Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cine mai fluiera dupa femeile trecute de 40 ani ?


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

http://smartwoman.hotnews.ro/Ce-ti-e-si-cu-lumea-asta-tocmai-in-tara-lui-macho-sa-inveti-sa-fii-femeie Mai lasati naibii stereotipiile, discriminarile si valorizarea sexismului si traiti-va viata, altfel o sa ajungeti niste babe acrite care cauta in orice gest al barbatului musai ceva negativ si care promoveaza discriminarea. Pe mine m-a amuzat articolul, mai ales partea cu femeile care departe de tara lor se simteau deprimate. Ca sa vezi. Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ingrid sexismul la 20-30-40 e la fel si n-are nici o legatura cu un gest curtenitor. In rest articolul e si mai apa de ploaie decat postarea cu cratita si cei 40 de ani... adica a fi femeie inseamna rochii fara spate la 80 de ani, tocuri si ruj si mers tantos... si a fi laudata/fluierata/adulata pentru fizicul meu. E de rau banui ... ca n-am purtat dupa copilarie rochii cu spatele gol si nu folosesc ruj, nici tocuri. Mers tantos precum curcanul nu, dar mers drept da... Pentru mine a fi fata e cam acelasi lucru cu a fi baiat... iubesti intai parinti, apoi lucruri, ai pasiuni, idealuri, te apropii din nou oameni visand impreuna ...pentru a iubi pe cineva suficient de mult cat sa ti-l/ti-o doresti mereu alaturi... Iar e a fi femeie incepe cu a avea un copil ... sa-mi aduc aminte ce li se striga femeilor insarcinate pe strada prin unele tari, sau cum sunt protejate in autobuze si li se da locul? Sau stai indezirabilitatea ca posibil partener sexual te face din femeie...altceva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce mi-a relatat un prieten proaspat intors din Anglia, Londra, unde a stat 4 luni? Cica nu se da locul in mijloacele de transport in comun nimanui, femeie gravida, in varsta, cu sacose au ba, li se rupe de politete si alte alea si vorbim de la adolescenti pana la maturi. Este o slavire a nepasarii si impolitetii, so, faptul ca nu striga dupa tine pe strada presupun ca vine la pachet cu combaterea sexismului. Nu promovez strigaturile si fluieraturile si nici articolul nu o face, doar explica o alta modalitate de a te simti femeie, de a trai frumos. Asta e la ei in Argentina, o fi un cult al sexismului, ce sa-i faci. Si eu am fost fluierata pe strada si n-am vomitat dupa primul colt, am trecut-o la categoria mitocani si basta. Ma gandeam sa ne amuzam nitel si va vedem si alte puncte de vedere, dar daca intervin feministele hard-core eu ma retrag, ca nu poti lupta cu educatele la SNSPA. Apropo, citeam pe un alt site o parere talibana, o tipa sustinea sus si tare ca ei, daca i se adreseaza cineva cu domnisoara sau vrea un barbat sa-i sarute mana, il pocneste de nu se vede. E discriminare si sexism. Hahaha. Am ras cu lacrimi. Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nepasarea e ceva chiar comun si nu ma socheaza ce zici de UK, mai ales intr-o zona medie... dar daca prin sud si tarile latine se pretinde protejarea femeii si a feminitatii... voiam doar sa punctez ca exact ce diferentiaza femeia de fata subiect de batjocura .... Cat despre sarutatul mainii... [:D] chiar se mai face in .ro? Il gasesc amuzant. Mie mi se pare mai putin intim decat pupaceala fratuzeasca... iar de cea olandeza nu mai zic... mereu la 1-2 era ok si la al treilea tzoc ramaneam in aer sau ma intindeam dupa no.4. acuma depinde, nu?[:D] Astea-s obiceiuri etnice ca sa zic. In US e greu sa impaci toate culturile si gradele e religiozitate... si cred ca de aceea tine lumea distanta la inceput. Nu te duci la primul vazut si top pe el cu bagajul tau. Dupa un timp stii pe care-i tzuci, carora le stragi mana si tot asa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC Astea-s obiceiuri etnice ca sa zic. In US e greu sa impaci toate culturile si gradele e religiozitate... si cred ca de aceea tine lumea distanta la inceput. Nu te duci la primul vazut si top pe el cu bagajul tau. Dupa un timp stii pe care-i tzuci, carora le stragi mana si tot asa.
... si in plus, oamenii sunt educati sa nu faca 'presupuneri' despre altii (eufemism pt prejudecati), si sa accepte opinii diferite intr-un mod civilizat o femeie nu e un obiect asupra caruia sa-si arunce libidinosii (de ambele sexe) visele erotice. nu poti controla (si nici nu conteaza) ce gandeste X, dar atunci cand se manifesta public, e altceva am fost in Argentina, am fost in Italia, si in multe asemenea locuri. vreti o versiune un pic mai complexa [:D] a 'culturii' asteia? vizionati filmul Malena, de Giuseppe Tornatore (wth, a castigat si doua Oscar-uri) Always the dullness of the fool is the whetstone of the wits.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC Cat despre sarutatul mainii... [:D] chiar se mai face in .ro? Il gasesc amuzant.
Da. [:D] Dar foaaarte rar , mie mi s-a intamplat de vreo 3 ori. Daca nu te astepti, e chiar amuzant. Imagineaza-ti ca dai mana cu un barbat, apoi dai sa ti-o retragi dar el se apleaca spre mana ta sa ti-o pupe . Tu ramai cu mana in aer, el cocosat cu buzele tuguiate orientat spre podea. [:D] Ce faci? Intinzi mana din nou sau te faci ca nu ai vazut si zici ceva, orice, sa streaca stanjeneala? -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput, offtopic: kari, care e gaselnita cu lipsa gatitului peste cativa ani, ca m-ai facut curioasa? [pup] Nu vreau sa mi se sarute mana, e un gest pe cat de on-vogue acum cativa ani, pe atat de desuet in zilele noastre. Dar imi place sa fiu salutata cu deferenta. Nu crap daca un barbat nu se ridica de la masa cand ma ridic eu [:D], dar m-as bucura sa nu ne inghesuim ca-n autobuz la ora de varf cand dam sa iesim amandoi dintr-o incapere. Nu sunt oloaga si pot sa car o sacosa mai grea, daca m-a mancat in vorba aia, Doamne iarta-ma! [:D] si mi-am indesat ca nesatula tot auchanu'-n plasa, dar mi-ar face placere ca cel de langa mine sa nu fluiere a paguba, cu mainile-m buzunare, pana in parcare. Nu tin mortis sa fiu pipaita pe strada daca port o fusta mai stramta, dar o privire fugara, admirativa, recunosc cu mana pe inima, aici, in fata dumneavoastra, tovarasi (si imi fac si autocritica, daca tot m-am ridicat) imi va face ziua mai frumoasa. Eu cred ca desprecopii a adresat intrebarea cu un sens mai general (cui mai trezesc interesul femeile ajunse la pragul psihologic de 40 de ani) nu neaparat in sens pur literal, gresesc eu? [:)] Revenind, nu sunt nici feminista, nici traditionalista, vorba ceea, "ca romanul impartial: in toate partidele si-n toate comitiile" [:D]. Dar apreciez diverse mici lucruri care ne pot face viata mai frumoasa si ne face sa ne simtim femei... Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui violetan al (cui mai trezesc interesul femeile ajunse la pragul psihologic de 40 de ani) nu neaparat in sens pur literal, gresesc eu? [:)]
[:D] Ar fi de ras daca n-ar fi de plans intrebarea ta... Pai daca femeia e vazuta ca o silueta sexuala si atat ... probabil acel numar de femei care la 40 de ani arata fizic bine trezesc un interes sexual. Daca femeia e vazuta ca o persoana cu care imparti ceva in comun ... apai si la 50 si 20 tot acelasi interes il trezeste. Evident ca-i mai greu de vazut ce imparti cu cineva vazand-l pe strada. Ca-ti place sa fii considerata pe strada sau aiurea ca sexual dezirabila si deci privita mai lung... deh... depinde de fiecare. Si pe mine ma bufneste rasul cand mi se controleaza identitatea in State cand cumpar tigari sau alcool. Fiecare cu reactia ei. Problema cu postarea ta si a Mirelei este ca implicit acceptati ca evaluare a une femei fluieratul sau manifestarea brutala a dezirabilitatii. Adica daca nu esti fluierata e gata o lipsa ... care se compensata la bucatarie.[:D] In rest daca tot vorbim de evaluari...in loc de fluierat prin Brazilia se poarta ciupitul de fund ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tind sa cred ca atitudinea si imaginea unei femei (chipul si imbracamintea) sunt cele care atrag atentia in public. Fluieratul este doar o reactie, sa zicem ca se datoreaza transpiratiei subite pe care o resimte cel in cauza. [:D] E manifestarea unei emotii. Ori ca fluiera, ori ca le scapa un woow. Asta in ceea ce priveste fluieratul autentic-admirativ, pentru ca mai e si fluieratul de plictiseala, fluieratul disperat sa atraga atentia spre propria persoana, sau fluieratul a paguba. Impreuna cu fluieratul mai putem avea: claxonatul (lipsit de tonalitate si deseori brutal), gesticularea sau imitarea. Ca sa fac o gluma, raspunsul la intrebarea "cine mai fluiera..." ar fi: cei care au nevoie de dioptrii. Intrebarea nu mi se pare chiar asa de plans, o tratez cu ironie, cam in stilul "Razi cat timp mai ai dinti".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...