Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Pana acum 2 ani nu am avur probleme cu ochii. Apoi a inceput sa ma doara cumplit capul. Era din cauza ochilor, dupa ce am primit ochelari au disparut. Acum la citit/birou am -2. Durerile de cap au reaparut si am fost iar la oftalmolog. Problema e ca nu imi dau de cap: am primit ochelari si pentru departare (+0.75) si nu ii suport. O zi e bine, trei dupa aia nu. Ametesc si ma doare capul. Au descoperit si presiune in globul oculat si trebuie sa merg la cateva sapt la control mereu. Ce sa fac cu ochelarii? Cu ei nu pot, fara ei nu pot. Si apoi durerea asta aproape zilnica in globul ocular... Mi s-au facut zeci de teste, dar nu au descoperit decat presiunea din ochi. Mentionez ca sunt 5 zile pe sapt cate 9 ore pe zi in fata pc-ului. In rest duc o viata sanatoasa, fac sport, mananc sanatos, etc. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu am ametzit pina m-am obisnuit cu ochelarii!Dupa ce m-am obisnuit...nu i-am mai putut da jos de la ochi! Ai mei sunt cu 2 dioptrii(pentru aproape si pentru departe)in aceasi lentila(nu stiu cum sa explic bine[:)])deci nu trebuie sa-i schimb in permanentza! Poate doar trebuie sa te obisnuiesti cu ei! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelei si eu cred ca trebuie(a)sa mai incerci,mie mi-a fost destul de greu sa ma obisnuiesc cu ei,insa in momentul cind ii aveam la ochi...era sau se facea lumina![:D] Prima oara imi amintesc ca vedeam podeaua mai ridicata(la departare)decit era,o farfurie nu era rotunda in mina mea ci ovala,da...a fost greu sa ma obisnuiesc cu ei!Imi amintecs ca gradual i-am purtat,pina am ajuns in stadiu de...fara ei nu pot![:D] Singura mea "buba"la ochelarii astia,este...rama[:D],daaaa...am o asigurarea pe viatza la ei,insa eu am pe principiul...lasa ca doar n-o sa-i port eu tot timpul[alcool],asa ca mi-am facut o rama asa mai de...toata ziua! Bafta la..."facut lumina"![:)] Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lorelei, durerile de cap pot avea si alte cauze. problema pe care o ai cu ochelarii cu +0,75 (ai scris ca sunt pentru departare, insa dioptriile cu plus sunt pentru apropiere/citit; probabil ai incurcat tu putin semnele) poate fi si din cauza nerespectarii distantei intre pupile in momentul in care opticianul a prelucrat si montat lentilele in rama. ar trebui sa mergi la un nou consult oftalmologic, pentru masurarea dioptriilor, masurarea distantei intre pupile, stiu ca se pot verifica si ochelarii - daca lentilele au dioptriile prescrise si daca a fost respectata distanta intre pupile. cat despre ochelarii/lentilele despre care vorbeati voi, se numesc progresive, partea superioara a lentilei este pentru vederea la distanta, dioptriile sunt cu "-", iar partea inferioara a lentilei este pentru citit, dioptriile sunt cu "+". Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...