Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cel putin 10kg jos


Recommended Posts

  • Răspunsuri 233
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, Iris ... asa oras frumos si nici zumba, nici sushi. [bang]
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica Mianna ,dieta Dukan da sigur randament,dar fiecare organism reactioneaza diferit.De aceea spuneam ca acea zi de proteine are efect diferentiat,indiferent de etapa.
tot nu inteleg - tu ai ajuns pana-n a patra faza la Dukan, din moment ce vorbesti de "acea zi de proteine"?? ca altfel vorbesti de mai multe zile, nu doar de una. Dukan recomanda ziua aceea de proteine (mai precis in fiecare joi, zice el) toata viata. nu stiu de unde-ai scos-o ca slabesti cu ea un kilogram pe saptamana - poi m-as topi intr-un an, adica in 50 si ceva de saptamani m-ati lua cu pipeta [:D] Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Laura25 La 'Chiatra inca nu s-a inventat sushili (desi imi place de mor si balesc la greu cand se aduce subiectul in discutie). Oricum eu ma incadrez perfect la ce zicei tu: stau in fund pe scaun si imi storc creierii 8-10 ore pe zi. Trebuie sa incep sa ma misc!
atunci un sos tzatziki (iaurt, castraveti, spices) cu sarmale in foi de vita, de post. baza e din nou proteina din iaurt, si fibra. sau peste slab, ori salata cu piept de pui si felii de migdale odata intrata in ciclul de dependenta sedentar/concentrare/imbalanta, e greu sa iesi fara a schimba stilul de viata si mentinere: poti sa arati la 45 ca la 30, dar pentru asta trebuie un regim strict de nutritie si exercitiu. eu le fac invidioase pe prietenele lui fiu-meu, dar am colege de generatie care arata de 50, nu 30, doar pentru ca mananca 'nervos' in fata ecranului, de parca au uitat sa se bucure de viata si de propriul corp [:)] Always the dullness of the fool is the whetstone of the wits.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xenia, orezul e ok in diete? Nu intra la categoria 'cartofi, paste, paine', adica "nu! nu! nu!" ? Mie de exemplu imi place si as manca in fiecare zi fara greturi salata de legume (varza, rosii, ardei sau salata verde, rosii, castraveti) cu telemea si sunca slaba sau piept de pui. E ok asa combinatie? Mai stau pe forum 5 minute, apoi lucrez pana pe la 9 si promit solem ca fac pilates (m-am gandit eu ca zumba din prima ar fi prea brusc si as lesina dupa 10 minute)
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, M-am gandit sa va impulsionez un pic... programul meu azi: la 5.30 trezirea(nu de buna voie[bang]) si sub dus, dupa aceea ingrijit copilasi, acum stau la un cappuccino si doua portocale (deja am mancat o farfurie cu musli cu fructe uscate si un pumn de nuci). De la 10 o ora zumba si dupa aceea treburile zilei...(copil la inot, strang prin casa, etc). La amiaza cred ca maninc o salata cu multe legume si cu ton...diseara paste integrale cu sos de rosii si ceva branzeturi...si vin rosu[:)]! In timpul zilei mai maninc mandarine, ananas, 2 mere... Posibil(probabil) ca diseara la film cu al meu sa scap si la cateva bucati de ciocolata... Dulcetica, eu te inteleg ca acasa e mai greu sa te abtii de la mancare decit la servici. Eu sunt trei zile pe saptamina la munca si acelea sunt cele mai bune zile din punct de vedere al mancarii, acasa mereu rontai ceva(si daca sunt acum doar fructe, dar tot se aduna). Eu zic sa nu te concentrezi pe un kilogram pe saptamina si sa nu recurgi la infometare, nu vrei sa fii slaba dar cu ten neluminos, par uscat, ochi nestralucitori, din cauza ca nu maninci bine? Fiecare suta de grame in jos conteaza, nu trebuie sa fie neaparat un kilogram pe saptamina... Si mai ales ce conteaza mult e atitudinea ta, daca esti pozitiva si te uiti la ce ai frumos, te iubesti pe tine si in procesul de slabire, nu doar cand ajungi la un ideal...(uite, sunt sigura ca ai un decolteu superb, pune-l in evidenta prin bluze/rochii feminine, poate ai picioare frumoase, pe tocuri o sa arati, acum, da, in acest moment, traznet!) O zi frumoasa va doresc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mianna
Citat:
citat din mesajul lui dulcetica Mianna ,dieta Dukan da sigur randament,dar fiecare organism reactioneaza diferit.De aceea spuneam ca acea zi de proteine are efect diferentiat,indiferent de etapa.
tot nu inteleg - tu ai ajuns pana-n a patra faza la Dukan, din moment ce vorbesti de "acea zi de proteine"?? ca altfel vorbesti de mai multe zile, nu doar de una. Dukan recomanda ziua aceea de proteine (mai precis in fiecare joi, zice el) toata viata. nu stiu de unde-ai scos-o ca slabesti cu ea un kilogram pe saptamana - poi m-as topi intr-un an, adica in 50 si ceva de saptamani m-ati lua cu pipeta [:D] Asculta, priveste si taci!... Din brate fa-ti aripi de fier Si zboara cu ele spre cer!...
Slabesti un kilogram pe saptamana atata vreme cat ai de unde. Si cu montignac tot 1 kg pe saptamana cat a fost de unde, cand n-a mai fost am stagnat saptamani in sir. Ceea ce m-a facut sa inteleg ca slabitul nu e ceva matematic: 1 kg x atatea saptamai = atatea kg. E foooooarte departe de formula asta magica. Laura, orezul depinde cu ce-l mananci. Daca il mananci fara grasime poti manca in orice cantitate, dar cata creta poti manca? [:D] [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iris, de ce mananci paste cu branzeturi seara si salata la praz? de ce nu invers? Eu cand vreau sa slabesc mananc foarte putin seara, si in niciun caz carbohidrati. Eu am impresia ca daca combini carbohidrati cu grasimi seara si cu alcool - esti pe regim de ingrasare, nu de slabire.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, Lavi, maninc cu familia mea, doar nu o sa le dau pasta la amiaza si salata seara? Pe langa asta noi mancam de obicei seara mancare gatita, si seara e la noi 17.30, ora cinei... Si asa maninc de ceva vreme(de un an si jumatate), si ma mentin(intai am slabit si de un an si jumatate ma mentin)(vin beau doar in weekend)... e drept ca acum vreau sa slabesc un pic, ma gandeam sa maninc mai putine dulciuri in timpul saptaminii.(adica ciocolata si poate, incerc sa vad daca reusesc, mai putine fructe) Dar de ingrasare nu e, ca nu ma ingras[:)]... Probabil ca am mentionat ca eu nu vreau sa slabesc 10 kg, ci doar citiva centimetri in talie. Si vreau sa fac miscare mai multa, sa renunt la cate ceva, dar nu la tot... la mine trebuie sa fie un stil de viata, schimb pe ici si colo ceva, dar nu renunt abrupt la toate bunataturile, pentru ca (pentru mine) asa ceva nu merge pentru totdeauna... de un an si jumatate ma mentin prin stilul acesta, asa ca nu cred ca e asa de rau[:)]... Pe langa asta eu imi verific in mod regulat (e un site, dar e olandez, poate e si vre-un site romanesc cu asa ceva, in care scrii care iti e meniul si iti calculeaza cat din necesarul zilnic primesti prin alimentele consumate) cam cate vitamine si minerale primesc prin mancare, si completez, cand e nevoie, cu vitamine si minerale. Un regim fara carbohidrati si grasimi nu cred ca e sanatos pentru organism. Grasimi bune (peste, avocado, nuci) si carbohidrati sanatosi (fructe, fasole, mazare, paine integrala, orez integral, paste integrale) sunt foarte importante pentru organism. Nu cred in regimuri de viata care exclud carbohidratii si grasimile. Si, sincer, nu ma tenteaza sa fiu superslaba, traind din castraveti si morcovi... (asa ar fi la mine, stiu ca alti oameni au alte gene, alta conformatie, alt metabolism [:)]). Pentru mine e important ca eu sa ma simt bine in pielea mea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

laura, doctorul meu (sotul [:D]) spune ca orezul e ok, cu masura; asa, ca in proportiile de sushi (nigiri, adica bucata de peste pusa pe blob-ul de orez). daca poti, alege din cel whole grain (nu stiu in ro). asta pt ca, desi are glucide, corpul consuma mai multa energie sa extraga calorii decat din cartof, de ex. iar la whole grain, consuma si mai mult. salata de care zici (e aproape caesar salad) e ok daca nu pui dressing, si masori cu grija si branza si carnea. oricum, va fi mai usor odata ce-ti obisnuiesti stomacul cu portii mai mici, si treci la miscare/plimbare atunci cand vin poftele :) o portie de 30 min. de exercitiu, plenty of water si o bucata de cioco neagra - you'll feel like new. Always the dullness of the fool is the whetstone of the wits.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...