Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea la Arcadia - Iasi (29)


Recommended Posts

Am fost azi prin Iuius Mall si la etajul 1 in fata la Pull&bear se desfasoara o campanie de promovare a unei clinici din Timisoara ce recolteaza celule stem. Exista chiar si o tombola pentru mamicile cu burtica , premiul cel mare fiind, bineinteles, recoltarea, procesarea si depozitarea celuleor stem, gratis. Simo da si tu o fuga prin mall si inscrie-te...[:D]id="Georgia">

 

Astept o minune-n viata meaid="Georgia">id="green"> ...[gravi] +39 cu [baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Claudia si eu cand eram graviduta vroiam sa cumpar jolly jumper, dar acum m-a gandeam ca nu e foarte ok pentru coloana... eu zic din ce am vazut, poate e ok. Oricum sa nu il tii mult.

 

Intre bouncer si antepremergator eu as alege antepremergator, tot din motive de pozitie. Pentru antepremergator sa te asiguri ca are o baza solida, k sa nu se rastoarne bebe cu el :)

 

Spor la shopping

 

__

Lena - [mamica] fericita a Maiei

 

Bebe Maia - 8 oct 2011

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, acum intru, ca au plecat musafirii si bebe doarme.

CLAUDIA, de jumper, ca si de premergator, nu am gasit pareri prea bune. Cica ar pune presiune prea mare pe picioruse. Doar antepremergatorul ar fi mai ok. Noi avem premergator la buni, ca a luat ea, dar nu sta mult. acasa are o masinuta din aia fara pedale, pe care il mai pun si merge sigurel impingand cu piciorusele. Bineinteles, cu casca pe cap [:D]

Apropo de casca, Dada, nu mi-ai raspuns. Voi o mai folositi? O accepta Antonia? Cum e cu transpiratia?

 

Eu am comandat scaunel din ala de care va ziceam, Learning Curve Winnie the Pooh. Se foloseste teoretic de la 1 an, dar e ok, cred, inaltimea pt noi, pt ca Tudor e inaltut, are deja aproape 80 cm. Si sper sa-l folosim mai mult timp, pt ca in scaunelul inalt nu stiu cat va mai sta. Deja cand se plictiseste se chinuie sa iasa de acolo si mi-e teama sa nu se rastoarne cumva.

 

Maine cred ca fac si comanda la Amazon de antepremergator si cam atat deocamdata. Eu un leagan as mai vrea, asa ceva, ca sa-l punem la vara in curte, dar si acum in casa. Am gasit doua noi pe Okazii, unul cu masuta cu jucarii in fata si centura doar pe burtica si intre picioare, iar altul fara nimic in fata, dar cu centuri pe umeri si intre picioare, care merge pana la varsta ceva mai mare. Si nu ma pot hotari.

 

Fetelor, voi dati fluor bebeilor? Am vorbit cu un medic stomatolog astazi si mi-a zis ca ar fi bine sa-i dau pana pe la 14-15 ani, zilnic, pentru ca tara noastra e saraca in fluor si are nevoie, ca sa nu apara carii.

 

Ionela, ce mai face Tudor? E deja marisor... Cum il aperi de raceli? [pup] baietii frumosi.

 

Noapte buna!

 

 

Stef si bebe iubit (24.03.2011)

 

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza cu o cafeluta![:)]

La capitolul achizitii eu sunt interesata de casca de protectie..DADA, STEFANA, doar voi aveti parca..e necesara, o tine bebe?e pe marimi,se merita etc...

in rest, cu topaila de ala [:D] eu nu prea sunt de acord. prewalker-ul ar fi ok, dupa 9 luni am vazut ca se foloseste si asta.

NICO, ce faci, cum te simti?

 

MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cori ma simt binisor, multumesc...Ma inteapa burtica uneori, asa ca si durerile menstruale, dar trece repede..doar cateva secunde...ma uit repede la ceas sa vad cat e si astept urmatoarea recatie[:D], ma gandesc ca poate, poate se hotaraste ghiocelul meu sa rasara [olala]id="Georgia">

 

Astept o minune-n viata meaid="Georgia">id="green"> ...[gravi] +39 cu [baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia, multumesc mult de mesaje.

Nico, ma bucur ca sunteti bine, inca putin si minunea se intampla[pup]

Stefana, nu m-am putut abtine sa nu iti prezint si reversul medaliei vis-a vis de administrarea fluorului, aparitia fluorozei. http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/fluoroza-dentara

Daca ii dai LP, fii atenta ca multe formule au de asemeni si Fluor in comp, deci alte suplimente cu fluor ar fi bine sa nu ii dai.eu una nu ii voi da suplimente de fluor copilului meu, cariile apar dintr-un cumul de factori mult mai mari decat lipsa profilaxia cu fluor.(mostenirea genetica, ph-ul salivar care este legat de ceea ce mancam si cum mancam, igiena dentara)

 

 

Mamica Estelei , 24.mai 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupicei!Scriu pe fuga!Stefana am raspuns la pagina 7:

"Stefana noi tot mov avem cascuta.Antonia nu transpira in ea.E bine ca usuci perisorul dupa.Afara eu am sa o scot cu casca dupa ce invata sa mearga cat de cat.O voi scoate la joaca in parc si cand o sa fie vreme potrivita pentru casca.In primavara mai tarziu.In nici un caz nu scoate copilul din casa numai cu casca aia pe frig ca nu tine de cald si nici cu caciula pe sub ea nu cred ca merge.Doar caciulite din alea subtiri care se leaga sub barbita.Insa daca transpira sub casca si ii mai pui si caciulita...sa nu se incinga prea tare.Noi pana acum am folosit-o doar in casa fara nimic altceva pe dedesubt.Am prins-o la spate eu cu ceva ca ne era cam mare si ne venea pe ochi."

Pe noi iar ne chinuie un dintisor ca plangem de vreo 2 ore in continuu si capul e fierbinte de atata plans.Nu avem febra ca am luat temperatura.Manutele si piciorusele au temperatura normala.Tot o tin in brate si o alin...nici cu papa nu prea am stat binisor azi.

gravidacori eu iti raspund la toate intrebarle despre cascuta afirmativ.Este universala!

 

Fug la datorie![pup]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Dada, si scuze ca te-am pus sa te repeti. Nu stiu cum de am sarit raspunsul tau. Chiar il asteptam. Eram curioasa cum e la voi. Acum de vreo doua zile, Tudor n-o mai accepta deloc. Ne jucam incontinuu, eu o pun, el o scoate si tot asa [:D] La inceput o tinea pe cap fara probleme, parea sa uite de ea, dar acum n-o mai tine. Poate se obisnuieste. N-o avem decat de vreo doua saptamani.

Cori, eu zic ca merita, asta daca reusesti sa-l convingi pe bebe sa o poarte. Pe mine ma durea sufletul de cate ori se lovea la capusor de cate ceva. Nu zic, si acum se mai loveste uneori, ca nu o poarta mereu, dar este aparat de loviturile mai grave, cand cade din picioare. Noua ne vine binisor, e doar putin lejera, dar Tudor are capusorul de 47 cm [:D]

Claudia, scuze, pe tine te-am sarit cu un raspuns, despre sondajul canalului lacrimal. Tudor a avut la nastere la ambii ochi canalele infundate, dar la unul s-a desfundat singur pe la 2 luni. Cu celalalt am tras, cu tratament si masaj, fara efect. Initial am fost la dr. Dimofte, care ne-a spus sa asteptam dupa 6 luni, ca poate se desfunda. Apoi, pe la 7 luni ne-a trimis la spital sa facem interventia. Si, cum era cu anestezie generala, de teama am tot amanat. Am fost apoi la 9,5 luni la dr. Galan la Sanoptic, care ne-a zis ca era mai bine sa venim mai devreme, deoarece la varste mai mari exista riscul de recidiva. Anestezia se face cu gaz si dureaza foarte putin, cca 5-10 minute si e foarte putin riscanta.

Am mers cu inima stransa, dar a fost ok, am intrat in clinica la 16.00 si am iesit la 17.00, dupa ce i-am dat si sa suga lui bebe. A fost ok, speram sa nu recidiveze. Cu totul a costat 600 de lei.

 

Voiam sa va mai zic ca am facut comanda pe Amazon, insa am primit mesaj pe telefon ca tranzactia a esuat. Aveti idee cam care ar fi motivul? O fi din cauza ca imi exprira cardul in februarie? Mai astept, ca au zis ca mai incearca sa traga banii.

 

Fug la nani, ca pic de somn.

Va pup si va doresc o saptamana usoara!

 

 

Stef si bebe iubit (24.03.2011)

 

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin, ca am citit articolul despre fluoroza. Madline, chiar mi-a explicat medicul despre excesul de fluor, insa mi-a zis ca tara noastra este intr-o zona saraca in fluor, apa noastra nu este fluorurata ca in alte tari, prin urmare, in afara de pasta de dinti nu luam fluor din alta parte. Cica pe vremuri se dadea copiilor la scoala. Si sotul meu zice ca a luat ani intregi. Eu nu tin minte, desi suntem dee-o seama. Eu am avut carii multe, el nu.

 

Medicul mi-a zis sa-i dau un supliment de fluor, sa-l spal pe dinti deocamdata fara pasta, iar mai tarziu cu foarte putina pasta.

Nu stiu ce sa cred. Am auzit si ca unii pediatri recomanda, altii nu. O sa mai intreb si alti stomatologi, sa aud mai multe pareri.

 

Noapte buna!

 

Stef si bebe iubit (24.03.2011)

 

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi si o cafeluta calda [flo]

Stefana multumesc de raspuns, si noi tot la Galan am fost si a zis sa revenim dupa 6 luni.

Ce liniste pe aici [:I]

Ieri am fost la Mall [:D], dupa ce am pierdut jumatate de ora sa gasesc loc de parcare [bang][bang], m-am grabit sa ajung acasa, la mine totul e conta cronometru, 2 ore de la ultima titi, las lapte stors in bibe si nu a vrut nici asa ... oare ce ma fac????[bang][bang][alcool][alcool]Sper totusi ca pana in iulie sa rez problema ca cunun si nu pot sa-l iau cu mine in sling [:D].

Aveti idee de ce refuza ?? recunosc ca ultima data cand a papat la bibe a fost la botez, adica aku 3 luni, nici suzeta nu mai vrea de vreo 2 saptamani...teoretic stiu ca e de bine... dar asta inseamna ca e dependent de mine si eu nu prea as vrea asta [:I]

 

Ce fac burticile [pup], dar bebei nostri?? sunt sanatosi toti, sper ca nu e nimeni racit

Va [pup][pup][pup][pup] si o saptamana frumoasa sa aveti [flo]

 

Mami fericita deid="red"> [baietel] David 12.09.11id="blue">id="Script MT Bold">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...