Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Timpul petrecut cu copilul acasa ...


Recommended Posts

Oana, tu faci cum vrei, dar sa-ti tot cauti argumente ca sa-ti usurezi constiinta, nu cred ca te va ajuta. Sa-ti dai copilul la socri sub pretextul ca doar au mai crescut ei doi copii, asa, printre gaini si munci agricole, are tot confortul acolo...mie mi se pare foarte trist. Nu asa se construieste o relatie cu copilul tau. Si argumentul ca "se va supara soacra"...no comment...deci asta e important ca se supara soacra (da' cu ce drept se supara? n-ai dreptul sa-ti tii propriul copil langa tine?!) nu binele copilului. Si asa o dai cu faptul ca numai tu ai grija de copil de parca ai fi singura din lume, nu-ti dai seama ca asta e realitatea pentru majoritatea mamelor, ele sa stea cu copilul 1 an-doi, tatal copilului venind acasa mai tarziu de la serviciu? Si asta cu vaaaai, goana dupa platitul facturilor, statul la cozi, e hilara...ti-a zis si Corina.Dani ca poti plati cu cateva clickuri de acasa. Eu nu platesc de acasa ci la bancomat de-ala ING, platesc toate facturile de-odata (curent, gaz, cablu tv, mobil, internet, rata banca) si-mi ia maximum 10 minute, de cate ori n-am pltit asa cu bebe in carucior...mare branza. Auzi tu, goana nebuna pe la cozi... I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ilinca, tu iei la propriu tot ce scrie Oana. A si spus ca se supara soacra dar asta e, nu ca se supara soacra asa ca ii va face pe plac. Si a mea s-ar fi suparat daca imi luam bona. Noroc ca au crescut de dat la gradinita copiii de nu s-a facut terci armonia in familie [alcool] Pe urma, ea a stat deja cu copilul pana la 1.7 ani, in februarie se mai adauga o luna. Nu e acelasi lucru daca l-ar fi lasat de la 6 saptamani. Pe bune mi se pare ca exagerezi doar ca s-o ataci pe Oana ca nu ti-a placut tie de-a lungul timpului ce subiecte a adus ea in discutie pe forum. Oana, daca distanta pana la tara este accesibila, asta insemnand pentru mine o ora cu masina si ai posibilitatea sa ajungi acolo fara sa depinzi de alte persoane, chiar nu vad o problema. Si eu o judecam pe nasa mea ca e mama de weekend si uite ca viata m-a adus in situatia de a fi si eu una. Sau daca va permiteti un ajutor platit e si mai bine. Ca te duci la lucru in februarie sau ca te duci peste alte 3 luni mi se pare fix acelasi lucru. [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana, orice mama are indoieli in asa decizie. E normal sa ai indoieli!! e normal sa te gandesti, calculezi, pui in balanta toate fetzele lucrurilor, si cel financiar, si cel psihologic, si al tau si al copilului. Vreau sa itzi zic ca si copiii cu mama la munca isi iubesc mama, si mama pe ei; si eu am avut indoieli cand a inceput gradi piticania mea. Copilul te va iubi la fel de mult, ba mai mult!! relatia voastra nu se va deteriora, ci doar schimba, vezi avea timp mai putin impreuna, dar de calitate!!! nu vei mai sta cu el de pun picior si cu o mana pe lingura de lemn si cu cealalta pe fierul de calcat.... veti avea jocuri,alintari, discutii seara etc. Gandeste-te ca si copilul va incepe o gradi/scoala. Ce, atunci se distruge relatia cu mama?? Nu, din contra, capata alte proportii, alte fatete. E normal si chiar obligatoriu ca sa interactionati si cu altii. Totul e sa fie copilul cu o pers. in care ai incredere. Daca ai mama/soacra la dispozitie, e super. Bucura-te de asta!!. In plus, pt verile cand ea va merge la tara la munca, poti sa cauti o vecina/matusa/nasa, poate o educatoare/studenta. De ce? o bunica nu ii va face fatza copilului 8-10 ore pe zi, 52 sapt pe an. Are si ea nevboie de concediu, mai mult ca o mama, ca are o varsta, si alta rezistenta fizica. Asa ca discuta cu ea de acum, ce veti face pe perioada primavara- vara-toamna. Eventual poti cauta si o cresa pt perioada asta, chiar daca privata e mai scumpa, stiu ca e un efort in Ro(cel putin in Buc. ne-a rupt, dadeam juma din salariul meu, acu nu stiu ce solutii aveti voi in oras), dar pt copil e constructiv sa vina in contact cateva ore cu alti copii este f. important - pt ca va interactiona, va comunica, invatza, se va juca etc etc. O sa inveti sa te organizezi mai bine. Ei, o sa vezi atunci ce capabila esti![:)]. Eu sunt mandra de mine si ma intreb de ce o lalaiam cand eram acasa cu copilul...[:-)))][:-)))][:-)))].Fetele deja ti-au dat sfaturi bune, cu internet bankingul, la fel cu gatitul/curatenia o sa gasesti solutii, scurtaturi, o sa abandonezi inutilitati si o sa iti faci viata mai simpla. Si da, unele femei au nevoie sa se simta altfel pusa in valoare... si 1 pantof cu toc scos la purtat dupa 2 ani de cutie plus o fusta va schimba multe [;)]. Moralul sus. P.S. apropos de experienta mea si de cea din jur, singurii copii cu probleme de acomodare in comunitate aveau 1. fie mamele sufocante 2. nu se jucasera cu alti copii decat ocazional, cateva ore pe sapt. 3. au ajuns lagradinita gresita/educatoarea gresita Vreau sa zic ca pt toate exista o solutie. Tu sa fii impacata cu ea! P.S. la negociat un job program part time te-ai gandit ? de ex. pe perioada verii, sa lucrezi 3-4 zile pe sapt? Sa compensezi cumva: 3 zile copilul la tara cu mama, 4 cu tine, in care tu ii dedici tot timpul? cauta solutia perfecta pt voi. Si daca nu e pergfecta, dar vi se potriveste, de ce nu??? Nu tre sa faci ca noi. Fiecare are cazul/situatia proprie, pot fi f. usor drastica si sarcastica, dar cand e vb de suflet.... e usor de comentat, greu de inteles.
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello, fetele! apropo de subiectul vostru, cred ca fiecare familie-si, in consecinta, fiecare mama-are perspectiva proprie de a vedea si de a-si stabili prioritatile. Ideal este sa impletesti armonios viata de familie cu viata sociala si cariera. Depinde mult si de copil, cat e de autonom si independent, depinde de mama cat a fost de activa inainte de a naste, depinde de sustinerea celorlalti (gen soacra/matusa/sora)care te-ar putea ajuta. Multe variabile...fiecare familie cu dinamica ei. Eu sunt o fericita, sunt invatator-educatoare la o institutie particulara si knd ma voi intoarce la gradi e posibilitatea sa iau bebele cu mine. Poate chiar in grupa mea!!!!!![pk][bibe][:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete;or..acum am reusit sa intru iar sa vad postarile voastre, si tare m-am bucurat k m-ati inteles si am gasit sfaturi ff uitle, cum ar fi cele cu plata facturilor prin internet, la inceputul anului merg sa vad ce trebuie sa fac ca sa pot plati asa..mi-ar fi mult mai usor...stiam de obtiunea asta dar am crezut ca tre sa duc cine stie ce acte la banca asa ca am tot amanat, dar acum sunt decisa..Merci Corina pt idee [flo] Cleo iar mi-a dat o solutie pe care am discutat-o cu sefa mea azi si a fiost de acord ca zilele (2 libere/saptamana) sa mi le pot lua si in alte zile ale saptamanii nu doar sambata si duminica, astfel voi face in asa fel incat voi alipi liberul meu de al sotului k sa stam cat mai mult cu baiatul..plus ca una din mamicile din grup care vrea sa-si prelungeasca concediul a zis ca ea vrea sa aiba grija si de baiatul meu..acum nu cred ca voi apela pt ca e greu sa stai cu doi nasbatiosi..mai ales ca sunt de o seama si va fi ff greu pt o singura persoana..dar voi mai apela la cateva ore la ea pt cand n-am alta alternativa..plus ca in vara mama ia concediu (e profesor) si toata vara poate sta cu ea pe timpul zilei k seara sa il luam noi acasa...[pk][pk] Uff..parca nu mai e chiar atat de complicat cat credeam eu..incet incet incep sa ma mai linistesc..Va multumesc de sfaturi!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, bafta la luat decizia cea mai buna! De fapt se pare ca ai facut ceva pasi in sensul asta. Pentru mine, cand a expirat CIC-ul, f important pt mine a fost sa nu trebuiasca sa ma despart de copilul meu (copii de fapt, insa fiind diferenta mica intre ei, eu practic intrand din CIC1 direct in CIC2, la sfarsitul CIC2, primul copil avea peste 3 ani, deci la varsta la care putea fi dat la gradi de stat, deci problema se punea ce fac cu al doilea copil, intre 2 si 3 ani) in timpul saptamanii. Pur si simplu nu puteam, simteam ca este important sa-mi vad copilul in fiecare zi, fie si macar 1-2 h (in principiu chiar mai multe h/zi). Si slava Domnlui, am reusit sa gasesc o solutie (in cardul unor imprejurari/conjuncturi fericite) Cu exprimarea "zile anoste" sunt sigura ca nu s-a referit la a se plictisi cu copilul acasa, in sens ca nu-si iubeste copilul, ci in sens de evadare... Am constatat pe pielea mea, chiar, ca este ff greu sa fii cu copilul/copiii nu mai tu 24h din 24, si o persoana care poate sta cu copilul cateva ore din cand in cand face diferenta! Stat acasa cu copilul nu inseamna doar activitatile placute, cele care tin de dezvoltarea copilului (de ti-e mai mare dragul si te umplu de bucurie), ci si cele auxiliare: tone de rufe de spalat, aceleasi rufe de calcat, spalat o gramada de vase, curatat in permanenta pe jos de mancare, pe masa, pe pereti, ca "zboara" mancarea (copilul mic si mancarea = mare aventura!!!), strans vesnic prin casa (se face dezordine in 2 timpi si 3 miscari), de obicei activitatile astea se cam fac cand doarme copilul, cand copilul se scoala gata, esti fresh, cu toate ca te simti obosita.... Si in cadrul descris mai sus, simti nevoia, si tu ca mama, oricat de mult iti iubesti copilul, sa mai faci si altceva: iesit cu sotul intr-o seara, mers la cumparaturi, la cascat gura prin oras, intalnit cu vreo prietena, si asta implica o persoana care poate sta cu copilul 1-2-3h... Daca se intampla ca si noptile sa fie agitate...oboseala iti spune cuvantul... Confirm cuvant cu cuvant ce am scris mai sus, si cu 2 copii, cu 1 an si 4 luni diferenta intre ele... mi-a fost ff greu, nu am putut avea ajutor permanent, ci doar ocazional... Insa tot atat de adevarat este, ca atunci cand vezi copilul cum creste, cum evolueaza, cum se dezvolta, chestiile de mai sus se uita... Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu va suparati, dar: - intii e tragedie mare pentru ca trebuie sa se intoarca la serviciu cu 4 luni mai devreme si o sa-si vada copilul abia seara - apoi e tragedie ca de fapt copilul o sa stea la tara si ea acasa... - apoi nu sunt bani de bina dar parca ar fi de gradi privata dar parca si daca... Din cite am citit/vorbit/discutat/schimbat experiente cu fete din diferite orase, cam peste tot in provincie bona costa cit gradi particulara, ambele cu program de 8 ore/zi. Deci daca vrei sa tii copilul linga tine, tot aia-i daca il duci la gradi particulara sau chemi bona, cu diferenta ca la gradi sunt sanse mai mari sa raceasca. Si eu am zis nu bona, nu bona, si iata ca exact la bona am ajuns, si intimplator cea care se ocupa acum de copil este o super tipa. Deci se poate, cu rabdare si prin incercari. Eu chiar nu mi-as duce copilul departe de mine, sa fiu doar mama de weekend. macar asa stiu ca daca deprinde obiceiuri proaste, e din cauza mea :))). ______________________________ http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/ http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mare adevar aici [;)] La modul serios
Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Eu chiar nu mi-as duce copilul departe de mine, sa fiu doar mama de weekend. macar asa stiu ca daca deprinde obiceiuri proaste, e din cauza mea :))). ______________________________
Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca unii caini de paza observa, dar eu nu am comentat nimic de faptul ca oane se intoarce la serviciu cand copilul are 1 an si 7 luni!! Ar fi absurd! Si eu m-am intors mai repede cu aproape 2 luni. Mi s-a parut absurd faptul ca intai se jeluie ca vai, pleaca mai repede de langa copil, nu-l va vedea decat seara, ce tragedie...ca apoi s-o dea la intors ca pruncul merge la tzara, la acei vajnici socri care,nu-i asa, au mai crescut copii si au toate utilitatile... Si vad inca o inconsistentza: ea zice ca ea singura a crescut copilul 1 an si 7 luni, nimeni nu a ajutat-o in cresterea si ingrijirea copilului...deci soacra n-a prea aparut in peisaj, decat eventual ca musafir sporadic. Si-atunci cum da brusc copilul unor oameni care nu l-au mai ingrijit, cu care copilul nu e obisnuit?... Ma rog, cateodata oana vorbeste despre copil ca despre "bibeloul de portzolan", de-aia m-a shocat acum s-o aud ca vorbeste ca de o pisica, careia i-a gasit stapani buni, la tzara... I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilinca....mai varsa-ti din frustrarile personale si prin alte parti ca esti deplasta rau de tot. Dai pe afara. Oana nu a expus deloc problema asa cum o faci tu acum. Poate iti tratezi tu copilul ca pe un animal care-si cauta stapani si atunci ai senzatia ca si alte mame fac la fel. Dar ce a spus oana este diametral opus fata de ordinariile spuse de tine. [url="http://bazar.desprecopii.com/"]BAZAR UMANITAR[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...