eu am inceput serviciul cand fetita mea avea 8 luni. Lipseam de acasa 7 ore. La serviciu stateam 6 ore, plus drumul dus-intors 1 ora. Copilul nu m-a iubit mai putin pentru asta. Eu zic sa nu-ti mai faci ganduri negre[:)] Iar chestia cu inventatul unei boli doar ca sa mai stai 1 an cu copilul, mi se pare o chestie oribila. Poate cele care au facut-o sau vor s-o faca au diverse argumente...treaba lor, dar tot mi se pare ceva urat. [url="http://bazar.desprecopii.com/"]BAZAR UMANITAR[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82 ..dupa Pasti socrii mei se intorc la tara la muncile agricole, Iustin va trebui sa mearga cu ei pt ca nu are cine sa stea cu el toata ziua cat eu si tati suntem la job...raman doar cateva ore in weekend cand ne vom vedea..plus concediul...in rest vom fi singuri..nu mai pot concepe sa stau fara el..:(( Cred ca voi inebuni cand voi gasi casa goala in fiecare seara
cred ca, mai degraba, asta e problema ta, nu ca te intorci mai repede la servciu, ci ca nu-ti vei mai vedea baiatul zilnic, ci doar in we. Poate incerci si varianta cu cresa. De stat, unde se platesc mult mai putini bani decat la cea particulara. [url="http://bazar.desprecopii.com/"]BAZAR UMANITAR[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82
Da Corina, asa e, sunt perfect de acord cu tine, ma regasesc in ce scrii tu, dar cand ma gandesc iar ma apuca gandurile..dupa Pasti socrii mei se intorc la tara la muncile agricole, Iustin va trebui sa mearga cu ei pt ca nu are cine sa stea cu el toata ziua cat eu si tati suntem la job...raman doar cateva ore in weekend cand ne vom vedea..plus concediul...in rest vom fi singuri..nu mai pot concepe sa stau fara el..:(( Cred ca voi inebuni cand voi gasi casa goala in fiecare seara ..[q]Posibilitatea de a angaja o femeie e exclusa..nu ne permitem si in plus nu mi-ar place sa stiu o straina in casa mea...Offf, n-am crezut k imi va fi asa greu...
oana, incearca intodeauna sa vezi partea pozitiva a lucrurilor, jumatatea plina a paharului. iustin va sta cu bunicii, la tara, la aer curat, va manca chestii naturale, se va zbengui, va fi bine ingrijit si iubit. da, e dureros sa vii acasa si sa gasesti casa goala, insa alternativa care este ? sa renunti la job ? pe criza asta ? bun, am inteles ca nu va permiteti o bona, insa poate ar fi bine sa iei in calcul si varianta sa-l dai pe Iustin la gradinita, la toamna. in felul acesta il vei avea acasa in fiecare seara. iar costurile la gradi de stat nu sunt atat de mari, in comparatie cu salariul unei bone sau taxa lunara la gradi particulara. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...