Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scolari de Iulie - August 2004 * 89


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

caro, merci, le-a primti, le-am listat color ca ieri am lucrat dupa unele alb negru, mi s-au facut creerii varza;)) ion e bine, a avut o emdie de 9, la romana dar ma declar multumita. stacheta e sus de tot la el la scoala. altfel, multe figuri, virsta critica, astept sa-i mai vina mintile la cap. altii spun ca ar trebui sa mai las garda jos, sa ma dau pe brazda;))

gabi, felicitari pt matei, bravoo

 

tzucurei de tzucureiid="purple"> 1id="teal">, 2id="maroon">, 3id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sugestie ... Daca lucrati subiecte cangurul, nu neglijati foaia de raspuns. O gasiti atasata in mail.

Testele sunt corectate (scanate) de computer, iar daca nu e bifat bine raspunsul, nu se puncteaza.

In plus, e destul de greu pentru ei sa inteleaga la prima vedere ce trebuie sa faca acolo.

Atentie la cum se corecteaza daca s-a gresit (nu se sterge!) si atentie daca nu stie raspunsul la o intrebare, cand transcrie raspunsurile pe foaie sa nu uite sa sara randul respectiv.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La concurs copiii primesc o revista cu subiectele grila (intrebare cu 4 variante de raspuns) pe care ei lucreaza efectiv (pot incercui raspunsul corect, calcula pe margine, daca e cazul, trasa linii ... orice il poate ajuta). Aici poate sa stearga. Aceasta revista o pot lua acasa dupa concurs.

Dar mai primesc si o FOAIE DE RASPUNS pe care trebuie sa "coloreze" cerculetul corect la fiecare intrebare [:D]. Stiu ca suna ciudat, dar iti vei da seama ce vreau sa spun cand vei vedea foaia. Aici nu se sterge. Daca a colorat cerculetul gresit, trebuie sa le coloreze si pe celelalte care sunt gresite de la intrebarea respectiva si sa il lase pe cel corect necolorat [alcool].

 

Cu raspunsul pus la nimereala e OK doar la clasele I - III. (nu se depuncteaza). De la clasa a IV a in sus orice raspuns gresit aduce o depunctare de un sfert din valoarea intrebarii, deci nu e recomandat.

 

Alessia procedeaza in felul urmator(alegerea ei): rezolva o intrebare, se duce si completeaza raspunsul pe fisa apoi trece la urmatoarea ... La un momemt dat i s-a parut mai grea o intrebare, a zis ca o lasa pentru la sfarsit si a trecut sa o rezolve pe urmatoarea, dar cand a trecut raspunsul pe foaie a uitat sa lase liber la intrebarea grea si a incurcat toate raspunsurile urmatoare pana si-a dat seama. La asta ma refeream ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kim222
felicitari Matei!!Caro cum nu se sterge??? Si cum adica sa sara..adica sa nu puna nimic?Pe vremuri la grila erai sfatuit sa pui orice ..poate se nimereste[:D]
align="right" id="quote2">Scuze ca dau buzna peste voi [:I]Cititi cu atentie regulamentul la "Cangur" !Daca pun "la nimereala" si gresesc se depuncteaza si pierd mult din punctaj.Trebuie invatati acasa ca acesta e un concurs "mai altfel", punctezi mai mult daca il abordezi stiind cum trebuie procedat.Pentru punctaj maxim e bine sa bifeze doar 5 din raspunsurile la intrebarile usoare, cele de la 1 la 10, maxim 5 din cele grele ( ultimile 10 ce au punctaj maxim dar doar 5 din ele sunt acceptate, chiar daca sunt corecte toate 10).Este o schema de abordare explicata chiar la ei pe site.Cei mici, la primele participari, din entuziasm bifeaza tot "ce prind" si stiu. Insa la corectare calculatorul ii poate depuncta.Orice raspuns gresit are un punctaj in minus, daca nu stiu exact raspunsul mai bine se sare intrebarea si asa scapa de depunctare.Multa bafta prichindeilor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...