Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Educatia copilului stil "Cuptorul lui Nastratin"


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui J G
Eu zic ca nici atunci cand va fi parinte nu are de ce sa-ti faca observatie. De unde pana unde? Eu cred ca va intalniti prea des cu rudele [:D] J si Carla (05.02.2006) [url="http://www.prin-casa.ro/"]Culinare[/url]
Asa simt si eu, insa vreau ca observatiile astea sa inceteze si sa nu mai vad ochi dati peste cap si in afara de aceasta, as vrea ca relatiile dintre noi sa nu fie afectate de faptul ca vreau sa-mi vad singura de educatia copiilor mei, fara criticile astea nefondate. De copii gen Dl. Goe nici nu poate fi vorba. _________________________ [url="http://immunocalromania.blogspot.com/p/immunocal-prezentare.html"]Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale[/url] ________________________ [gravi] 35+ *** Mami de [auto] Sebi (25 Mai 2004) si [zana] Sofia (14 August 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui boticelina
offtopic: era pilda cu cuptorul sau cu ulciorul? Ca pe aia cu cuptorul n-o stiu. Eu imi cresc copilul echilibrat (zic eu [:D]). La gradinita insa m-au albit si deja are eticheta pe frunte ca e "alintata/rasfata". Eu incerc sa le explic ca pur si simplu asa e ea, expansiva, cand te astepti mai putin ii vine in cap vreo ideea (aka trasnaie), tipa (de emotie - chiraie ca o maimuta, e deranjant, stiu), danseaza, rade, se ridica de la masa ca i-a atras ceva atentia... Prima eticheta din partea educatoarelor (la 2 ani si 3 luni [bang]) a fost de deficit de atentie [help]. Acum au decis ca-i doar rasfatata... Eu stiu insa ca o sa creasca si c-o sa fie altfel pe masura ce va trece timpul, mai calma, mai atenta, mai retinuta si stiu ca as fi facut o greseala daca as fi pus botul la "sfaturile" mai mult sau mai putin avizate ale celor care nu-mi vad copilul decat cateva ore/minute pe zi sau chiar mai rar.
Monica si [pis] Nancy, 04.07.2008 "If you are unware of your choices, then you have none"
Este o pilda din Nazdravaniile lui Nastratin Hogea, care suna asa: Hogea s-apuca odata ca sa-si faca un cuptor, Pe nevasta sa-mprejuru-i având-o de ajutor; Dupa ce-l ispravi însa, dupa cum lui i-a placut, Veni un vecin si-i zise ca nu e bine facut, Pentru ca l-a-ntors cu gura catre vântul de apus, Ci era sa fie bine spre miazazi sa-l fi pus; Altul viind zise iara: - Hogea, ce bine faceai Catra rasarit cu gura cuptorul de-l întorceai; Altul iar îi zise: - Hogea, eu în locuti de eram, Cuptorul spre miazanoapte cu gura lui îl puneam. Vazând Hogea ca la nimeni lucrul lui nu i-a placut, Îl strica s-apucând iarasi, pe rotile l-a facut; Dup-aceea din prieteni în vreun fel de îi zicea, El se apuca îndata s-într-acolo-l întorcea. Si asa Nastratin Hogea cu cuptorul învârtit, Al fiecaruia gustul si placerea i-a-mplinit Zicând: - Câta osteneala pentr-un cuptor avui eu, Ca sa-l fac pe gustul lumii, iar nu dupa placul meu. Ei... cam asa simt si eu... vin cate unii si-si dau cu parerea cum ar trebui sa fac in cutare si cutare situatie, fara sa inteleaga ca nu am cerut astfel de pareri si ca nu vreau sa-mi modific comportamentul si abordarea in functie de cum vrea fiecare... _________________________ [url="http://immunocalromania.blogspot.com/p/immunocal-prezentare.html"]Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale[/url] ________________________ [gravi] 35+ *** Mami de [auto] Sebi (25 Mai 2004) si [zana] Sofia (14 August 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

he, he, e faina si asta cu cuptorul, n-o stiam. Eu am crezut ca-i vorba despre cea in care Hogea, ramas fara apa, cheama copilul, ii da o bataie buna, ii inmaneaza un ulcior si-l trimite dupa apa la fantana. Intrebat de ce a facut asa ceva Hogea spune ca a batut copilul inainte de a sparge ulciorul caci ce rost ar avea sa-l bata dupa, ulciorul tot spart ar fi ramas [:D]
Monica si [pis] Nancy, 04.07.2008 "If you are unware of your choices, then you have none"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu deja, dupa 3 copii si acum la al patrulea, nu mai am rabdare pentru sfaturile binevoitorilor. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar cred ca romanul are un dar aparte sa moara de grija altuia. Inca de cand am ramas gravida cu al treilea copil am auzit comentarii ca ce atatia copii draga, ca la tigani, da ce-i mai trebuie inca unul, etc. Noroc ca sunt departe si majoritatea le aud prin parintii mei, nu direct de la sursa, ca era jale. asta vara insa, in Romania, cate nu mi-au auzit urechile. O MAI ALAPTEZI??? (avea doar 15 luni, nu 3-4 ani, sa ne intelegem). Ce o tot porti in port bebeul ala? Mai, dar o lasi sa se suie singura pe tobogan??? Plus ca nu sunt destul de imbracati, asta la ordinea zilei. acum, ca asteptam al patrulea copil, mi-a zis mama ca toti carora le-au spus acum, cand au vorbit de sarbatori, au zis aoleooo. M-am enervat cumplit, noroc ca mi-e rau si n-am avut energia sa ii zic ce sa le transmita din partea mea... Cand am avut primul copil, nu stiam nimic despre cum se cresc copiii, a venit total pe nepregatite si in cele 9 luni nu am stiut ce sa citesc mai repede. NU cunosteam oameni cu copii mici, prietenii mei nici vorba (aveam 24 de ani). Asa ca am ascultat exact ca Nastratin cu cuptorul, fiecare sfat. Nu il tine in brate ca se invata/ da-i supliment ca nu ai destul lapte/ nu dormi cu el/ incepe diversificare la 4 luni, ca e asa mare, nu se satura doar cu lapte. Cate si mai cate aberatii... Eram dezorientata, am ratat complet alaptatul, nu imi cunosteam copilul, nu intelegeam de ce plange, ceea ce ma frustra cumplit... Abia cand am inceput sa imi iau "soarta" in propriile maini si sa nu mai ascult la altii am inceput sa ma simt o mama din ce in ce mai capabila sa ia propriile decizii... Asa ca eu votez clar NU la ascultatul sfatuilor binevoitorilor... Delia, [gravi] 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010) [url="http://s882.photobucket.com/albums/ac27/delia_forum"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Elle_seb
Cei care imi fac "observatie" sunt persoane tinere, din familia apropiata, care nu au copii. Nu ma pot abtine sa nu le zic sa-si vada de treaba lor, si cand am facut asta, au fost deranjati si mi-au spus ca daca nu au copii nu inseamna ca nu stiu cum se cresc copiii. Dar cum poti sti ce inseamna sa fii parinte daca nu esti unul, doar din ce vezi la altii? _________________________ [url="http://immunocalromania.blogspot.com/p/immunocal-prezentare.html"]Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale[/url] ________________________ [gravi] 35+ *** Mami de [auto] Sebi (25 Mai 2004) si [zana] Sofia (14 August 2008)
Elle, dar daca ar avea copii ai lua sfatul in considerare? -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Grija altuia e boala grea la romani si am observat ca au cateva griji care se transmit din generatie in generatie, mai ales pe linie materna: - A terminat scoala, nu are pe nimeni? - Sunteti cam de mult impreuna, nu va luati? (casatoriti) - Cati ani de casatorie aveti? Voi copii nu faceti? - Abia a nascut femeia si....vreti sa ramaneti cu unul...nu-i bine, macar doi sa aveti sa se aibe unul pe altul _ Cuplu are 2 copi: nu mai faceti altii, asa-i, e destul! _ Cuplu cu 2 copii in cate o discutie mai zice: nu se stie niciodata....e greu, cu multi copii (de la cate o persoana necasatorita) - Copii ajung la gradinita....sunt la stat sau la privata? La programul scurt sau la cel prelungit....(si de aici o intreaga dezbatere ca era mai bine daca ii dadeai dincolo...[:D] - Acu...sanatosi sa fiti sa-i puteti insura...... Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008) [url="http://admin-sanziana27blogsite.blogspot.com/"] Despre cei doi nazdravani [/url] [url="http://magisavon.blogspot.com/"] Sapunuri 100% naturale [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eh, intrebari de gradinita mai puneam si eu, in perspectiva cautarii unei gradinite pt fete, in zona noastra, cand cautam si eu. SI atunci mai intrebam in stanga si in dreapta, voi unde aveti copilul, la ce gradi, la ce program, s-a acomodat, sunt ok educatoarele, mancarea etc? Nu puneam intrebarile doar de barfa/amorul artei... Si acum, raspund la intrebari de genul asta, parintilor cu copii mici, de pana in gradinita Restul intrebarilor, da sunt clisee....1 copil e prea putin, 2 e ok, 3 prea mult, daca ai baieti, dar nu va doriti si o fata, daca ai fete, dar un baiati nu faceti etc... Ai 30 de ani, nu esti maritata? Te faci fata batrana Copiii intotdeauna nu-s bine imbracati, adica infofoliti, ca uite adie un vant (de primavara, in general, ca discutii de genul asta am mai avut eu), de ce il lasati sa ia lucrurile de pe jos (aaaa, pai daca i-au cazut, apai de unde sa le ia? de jos, de udne au cazut, nu? era vorba de jucarii, pe care le mai scapa din mana, copilull fiind la varsta mersului 1 an+, nu mic-mic, ca sa zici de microbi...) SI cate si mai cate Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Elle. O sa incerc sa iti raspund punctual, nu am citit (inca) decat mesajul tau de la inceput. -parerile celor din jur despre relatia cu copilul meu nu conteaza DELOC. Atata timp cat eu stiu ca fac tot ce imi este in putinta sa-i arat fetitei mele ca e iubita, ca e protejata si respectata ca persoana, atata timp cat ii pot transmite anumite principii pe care eu le consider importante, atata timp cat felul in care o cresc o invata sa stie ce e bine si ce e rau, (ma refer in primul rand la propria-i siguranta), ce cred altii nu conteaza. -cei din jur nu au dreptul sa-si dea cu parerea despre cum sa-mi cresc eu copilul. Poate suna aiurea, dar eu merg pe principiul ca fiecare isi cunoaste copilul mai bine decat oricine altcineva. Apreciez o opinie, un sfat, o parere atunci cand le cer. In rest, nu. -Cum spuneam mai sus, parerile sunt bine-venite atunci cand sunt cerute. DA, e dreptul tau sa-ti rasfeti copilul. Daca tu nu, atunci cine? Daca nu acum, atunci cand? [flo] _____________________________________________ Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 [url="http://victorianadiagraham.blogspot.com/"]VICTORIA[/url] [url="http://www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685"]Acute Lymphoblastic Leukemia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea are dreptul la o opinie. Eu am auzit tone de sfaturi inutile spre imbecile, dar si cateva extrem de folositoare. Unul dintre ele e: "lasa copilul sa bea apa, e bine sa se hidrateze". Nu ca nu as fi stiut, dar pe mine ma tocau la cap cand eram copil ca beau prea multa apa. Asa au reusit sa ma faca sa beau prea putina, iar cu obiceiul asta prost inca lupt, desi natura ma indrumase bine. Deci asculta, discerne si nu respinge chiar orice sfat, ca uneori mai stiu si babele ce zic[:D] Sau nu stiu, dar repeta si ele cu folos. Cat despre rasfat, e o chestiune delicata. Nu stiu ce inseamna rasfat. Copilaria e singura perioada cand suntem cu adevarat liberi si cand ne putem simti iubiti neconditionati. Cand ne simtim in siguranta. Nu as refuza asta copilului meu. Pe de alta parte, e raspunderea mea de mama sa imi pregatesc copilul pentru o lume care nu va fi la fel de toleranta cu el. Eu am incredere ca voi reusi fara sa il fac sa se simta pedepsit sau neiubit. Cred ca si tu vei reusi, deci intrebarea cu rasfatul e o ingrijorare teoretica de gravida si atat[pup] Nu in ultimul rand, asteapta-te sa inveti multe de la copilul tau. E un om pe care il vei cunoaste curand si care te va surprinde. Uneori ma intreb daca noi chiar schimbam ceva ca parinti. Poate o facem, in masura in care orice intalnire cu un alt om ne schimba pe noi si il schimba si pe celalalt. Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...