Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Timpul petrecut cu copilul acasa ...


Recommended Posts

Si la varianta cu cresa m-am gandit, dar copilul meu e ff sensibil la boli, raceste ff repede, acolo ar fi ff expus iar eu nyu cred ca mi-as putea lua atatea concedii medicale ca sa stau cu el acasa..nu mi-ar permite directiunea... Faza cu prelungirea nejustificata, adica sa scot copilul handixcapat n-as faceo, e exclus...nu vreau sa aiba vreo "pata" in dosarul medical, pt ca se poate rasfrange asupra lui la maturitate, poate isi va dori sa faca o meserie si acea "pata" il va opri, nu vreau sa fiu cea care sa fiu raspunzatoare pt asta, doar ziceam ce se discuta in cercul nostru de mamici..eu nu impartasesc aceasta idee...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asta ma consoleaza cat de cat Corina, faza cu aerul curat, cu mancarea eco...nu-i atat problema de bani de gradi particulara pt ca nu suntem nici chiar asa saraci, dar tot expus ar fi..o bona insa ar costa mult prea scump..nu stiu preturile, dar ma gandesc ca 1000 lei tot ar lua/luna, ceea ce e mult pt bugetul nostru..Vom vedea cum vom face, dar sigur fa fi greu..Nici la servici n-as renunta pt ca eu chiar iubesc serviciul meu, ma descurc de minune in ceea ce fac si am un colectiv super..nu as vrea sa pierd locul asta de munca...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana, ar trebui totusi sa te interesezi si in legatura cu bonele. nu se stie niciodata, doamne-fereste, se poate intampla ceva cu unul dintre parintii tai si nu mai pot avea grija de baietel. sau il dai pe Iustin la cresa/gradi, dar cand e bolnavior nu poti sta cu el acasa si ai nevoie de cineva, etc. in momentul acesta inteleg ca nici macar nu stii cat ar cere o bona, poate vei avea surpriza placuta sa constati ca nu-ti cere 1000 lei/luna, ci mai putin...ia-o incet, pas cu pas, fa-ti planul de rezerva A, B, C, ia in calcul toate vairantele si pe urma vei lua cea mai potrivita decizie. Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82
Buna..habar n-am avut ce titlu sa pun acestei nelamuriri ale mele...dar hai sa sa zic ce ma macina pe mine de aproape 1 luna jumate.. Acum o luna si jumatate mi s-a propus de la serviciu sa ma intorc mai repede, adica sa intrerup CIC...la inceput mi-a suras ideea..pt ca eu fiind de fel o fire ff activa acesti 1,7 ani mi s-au parut ff anosti... mi-e drag sa stau cu copilul meu, sa am grija de el, sa ne jucam impreuna..dar pur si simplu imi e/era dor de viata mea sociala de inainte...Asa ca am fost ff entuziasmata cand cei de la servici mi-au facut propunerea asta, mai ales ca , copilul ramane acasa pe maini ff bune (cu soacra mea care il iubeste ff mult)...Ar trebui sa revin la servici la 1 februarie...de cateva zile insa sunt deprimata ff tare..am impresia ca imi voi abandona copilul..deja mi-e dor de el si am momente cand ma apuca plansul... Noi suntem un grup de mame care avem copilasi de o seama si vorbeam cu ele..majoritatea vor sa-si prelungeasca CIC numai k sa mai stea un an acasa cu copilul..sa prelungeasca pe motive medicale, cu toate ca acestea nu exista...Poate si discutiile astea cu ele m-au facut sa cad in depresia asta..ma gandesc cu groaza ca ele se vor plimba cu copilasii prin parc si eu am sa-l vad doar cateva ore seara dupa servici..mi-e teama ca nu ma va iubi la fel de mult cum le va iubi ceilalti copii pe mamele lor care stau cu ei acasa..[q][q]..Sunt ff deprimata si am o mie de ganduri negre legate de aceasta decizie, pe care acum o consider pripita...Ce sa fac oare sa scap de toate temerile astea?? Care e oare decizia corecta in situatia asta?? Cum vi se pare decizia de a scoate copilul bolnav de o boala imaginara doar de dragul de a mai sta 1 an in plus cu el acasa??? Eu personal vad in asta o posibila problema pe vitor si ma gandesc ca vesnic acei copiii vor avea probleme in viata lor , lovinduse de un diagnostic pus aiurea, deci e exclus ca eu sa iau aceasta decizie, dar oare ar fi mai bine sa astept pana ce puiul meu face 2 ani pt a ma reintoarce la munca..asta ar fi pe la sfarsitul lunii mai?? Ce ati face in locul meu?? [asia]

Oana, Cum vine treaba cu cele subliniate cu rosu??? O sa crezi ca sunt rea sau ca te urmaresc. POate, nu vei afla asta. Nu te supara, dar: poate ca mai bine, decat sa inventezi subiecte "tari" pe forum, mergi la munca. Cum ti se pare? Mai cred ca, de fapt, vrei sa afli cumva parerea noastra, referitor la "scoaterea copilului handicapat" Nu te supara, dar ce muncesti? Intreb, pt. ca, judecand dupa exprimarea ta de mai sus... Ce de timp au unii oameni sa-si fabrice atatea probleme........
Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu as fi lasat copilul pt. serviciu nici macar cu 1 zi mai devreme....servicii se mai gasesc dar perioada asta atat de dulce din viata lor nu o mai intorci niciodata. E decizia ta ce faci bineinteles dar treaba asta cu dusul copilului la tara si ruperea lui atat de brusca de parinti mie mi se pare o trauma. Tu stii insa mai bine ce iti poti permite si ce nu dar eu as lua in considerare bona cu orice sacrificiu dpdv material. Dar asta este doar parerea mea de mama poate exagerata care si daca pleaca de acasa pt. 2 ore si lasa copilul cu bunica iubitoare nu se poate abtine sa nu se gandeasca cum sa se intoarca mai repede acasa... Mamica de Calin 26.11.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, depinde de mai multi factori. Depinde de tipul serviciului, depinde ce obligatii financiare ai. Eu puteam sa stau acasa 2 ani de zile, nu m-au obligat sa ma intorc mai repede. NU pe hartie :) Dar am simtit din insistente ca ar treui sa ma intorc. Si simt si acum pe pielea mea ca sunt "taxata" pentru ca nu stau peste program cand toata lumea sta. Ca imi fac treaba in timpul programului de lucru. Si nu mai stau la discutii peste program. E simplu sa spui, vai, serviciul nu conteaza, copilul e pe primul loc. Cateodata, tocmai, pentru ca copilul e pe primul loc, trebuie sa mergi la serviciu, pentru a putea sa-i oferi ce e mai bun. [url="http://bazar.desprecopii.com/"]BAZAR UMANITAR[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Una e sa incepi serviciul si sa-ti vezi copilul dupa ora 16-17-18 si alta e sa-l expediezi la tzara, la bunici. Adica tu lesinai la fiecare stranut al copilului, la fiecare dinte iesit etc si acum esti dispusa sa-l trimiti la tzara? Zici ca ei se intorc la muncile agricole; si atunci cu copilul cine sta? Sau fac cu randul? Nu stiu ce sa spun, dar eu as turba sa-mi stiu copilul departe de mine...crezi ca acolo nu va raci? Ce sa spun, aerul curat il va feri de raceli dupa ce tu i-ai distrus imunitatea cu antibiotice... Eu cred ca gradinita ar fi o solutie mult mai buna. Fata mea merge din septembrie si in 4 luni a lipsit o singura data, 5 zile cat a fost racita (nici macar cu febra, decat in primele 2 zile, dar am stat sa-i treaca tusea). I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai pentru gradi particulara nu sunteti chiar asa saraci dar pentru o bona da? Depinde cat de usor poti ajunge la tara. Si eu ma tavaleam pe jos ca n-as da copilul de langa mine nici picata cu ceara, ca n-as face aia si n-as face ailalta. Cand am fost pusa in situatia de a face am facut. Am putut sa-mi vad copilul 2 zile jumate pe saptamana, si mai mult in vacante, pentru o peiroada de aproximativ un an scolar, nu stiu cat inseamna asta, vreo 9 luni. Cand am obosit tot alergand si cand nu i-a mai fost nici lui bine tot mutat cu gentile de haine dintr-o parte in alta am gasit alt aranjament. Lasand detaliile in afara discutiei, daca e lasat pe mana unei bunici care il iubeste si de care esti multumita cum se poarta cu copilul tau eu te-as sfatui sa te intorci la munca. Cine a scris mai inainte ca servicii se mai gasesc din experienta mea greseste grav. Dar e posibil sa te perpelesti la fiecate stranut, o faci acum cand e sub nasul tau, daramite cand te-o suna soacra sa-ti zica ca a facut febra si tu nu stii cum sa alergi acolo mai repede. E greu. Insa magaria cu prelungirea concediului n-as face-o. [:D] Eu am mai facut un copil. Dar asa cum s-a inteles, asta m-a costat serviciul... Sper ca nu va fi nevoie sa revin cu explicatii [:)] [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca e vorba numai de 4 luni in avans, nu cred ca face diferenta. Deci, nu vad de ce trebuie sa te simti atat de "vinovata". Desi nu te cunossc, din multitudinea de sb deschise pe DC despre fiul tau, cred ca ti-ar prinde mai bine sa te intorci la munca, la viata ta sociala de care zici. Si as cauta o solutie pt. orele cat sunteti la munca (cresa, bona), nu sa il trimiti la tara si sa-l vezi in we. Asta mi se pare mie mai "dureros" decat intorsul la munca. Si sa nu crezi ca are lumea ceva cu tine, dar dupa cum te exprimi, asa discutam si noi. Timpul petrecut cu copilul a fost anost, o sa duci dorul plimbarilor in parc cu mamicile, solutii "salvatoare" declarat copilul handicapat etc. Nu te-am auzit spunand ca o sa iti lipseasca diminetile in care se trezeste si iti zambeste dragastos, ca o sa duci dorul progreselor lui motorii, verbale, emotionale, ca o sa pierzi etape importante din viata lui etc. A merge la munca nu te face o mama mai rea sau mai buna, ci restul ce faci sau nu, ce spui sau nu despre copilul tau ... Parerea mea. Am scris ultimul paragraf si pt. ca te-ai ofuscat la sb cu desenul pt. cum ti-au raspuns fetele ... zi-mi si mie ce e rau ca fiul tau e pasionat, curios de desen? Ca tu asa ai pus problema, help!!! Si tu ai zis ca altii te judeca si sunt rautaciosi ... ****** in al 9-lea cer ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice sa te intorci la serviciu. Mai bine o mama zambareata seara, decat o mama care se plictiseste acasa. Si, sa nu uitam, in alte parti se sta in concediu maternal doar 4 luni. Eu am stat 2 luni si jumatate. Deci, se poate si mai rau... .................................................................. Adriana, mami de Yiannis Alexandros (28.12.2007) [url="http://www.flickr.com/photos/30939036@N03"]poze cu noi[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846"]Povestea unui Licurici[/url] Iti trebuie o secunda pentru a te indragosti si ani buni pentru a intelege ce e iubirea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...