Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cum vi se pare numele sasha??


Recommended Posts

hai mai, asta-i nume de catel :)

 

Sasha, Pasha, Tasha, Masha....e plin parcul :))

 

Ingrid si Cristi 10 ani

 

foarte urat din partea ta! [8]

 

eu am trait in zona rusa multi ani si sa stii ca toate cele pe care le-ai enumerat tu sunt extrem de folosite la oameni, nu la caini si sunt diminutive: Sasha de la Alexandru/a, Tasha este prescurtarea de la Natasha care este forma de alint de la Natalia, Masha de la Maria, Dasha de la Daria, Jenea de la Evghen/ia si asa mai departe. Asa ca inainte sa deschizi gura sa jugnesti mai bine te-ai documenta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ce e drept si eu am avut o catelusa pe care o chema Sasha, dar am iubit-o enorm. Asta nu inseamna ca nu putem numi copilul asa. Pana la urma am auzit si la caini nume umane, gen Danutz, Vasile si asa mai departe. Nu e ca si cum i-ar fi pus copilului numele de Labus, Grivei sau Azorel [:-)))]  

 

Si viitorul meu copil se va numi Alexandru sau Alexandra, fiindca nu stim inca ce e, n-a vrut sa ne arate. [:)]  Daca in viitor cand va creste , i se va adresa lumea cu Sasha , nu o sa ma deranjeze.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe meleagurile romanesti mai rar sa se cheme cineva Sasha.

Documentare in sus sau in jos, eu mai mult la caini am auzit numele asta, in Bucuresti cel putin. Numai aici la subiectul acesta s-au dat doua exemple concrete :)

 

Ingrid si Cristi 10 ani

Azi (n-am putut scrie pina acum)chiar ma gindeam la postul meu adresat tzie la subiectul asta,si chiar imi faceam grji zicind ca daca totusi n-ai citit decit primul mesaj si chiar n-ai vazut ca sunt la subiecte si forumisti ce considera...uman numele asta.

 

Insa postarea ta de mai sus imi intareste convingerea ca n-a fost o greseala,o scapare ,ci intentzionat ai spus...ba chiar mai intaresti spusele si cu ":)"

 

Urit,mai mult nu pot spune.

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ingridnen, sa stii ca tot intr-un parc romanesc am auzit pe cineva strigand "Aliiiin!"; Evident, credeam ca va veni un copil, cand colo... ditamai dulaul de ciobanesc german...

 

Acu', ce sa faca lumea? sa nu-si mai boteze copiii Alin? Asta e, fiecare cu cateii lui...

 

Insa nimic nu-ti da dreptul sa iei in ras numele pe care un parinte l-a ales pentru copilul lui! Mai ales ca nu e un nume de care sa razi ( ca tot era un topic pe aici). Urat din partea ta!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar nu a ales nimeni numele Sasha, a fost doar o intrebare, ce parere avem despre acest nume.

Si  nu, nu am ras de nume, doar ca nu e prea uzual la noi si ma duce cu gandul la altceva.

De gustibus....

 

Insa, m-a pufnit rasul cand un coleg de gradi de la fi-miu era strigat Nectarie, asa il cheama pe copil. M-am obisnuit in final :)

 

Aveam o colega de facultate, o chema Cerna, iar pe fratele ei Olt. Parintii i-au botezat cu nume de ape.

Astea da ciudatenii.....

 

Ingrid si Cristi 10 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ingrid,uite aici,postarea e ...desupra postarii tale.(aia cu sasha-nume de ciine)

 

Buna,

 

 

Pe baietelul meu il cheama Sasha si mi se pare ca este ... al lui.

...


Numele este superb si mie imi place pt ca mai avem o fetita pe care o cheama Maya si sunt dulci ambele si ... pur si simplu ale lor!

 

 

Si vad ca ...continui,acum e Nectarie la rind,dar ma rog...cred ca nu se merita efortul de a-tzi arata ca nu e corect fatza de altzii.Viatza le intoarce,mai devreme sau mai tirziu.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce santeti asa razbunatoare, fetelor ? De cand e lumea si pamantul sant nume si nume si nu trebuie sa placa la toata lumea.

Auzi, mi-o intoarce viata...pacatele mele... pentru ca exprim o parere, pentru ca mi se pare un nume sau altul mai ciudat ? 

Fiecare poate sa-si numeasca cum vrea copilul si gura lumii e sloboda :))

 

Stiu ca Nectarie e nume de sfant, tatal baiatului in cauza era preot.  

 

Ingrid si Cristi 10 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...