Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamicile slabesc dupa nastere (6)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

'neatza si bun venit, Spiridusha si Anutza! Bre, da' ce fotomodele fuserati in "tinerete" [:)]. Io ma "laud" cu un minim absolut de 55-57kg la 1.57m atins acu' muuulte sute de ani (adeca in liceu). Ce vremuri, ce vremuri... Azi sparg eu gheata, pardon troienele si raportez iar un plus [bang][bang][bang],81kg (ce ma oftic, pentru ca acum 4 zile era clar 80,1 si ziceam ca o sa fiu si eu un 7 azi), insotit bineinteles de o constipatie rebela de 3 zile (pe care ma incapatanez s-o combat cu metode obisnuite, fiindca n-as vrea sa apelez iar la prietenul meu, ceaiul de slabit, dar, daca n-o rezolv azi, trebuie, ca ma simt balonata si foarte incarcata la stomac [q]). Hai [pup] si bafta la cantar! __________________________________________________________________ Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am cantarit inca, si acum doarme piticul... Vroiam sa va intreb voi cum slabiti? Ce faceti pentru asta? regim, sport, meditati?[:D] Eu sunt cam dezamagita ca aseara aveam peste 75, deci nu s-a intamplat nimic intr-o saptamana [q][q][q] si plus de asta sunt si mega constipata, nu mai imi vine sa fac nimic. Astept sa ma duc la sala diseara sa-mi consum nervii pe alergat! [pup][flo] Mami fericita de [bebic] Cristi!!![avion] 09.03.2011 Orice cauza are efectul sau, orice efect are o cauza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui spiridusha Vroiam sa va intreb voi cum slabiti? Ce faceti pentru asta? regim, sport, meditati?[:D]
Mai mult meditam [:D] si ceva regim. [:)] Nu prea tinem un regim anume, sport nu prea... dar incercam sa mancam mai putin si mai ales sanatos. Rezultatele nu sunt neaparat spectaculoase, sunt lente dar ceea ce vrem este sa invatam pe termen lung sa mancam sanatos. Noi credem ca astfel vom slabi si ne vom mentine cu succes. [:D] Anul trecut a scapat de 6-8 kg, acum mai vreau sa scap de inca 4-6 si sa ma obisnuiesc intre timp sa mananc sanatos astfel incat sa nu ma mai ingras. "Meditatia" de anul trecut este asa: Corpul tau e prietenul tau, si eu daca as fi corpul unei persoane care decide intr-o buna zi sa ma indoape cu ciorba de varza timp de cateva saptamani, groaznic m-as razvrati !!... L-as fierbe putin, as renunta la cateva kg ca sa-l amagesc, dupa care as pune la loc dublu, sa se invete minte. M-as bucura in schimb daca nu m-ar mai intoxica cu tigarile lui obosite, cu bauturile lui carbogazoase si cu chipsurile alea puturoase exact cand am si eu nevoie de putina odihna.... mai bine spus, daca as avea gura sa vorbesc i-as spune cele cateva reguli pe care e bine sa le respecti daca vrei sa-ti fiu prieten: 1. Hraneste-ma de trei ori pe zi, si respecta orele, pentru ca eu sunt reglat ca un ceasornic, si-mi place sa primesc ce vreau la orele la care vreau. Bunaoara, dimineata, la pranz, si seara. Si dimineata nu este ora 9, ci ora 8, pentru cei care nu inteleg de ce iese soarele asa devreme. 2. Pastreaza un interval de 5 pana la 6 ore intre mese, ca sa-mi dai timp sa ma reglez si sa diger ce mi-ai dat sa mananc, indiferent chiar de ce sau de cat mi-ai dat sa mananc. 3. Da-mi cel putin 2 litri de lichide sa beau pe zi. Fii rezonabil si intelege ca ciorba, cafeaua si sosurile nu sunt lichide. Daca nu-ti place apa (pe care totusi ti-o recomand), incearca macar sa nu ma otravesti cu chestii carbogazoase si bea sucuri naturale fara acid, cu cat mai putini conservanti. 4. Lasa-ma cu mancatul seara. Am spus trei mese pe zi, fa un calcul rapid, si vei observa ca ora maxima la care ai putea sa servesti cina este 19, deci scuteste-ma cu alte ore obosite. 5. Uita de rontaiala dintre mese. Citeste niste studii si vei afla ca orele cele mai periculoase pentru organism sunt 10 si 15 (adica fix intre mese), deci nu te amagi ca daca mananci un covrig sau un croissant nu se pune. Ba se pune. Ti-am cerut 5 ore intre mese. Lasa-ma sa-mi fac treaba si sa diger mizeriile pe care mi le-ai servit la masa de pranz. 6. Nu poti sa respecti orele sau regulile de mai sus? Atunci fa macar bine si dormi un pic, ca am si eu limitarile mele, si nu prea ma pricep sa ma mentin in forma daca nu am de unde sa-mi trag energia. 7. A, si sa nu uit, cafeaua nu e buna pentru nimeni, alcoolul nici atat, dar daca tot vrei sa ma enervezi cu ele, bea-le in cantitati cumpatate. 8. Hraneste celula, nu stomacul. Mananca pentru a-mi da elementele nutritive de care am nevoie ca tu sa poti fi în forma pe parcursul intregii zile. Da mancarii un gust placut, nu zice nimeni sa nu te delectezi cu chestii bune la gust, dar adu-ti aminte ca lucrurile hranitoare nu sunt neaparat cele mai complicat gatite. 9. Nu ma deranjeaza dulciurile, poti sa balotezi cate vrei. Nu ma deranjeaza painea, e buna si ea la ceva, nu ma deranjeaza sosurile sau prajeala. Nu uita insa ca daca vrei sa ti le diger, o sa-mi ia de doua sau trei ori mai mult timp decat pentru un fruct sau o salata. Si cat timp eu sunt ocupat sa diger cartofii prajiti sau saorma, tu nu vei fi alimentat cu energie, pentru ca eu voi fi concentrat aproape in intregime sa scap de balastul din stomac. 10. Noaptea sa stii ca si eu dorm. Daca ai senzatia ca-mi face placere sa rontai la mancarea pe care mi-ai basculat-o tu la cina festiva de la ora 22:00 in loc sa dorm te inseli. Prefer sa fac ordine prin corp si sa te pun in forma pentru a doua zi ca sa poti sa dai randament maxim. Asa, ma enervez mai tare, si iti impart toate caloriile alea de la nunta care pe unde mi se nazare, si nu mai am nici un chef sa fiu ordonat. Uite asa! "Meditatia" de anul acesta este asta: Motive pentru a slabi: Esti mai sanatos Boli care mai de care sunt cauzate de kilogramele in plus: acnee, boli de inima, colon iritabil, diabet, cancer. De fapt marele avantaj al unui regim corect nu e scaderea in greutate ci imbunatatirea sanatatii. Slabesti dar in acelasi timp obtii o conditie fizica mai buna, ten neted si luminos, unghii puternice, par stralucitor, gene stufoase. Toate trasaturile care merita transmise genetic mai departe. Esti mai energic Regimul te ajuta sa nu mai procrastinezi, sa nu mai pierzi ocazii, sa nu-ti mai fie lene, sa nu-ti mai fie somn dupa masa, sa dormi bine, sa te trezesti usor, sa fii activ de cand incepi ziua, sa ai chef de treaba, sa te organizezi si sa ai spor. Daca mananci corect ajuti motorasele corpului sa functioneze mai bine. Inclusiv gandirea e mai clara si mai rapida. Daca te supra alimentezi si mananci prostii iti strici singur buna dispozitie psihica si fizica, iti sabotezi ziua si poate chiar viata Esti mai fericit Nu ti-e teama ca vei fi parasit pentru cineva care arata mai bine. Nu te simti victima vreunor comentarii rautacioase. Te simti bine in pielea ta, ai mai multa incredere in tine, te simti apreciat, primesti atentie, complimente, iti gasesti mai usor pe cineva, castigi mai usor un job. Poti sa te plimbi mai mult, sa dansezi mai mult, sa te distrezi mai mult. Esti mai atragator Oamenii pot fi fermecatori si cu 10, 20 de kilograme in plus dar, ca ne place sau nu, frumusetea in zilele noastre inseamna tinerete si suplete, iar slabitul le rezolva pe amandoua. Slabeste si ai sa arati mai tanar si mai bine. Nu putem da timpul inapoi dar ne putem desumfla astfel incat lumea sa nu ni se mai adreseze cu doamna ci cu domnisoara. Ai mai multi bani Fructele, legumele sau gatitul acasa sunt de pana la 10 ori mai ieftine decat mancarea de la fast food. Ceaiul de la ceainarie e mult mai bun la pret decat sucul sau berea din pub. Activitatile in aer liber sunt mai ieftine decat mersul la cinema. Ai mai multe sanse sa gasesti haine frumoase care sunt la reduceri si iti vin. Hainele si incaltamintea rezista mai mult. Ai controlul Sa urmezi un regim alimentar corect inseamna sa iesi castigator din lupta cu poftele, cu marketingul agresiv, sa stii ce consumi. Nu vei trai ca sa mananci ci vei folosi mancarea pentru energia de care ai nevoie sa duci o viata plina si frumoasa. Daca esti femeie si vrei sa ai un copil vei reusi dupa nastere sa-ti recastigi silueta. Vei avea tot timpul controlul asupra ce si cat si cand mananci si asupra greutatii tale. Esti un exemplu Ambitia ta ii poate motiva si pe altii sa aiba mai multa grija de sanatatea si silueta lor, vei fi modelul pe care copii tai il vor urma inconstient. Vei fi o persoana langa care poti sa ai succes si cu o ambitie de invidiat. Pentru mine "dieta" a insemnat mult timp ca trebuie sa mananc mai putin. Deci cu cat vroiam sa slabesc mai mult cu atat trebuia sa mananc mai putin. Corect? Nu, gresit! E ca si cum ai vrea parul scurt, tuns si stilat si te-ai apuca sa-l tai cu ciobul. Daca te infometezi doar printr-un noroc chior o sa reusesti sa eviti anemiile, lasarea muschilor, ingrasatul la loc si aparitia vergeturilor. Acum stiu ca dieta sau regim inseamna perseverenta in a consuma mancare sanatoasa, schimbarea obiceiurilor alimentare si controlul consumului de calorii. Te invitam sa meditezi cu noi, poate se prinde. [:D] _____________ [url="http://l-rares.blogspot.com/"]Rares[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raportez un 74,5...[:D]Cea mai buna greutate din ce mi-au vazut ochii ieri pe cantar [:I] Ca m-am pus de mai multe ori:))) Pranz, inainte de sala, dupa sala..[alcool] Sunt foarte frumoase si bune sfaturile legate de meditatie! De fapt ar trebui sa am un stil de viata sanatos...si rezultatele vor veni de la sine!! Sa aveti o zi frumoasa! [flo] Mami fericita de [bebic] Cristi!!![avion] 09.03.2011 Orice cauza are efectul sau, orice efect are o cauza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum am mai spus, eu nu tin un regim anume, ci am un stil de viata sanatos. Fara: prajeli, grasimi, mezeluri, mancare cat se poate de neprocesata, carne de porc (ca sa fiu mai clara, fac mancare pe care sa o poata manca si fii-mea de 2 ani). Recunosc ca noi, adultii, mai scapam, dar foarte rar, si la cate ceva "interzis" si eu nu prea rezist fara dulce (mai ales in ultimul timp, cand s-a acumulat oboseala, si as renunta la mancare pentru o prajiturica/ciocolatica). Miscare faceam pana sa apara nametii astia (miscare= mers pe jos 3-4 km cel putin, alte "sporturi", in afara de stat cu fundul in sus dupa fii-mea si jucariile ei imprasitiate non-stop, nu fac [:D]). __________________________________________________________________ Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

spiridusha felicitari pt. progres. insa.... [:D] nu -ti fa un scop in sine sa slabesti in nu stiu cate zile, nu urmari mereu cantarul pt. fiecare gram in minus. incearca sa te concentrezi la alte lucruri, insa tinand cont de principiile de baza: mancat mai putin (nu mananci pana te saturi) si nemancat seara dupa 6-7. in timp vor veni si rezultatele. stiu ca toata lumea ar vrea sa slabeasca 10-20 kg intr-o luna (mai ales daca ai de dat jos mult), insa mai bine slabesc 2 kg intr-o luna si nu le mai pun la loc, decat sa slabesc 10 si dupa inca o luna sa le pun la loc. [:-@] take it easy! [flo]
Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [zana] tati [roker] si Vladutz [pis] [url="http://zebraroz.ro/"]zebra roz[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
stiu ca toata lumea ar vrea sa slabeasca 10-20 kg intr-o luna (mai ales daca ai de dat jos mult), insa mai bine slabesc 2 kg intr-o luna si nu le mai pun la loc, decat sa slabesc 10 si dupa inca o luna sa le pun la loc. [:-@]
take it easy! [flo]
align="right" id="quote2">
Ramonika, dupa cum stii, pentru mine esti un model, multumesc pentru ca mai treci pe aici sa ne incurajezi ! [pup]

_____________
Raresid="navy">
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...