Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cine mai fluiera dupa femeile trecute de 40 ani ?


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ De fiecare data cand o femeie se ridica, aceiasi procedura(ca doar nu aveam eu statut special) [:D]
Asta-i eticheta[:D] dar ca sa zic asa aveai convivi de foarte buna calitate pentru ca eticheta nu se invata pe toate drumurile si nici in scoala publica. Legat de toate... sa zic majoritatea?[:D] Lasa reciteste topicul si fa statistica singura... Ingrid fiecare are dreptul sa-si doreasca ce i se potriveste. Dorinta de a fi aprobata/ data cu CTC-ul de altii e si ea naturala. Cum se manifesta depinde de fiecare, de mediu si educatie. Marina la prima postare zisei ca fluieraturile barbatilor nu-mi plac, dar ca ceainicul si cocota is neutre... si am pus un smiley... desi nu gust orice gluma o pot recunoaste... Dar deh daca eu mi-am pierdut umorul... poate tu ti-ai pierdut rabdarea de a citi.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ba, cred ca se invata in scoala publica si peste tot, tot timpul imi este deschisa usa, incepand de la prieten si terminand cu seful meu, povestea cu scaunul e deja obisnuinta pt. cei trecuti de 30 de ani, pupatul mainii inca mai exista, rar, dar nu ma deranjeaza. Si nu ma invart in cercurile celor din inalta societate. Cei de varsta mea e adevarat ca nu manifesta astfel de comportament, dar mie imi este reflex sa respect gradul si varsta. :)) Tine de cei 7 ani de acasa. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina[asia] s-a ajuns cam departe ce-i drept[:D] Xio ma refeream strict la ideea ca eticheta anglo-saxona povestita de LadyJcare cere sa te ridici cand de la masa se ridica o femeie. Nu este ceva practicat in clasa medie sau joasa si nu, nu se invata in scoala publica. Si nici nu se practica in orice loc... ca sa repet ce zicea codul firmei: Unless you are in black tie, a half rise will suffice. Si mai tin minte o regula care era total contra educatiei mele romanesti. In .ro un domn saluta primul. No, in lumea anglo-saxona cu pretentii sofisticate o d-na acknowledges si el vine si saluta... ha ha si la fel cu superiorii. Ce spui tu cu deschisul usii etc. se face in US sau de catre europenii mai de D-ne ajuta sau cu femeile la care tii sau iti sunt rude. Daca nu, este in general interpretat ca un gest de tandrete si de facut curte. Si doar daca esti in cuplu, barbatul se ridica si-i o ajuta cu scaunul si la ridicat si asezat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AB, daca mai stii reguli din astea, nu te sfii, te rog [:D] Cred ca ar fi util sa avem si un subiect despre bune maniere si regulile altor civilizatii, ce zici? Pliiizzzzzzzz[flo] -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa discutia; a fost ciudat la inceput sa vad aici ca barbatii iti deschid usa si intra primii, apoi o tin deschisa pina intri; (cum e la noi la intrarea in restaurant) mai, mai sa busculez citiva sa fiu prima pe usa, ca-s femeie [:D]. Intr-adevar, in metrou sau autobuz extrem de rar se ofera locul, dar pentru cei in nevoie sunt locurile speciale, care de obicei sunt lasate goale; in schimb la resto asa e, se ridica citiva centimetri de pe scaun cind intri sau iesi [:D] Femeia saluta prima sau barbatul, n-am vazut sa fie regula, doar ca femeia nu mai sta cu gura inchisa asteptind sa fie salutata. apropo de agatat...am constatat ca in zilele saptaminii (joia:) e plin de domni bine imbracati (lool) facind cumparaturile la cosco (un fel de sellgros in vremurile mele in Romania)...bine ca nu fluiera:), sau o asteapta pe xio pentru asta:); multi barbati traiesc singuri aici Selon ce que je pense de moi, je suis limitée ou illimitée, libre ou esclave http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaaaww, frumoasa discutia intr-adevar... [}:)] in Italia, barbatii mai civilizati le invita pe doamnele de-ale caror gratii sunt orbiti [:D] ("ma te lo giuro! davvero!") la o cafea; daca sunt refuzati delicat, insista cu-un suspin trist; daca sunt refuzati direct, raman cu un sambet cam uleios; iar daca nu prea au maniere, raspund cu un "ma va fan..." (bleep) in Grecia, poti primi cand esti intr-un restaurant un pahar oferit de "domnul acela din colt", urmat de cantaretul localului venind la tine, si de un "dus" de petale de trandafir; daca esti ma anglo-saxoana asa, si te ridici intempestiv de pe scaun, auzi doar un 'opa!' din urma... sa speram ca nu si altceva in Franta, domnii sunt prea cerebrali ca sa te fugareasca precum in Amazon; les mecs reguliers, pe de alta parte, stau bine si la fluierat, si la "complimentat" in Germania, totul e pe tacute; stai in trenul de mare viteza, iti vezi de ipad-ul tau, cand ridici privirile vezi ca esti tintuita de Hans-cel-atletic, care se uita la tine calm, pe indelete, ca la un obiect (pretios, o fi); te uiti jenata intr-o parte, el nu observa; in cealalta, nici atat; macar - nu trece dincolo de asta, caci pe cat e de rapid trenul, pe atat e de inceata imaginatia lui... in Anglia... oh, drat, give us another pint of ale, Molly dear, will you? that' a gal, now come and sing with us (till we barf)... in Spania... in muzeu - vine Julio si declama (mai fervent decat Zorro pe steroizi): "domnisoara, sunteti cel mai frrrrrrrumos lucru din acest muzzzzzeu!" raspunzi "domnule, NU sunt un obiect!" [:D] "si nici acesta pe care vreti sa va sprijiniti, e fiul meu de 5 ani!" dupa care domnul se precipita spre iesire, probabil fugind catre o confesiune de urgenta con il padre... in US... nah, iar sa ne laudam cu ce-i aici? lasa ca-ati vazut si voi "You've got mail" si "Serendipity" si ... sarurile, va rog! aaawww... Always the dullness of the fool is the whetstone of the wits.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC
Ingrid fiecare are dreptul sa-si doreasca ce i se potriveste. Dorinta de a fi aprobata/ data cu CTC-ul de altii e si ea naturala. Cum se manifesta depinde de fiecare, de mediu si educatie.
Esti tare departe doamna de vorbele mele, dar nu-mi sta in fire sa ma iau la razbel cu rautatea. Reflecteaza la educatia ta, sunt convinsa ca ai multe de analizat. Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe
xenia, vorbeam de partea despre maniere [:D] intilnite in lume...
pai... si eu la fel! [:D] cu umor [8D] numa' ca si umorul asta e ca manierele, de feluri diferite [V] zic anglo-saxonii ca cel mai bun umor e cel 'dry, self-directed' (suna la fel ca un 'dry Martini, twist of lime', nu?) deci sa ne straduim... doar ca 'self-directed' inseamna ca femeile pot sa rada de ele insele la un 5 o'clock tea, si e OK; daca insa se baga si-un domn sa hahaie langa ele pana se sparg cestile, devine altceva mai ales daca 'gluma' lui e ceea ce eu numesc grosolan si indelicat Always the dullness of the fool is the whetstone of the wits.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...