Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

scriitori contemporani romani


aiamoni

Recommended Posts

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Din romanele mai vechi (dar contemporane totusi) mi-au placut cele cu Melania si Minerva ale Rodicai Ojoc-Brasoveanu, dar si cateva din romanele scrise de Elena Gronov-Marinescu si Ion Grecea (Talida in mod special). Sunt povesti cu personaje frumose, fara vulgaritate, care au si alte probleme de rezolvat decat vesnicele chestii sociale...si-atunci ma intreb iar, sunt eu prea limitata si ingusta??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buli
Citat:
citat din mesajul lui portocalia as mai adauga T.O Bobe: "Cum mi-am petrecut vacanta de vara".
e faina? mi-a atras atentia coperta :)))))
Daaa. E fix ca un copil de 8-10 ani cand incepe sa-ti povesteasca: incepe delicios, sunt niste faze si un limbaj super-amuzante. Dar dupa jumatate (a cartii), ramane fara substanta si incep niste fabulatiuni cam aiurea pe campii ... La vremea aparitiei stiu ca erau niste faze ff similare cu ce se intampla prin societate/presa - acum nu stiu daca le-as mai prinde. Merita, macar inceputa [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am cumparat si eu un T.O. Bobe - 'Contorsionista'. Inca nu m-am apucat s-o citesc dar incep sa am asteptari bune :) aiamoni, o carte pe care sa NU o citesti daca vrei sa stai linistita: Alexandru Vakulovski - 'Bong'. O carte pe care sa o citesti foarte linistita: Savatie Bastovoi - 'Intre Freud si Hristos' Una care mi-a placut mie foarte mult si merita incercata: Filip Florian - 'Degete mici'.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archa, bun venit [flo]. Degete mici am citit si eu recent, dar nu m-a entuziasmat prea tare. Mi-au placut povestile, fiecare cu ritmul ei, unele ma bantuie si acum (cea finala, a calugarului), dar am fost ff frustrata tot cautand un sens, o idee, ceva care sa le ridice de la nivelul de fapt divers. Se pare ca am cautat degeaba - vezi fragmentul de inteviu din [url="http://filme-carti.ro/carti/degete-mici-de-filip-florian-8023/"]finalul articolului[/url].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...