Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Timpul petrecut cu copilul acasa ...


Recommended Posts

Sa inteleg ca sunt anormala? Cum Doamne iarta-ma sa te PLICTISESTI acasa cu copilul? Ma refer aici la cei +/- 2 ani, desigur. Ma credeti sau nu, mie nu mi s-a intamplat vreodata sa ma plictisesc acasa, cu copilul. Copiii sunt o provocare pentru parinti. Dar incep sa cred ca numai pt. unii [:I].
Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu e rau k e pasionat de desen, e chiar ff bine, nunmai ca am pus acel help pt ca nu stiam ce culori sa folosim ca sa nu fie toxice sau periculoase pt el, acum m-am lamurit..ca despre concediul prelungit, am mai zis deja ca eu EXCLUD varianta asta!!! Ce e asa de greu de inteles?? Numai ca stand de vorba cu celelalte mamici din grup care vor sa faca chestia asta am inceput sa imi dau seama ca poate gresesc intorcandu-ma mai repede la munca...ca unele aleg sa faca chestia asta e strict problema lor, dar mie imi va lipsi mult clipele astea petrecute impreuna cu el..deja mi-e dor de ele..profitam de fiecare minut...[q][q]Cred ca de la inceputul anului ma voi interesa de o bona, totusi vorbind cu sotul asta pare ce mai buna solutie pt ca el sa nu sufere dupa noi..si nici noi dupa el..Acum ramane problema ca soacra mea se va supara, dar asta e..Si cand am zis ca in primavara ei se intorc la tara pt treburile agricole vreau sa mentionez ca doar socrul meu munceste pamantul, soacra doar sta acasa si gateste, spala, da mancare la gaini..atat, deci ar putea avea grija permanenta de el..a mai crescut 2 nepoti in aceleasi conditii si e ok, au casa mare dotata cu toate utilitatile..Nu inteleg totusi de unde atata rautate la unele dintre voi??[bang] Va dati seama ca nu pot da 1000 de detalii pt ca voi cititi printre randuri, v-as ruga sa raspundeti strict la subiect daca vreti. Daca am scris anost cu privire la aceasta perioada asta nu inseamna ca nu-mi iubesc copilul enorm sau ca nu am grija totala de el sau ca nu ma bucur de fiecare moment petrecut cu el, ma refer ca viata mea s-a schimbat total..eu pt mine nu am mai avut nici o clipa de relaxare..nu am mai mers la un coafor decat o data sau de 2 ori..Eu nu am pe nimeni sa ma ajute cu copilul decat sotul cateva ore /zi seara..in rest sunt cu copilul 24/24..cu el merg la cumparaturi,cu el fac curat in casa, cu el gatesc, cu el merg pana si la baie uneori[:I]...E ff greu cand toate sunt numai in seama unuia, dar unele dintre voi poate habar n-au asta...Cu el platesc si toate facturile..eu neavand permis de conducere merg kilometri intregi in zilele de leafa cu copilul dupa mine prin tot orasul sa platesc una si alta, nu mai zic de cozi interminabile si de nerabdarea copilului..dar e greu de inteles se pare..la asta ma refer anost..Stiu ca poate n-am nimerit termenul cel mai potrivit, dar la asta ma refeream, nu la altceva gen ca nu-mi iubesc copilul...[q][q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am zis despre mine, eu nici nu am avut timp de asta, iar fiecare minutel din afara serviciului l-am dedicat copilului. Acum nu mai e cazul, ca sunt somera [:)] si stau tot timpul cu el si chiar nu incape vorba de plictiseala. Ma refeream la timpul "anost" despre care amintea Oana. In cazul ei, da, cred ca e mai bine sa mearga la serviciu. .................................................................. Adriana, mami de Yiannis Alexandros (28.12.2007) [url="http://www.flickr.com/photos/30939036@N03"]poze cu noi[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846"]Povestea unui Licurici[/url] Iti trebuie o secunda pentru a te indragosti si ani buni pentru a intelege ce e iubirea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de plictiseala. Dar eu, de exemplu, simteam nevoia sa simt ca sunt si altceva, in plus, fata de a fi mama. Ok, stateam cu ea 6-8 ore afara, pe perioada verii,ne plimbam, ii povesteam toate prostiile, ne jucam, radeam, ne iubeam, mancam impreuna, nu exista clipa in care sa stau fara ea. Dar simteam nevoia si de altceva. Pentru unele femei e suficient sa fie mame, pentru altele, nu. Asta nu le stirbeste din sentimentele pentru copii lor. [url="http://bazar.desprecopii.com/"]BAZAR UMANITAR[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect Alex Andra, cam asta incercam si eu sa exprim..uneori parca mai vrei si altceva...sunt acovinsa si chiar stiu deja ca dupa 1-2 saptamani de servici am sa-mi doresc iar sa stau permanent acasa cu el, dar asta e..nu se mai poate..dar nu cred ca asta ma face o mama mai rea sau mai putin iubitoare decat cele ce stau acasa permanent cu copiii..Mi-e teama insa de separarea asta temporara, de ceea ce se va declansa in sufletelul asta mic al lui cand nu ma va mai avea clipa de clipa langa el..mi-e teama ca va iubi pe acel cineva cu care va sta mai mult decat pe mine si pe sot..stiu ca pare aiurea ce zic, dar astea sunt temerile mele..va dati seama ca fiecare clipa pe care o vom petrece impreuna va fi la intensitate maxima, pt ca si acum e asa, dar atunci cred ca va fi mult mai mult...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrianka, uite daca vreau sa fiu rautacioasa as putea si eu sa zic ca prefer sa merg la munca dar sa pot oferi mai mult copilului meu decat sa stau somera acasa..e oare corect sa judecam oamenii asa fara sa stim care sunt motivele pt care aleg o cale sau alta?? Uite de exemplu pe mine m-au invitat la munca, mi-au zis ca au nevoie de mine, k pur si simpul le trebuie omul si n-ar vrea sa angajeze pe cineva temporar, si daca ma pot intoarce mai devreme ar fi foarte bine..plus ca mi s-a dat de inteles o avansare..Nu de asta ma intorc neaparat, dar ma gandesc si la faptul ca refuzand acum s-ar putea ca pe viitor sa nu mai am aceleasi avantaje..ei mi-au propus asta si pt ca stiau ca as avea cu cine sa las copilul..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, hai sa-ti zic o faza, la mine:) Cum spuneam, fata mea avea 8 luni, cand eu m-am reintors la birou. Stiam doar pampersi, piureuri si sta la dispozitia copilului si eram o leaca depresiva. Manichiura? Pedichiura, coafat?? Ce-i aia? noo...coada de cal, blugi, tricou si gata. Noaptea, ma trezea mandra mea de 3-4 ori, ca asa avea chef, imi venea sa=mi dau palme. Buun, am revenit la serviciu. Machiaj, tocuri, costume. Brusc am devenit mai relaxata, desi fizic eram mult mai obosita, pentru ca acasa trebuia sa recuperez ce faceam inainte toata ziua, gen curatenie si altele. Daaar....noaptea, ma trezeam de drag si ma uitam la ea cum doarme. Aveam alta stare de spirit iar timpul petrecut impreuna era mult mai intens. Si asa e si acum. Sunt convinsa ca daca as sta toata ziua acasa cu ea, as fi mult mai ursuza :)) Iar pentru o relatie buna copil-mama, conteaza f mult starea de spirit a mamei. [url="http://bazar.desprecopii.com/"]BAZAR UMANITAR[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si asta e adevarat alex andra, sunt convinsa ca daca acum ma mai ridic din pat noaptea pt ca plange destul de ametita , atunci cand voi perece mai putin timp sigur clipele astea nu mi se vor mai parea obositoare..uite am avut acum vreo 2 saptamani o repriza de 8 zile in care nu mi-a dormit deloc noaptea, mai exact intre ora 1 si 7 plangea continuu..asta din cauza caninilor..as minti sa zic ca eram odihnita si bine dispuna..nu era asa..bineinteles ca in fata lui n-am aratat asta, dar in fiecare noapte cand adormea ma rugam la Dumnezeu sa nu-l mai doara atat de tare si macar noaptea aia sa doarma..mai ales ca nici ziua nu putea dormi din aceleasi motive..dar crede-ma ca nu m-am gandit deloc la mine sau la sot care merge la munca si doarme cu noi, ci la el..la cat de obosit trebuie sa fie el dupa atatea nopti de nesomn...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...