Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi (29)


Recommended Posts

OANA.IRINA eu merg la masaj la o tipa in PACURARI ,costa 30 ron sedinta ,cam 1 ora si jumate.la 10 sedinte primesc una gratis ![pk]

imi permiteti sa scriu ceva off-topic?

5 REGULI DE BAZA PENTRU AMELIORAREA CELULITEI:

1. FERITI-VA DE CARBOHIDRATI DUPA ORA 18.

-evitati dulciurile,fructele,fainoasele si leguminoasele (fasole,mazare) la masa de seara,glucidele din compozitia lor vor fi transformate in grasime!Limitati-va la proteine slabe(peste,carne)si multe legume,pe cat posibil consumate proaspete,ca salata.Concluzia:nu lasati carbohidratii de la masa de seara sa se transforme in celulita pe timpul noptii.

2. FACETI O ORGIE DE ANTIOXIDANTI

-faceti abuz de legume proaspete,care cu cat sunt mai colorate ,cu atat contin mai multi antioxidanti si fitonutrienti cu efect benefic

-nu uitati de fructe,seminte,nuci ,alune,migdale ,sunt produse ideale pt o gustare anticelulitica.

3. CRESTETI APORTUL DE LECITINA

-lecitina este o substanta implicata in transportul colesterolului si subst.grase din sange ,fiind unul din factorii care impiedica depunerea acestora pe peretii vasculari.

-la nivelul pielii ,lecitina lecitina protejeaza celulele dermice,asa ca introduceti in alimentatia curenta :soia si derivatele de soia,conopida,rosii,spanac si portocale.

4. FOLOSITI-VA DE ACIZII GRASI ESENTIALI OMEGA-3

-rolul acestora este sa reduca procesele inflamatorii(inclusiv celulita),sa intareasca structura pielii.

-consumati de minim 2 ori /sapt peste gras(somon,ton,sardine,macrou,hering)-bineinteles nu prajite

-surse vegetale de acizi grasi omega-3 sunt fructele oleaginoase(nucile)si semintele de in.

5. MANCATI PROTEINE SLABE LA FIECARE MASA

-faceti un obicei din a introduce la fiecare masa o portie de carne slaba ,peste ,ouasau tofu.

-proteinele contin albumina si aceasta ajuta la drenajul lichidelor care stagneaza intre adipocite.Celulita reprezinta o staza limfatica cu inflamatie la nivelul pielii ,care provoaca aspectul de coaja de portocala .

Am citat din cartea pe care o citesc ,va mai intereseaza si 10 obiceiuri care "rad" coaja de portocala?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Simonik21
Buna, fetelor! Abia amvenit de la Arcadia si sunt f fericita k mi am vazut puiutzul....mi a zis doct k e f bn, are 2kg900g si pt prima data i am vazut fata. Maine merg sa fac contractul pentru nastere si sa vdm ce trebuie sa mai facem. Va pup si o zi frumoasa![gravi] cu [baietel] 35+
align="right" id="quote2">Simonik sta bine bebe la greutate ,si cu cine semana la fata ? cu mami sau cu tati ?[:D] sarcina usoara in continuare ! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonik felicitari pentru vestile bune.

Ce frumos e sa iti vezi bebelusul [olala] i know the feeling, dar sa stii k e si mai minunat sa il tii in brate. Fericirea creste exponential de acum inainte [pup]

 

Iulia, ne intereseaza, evident [flo]

Super cute pozele [olala]

 

Claudia, eu fac masajul dupa baita. Deocamdata fol uleiul de la bioderma, dar se termina si am cumparat de la weleda

dupa ce il termin pe asta de la weleda o sa fol si eu ceva mai natural, am si eu de migdale de cand foloseam la burtica si am cumparat si ulei de masline bio.

eu am o manie sa cumpar totul din timp ca sa nu ma trezesc intr-o zi ca am nevoie si nu am [:D]

Deja ma uit la scaun pt diversificare si tot ce ne mai trebuie :)

 

__

Lena - [mamica] fericita a Maiei

 

Bebe Maia - 8 oct 2011

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iulia_iulia La multe lunite pentru bebe Andrei!!!

Eu nu o mai dau pe gazuta cu crema la fundulet.Nu am avut niciodata probleme cu iritatii sau alte minuni.Am mers doar cateva lunite cu Sudocrem.Acum spalat funduletul cu apa calda la chiuveta, sters si aerisit bine,pampers curat si atat.

Eu nu am mai intrat de cateva zile pentru ca am avut ceva probleme cu calculatorul, am pierdut hardul si tot ce era pe el.De 2 zile stau si astept sa recupereze macar documentele si fotografiile de pe el.Noroc ca aveam salvate si pe dvd-uri toate fotografiile de vacanta insa daca nu reuseste cu recuprarea datelor pierd cateva filmulete cu gazuta de pana acum.[bang]La cat de necajita eram nici de laptop nu am avut chef.

Va multumesc pentru urarile de sf.Antonie insa, pe cuvant daca am stiut de Sfantul asta si ca e ziua gazutei.[:I][pup]

claumarcoci mie deja mi s-au rupt pantalonii si nu pe cusatura ci crapat in 2 pe fund.[:D][:D]Desi erau marimea M imi pluteau pe mine, adica erau largi destul insa s-au lipit de mine de tot.Am facut smotru prin toata casa de la etaj in jos si eram toata leoarca.Peste pantalonii de slabit mi-am mai pus si o perche de trening.S-au rupt cand m-am aplecat la sters scarile.Insa pana la scari am mai avut de smotruit vreo 9 incaperi cu tot alaiul: aspirat, sters praf, spalat pe jos etc. Munca intensa.[:D] Cand m-am dezbracat sa fac dus erau ferfenita pe mine ca m-am crucit si eu cum de au pocnit in asemenea hal.A ramas numai plasticul cu cusatura de la fund :)).[:)][:)]Trebuie sa cumpar altii si sa nu ii mai solicit atat de mult.Eu dupa ce ii spalam cu apa calduta ii intorceam pe dos ii stergeam cu prosopul si ii lasam asa sa se aeriseasca pe bara de la prosop in baie.Normal ca se topesc daca ii pui pe calorifer la uscat.[:D]

Simonik21 felicitari pentru vestile bune de la eco!

IONELA eu daca stiam ce mi se va intampla as fi vrut sa stiu dinainte daca era vreo modalitate de a nu mai fac ragade pe sfarcuri desi era bebe pozitionat corect.Adica asa credeam eu ca e...Ma gandesc si acum daca la bebe 2 tot asa o sa fie...eu am facut tot ce am putut insa nu puteam pune gazuta la san odata ce eu primii 20 ml storceam sange.Eram carne vie pe sfarcuri.Nu mai zic de sanii angorjati si durerosi insotiti de frisoane, temperatura si dureri de imi venea sa ma urc pe pereti in primele 3 luni de zile.Imi pare rau si acum ca nu a mai acceptat gazuta mea sanul insa ma simt totusi implinita ca inca primeste laptele meu si acum.Poate pare chinuitor insa cred ca orice mama incearca sa ofere ce e mai bun si mai de pret puiutului ei.La al doilea bebe nu mai vreau sa se intample asa.Vreau sa primeasca si caldura sanului meu nu numai lapticul meu.[pup]

Apropo de lapte rau...si a mea soacra cica nu si-a alaptat copii decat 3 luni ca cica avea lapte rau[:-@][:-@]I-am spus si eu ca nu exista asa ceva...nu am vrut sa ma pun rau cu dansa ca ii povesteam mai multe.[:D]

Nico bafta la urmatoarele examene si tinem pumnii sa stea bebe cumintel pana iti iei de o grija cu toate! Sa fie si examenele cu brio si nasterea la fel!De nota 10!Parca mai ieri eram si eu pe ultima suta de metri si abia asteptam sa imi strang comoara in brate.[flo]

Mada si eu mananc dulce la greu si seara mai ales.Nu stiu insa imi cere organsimul dulce.Radeam intr-o seara ca imi era pofta de lapte cu melcusori si l-am facut atat de dulce (mie mi se parea normal) incat sotul meu nu l-a putut manca decat dupa ce i l-am combinat cu mai mult lapte simplu.Mananc si eu ciocolata de la Bucuria.Acuma de sarbatori cred ca am mancat vreo 2 kg de bomboane singura.[:D]Seara rontai napolitane de la Alfers cu vanilie, mai mananc si cate un castron de inghetata si pufuleti.Numai prostii mananc seara insa eu am noroc ca nu se pune in plus.Probabil ca scap de calorii cu activitatile zinice de prin casa.[:D]Oricum cu kg astea ramase nu ma stradui acum sa le dau jos ci abia dupa ce termin cu alaptatul.Deocamdata stau bine acolo unde sunt pozitionate.Adica mai mult la sani si fund[:D][pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumim inca o data pt urari

MADLINE AI PM !

10 OBICEIURI CARE "RAD "COAJA DE PORTOCALA:

1. DIMINUATI CONSUMUL DE GRASIME

o lingura de ulei de masline ,un cub de unt sau 2 linguri de mantana acopera necesarul integral zilnic de lipide-orice surplus se va duce direct pe soldurile voastre.

2. ELIMINATI COMPLET ZAHARUL SI DULCIURILE

contin doar calorii goale ,nu aduc nici un fel de substante nutritive in organism,ci doar placerea la nivelul creierului.

desertul sanatos este reprezentat de fructele proaspete.

3. SCOATETI CUVANTUL PRAJIT DIN VOCABULAR

si din obiceiurile voaste culinare,feie ca e vorba de cartofi ,carne ,peste sau oua .pe langa faptul ca e indigesta ,prajeala aduce in organism produsi toxici si sporeste nejustificat continutul caloric al oricarui aliment

4. EVITATI SA ADAUGATI SARE IN MANCARE

o multime de alimente sunt deja sarate prin procesul de fabricatie(paine,branzeturi,conserve,mezeluri) iar altele contin sare dela natura (lapte,legume).

inlocuiti sarea pe care o folositi la gatit cu plante aromatice sau condimente.

5. MANCATI MULTE LEGUME PROASPETE

sunt bogate in minerale si vitamine dar si in fibre cu rol benefic asupra tranzitului intestinal

6. CUMPARATI VARIANTA CU MAI PUTINA GRASIME

a oricarui aliment:carne rosie slaba (muschi ,pulpa),carne alba (peste ,pui),branza de vaci si telemea ,lapte degresat e t c

evitati cascavalul,branza topita ,mezelurile,carnea impanata,tocaturile.

7. INLOCUITI BAUTURILE RACORITOARE SI SUCURILE CU APA

si aveti grija sa consumati minim 1,5 l/zi .

ceaiul si cafeaua pot fi prezente deoarece au efect diuretic

8. ELIMINATI COMPLET ALCOOLUL

este un catalizator excelent pt transformarea caloriilor alimentare in grasime de depozit.

9. REDIMENSIONATI-VA PORTIILE

si nu uitati :farfuria ideala are diametrul de 20 cm ,jumatate trebuie umpluta cu legume ,un sfert cu proteine(carne sau branza sau oua),iar celalalt sfert cu glucide lente (paine sau orez sau paste fainoase)

o portie corecta de carne are dimensiunea unui pachet de carti de joc iar carbohidratii reprezinta garnitura

3 linguri de orez ,cartofi sau fasole ,o felie de paine sau una de mamaliga sunt exemple de portii corecte de glucide lente.

10. ELIMINATI RONTAIELILE SI CIUGULELILE

organizati-va astfel incat sa aveti 3 mese principale,fara alte gustari suplimentare.

orice gustare declanseaza sectretia de insulina,hormon care,pe langa faptul ca blocheaza arderea grasimilor de depozit,duce la scaderea glicemiei ,tradusa prin senzatie de foame si nevoie de dulce.

Pe langa toate acestea ar trebui si putin sport:

miscarea care "omoara" celulita este cea de rezistenta,cu intensitate medie,practicata regulat ,pe o perioada de minim 30 minute /sedinta.

Si putin masaj nu strica deloc!

SPER SA VA FIE DE FOLOS ! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Iulia ce ai scris tu acolo nu ajuta doar la coaja de portocala ci si la un mod de viata sanatos.

 

Imi place, numai k e tare greu.

Eu am de dat doar burta jos, dupa 6 luni o sa incep abdomene. Oricum de cand am fost gravidutza am inceput sa mananc cat mai sanatos :)

 

__

Lena - [mamica] fericita a Maiei

 

Bebe Maia - 8 oct 2011

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...