Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scolari de Iulie - August 2004 * 89


Recommended Posts

neata

Kim cum adica nu tii cont de tema data tu? faceti altceva? sau faceti intotdeauna si in plus.

Mani, uffff, grea boala cu lego! la noi cel putin..... nici nu se dezbraca si se lipeste de birou sa mai combine cate ceva. sau de dimineata, cu ochii lipiti...rasu' lumii.

o zi frumoasa sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neatza[flo][pup].....ninge,ninge,ninge,imi place cum este afara[:D]

Deci eu nu lucrez suplimentar cu ea decat atunci cand este cazul...de exemplu ne uitam ce litera urmeaza si o exersam pe caietul de casa pana iese bine[:D]...cateodata prea mult strica!

Ieri ii povesteam ca ma intalnisem cu doi fosti colegi de la gradi care sunt in alta clasa si cu care doamna face in fiecare zi ore pana la 1 pentru ca ultima ora este de meditatie,nu-i obligatorie ci ramane cine vrea[:D]....la care mandra"super,vreau si eu sa fac?"...eu mirata"ce sa faci tu acolo?"..."pai yoga ce fac si ceilalti la meditatie!"[:D]...si se pune repede si intr-o pozitie corespunzatoare invatata de la verisoara ei mai mare[:D]

hai sa avem o zi faina

 

filmuletze,filmulete noi,gorodeii,aripile mele,

gorodeii noi

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

E viscol si ninge...niiingeee! (fetele erau superincantate![:D] normal, si eu sunt incantata ca avem zapada!)

Hai la sanius!!!

 

Ioana, super Mariuca cu yoga! [:-)))][:-)))]

 

Eu recunosc ca ii dau zilnic ceva suplimentar pentru cand vine de la scoala, lectiile le face cu mine cand vin de la servici pentru ca altfel (mai ales la romana) scrie cu picioarele ca sa termine repede. Asa ca ii las dimineata la romana 4 randuri pe caietul de casa pe care i le incep eu. (Cam atat au ei de scris la tema, o tema e cam juma' de pagina din caiet.) La mate ii las o fisa. (Acum la mate au fise care sunt de cate 2 pagini.)

 

O zi excelenta sa avem!

 

"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain)

 

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)

poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu in foarte multe cazuri nu fac nimic suplimentar pentru ca ma inspaimanta faptul ca sta atat de mult la teme - minim 2 ore. ori e el mocait ori au mai mult de facut.

doar aseara a avut doar 2 pagini la mate asa ca i-am dat fisa de model de la concursul Euclid, care n-a mers foarte bine - era totusi obosit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi mai nou ne delectam cu cangurul suedez si cu ocazia asta am aflat de la Eva ca si ei fac din cand in cand cateva probleme de acolo... deh daca ea nu povesteste nimic din ce fac in timpul orelor de scoala, raporteaza numai despre pauze[:D] oricum e mai usor cangurul suedez, daca intereseaza pe cineva se gaseste aici http://ncm.gu.se/media/namnaren/kanguru/2011/webb/milouproblem_2011.pdf

Vad ca ziceti ceva de un mail de la Andries, este vorba de culegerea despre care zicea? As vrea si eu tare mult...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello

 

vad ca vb de teme si de munca in plus. La Danu temele la romana sunt de 2-3 pagini in general, cu mici variatii, dar mai putin de 2 pagini niciodata. Are de scris cate 4-5 randuri cu litera nou invatata plus de compus propozitii cu literele invatate, sau de copiat din culegere cuvinte si propozitii. La mate au de rezolvat cate 2 fise de exercitii (adunari, scaderi, compuneri, descompuneri si alte exercitii din culegere si din caietul special).

 

La Smart la romana a luat 90 de puncte la romana si 100 la mate. La baraj a gresit 2 din cele 10 probleme, care, au fost dificile dupa parerea mea si cu atat mai mult cu cat NU am lucrat asa ceva cu el in prealabil, deci au fost modele complet noi de probleme pt el. Recunosc ca eu am fost tufa de Venetia la mate, asa ca la unele probleme de la barajul de mate m-as fi uitat luuuung de tot la 7 ani[:I] Sunt foarte multumita de cum s-a descurcat el insa, sunt convinsa ca putea face si mai bine de atat, daca era putin mai atent. A avut insa o zi mai ...in care nu a fost in forma, asta pt ca, cu o zi inainte de concurs a luat un BINE la mate, si s-a consumat f tare. A plans in somn in acea noapte mormaind ceva cifre. Abia l-am trezit cat de cat ca sa il linistesc si sa-l fac sa nu mai suspine. Am fost si eu magarita pt ca l-am acrosat destul de aspru pt greselile facute, i-am reprosat ca nu gandeste destul de rapid din neatentie. Pt ca facuse greselile lucrand sub presiunea timpului. Avusesera de rezolvat intr-un minut 10 exercitii pe care trebuiau sa si le copieze singuri de pe tabla. Din cele 10, 5 au fost cu necunoscuta. I-a luat mult pana sa le copieze, el nu e mare vitezonam la scris. Am exagerat cu mustrarea [bang][bang][bang][bang],ca atare copilul a avut noaptea cosmare

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, adica la mate avem invariabil 3 randuri din litera invatata si 10 prop ..eu ii dau dictare si citit din Mos Arici...la mate au in genere 5..6 ecutaii..eu dau 2 coloane de adunari si scaderi (isi mai pune el o coloana[:D])..descopuneri, ecuatii cu o necunoascuta si tot ce-au mai facut..si asta pt ca tema s-ar termina f repede si mai tarziu as avea probleme cand se mari ca volum.Azi la mate au facut asta: a-c-m = ? in conditiile in care a=2+3; c=1+2 si m=1+0...mey si din astea spuneti ca am facut noi ?[alcool]

Lia felicitari si nu stresa copilul! Lui Luca ii se rupe de B-uri:)))

Cori, aveti si voi Cangur?[:D]

 

aici este furtuna.. cam sinistru...

 

edit: Luca citeste si el singur texte lungi!!![pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Lio te-as lua cu batzul zau asa, pai ce faci tu acolo procesul de la Nuremberg pentru un amarat de Bine la mate?? Spune mersi ca nu-l ai pe-al meu care ti-ar tranti-o imediat "da-ma afara din casa, na, ca asa vrei tu sa-ti chinui copiii" [:-)))] sau "mai bine imi dai o bataie decat sa ma mai bati la cap", in fine, ia-o si tu mai moale ca bagi frica in el plus sentimentul de vinovatie ca nu se poate ridica la nivelul pretentiilor tale si uite asa ajung cu probleme sentimentale copii de nota 10 de nu mai stiu parintii ce sa faca si cum sa faca ... mai acum doua zile Vic imi spunea "de ce nu ma lasi tu pe mine sa ma educ eu singur asa cum pot?" [:-)))] si Mircea din living "da, da, lasa-l mami cum poate el" [:-)))] Eu sustin ca pisalogeala si morala e necesara la copii mai ..."nepasatori" asa, care nu pun la suflet prea tare.

 

Culegerea am scanat-o ieri, azi n-am apucat sa trimit nici un mail ca la 5 m-am trezit, la 7 ieseam pe usa, la 8 lasam copilul la scoala, la 8 si 10 al doilea la gradi, la 8 30 parcam masina la birou, la 9 30 eram la aeroport [:-)))] am asteptat o ora si ceva sa curete aia pista si pana la 18 am tot lucrat. Deci maine, sper sa am timp, sper pana vineri sa se potoleasca viscolul ca nu am chef sa stau pe aici peste week end. Aici la hotel nu am conexiune asa buna la net si nici nu mai pot la ora asta.

 

Pontoasa Mariuca ... rau de tot, ar face un stand up comedy cu Victor de-am lesina de ras (cred ca-i gena de la latitudinea aceea [:D])

 

Azi dimineata la 4:30 utilajul de deszapezit din satul meu (un iveco nou nout) si-a facut aparitia si pe straduta mea, asa ca am putut iesi, surpriza a fost cand am iesit din sat si am intrat in Bucuresti, pai am facut un drifting fratioare am evitat un accident ca-n filme sau ca-n fulger mcqueen, au amutit copiii in spate, da Doamne sa curete astia pana vineri ca altfel imi iau concediu !!

 

ps: si vic a avut o data o noapte alba ca-i era frica (,) ca n-o sa-i treaca mingea peste fileu a doua zi (trebuia sa joace pe un alt teren decat cel cu care era obisnuit), fratioare 3 ore am stat de vorba (de la 23 la 2 noaptea) despre cum se da mingea peste fileu, cum e mingea, unghiul, cat de aproape, departe stai, cum tii cotul, cum il impingi, cat de grea e mingea, cat de inalt fileul, etc etc.

 

Andries

 

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!

uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!id="green">id="size2">id="Verdana">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata

de abia acum a inceput la noi ninsoarea dupa ce a batut vantul cu 100km/h toata noaptea si a fost cald. am venit la serviciu... sa vaz cum oi pleca [:D]

din ce ziceti voi se pare ca Patrick are intr-adevar mai multe teme, deci probabil ca ar suplini lucrul suplimentar, doamna ne zice sa facem doar cand spune ea ca e cazul. o sa mai fac cate ceva ptr concursul de sambata, sa vad daca avem si timp.

Cori, tot ma tineam sa iti zic ca trebe sa fie si frun cangur suedez ca la orighine concursul e frantuzesc.

Andries, sper sa ii iasa azi lovitura lui Victor [;)]

o zi frumoasa va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...