Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (4)


Recommended Posts

Dragelor, peste putine ore deschidem la bazar (si la generale un subiect) rubrica Martisoare DC, unde sunt multe ( peste 700 ) si de toate, fondurile stranse in urma vanzarii lor ajung la cazurile umanitare de la subiectul "Un caiet, un creion, o carte", pentru copiii din familiile defavorizare descoperite de noi cu ocazia campaniei de Craciun. Sunt martisoare-cadouri pentru toate varstele si toate buzunarele, de la martisoare hand-made (facute special pentru aceasta campanie) la felicitari. Inclusiv fetele din diaspora pot comanda pentru cei din tara, sau invers.

 

In rest numai bine, Adi cu tuse, fara febra, si plictiseala aferenta statului in casa. mai pictm cate ceva, mai desenam. Afara a inceput viscolul, am iesit un pic la cumparaturi si ne-am intors inainte de a incepe viscolul.

 

 

............................................................

 

[cubrad] Ajutoarele lui Mos Craciun

Mama de papanas Andreiutz id="size3">[bonjovi] id="navy">( 02.10.2007 )id="Script MT Bold">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Noi acasa si azi. Andrei e cam racit, Alex e chiar binisor. Azi am gatit si am facut lectii. Andrei face jocuri din caiete de activitati, dar mai cu zorul.

 

A inceput viscolul, brrrr. Noi dormim toti 3 pe canapele, cica ne am facut cuiburi. Eu as hiberna.

 

Weekend excelent!

 

Rox, mamica Alexandrei si a lui Andrei id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, a inceput viscolul si la noi, de la et 8 se vede bine, suntem aprovizionati cu de toate, in casa este cald, suntem gata de hibernare !

 

............................................................

 

[cubrad] Ajutoarele lui Mos Craciun

Mama de papanas Andreiutz id="size3">[bonjovi] id="navy">( 02.10.2007 )id="Script MT Bold">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi ploua[:D] gata cu viscolul, cica maine va fi soare maxima 7 grade, sa vedem[:D]

Crishtina si ce i-ai raspuns lui Robert[:D] Pe Elisa o intereseaza unde se duce mancarea, de unde vine pipi[:D]intrebari mai simple asa...

 

Sanatate bolnaviorilor[pup]

 

 

Myral cu Darius, Elisa si Isabela

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui myral
La noi ploua[:D] gata cu viscolul, cica maine va fi soare maxima 7 grade, sa vedem[:D]Crishtina si ce i-ai raspuns lui Robert[:D] Pe Elisa o intereseaza unde se duce mancarea, de unde vine pipi[:D]intrebari mai simple asa...Sanatate bolnaviorilor[pup]Myral cu Darius, Elisa si Isabela
align="right" id="quote2">Prima data am incercat sa evit intrebarea...m-a luat chiar prin surprindere [:)] apoi i-am zis...cand tata o iubeste tare tare pe mama...se face un copilas micut in burta. Care creste apoi si vezi burta mare [:D](Pt el a iubi =a imbratisa) A fost foarte multumit de raspuns [:)] Si eu simt ca i-am zis bine...sa nu il mint cu berze si de astea...dar nici sa explic prea mult sa starnesc curiozitatea.Crishtina cu Robert , Nicole & Carlotta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Am luat la rasfoit si noi atlasul cu corpul uman si Elisa vrea sa-i explic, citesc tot tot inclusiv celulele, nervii, neuronii, ochii, creierul, cum pompeaza inima sangele[alcool] sa nu sar ceva[:D] Inca nu intreaba cum ajung bebeii in burtica dar sigur nu voi folosi nici eu berzele[:D]

Am luat si primul nr. cu corpul uman de la De Agostini cred ca va fi interesant, mai greu cu asteptatul in fiecare saptamana, va dura cam mult sa completam modelele anatomice...

 

In rest, tot prin casa ca iar a venit gerul si vantul, asteptam primavara[:D]

 

 

Myral cu Darius, Elisa si Isabela

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabina balerina, nu credeam ca voi apela la stiinta ta de titileala, dar uite ca nu am incotro. Ptiu, si eu care credeam ca le stiu pe toate...

Judeci ca am probleme cu alaptatul... In maternitate, cum incepeau piticii sa planga, pac le bagau completarea sub buzita si rezolvau stresul lor. Erau dati cand veneam la alaptat si bebe era satul de nu se poate. Cum am ajuns acasa, am inceput un program intens de pus la san, tocmai in ideea de a recupera si de a-l obisnui numai cu sanul. Asta pana mi-a facut niste rani de ma tineam de pat cnd ii dadeam sa pape, mai ceva ca la un sex fierbinte. Dar ziceam ca rabd pana mi se tabacesc biberoanele si rezolvam problema. Iote ca nu am facut decat sa le rup si mai tare, pana la sange.

Apoi am fost la pediatru si bebe scade in greutate, in loc sa se dezvolte. L-am adus acasa mai gras decat l-a facut ma-sa si acum a pierdut deja 200 gr. Doamna pediatra mi-a bagat fortat competare, ca sa nu ajungem la spital cum am patit cu Yanisu. Eu sunt total impotriva si chiar imi propusesem sa-l alaptez exclusiv pana la 6 luni.

Ideea e ca dupa ce mi-a rupt tetinele, am inceput sa ma mulg si sa-i dau laptele meu din bibe. Am zis sa le las pe dansele doua zile sa se repare si sa nu-i bag totusi completare. Deci nu mai vrea san, desi are tetine cu o curgere lenta, speciale sa munceasa bebelusulsi sa-l mentina la ideea de supt la san.

Manaca foarte bine, cate 70-80-90 de ml la o masa. Eu am lapte berechet ca mulg cate 120 ml la trei ore. Cu toate astea, bebe continua sa scada in greutate si parca e si palid asa la fatuca. Ce sa fac????

 

[hippi]ANNISIAid="red">, mami de [rulo] YANIS LUCAid="teal"> si suriorul lui ANDREAS FABIANid="blue">id="size2">id="limegreen">

 

 

Mid="red">iid="blue">cid="limegreen">uid="purple">lid="green"> Yid="orange">aid="red">nid="purple">iid="red">sid="green"> cid="black">rid="orange">eid="blue">sid="purple">tid="teal">eid="green"> mid="red">aid="limegreen">rid="purple">eid="green">id="size1">

 

Sid="red">uid="blue">rid="limegreen">iid="purple">oid="green">rid="orange">uid="red">lid="purple"> lid="limegreen">uid="red">iid="green"> Yid="black">aid="orange">nid="blue">iid="purple">sid="teal">id="size1">

 

Praslea cel voinic si perele de aur (ca mere avea mama inainte de odiseea in 40 de saptamani)...id="blue">id="size1">

 

"Nu-i nimeni drac si nimeni sfânt!

Credinta-i val, iubirea vânt

Si viata fum!"

id="red">id="size1">
id="right">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaa. sa n-aiba icter fiziologic,, asta da crestere lenta in greutate prima luna si n-ai ce face decat soare (de unde acuma...) si mult lapte de mama.

mai poti vedea cu pozitia de supt daca e ok, insa daca ti-a facut rani inseamna ca ca el vrea sa suga si e puternic, asta e bine, insa poate nu il tii cm trebuie. Daca vrei, iti pot da numele unei consultante care are facultatea de Moase si vine la tine acasa si te invata tot ce trebuie sa stii.

 

asistenetle alea sunt niste nemernice :((( in loc sa ti-l aduca la alaptat l-au confuzat si-a cu d-aia ti-a facut rani.

 

mai incearca si mamelon de silicon ca e pacat de-atata lapte, n-am auzit pe nimeni sa scoata 120 de ml la asa varsta mica a bebelusului, ptiu ptiu ptiu!!

 

deci daca e mai galbior e icterul, laptele tau mult si evtl tine-l mai la geam pe timo de zi, bine imbracat, cheama consultanta de alaptare (elimina spatiile cand dai copy paste, Irina Popescu e prietena cu mine si a rezolvat-o pe soramea care alapta cu sange si mai era si cu ditai fitele de a alaptat 2 ani si 5 luni)

http://www.naste cum simti. org/about/echipa/

 

va pupic tare si nu dispera, o sa reusiti, au reusit mame care n-aveau atata lapte. Nu conteaza cat creste in prima luna, conteaza sa va gasiti solutia si un ritm, abia de pe la 5, 6 saptamani incepe cresterea pe bune la copilasii cu icetr mai pronuntat.

 

 

 

____________

 

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!id="Century Gothic">id="red">id="size1">

 

Cum mi-am alaptat copiiiid="Book Antiqua">id="size2">id="maroon">

______________

 

Sabina's blogid="teal">, [hippi] Sofia Galagiaid="teal">id="Times New Roman">id="teal">id="Times New Roman"> si [yum] bb Gheoid="Times New Roman">id="teal">id="Times New Roman">id="teal">

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.id="Verdana">id="purple">id="size1">
id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...